škola
facebook
logo školy
ZÁKLADNÍ ŠKOLA KOLÍN II., KMOCHOVA 943
škola s rozšířenou výukou matematiky a přírodovědných předmětů
Aktuality Kontakt Informace o škole Historie školy Časopis Dvojka Soutěž PLUS Počítačové kurzy Projekty Mapa webu
Studijní webŠkolní poštaZměna obědůŠkola OnLine
Čtvrté číslo - 2000/2001
duben 2001


obálka

Obálku vytvořil Matěj Outlý
Zprávy redakce
Zprávy redakce

Milí čtenáři, toto číslo, jak jste už možná pochopili, má být aprílové, proto doufám, že se alespoň (ne)jednou zasmějete. Když ne, posloužilo, alespoň ke ztrapnění některých nejmenovaných žáků školy. Tímto se chci předem omluvit poškozeným. Reklamace přesto posílejte autorům a ne mně.
Váš výkonný popelář (TSMK) Matěj Outlý


Příprava na hodinu ?!?
Příprava na hodinu ?!?

Zuzana Holcmanová 9.B

příprava na hodinu"Ty ..., já to vůbec neumim !!!"vstupuji na dívčí záchod v prvním patře a vyslechnu si, že mají psát z dějepisu. Mrknu do zrcadla a radši odcházím, protože bych mohla jednu chytnout za vyrušování. Kouknu do třídy, kde je právě 8. ročník. Nejprve si myslím, že snad už je hodina, ale vyučující tam ještě není a mně teprve teď dochází, že si dopisují domácí úkol. Tady se asi nic jiného dít nebude. OUHA!!! Neměli jsme úkol z matematiky i my? Musím se rychle zastavit, protože jinak by mi letící houba rozmazala můj make - up. Jako zvědavý "časopisář" vejdu do rozbouřené třídy a zjišťuji, co se děje. V sedmičce se rozpoutala křídová bitva. S nasazením, s kterým jsem přišla, zase rychle odcházím, protože si kluci vybírají terče blízko mě a hlavně jenom děvčata. Na chodbě narážím na skupinku chlapců, kteří se snaží dostat z paní učitelky nějaké informace o testu. Potajmu se usměji a jen tak pro sebe si řeknu, že o písemce jim stejně nikdo nic neřekne. Druhý zvonek mě vyruší z přemýšlení a koukám, že jsem došla až do 2. patra. V učebně zeměpisu se jen několik šesťáků začítá do svých zápisů z minulé hodiny. Teď už to stejně nedoženou. Jsou 2 minuty do zvonění a já se konečně dostávám do třídy, kde je jako vždy šrum. Vůbec si ho nevšímám, protože si člověk za ty 4 roky společného života na leccos zvykne. Zvoní a pan učitel vchází do třídy ještě se zvoněním. ŠOK!!! "Má papíry !" zašumí třídou. A já si stíhám už jen říct : jó, neměla jsi holka lítat po škole, ale připravovat se na hodinu!!!

Pozn. aut.: Samozřejmě je tato reportáž smyšlená, protože žáci se velmi pilně připravují před hodinou (dohánějí, co nestihli doma) na hodinu.


Sháním co největší množství semtexu.
Platím v hotovosti a dobře.
Zn: Škola mě nebaví.Rozhovor s Petrem Žárským
Rozhovor s Petrem Žárským

Jana Jakubálová a Zdeňka Koutná 9.B

Petr Žárský jako dívenkaTento rozhovor vznikl na základě nalezení fotografie ze 7. ročníku z lyžařského kurzu v Rejdicích, a proto jsme se rozhodly zeptat se Petra na pár záludných aprílových otázek ...
Doufáme, že se pobavíte jako my, když jsme dělaly tento rozhovor.

Petře, oblékáš se někdy jako dívka ?
Ne.

Jestli ano, co tě k tomu láká ?
Nic.

Jaké oblečení nosíš nejraději ?
Já nevím,.......podprsenku

Proč zrovna toto oblečení ?
Protože, já nevím, aby mi neplandaly ...

Co se ti líbí na dívkách a proč ? Myslíme tím oblečení !
Já nevím, minisukně.

Jaký aprílový vtipek jsi kdy vymyslel a co by ti nejvíce vadilo ?
Nikdy nic !

Líbí se ti spíše chlapci nebo dívky ?
Nikdo se mi nelíbí.

