škola
facebook
logo školy
ZÁKLADNÍ ŠKOLA KOLÍN II., KMOCHOVA 943
škola s rozšířenou výukou matematiky a přírodovědných předmětů
Aktuality Kontakt Informace o škole Historie školy Časopis Dvojka Soutěž PLUS Počítačové kurzy Projekty Mapa webu
Studijní webŠkolní poštaZměna obědůŠkola OnLine
První číslo - 2001/2002
říjen 2001


obálka

Zprávy redakce
Zprávy redakce

Milí čtenáři! Je tu nový školní rok a s ním i nadvláda žen v našem časopise Dvojka. Ne, není to vtip, skutečně zavládl matriarchát až na čestné výjimky. Dovolte mi, abych se představila. Jmenuji se Štěpánka Severová. Jsem nová šéfredaktorka školního časopisu. Doufám, že úspěšnost našeho školního časopisu bude stejná jako v předešlých letech.

Šéfredaktorka Štěpánka Severová


WEB - recenze
WEB - recenze

Olinka Pokorná 9.A & Michal Doležal 9.B

V posledních dvou desetiletích se u nás začal rozmáhat nový zdroj informací- INTERNET. A abyste se v tom množství novinek neztratili, jsme tady MY- INSIDE DeFECT

JAK NAPSAT SMS
Ze všeho nejdříve si spusťte Internet. Poté napište Webovou adresu www.sms.cz. Vyberte si mobilního operátora, předvolbu, číslo, text a odešlete.
Příklad: Paegas 0604\123456 bla bla bla a kurzorem(to je ta šipka) klikněte na takové to tlačítko ODESLAT.

Navštivte s námi další webové stránky:
Hlavní browsery (vyhledávače)-Redbox, caramba anebo seznam (najdu tam, co neznám, teda jak kdy.....)
Nejrozšířenější vyhledávač u nás je pravděpodobně seznam, i když není nejprestižnější. My vám jako první představíme Carambu.

Caramba www.caramba.cz
Na této stránce najdete nepřeberné množství informací, tedy pokud vás budou zajímat. Na liště si můžete zvolit Internet, Kulturu, Auto & moto, Zábava a volný čas atd.
(Erotiku snad nemusíme zmiňovat) Odsud se dostanete, kam jen budete chtít.

Dalším v pořadí je Redbox.
RedBox www.redbox.cz
Redbox má licenci na jeden z pokrokovějších systémů vyhledávání a to podle návštěvnosti stránek. Máte zde velmi hezky popsané oddíly, které jsou např. Zábava, Zdraví, Internet a počítače, Věda a technika, Volný čas a Sport.

A nakonec Seznam.
Seznam www.seznam.cz
Do podvědomí občanů se dostal hlavně prostřednictvím TV reklamy. Hodně si přidává obsáhlostí stránek, které obsahují HÓÓÓÓÓÓÓÓDNĚ odkazů! Obsahuje mimo jiné Cestování, Zábavu, Vzdělání, a třeba i Zpravodajství.

Příjemné surfování po Internetu Vám přeje Inside Defect


Rady školákům - nový školní řád
Rady školákům - nový školní řád


Rada a citát měsíce :

Rada : Nedělej si starosti s tím, co si o tobě myslí ti druzí. Ti mají plnou hlavou toho, co si o nich myslíš ty. (Marphin)
Citát : Myšlení je nejtěžší práce, jaká existuje. To je pravděpodobně také důvod, proč tak málo lidí myslí.


Vraťme se k létu
Vraťme se k létu

Anička Pešíková 9.B

Je podzim, venku bývá deštivo a sychravo. Bacily tiše našlapují okolo vás...
létoLidičky, pojďte, utečeme pryč. Proběhneme se po pláži, vykoupeme se v moři, večer se projdeme po rušných ulicích a vychutnáme si noční život jižní Evropy. Komu by se nechtělo.
Holky, pojďme, večer si zatancujeme, Italové se mohou přetrhnout o vaši přízeň.
Vy, kluci, půjčete si skútry, projedeme se více do vnitrozemí. Vášniví rybáři,vezměte si pruty, milovníci kultury, foťáky, romantikové, milou osůbku, se kterou si vychutnáte západ slunce.
Máte rádi dobrodružství ? Zalyžujeme si na vodě, na raftu odplujeme daleko od pobřeží, prozkoumáme podmořský svět. A pak si zajedeme do zábavního parku, velká horská dráha, 3D kino.... ze všeho se nám zamotá hlava a nakonec to zajíme tradiční pizzou. Tak co ? Vzpomínáte si na svoje prázdniny ? Nezoufejte, za rok tu budou zas. A tyhle krásné chvilky nemusíte prožít jen v létě. Stačí zavřít oči a snít !!!