Jaká hračka ti udělala největší radost ?
Lego.
Máte doma starou ledničku ?

Nevíte co s ní ?


Nezoufejte !

Je tu pouze pro Vás bezplatná služba
PETRA ŽÁRSKÉHO !

Odvoz ledniček na Mars


Veškeré informace žádete u výše zmíněného ve třídě 9.B

Tato služba je dostupná pouze do 30.9.2001

 Svět knih 2
Svět knih 2

Anna Pešíková 8.B

Už to víte ? Jak to že ne ? Vždyť tahle žhavá novina hýbe celým státem ! Nemluví se o ničem jiném. Je to tak skvělé. Ale vy asi nevíte co, že ? Tak já vám to trochu přiblížím. Ať přijdete do jakéhokoli knihkupectví nebo obchodu, všude uvidíte novou knihu od nyní již veleslavného autora Vladimíra Hradeckého: JAK JSEM POTKAL PYTHAGORA. Pro všechny to byl ohromný šok. Úspěšný kantor se najednou dal na literaturu. Snad ho začali trápit žáci ? Ne, to ne. Na téhle škole není jediný zlobivec. Dokonce se začíná hovořit o jeho odchodu ze školy. Zeptala jsem se, proč chce změnit profesi.....
"Odmalinka si přeji být slavný.
V dětství jsem to zkusil s herectvím, ale všude mi dávali pouze dívčí role. Už jsem měl pokrk všech těch krajek, sukní a růžových mašlí. V pubertě jsem to zkusil se zpěvem. Ale první veřejné vystoupení se změnilo v rajčatový protlak. Doufal jsem, že mezi dětmi budu mít klid. Docela to šlo. Až donedávna. Zdál se mi zvláštní sen. Přišel ke mně Pythagoras. Podíval se na mne (asi ho udivila má noční košile) a řekl: "Hezký pyžamo, příteli! Přišel tvůj čas. Přestaň myslet na mé trojúhelníky a začni žít. Já jsem věnoval život matice a podívej, jak jsem dopadl." Pak sen skončil. Uvědomil jsem si pravdu. Pythagoras věděl, o čem mluví. Bylo to, jako když Bůh promlouval k Johance z Arku a nabádal ji, aby zachránila Francii. A tak začala má, teď budu skromný, hvězdná budoucnost a kariéra." A o čem že ta kniha je ? To nikdo neví. Na to se musíte zeptat Mistra Hradeckého.


Jak jsem potkal Pythagora
Jak jsem potkal Pythagora

Vladimír Hradecký

Domnívám se, že nastal ten pravý čas, a jelikož to nikdo za mě neudělá, rozhodl jsem se pochválit si svou novou knihu sám. Myslím, že nejlépe za celé geniální dílo promluví několik ukázek.

kapitola 4 "Můj život s hudbou"

A tak čas plynul a já svůj nástroj zvládal stále lépe. Vždyť jsem také poctivě dřel. Někdy jsem cvičil až 25 hodin denně.
Za několik let jsem měl již rozsáhlý a pestrý repertoár. Všechny, obě, písně byly velmi známé. Dalo by se říci, že takřka zlidověly. Ano, teď byl ten pravý čas vyrazit do světa a dobýt přední příčky světových hitparád pop music.
Uveřejnil jsem proto ve všech okresních novinách inzerát tohoto znění : "Nadaný mladý muzikant, ovládající mnoho nástrojů a hudebních stylů, hledá práci. Zn. Svět čeká jen na nás."
Odpověď na sebe nedala dlouho čekat. Jednoho dne, v pět hodin odpoledne, zazvonil telefon a v něm se ozval chraplavý hlas : "Nazdar, kámo, čet sem, že seš dobrej. Vybouch nám basák. Umíš hrát na basu ?"
"Jasně," nezaváhal jsem.
"A zvládáš Zeppelíny ?"
"Že váháš."
"Tak v sedm na Rychtě."
Položil jsem telefon a otevřel slovník. Psali v něm, že basa je strunný nástroj vydávající hluboké tóny. Můj nástroj nemá struny, ale hluboké tóny vyluzovat také umí. Usoudil jsem, že to nebude na závadu. Pod heslem Zeppelin jsem se dočetl o jakémsi hraběti, který vyráběl vzducholodě. Co ten má společného s muzikou ?
Naštěstí i tuto hádanku jsem brzy vyřešil. To když jsem se před Rychtou na plakátě dočetl, že hudební soubor, jenž mě měl vytáhnout na výsluní show byznysu, hraje písničky jakési rockové skupiny Led Zeppelin. To mě trochu překvapilo, neboť tato skupina nepatřila k okruhu mých oblíbených. No, vlastně jsem o ní slyšel poprvé. To mi však nezabránilo, abych s drzostí sobě vlastní nevstoupil do sálu.
Lidí zde bylo plno. Byli zvláštně oblečení, pili pivo a děsně hlučeli. Ve svých tesilových kalhotách a dvouřadovém saku jsem sem příliš nezapadal. Začínal jsem uvažovat, jestli v tomto prostředí má hudba správně vynikne.
Kapela na pódiu už ladila nástroje. Zvuky, které vycházely z reproduktorů, však vůbec nepřipomínaly mé oblíbené dechové kapely. Došel jsem k pódiu a svižně na něj vyskočil. Tedy alespoň se o to pokusil. To víte, fujara nepatří k nejlehčím nástrojům. Když jsem se posbíral ze země, zkusil jsem to raději po schodech.
Šéf kapely, když mě spatřil, vyloudil na kytaře tesklivý tón a v údivu otevřel pusu, až mu z ní vypadl zapálený doutník, který okamžitě propálil díru v jeho kožených kalhotách. Chtěl jsem mu udělat radost. Přiskočil jsem k mikrofonu a zvolal : "A pane kapelníku, teď tu našu !"
Zadul jsem na fujaru, až celý sál ztichl. Byl to jeden z mých parádních kousků. Rozhodl jsem se, že se i doprovodím zpěvem.

Vyletěla holubička ze skály, ze skály...

Sál, původně ztichlý, propukl v nadšení. Tedy, to jsem si myslel do té doby, než na mě začaly dopadat první kousky ovoce a zeleniny.
"Lidi, neblázněte. Já znám ještě jednu !"
Kadence zeleninových nábojů kupodivu zesílila. Nebyl čas na zbytečné hrdinství. Byl čas na taktický ústup.
Doma, lízaje si rány zapřísáhl jsem se, že s hudbou končím. Vždyť za své umělecké vystoupení jsem byl bombardován rajčatovým protlakem. Aspoň z těch konzerv ho mohli vyndat.


kapitola 12 "Puberta z pohledu fyzika"

Jako učitel se dostávám do styku se zvláštním vývojovým stádiem člověka. Nazývá se puberta. Toto období je zajímavé i z pohledu fyzika, neboť zde některé fyzikální zákony přestávají platit, a jiné se deformují k nepoznání. Tomuto tématu bych se chtěl věnovat v následující kapitole.

Nejnápadněji puberta deformuje zákony nebeské mechaniky. Země se totiž přestává točit kolem Slunce a začíná se otáčet kolem dotyčného pubescenta. U silnějších projevů puberty se dotyčný stává dokonce středem vesmíru. Tento jev by se dal použít k detekci počátku pubertálního období. Pokud se malý človíček začne tvářit jako ředitel zeměkoule, puberta je mezi námi. Z pohledu meteorologie je specifické, že změna oběžné dráhy Země nemá vliv na střídání ročních období.

Další jev je dobře pozorovatelný v okamžiku, kdy si dotyčný človíček, zvlášť patrno je to u puberťaček, domnívá, že mu bylo ukřivděno (což je téměř neustále). Pak se tváře nafouknou, až připomínají samečka jisté jihoamerické žáby, lákajícího samičku. Tuto skutečnost lze velice dobře využít. Jak známo, zvětšuje - li se objem při stálé hmotnosti, zmenšuje se hustota. A čím menší hustota, tím více je těleso nadnášeno v kapalině. Tudíž, chcete - li, aby vaše děti dobře plavaly, musíte je pořádně naštvat.

Již pan Einstein psal o relativitě času. Puberta je toho důkazem. Takový puberťák či puberťačka se cítí na 18, je jim 14 a chovají se, jako by jim bylo 10. Druhým důkazem jest, že pět minut učení se zdá víc než hodina strávená tlacháním o novém účesu členů oblíbené hudební skupiny.