Dramatický kroužek
Dramatický kroužek

Květuše Kněžourková

dramatický kroužekOd polovičky září už pracují všechny kroužky školního klubu. Mezi osvědčenými aktivitami jsou i absolutní novinky a k těm patří dramatický kroužek. K jeho založení dala impuls Anička Pešíková, svým nadšením strhla další spolužáky, napsala scénář pohádky, rozdělila role - je to vlastně jednoduché, že ? Sice to tak na první pohled vypadá, ale ..... asi to má takhle být. Zkoušení rolí, vymýšlení kostýmů, hledání správných gest, výběr dobré hudby, pátrání po vhodném prostoru - to není zdaleka všechno, co zajímá celý herecký soubor.
Jazykolamy, relaxační cvičení, řečová cvičení, pantomima, herecké etudy - dvě hodiny utečou strašně rychle a všichni se rozcházejí rozesmátí, odpočatí, aby doma zasedli k úkolům a nebo stihli další zájmové činnosti. Protože svoje role berou velmi vážně, určitě i večer přemýšlejí, co se jim povedlo a uvažují, jak ještě vylepšit své výkony, aby v předvánočním čase mohli nejmenším školákům ukázat ... jak se hraje pohádka.


Jak se dostal drak
Jak se dostal drak
do kolínského znaku 1.
do kolínského znaku 1.

Tereza Macurová 8.A

V městě Kolíně, kde stojí Práchovna, žil drak. Tajně se ukrýval ve skalách a hlídal město před nepřáteli, proto o něm nikdo nevěděl. Město mělo málo občanů, a tak bylo dost slabé, aby se ubránilo před vojskem. Jednoho dne drak usnul a probudil ho křik lidí a rány z děl, hned mu bylo jasné, že je město v nebezpečí, proto vzlétl lidem na pomoc. Jakmile ho nepřátelé spatřili, vzali nohy na ramena a utekli, už víckrát se nevrátili. Lidé se radovali a přinášeli drakovi různé dary, ale nejhezčím byl ten, že nakreslili jeho podobiznu do kolínského znaku.

Jak se dostal drak
Jak se dostal drak
do kolínského znaku 2.
do kolínského znaku 2.

Kristýna Kasardová 9.A

V dávných dobách byl Kolín královským městem. Občané si ho velmi vážili. Byli pyšní na svůj kostel, ale i na svou řeku. Okolo celého města se táhly hradby, za nimiž se tyčil menší kopec, ale nikdo netušil, že je plný tajných chodeb, které vedou do středu města. Tyto úkryty střežil drak Hektor. Lidé o něm slýchávali různé pověsti, že je zlý a nebezpečný. Jednou se k večeru se chystalo město zavřít brány,ale vtom do něho vniklo vojsko. Draka vzbudil hluk, a tak se vydal tajnou chodbou zjistit, co je jeho příčinou. Vynořil se uprostřed a překvapil bojující lid. Vojáky zastrašil, ti utekli a víckrát se už nikdo nepokusil město napadnout. Drak se stal nejen ochráncem, ale také symbolem města.

Jak se dostal drak
Jak se dostal drak
do kolínského znaku 3.
do kolínského znaku 3.

Olinka Pokorná 9.A

Kolín bylo odpradávna město s velkým významem. Naším městem totiž protéká řeka Labe. Ale málokdo ví, že předchůdcem irské Loch-nesky byla naše česká Labe-ska. Vlastně nikdo neví, jak se naše Labeska dostala do kolínského erbu. Existuje tolik pověstí - já vám také jednu povím....
Tahle naše Labeska se k nám dostala z podzemních proudů. Zrodila se s velkým úkolem - dohlížet na jízdní řády lodí, měla pomáhat při povodních, ale byla také velikým miláčkem lidí, kteří se v létě chodili koupat k Labi. I když jim snědla odpolední svačinu, měli ji rádi. Největší zásluhu měla však tu, že převážela lidi na druhý břeh. Místo peněz si brala již zmiňované svačinky. Jednoho dne ji ale o převoznictví připravili dělníci - stavěli tu most. Od té doby nikdo neviděl - ale kdoví, třeba někde v Africe vede turistické zájezdy.