Zákon zachování energie je další porušenou klasikou. Příjem potravy, a tudíž energie, je neúměrný tomu, jak se pubescent cítí unavený a ospalý. Dalo by se to vysvětlit několika způsoby. Buď energie bez užitku projde tělem, což je velice nepravděpodobné. Nebo se využívá na aktivity, které nejsou tak viditelné. Jelikož tyto aktivity nejsou patrné, hypotéza padá. Nejpravděpodobnější se zdá vysvětlení, že energie se akumuluje (schraňuje) na pozdější využití. Jak bylo pokusy dokázáno, mladý člověk se však nehodí k využití jako živoucí elektrický článek. Je to zdroj velice nestálý a často hrozí výbuchem.

Poslední z jevů, kterým se budu dnes zabývat, je porušení zákona zachování hmoty. Projevuje se pouze u ženského pohlaví a mohli bychom ho definovat takto : "Hmotnost ženy je vždy menší než hmotnost, kterou ukazuje váha." Tato skutečnost se běžně vysvětluje nepřesností měřících zařízení. Porušení zákona zachování hmoty je jediný fyzikální jev, který u žen přetrvává i po překonání pubertálního období.

Věřím, že tato kapitola vás inspirovala k pozorování svého okolí. Snad i vy naleznete další jevy, které může vysvětlit pouze často skloňované slovo: PUBERTA.


Zajímám se o nemoci krav, ovcí a jiných hospodářských zvířat. Beru i zadarmo.
Zn: Pomsta světuO přestávkách
O přestávkách

Kristýna Kasardová 8.A

O přestávkách jsme se vydali do tříd 2.stupně,abychom zjistili názor veřejnosti na tuto otázku:
Chystáte se někoho vypéct na Apríla ?
Můžete se přesvědčit sami, jak jsme dopadli.

anketaOtázky měsíce
Otázky měsíce

Štěpánka Severová, Andrea Košická 8.B

globus

 1. Víte, kdy je Apríla ?
 2. Nachytal vás už někdo ?

Michal Doležal,8.B
 1. 1.dubna.
 2. Určitě jo.
Kristýna Kasardová,8.A
 1. Někdy na jaře.
 2. Já mám Apríl každý den.
Roman Svoboda,7.B
 1. V Aprílu.
 2. Jo, ne.
Jana Jakubálová,9.B
 1. Tak to teda nevim.
 2. Jasně.
Petr Vočadlo,7.A
 1. Nevim, fakt.
 2. Jo už dost.
Michaela Dočkalová,8.B
 1. 1.dubna.
 2. Asi jo.
Jan Kubizňák,5.A
 1. 1.května.
 2. Ne.
Tomáš Bechyně,4.A
 1. Ne.
 2. Jo.Máte šlapací autíčko větší velikosti ? Čekám na něj.
Zn: Autoškola volá.Vtipy
Vtipy

Ivana Němcová, Petra Dvořáková 9.B

Dva lampasáci přijeli služebně do Paříže.
"To víš, že je v Paříži sedm tisíc nočních barů ?"
"Ksakru ! To tedy máme co dělat."

Doktor Drábek prohlíží pacienta četaře Kramličku.
"Máte nepravidelný tep. Pijete ?"
"Ano, pane doktore. Ale pravidelně."

Na pláži se ozývá dívčí křik.
"Pomoc, topím se !"
Jeden ze starších panů chce skočit do vody. Dívka křičí:
"Vy ne, ten voják napravo !"

Říká paní plukovníková svému muži:
"Byly doby, kdys mě brával něžně za bradičku."
"No jo, jenomže tenkrát jsi mívala jen jednu !"


Výroky učitelů
Výroky učitelů

Adéla Neumannová 8.B

chemika nepálí Ch
Když se napiješ 8% octu, tak ti zuby zašuměj.

Z
Pojď mluvit za mě ! Vždyť já to mám taky jen z televize. Vždyť já neposlouchám žádný TUDU DUDU.

Ch
Hačí, a příjdete o brejličky.

Ch
Člověk si musí na žumpu zavolat, co ?
Z lavic: Hovnocuc.
Uč.: Ano, cuc na něco.

Ch - laboratorní práce
Nedáme ti tam vodu. Ať to tady klidně podpálíme. Hlavně, když to uvidíte.

M
Tady to někdy vypadá hůř než na tom obrázku.


Obě holky za 5 z nepozornosti !
Uklidni se, neštvi se, to bude moje heslo !


Znáš to přece, u zubaře, že slintáš jako bys chtěl !

Ch
Chemikovo patero:

Ch
Chemik...rozbil...zkumavku...moji !


Prodám dobře zajetou kočku. Docela zachovalá. Sloužila 15 let jako předložka u mé postele.


Otázky v ulicích - Apríl
Otázky v ulicích - Apríl

Zeptali jsme se v ulicích našeho města náhodných chodců na otázky týkající se svátků, kterému přímo hoví lidé se smyslem pro humor - Apríl.
 1. Vypekl Vás někdo na Apríla ?
 2. Víte, kdy je Apríl ?
 3. Chystáte se letos z někoho vystřelit ?

Tomáš 15
 1. Ne.
 2. 14.dubna.
 3. Jo.
Lenka 13
 1. Jo.
 2. 14.dubna.
 3. Možná.
Markéta 13
 1. Jo, táta.
 2. 1.dubna .
 3. Jo.
Marcela 30
 1. Ne.
 2. No, 1.4.
 3. To jo, určitě.
Tomáš 21
 1. Ne.
 2. Nevím, ale věděl jsem to.
 3. Ne.
Olina 15
 1. Zatím ne.
 2. 1.4.
 3. Jo.
Policie ČR, Michal 28
 1. No, myslíš, že ti to řeknu ? Jo.
 2. 1.dubna, jestli se nepletu.
 3. Jo.
David 20
 1. No, asi jo.
 2. No, vím, 1. dubna.
 3. Jo.
Hanka 17
 1. Jo, babička.
 2. 1.4.
 3. Jo.
Táňa 40
 1. Sestra.
 2. 1.4..
 3. Jo.
Zdeněk 16
 1. Ne.
 2. 1.4.
 3. Jo, chystám se.
Věra 40
 1. Ne.
 2. No.....1.4.
 3. Joo, to ještě nevím.
redaktorkaDrby měsíce
Drby měsíce

Já II. Veliký

Poznámka redakce:
Redakce se raději vzdává práva ručit za tento článek. Veškerá zodpovědnost proto spadá na neznámého autora.

Páteční plánovaná soutěž KLOKÁNEK bude nahrazena soutěží Raz Dva Tři - Spát. Soutěž spočívá v tom, kdo dříve uspí všechny dostupné učitele, a jako prémie jsou i jiní pracovníci naší školy.

Třída 9.A má PRÝ samá nej a nej v hodnocení od učitelů. Jen tak namátkou jsem něco vybral: nejhodnější, nejoblíbenější, její žáci mají nadpřirozené výkony, prospěchy a jsou na sebe taky pyšní.

Rekord: naší největší běhačkou školy je Petruška, která probíhá měsíc co měsíc různé třídy a vybírá své zájemce.

Bude nové natáčení Princezna ze mlejna III. Filmové postavy budou vybírány z naší skoro staleté školy. Bude se jednat o příběh, kdy byli ještě všichni malí. Hlavní hrdinka Eliška zůstane autentická, ale místo Jindřicha, který od ní raději utekl, bude náš velmi milovaný lamač dívčích srdcí...(vaší fantazii se meze nekladou)

Zjistil jsem, že jako hlavní ústřední topení Naší školy slouží Ondřejíček. Když se hodně rozpálí, což bohužel bývá většinou o hodinách, jeho teplota je až 80°C.

Náš malý hudební fidlálista Ondra byl zařazen do orchestru, který bude doprovázet korunovaci britského prince Charlese. Dostal nabídku, jestli chce hráti na koni, na autě, autobuse nebo v chrámu. Bohužel se zatím nerozhodl, takže toho moc nevím.

Do tradičního sběru časopisů, novin a kartónů byl zařazen i sběr žebráků, bezdomovců a jiných individ. Vyhrál Kenny z městečka South Park, kdo ho znáte, jistě víte, že jeho rodina je chudá a musí si kupovat žvýkačky na splátky. A proto má i plno známostí, takže úspěšně vyhrál.

Na besedě o kosmonautice měl být i pan Armstrong, první muž na Měsíci, ale nepovedlo se nám přesvědčit americkou vládu o zapůjčení jeho těla z muzea, kde je už nějakou dobu vystaven. Sám pan prezident George Bush nám zaslal svoji omluvu, prý ho půjčili do filmu Rudá planeta, kde se jim na Marsu jaksi trochu rozpadl.


Koupím digitální teploměr pro měření výkonů
Ondřej Šíla, 9.B
Zn: To víš, Prežak. Tomu je to jedno.