Jak se dostal drak
Jak se dostal drak
do kolínského znaku 4.
do kolínského znaku 4.

Petra Masopustová 9.A

Jednou v dávných dobách se město Kolín ocitlo ve válečných pozicích, vyprávěla mi to babička a babičce maminka, prostě to šlo z generace na generaci. Tedy začnu vyprávět.
znak KolínaMěsto Kolín bylo rozděleno do více čtvrtí. A právě v té jedné čtvrti se usadil drak. Zjistila to jedna klukovská parta, když se šli podívat do jeskyně Práchovny. Práchovna je místo , kde se drak usadil. Kluci slyšeli divné chroptění. Jeden z kluků vešel do jeskyně a najednou začal křičet: "Pomozte mi někdo, je tam drak". Kluci utíkali domů a všechno rodičům pověděli. Lidé ve městě se začali obávat, co by mohl dříve nebo později chtít, ale on nic, jenom si tam ležel v té své jeskyni a spal. Město si povídalo, jestlipak to není boží dar, když bylo v těch válečných pozicích, a tak se obyvatelé města na to boží stvoření šli podívat. Teprve po příchodu do jeskyně zjistili, že drak tam není. Obyvatelé města byli klidnější, ale ne nadlouho. Ráno totiž na město zaútočilo vojsko. Teprve, když bylo v nesnázích, v dálce se objevil drak. Drak nepřátele smetl z podlahy tak rychle, že se obyvatelé města nestačili rozkoukat. Lidé z města byli drakovi tak vděční, že mu nosili dokonce i kuřata, až jednoho občana napadlo, že by mohli dát na památku do kolínského znaku obrázek draka. Dokonce prý nechali draka v Práchovně bydlet.
Babička mi říkala, že když budeme v nesnázích, drak na znaku znovu obživne a pomůže nám porazit nepřátele.


Vtipy
Vtipy

Sedí dvě mouchy na žiletce a jedna povídá druhý: "Šoupni se."

Přijede chlapík autem na hraniční přechod a celník se ho ptá:
"Nějaký alkohol, drogy nebo cigarety?"
"Ne, díky, mám toho vzadu plný kufr."

smíchPlave slon po poušti, spadne na něj kamión a on říká:
"Stejně mám víc."

V okresním městě přijde do redakce místních novin žena požádat, aby do smutečního sloupku napsali oznámení o úmrtí jejího muže.
Redaktor jí říká, že se platí deset korun za slovo.
Žena zapřemýšlí a povídá:
"Tak tam napište: "Zemřel Jaroslav Peterka"
Redaktor je dost zaražen a říká jí:
"Paní, minimální délka smutečního oznámení je sedm slov."
Ona se znovu zamyslí a říká:
"Tak tedy: "Zemřel Jaroslav Peterka, prodám favorita r.v. 1990"

V nebi se sejdou Němec, Američan a Rus a povídají si, jak kdo zahynul:
Němec:"Dostal jsem k narozeninám auto, chtěl jsem vyzkoušet, jak rychle jede, no a v zatáčce jsem se zabil."
Američan: "Já jsem dostal k narozeninám letadlo, zkoušel jsem lítat nízko u země, no a narazil jsem do skály."
Rus: "No, brácha dostal k narozeninám kolo a já jsem umřel hlady."

V Betlémě sedí v chlévě Panna Marie a pečuje o Jezulátko. Na druhém konci místnosti pracuje Josef.
Vtom přicházejí Tři králové. Jak vstupují do dveří ten poslední, černý se praští o futro:
"Ježíši, to byla pecka," zakleje.
Marie zdvihne hlavu od Jezulátka, otočí se k Josefovi a povídá:
"Ježíš, to by bylo hezké jméno pro naše dítě. Ale ty pořád meleš to svoje Hugo, Hugo."


Marilyn Manson
Marilyn Manson

Bratři Koubkovi 7.B

Marilyn MansonVše začalo roku 1989, na jižní Floridě, kde se potkali Marilyn Manson a Daisy Berkowitz a založili kapelu. Rok nato se kapela pojmenovala na Marilyn Manson and the Spooky Kids a čítala již 4 členy. Novými členy byli Gidget Gein a Madonna Wayne Gacy. V dalším roce, to jest v roce 1991, přišel Sara Lee Lucas, jež je v kapele bubeníkem. V roce 1992 se skupina přejmenovala na Marilyn Manson. Ještě v témže roce vyhráli ocenění Kapela roku. Kapela začíná být slavná.


Básně
Básně

Óda člověka

Olinka Pokorná 9.A

srdce
Potřebuji dýchat,
potřebuji snít.
Potřebuji hlídat
tebe,
a jistotu mít.
Mraky plují,
tráva roste dál i bez tebe,
prsty bubny tlumíš,
dýcháš i beze mě.
Co se děje nevíš,
snad nechceš to vědět,
ty, že miluješ mě bezmezně?????


Malované nesmysly

Olinka Pokorná 9.A

růže
Po papíře kroužíš tužkou, škrábeš nesmysly,
co napadly tě náhodou,
vlasy svázal jsi mi stužkou
a s nekončící pohodou,
v hrníčku mačkáš cukr s jahodou.
Po papíře kloužeš pastelkou,
čmáráš výmysly,
co líbí se ti právě teď,
už neškrábeš,
máš tužku zlomenou,
tak na co ještě čekáš?
Maluj si a seď.Skate & Music
Skate & Music

Tomáš Vojáček 7.B

skatePočátky skateboardingu buší někdy do 60.let. Nejdřív se jezdil tzv. "oldschool". Což jsou takový blbůstky jako Boneless nebo No comply. Potom třeba Frog jump. No dost té historie! Přeneseme se do současnosti. Teď se jezdí "newschool" a mezi nejzákladnější triky patří Ollie pak Shove-it a těžší Kickflip. Jestli chcete začít se skateboardingem, tak čtěte ještě dál a dozvíte se jak se dělá Ollie !!!


Apocalyptica
Apocalyptica

Štěpa Severová & Michal Doležal 9.B

Apocalyptica

ApocalypticaKvartet hráčů na violoncello (Max Lilja, Antero Manninen, Paavo Lötjönen a Eicca Toppinen), kteří v roce 1996 nahráli a vydali CD se svou, mimochodem skvělou, interpretací osmi skladeb Metallicy: Enter Sandman, Master Of Puppets, Harvester Of Sorrow, The Unforgiven, Sad But True, Creeping Death, Wherever I May Roam a Welcome Home (Sanitarium) nazvané Plays Metallica by four cells. Poté ještě vydali Inquisition symphony s dalšími skladbami od Metallicy. Hudba je to sice skvělá, ale nevnikne vám pod kůži tak, jako pravá Metallica, navíc tam chybí text, takže se to špatně zpívá.


Rozvrh předmětů podle šéfů časopisu
Rozvrh předmětů podle šéfů časopisu

Štěpa Severová & Anička Pešíková 9.B

Dokážete uhodnout, kam co patří ?

1 Český jazyk A Krásný hlas paní učitelky, jinak ticho
2 Matematika B Nuda na entou
3 Zeměpis C Asi tomu nerozumím, jmenuji se Einstein
4 Dějepis D Žijeme na stromech, živíme se kořínky
5 Přírodopis E Česky snadno a rychle
6 Chemie F Český svaz paraolympiků
7 Fyzika G Hledání skrytého talentu
8 Tělocvik H Spát se musí
9 Výtvarka I Siločáry, silopole, silomeč, silodýka ...
10 Hudebka J Hokus pokus (jak přijít o oko)
11 Rodinka K Do you schprechen Deutsch? - tak nějak to bylo, nebo ne?
12 Občanka L Pan Hradecký útočí
13 Aj/Nj M Od mamutů k Havlovi
14 Informatika N Hop! a jsem v Americe