Prodám Šílu
Petr Kubín, 9.BWeb-recenze 2
Web-recenze 2

aneb "Šíla team" se vrací
Písařem recenzí není nikdo jiný než "Šíla team" 9.B

Doba, kdy se mezi jmény spoluautorů tohoto časopisu neobjevilo tolik zvučně znějící "Šíla team", je dávno ta tam a my všichni z naší drsné party jsme znovu připraveni vydat ze sebe vše ze svých znalostí o netu. Chtěl bych se tímto ještě omluvit všem z mnohých řad našich fanoušků, že mezi nic neříkající poezií valentýnského čísla nenalezli tolik šťavnaté webové recenze. Pravda, svrběly nás prsty napsat vám alespoň pár adres, ale z vyšších míst nám bylo nařízeno, aby se recenze týkaly výhradně Valentýna. Dřeli jsme dnem a nocí, ale moc jsme toho, co by mělo s Valentýnem společného, na internetu nenašli (i když momenty strávené na jistých stránkách byly docela příjemné). Co nás ale nezabilo, to nás naopak posílilo, a proto se připravte na divoké rodeo recenzí....

www.jizdnirady.cz
Není jednoduché se orientovat ve všech těch jízdních řádech vlaků a autobusů, když se chcete někam dostat a nevíte, jestli se jedná o nejvhodnější a nejrychlejší spojení. Potom máte dvě možnosti: Zavolat na informace, kde vám bude roztomilý ženský hlas pár minut vyprávět o nejrůznějších věcech (jen vám nějak unikne, kdy ten vlak vlastně odjíždí a jestli přestupujete) nebo se podívat na stránku jizdnirady.cz. Zpracování stránky je stejně jednoduché jako ostatní podobné weby- jedna tabulka, ve které se vyzná skutečně i idiot. Tím ale samotný web nechci v žádném případě znehodnocovat, protože jeho užitečnost je více než patrná. Do již výše zmiňované tabulky napíšete město či přímo stanici odjezdu (pokud neznáte přesný název stanice, doporučuji napsat nejprve město), obec (nebo znovu stanici), kam směřuje vaše cesta a vyberete si ještě, jestli hodláte přestupovat, či nikoli. Často se stane, že výsledek vyhledávání není takový, jak jste si představovali. V takovém případě se snažte postupně zjednodušovat své požadavky, dokud nedospějete ke spojení dle vašeho gusta.
Stránka je sice více než užitečná, ale její vzhled je mírně slabší a sem tam jsou k nalezení nějaké ty menší vychytávky.
Hodnocení: 7/10

www.microsoft.com
Nepokládám za příliš záviděníhodné upozorňovat čtenáře na web, jehož název se objevil v poli "Adresa" častěji, než jméno Lucie Bílé na úvodních stranách bulvárního tisku. Ale i přesto, že psát tuto recenzi je asi tak platné jako reklamovat 3 (slovy tři) roky staré boty, které jste zakoupili u vietnamského obchodníka, v obchodním domě Kotva (nejlépe v oddělení potravin), pokládám za povinnost seznámit alespoň tu hrstku nezasvěcených s touto internetovou stránkou. Už samotná přípona ".com" napovídá, že si zde moc češtiny neužijete. Neangličtináři se ale nemusí příliš lekat, protože je asi bude nejvíce zajímat text, kde se vyskytuje spojení slova "download" (stáhněte si...) se jménem jejich oblíbeného programu. Mezi freewarem zde samozřejmě najdete i aktuální verze microsoftského prohlížeče MIE. Ti, co anglicky umí, mohou být zase o něco moudřejší, co se tohoto obchodního gigantu týče (nové konzole X-Box jsou zkrátka boží).
Snad si mé hodnocení příznivci Microsoftu nevezmou příliš k srdci. Web ale přeci jenom s ničím revolučním nepřišel a s těmi "free" věcmi k downloadu to taky není tak úplně super, jak se na první pohled jeví.
Hodnocení: 7/10

www.napster.com
Určitě i vám se líbila nějaká pěkná písnička od slibně vypadajícího interpreta, ale po poslechnutí jeho dalších skladeb, tzv. šitovek, vás přešly myšlenky na zakoupení jeho hudebního CD (taky tak žerete Martina Maxu?), které by vás kvůli jedné nahrávce připravilo o docela nezanedbatelnou sumu. Nemusíte ale věšet hlavu, protože internet zkrátka myslí na všechno. Napster je sice stránkou, s kterou to po delší dobu kvůli sporům ohledně autorských práv vypadalo dost nahnutě, ale na užitečnosti webu to nic nemění. K downloadu obrovského množství skladeb nemáte ale přístup hned po vstupu na web. Abyste si mohli s Napsterem vůbec něco začít, opatřete si nejprve program, pomocí kterého svou oblíbenou empétrojku stáhnete (lze přímo na webu). Pak už to jde více méně samo. Musím se ale přiznat, že najít si svého interpreta a jeho skladbu v knihovně mezi nesčetným množstvím dalších interpretů a skladeb byl pro mě samotného skoro sysifovský úkol. Trpělivost však přináší ovoce, které je někdy ještě sladší, než si myslíte....
Možná, že ve chvíli, kdy budete číst tyto řádky, to už nebude se stahováním empétrojek tak super. Šíří se totiž zvěsti, že za download se bude pěkně natvrdo platit. Nepokládám to sice za nestoudnost (nic není zadarmo), ale jestli se tak stane, hodnocení Napsteru v mých očích okamžtě klesne o dva stupně dolů.
Hodnocení: 9/10

www.driverguide.com
Je krásné sobotní ráno a já se rozhoduji trochu více prozkoumat taje windowsovského registru. Pomocníkem mi je jeden nejmenovaný časopis GameStar, který si už nejspíše nekoupím. Co ? Ach, to je roztomilé. Celá pracovní plocha jako by zmizela a nemůžu ani otevřít programy v nabídce start. Zkouším přeinstalovat Windows a tentokrát se ani nemůžu dostat do systému. Sranda už končí v BIOSU, kde jsem si i v.....l CD-Rómku (pardon CD-ROMku). Za chvíli už nefunguje ani disketová mechanika. Rovněž vypovídá moje klávesnice, což je ale bohužel vina mojí rozdováděné ruky. Za chvíli přicházejí dva urostlí pánové v pláštích a odvádějí mne do jakési místnosti s vypolstrovanými zdmi....
Tak přesně takovým situacím má zabránit driverguide.com, tedy pokud to zrovna nedojde tak daleko, jako ve výše uvedeném případě. Často se stane, že při unáhlených operacích se skrytými či jinými důležitými soubory dojde k menší "ujmě" na operačním systému a jeho reinstalace není úplně tím nejlepším řešením. Na této stránce můžete najít nejen plno nejrůznějších knihoven, ale i drivery a životně důležité soubory, a to snad pro všechny operační systémy, které existují. Pokud však sháníte určitý driver, není moc pravděpodobné, že byste ho zde přímo našli. Postup hledání je rozdělen do několika kroků od základních údajů přes nalezení typu a výrobce hardware až po stažení a případnou okamžitou on-line instalaci požadovaného driveru. Nevýhoda tkví v tom, že všechny kroky jsou popsány anglicky (i mírně pokročilejší angličtinář se ve webu příliš nevyzná) . To, co se mi na Driverguidu ale nejvíce líbilo, bylo poměrně dost velké množství odkazů na jiné podobné stránky.
Měl jsem chuť dát webu plný počet bodů, ale nedotáhlé zpracování a ta všudypřítomná nervy drásající angličtina jsou důvody, které mě od tohoto rozhodnutí odradily.
Hodnocení: 9/10


MájaRedakční rada
Redakční rada

Na aprílovém čísle se podíleli:

Hlavní šéfredaktor Odborní poradci
 • Jan Hubáček 9.B
 • Mgr. Květa Kněžourková
 • Mgr. Vladimír Hradecký
Zpravodajové
 • Petra Dvořáková 9.B
 • Zuzana Holcmanová 9.B
 • Jana Jakubálová 9.B
 • Zdeňka Koutná 9.B
 • Ivana Němcová 9.B
 • Šíla team 9.B
 • Adéla Neumannová 8.B
 • Andrea Košická 8.B
 • Anna Pešíková 8.B
 • Štěpánka Severová 8.B
 • Kristýna Kasardová 8.A
 • Vladimír Hradecký
Grafici Pomocní uklízeči a podavači papírů
 • Olina Pokorná 8.B
 • Petra Masopustová 8.A
 • Matěj Outlý 9.B
 • Ondřej Petera 9.B
 • Jindřich Charvát 9.B