řešeníOkultismus
Okultismus

Martin Horčic 9.B

pentagramOkultismus, čarodějnictví, exorcismus, satanismus to jsou témata, která už od dávných dob lákala, děsila ale i mystifikovala lidstvo. Kořeny hledejme již ve starověku, kdy lidé uznávali mnohá božstva, která byla postupně vytlačována šířením křesťanství. Následkem toho byla křížová tažení do Palestiny. Ale to bychom už moc odbočovali.
V době pozdního středověku a renesance se díky rozvoji literatury setkáváme s prvními náznaky čarodějnického učení, to spočívalo v uznávání ďábla a získávání negativní energie, která vyvolávala kouzla, uhranutí. Svatá inkvizice zaujala v tu chvíli tvrdý postoj a trestala ty, kdož šířili a provozovali toto učení. Čarodějnice byly souzeny tak, že neměly na výběr a musely přiznat své spolčení s ďáblem (v každém případě byly popraveny). V té době vznikala také první literární díla věnovaná okultismu. Tato díla jsou psaná s trochou umělecké nadsázky a dnes mají vysokou hodnotu, protože vycházela ve velmi malém nákladu. Většinou jsou to díla popisující povstání ďábla.
Satan (Lucifer, Ďábel, Kníže temnot atd.) je někdy zobrazován jako hmotná věc, na rozdíl od pohádek, kdy je Lucifer představován jako míšenec člověka a kozla. (Pravděpodobný omyl nastal, když si ho lidé pletou s pohanským bohem temnot Baphometem. Anebo je to ta samá bytost ?). V bibli je Satan nehmotná bytost a je nazývaná "padlým andělem". Bytostí, která se odvrátila proti Stvořiteli, která před svou smrtí dosáhne vrcholu a následně poté bude zničena. V těchto třech věcech se shodují jak náboženské, tak satanské spisy.
křížPodle současných satanistů je nyní "éra vyzývání", kterou údajně začalo založení první církve satanovy r.1969 v San Franciscu, jejímž účelem bylo navázání na učení předchozích satanistů. Ve 20. století je bezesporu nejznámějším satanistou Aleister Cowley (1875-1947), v roce 1896 měl ve Stockholmu vidění, že je Antikristem a dal jsi jméno The Great Beast 666 (666-číslo ďábla). Crowley si vykládal své poslání takto: "Uvést do pohybu okultní síly, které měly vést na konci století k osvícení". Ve svém okolí byl znám praktikováním černé magie, sadismu, satanismu a intenzívně zaměstnán drogami. Čím byl Crowley starší, tím byl šílenější, např. ponechával si své fekálie (slušně řečeno) u sebe na koberci a tvrdil, že je ho výkaly jsou svaté. Mimo jiné napsal také mnoho esejů a antibiblí, jejichž heslo bylo: "Čiň, co chceš".
Zemřel v roce 1947 lačný po drogách, v zatemnění ducha a v osamělosti (Antikrist ! che,che).
Na konci šedesátých let se stalo módou spojení okultismu s rockovou hudbou, a jako hlavní průkopníci byla označována anglická skupina "Black Sabbath" a před nimi dokoce Rolling Stones s deskou "Their Satanic Majestatic". Ale věnujme se na chvíli "Black Sabbath" - začali jako undergroundová skupina a jejich alba se prosadila bez podpory londýnského tisku, protože jejich hudba byla nadčasová a přes svou tvrdost dost konzumní. Ve jejich skladbách se objevovalo všechno, co jsem popsal v tomto článku, ale nikdy nic z toho neuznávali. Ozzy Osbourne sám řekl: "Nikdy jsme neseděli u začarovaného kruhu, abychom obětovali prvorozené dítě. Myslím, že ti, co to dělají, jsou idioti." Také většinu textů napsali během koxového opojení, což skupina nepopírá. Ve stopách "sabatů" pokračovalo mnoho kapel např."Hellhammer", "Bathory", "Mercyfull Fate" a hlavně "Venom", kteří jsou považováni za průkopníky "black metalu".
VenonTato skupina se vydala trochu jinou cestou než "Black Sabbath", už názvy skladeb něco řekly, např. Welcome To Hell (Vítejte v pekle), In League With Satan (V lize se satanem) atd. Baskytarysta a zpěvák Cronos tvrdil, že za úplňku vylézá na střechu a vyje na měsíc, když ale Venom tato image přestala bavit a oficiálně prohlásili, že to všechno je jen výmysl, "neštěk po nich ani pes".
Začátkem 90. let se objevuje spousta norských a jiných skandinávských black metalových kapel s mnohem démoničtější a tvrdší hrou. Jejich texty písní jsou mnohem děsivější a propracovanější než u "Venom", mnoho skupin bere svou image opravdu vážně. Mezi největší legendy patří skupina "Mayhem" kterou podle bývalých členů "obestírá zlo", zpěvák DEAD, který si kvůli výčitkám doslova vystřelil mozek z hlavy, a první, kdo byl v tu dobu na místě, byl kytarista EURONIMOS a na místě pořídil fotky, které si můžete prohlédnout na Internetu a věřte mi, není to hezký pohled. Sám EURONIMOS skončil s 23 bodnými ranami od jednoho z členů kapely. S ním zemřeli staří "Mayhem". Myslím si, že tyto kapely byly přirozeným ohlasem na církve, protože víra satanistů spočívá hlavně o víře v sama sebe a v přírodu, a ať je to již zběsilá image nebo pravda - jak se říká: "Pravda se vždycky ukáže".


Rozhovor s panem učitelem
Rozhovor s panem učitelem
Josefem Steklým!
Josefem Steklým!

Michaela Dočkalová 9.B

brýle
 1. Co Vás vedlo k rozhodnutí stát se učitelem ?
 2. Jaké byly Vaše začátky ?
 3. Jak dlouho učíte ?
 4. Jak jste se těšil zpátky do školy ?
 5. Co říkáte na své nové působiště ?

 1. Hlásil jsem se na pedagogickou fakultu, protože mě škola bavila už od dětství. Hlásili se tam všichni, tak jsem se přihlásil taky.
 2. No, já jsem začínal vlastně nadvakrát. Nejprve jsem učil na škole, ze které jsem v zápětí musel odejít na vojnu. Druhá škola byla velmi zajímavá v tom, že čtyři roky jsem učil slepé děti.
 3. Učím od roku 1960. Tak si to spočítejte, to je docela dlouho.
 4. Já jsem ani neměl čas na rozmyšlenou, sice jsem se těšil, že budu sbírat houby na chalupě.
 5. S touto školou jsem spokojený, protože jsem se ještě nestačil rozkoukat.
dudlíkVýzkum
Výzkum

Olinka Pokorná & Petra Masopustová 9.A

výzkumKřížovka Žofka
Křížovka Žofka

Štěpánka Severová 9.B

 1. Autor Rusalky
 2. Hlavní město Rakouska
 3. Otec Kazi, Tety a Libuše
 4. Země s hlavním městem Tokio
 5. Zvíře, žijící pod zemí
 6. Řecký bůh války
křížovkaKonečník
Konečník

Štěpa: "To je konec prvního čísla".
Michal: "To myslíš vážně šéfe?"
Štěpa: "Naprosto!"
Michal: "Tak přidáme ještě stránky NE?"
Štěpa: "Ne."
Michal: "Ano."
Štěpa: "Ne."
Michal: "A proč ne? Času je dost."
Štěpa: "Konec, finito, the End!!!!!!!"
Michal: "Tak dobře šéfe, zbytek bude příště!"


drakRedakční rada
Redakční rada

Na prvním čísle časopisu Dvojka se podíleli:

Odborní poradci
 • Mgr. Květa Kněžourková
 • Mgr. Vladimír Hradecký
Redaktoři
 • Michaela Dočkalová, 9.B
 • Martin Horčic, 9.B
 • Anna Pešíková, 9.B
 • Kristýna Kasardová, 9.A
 • Tereza Macurová, 9.A
 • Petra Masopustová, 9.A
 • Miroslava Pařezová, 9.A
 • Olina Pokorná, 9.A
 • Tomáš Břečka, 7.B
 • Jan Koubek, 7.B
 • Martin Koubek, 7.B
 • Vojtěch Malina, 7.B
 • Tomáš Vojáček, 7.B
Grafici Techničtí redaktoři
 • Alena Fousková, 9.B
 • Petra Masopustová, 9.A
 • Adéla Neumannová, 9.B
 • Olina Pokorná, 9.A
 • Jiří Švanda, 9.B
 • Michal Doležal, 9.B
 • Jakub Panchártek, 9.B
 • Štěpánka Severová, 9.B