škola
facebook
logo školy
ZÁKLADNÍ ŠKOLA KOLÍN II., KMOCHOVA 943
škola s rozšířenou výukou matematiky a přírodovědných předmětů
Aktuality Kontakt Informace o škole Historie školy Časopis Dvojka Soutěž PLUS Počítačové kurzy Projekty Mapa webu
Studijní webŠkolní poštaZměna obědůŠkola OnLine
Čtvrté číslo - 2001/2002
duben 2002


obálka

Obálku vytvořila Olina Pokorná
Zprávy z redakce
Zprávy z redakce

Milí čtenáři!

Už je sice po Aprílu, ale my si stejně neodpustíme pár žertů do 4. čísla. Doufáme, že se vám bude líbit, stejně jako nám!

   Zdraví Vás
Šéfredaktorka Štěpánka Severová


Apríl
Apríl

Pavlína Halmová 7.A

Apríl, to je svátek český,
avšak den je to moc hezký.
Den je to jak malovaný,
každý bude napálený.
Napálený bude někým nějak,
nenechá se nikým nijak.
KvětinaVajíčko
Vajíčko

Pavlína Halmová 7.A

Venku svítí sluníčko,
koupila jsem vajíčko.
A jak si ho nesu,
radostí se třesu.
Sednu si s ním do trávy,
tajemství se prozradí.
Všude plno kytiček,
hurá je tam zajíčekWeb-recenze
Web-recenze
dnes bohužel naposledy
dnes bohužel naposledy

Inside defect

Microsoft NetAsi už se k vám donesly zprávy, že Microsoft skoupil CELÝ Internet a provádí na něm určité radikální změny od kosmetických-název , až po zvýšení ceny-3X. Nezajímá? Že Inter(l)net doma nemáte? Mělo by, protože se staronová síť stává nedostupnou i pro školu. Bohužel i ta naše se od Inter(l)netu odpojí 15.5.2002 ve 14hod. 32min. 26s. o setinách ani nemluvě. Intelnet ExplorerK tomuto "svátku" patří i vydání kupy nového softwaru, a to např. Microsoft Intelnet explorer, který samozřejmě nebude zadarmo. Doufáme, že nebudete jako skupina fanoušků Internetu, kteří 25.3.2002 zaútočili na sídlo Microsoftu a rozbili jim jak okna, tak i DoorsWOKNA která měla přijít na trh příští rok. Microsoft po tomto incidentu prohlásil, že další verze WINDOWS už nebude, tudíž uvrhl oblíbený operační systém do zapomnění. To je velká příležitost pro Lina Torlvalda, který začne vydělávat na Linuxu. Ten, jak všichni víte, byl doposud ZDARMA. Linux nemá téměř žádnou podporu her, proto vláda ČR odhlasovala úplný zákaz hraní na PC. Prý z důvodu, že Windows jsou nelegální software, a lidi by lákalo pirátství. Proto se loučíme...
Věštby
Věštby

Olinka Pokorná, 9.A

vědmaProrok Nostradamus předpověděl mnoho věcí. Například věštil objevení Ameriky a vznik velkého státu:
" Z oceánu povstane země, která bude slavit svůj svátek ve čtvrtek..."
(každý 4. čtvrtek v listopadu oslavují v USA Den díkůvzdání).
Psal také o roce 1949, kdy přijde jakýsi obchodník, vyhlásí Říši středu za centrum celého světa a bude uctíván jako božstvo. A v tom roce se skutečně chopil moci Mao Ce-tung. Kult jeho osobnosti pak působil v šedesátých letech.
Na počátku 19.století navštěvovala petrohradské módní salóny známá věštkyně Alexandra Kirgofová. Puškinovi v roce 1817 řekla, že brzy dostane velké peníze, později ho čeká dvakrát vyhnanství a také svatba s vyhlášenou krasavicí. Nakonec ho varovala, aby si v 37 letech dal pozor na blondýna v bílém obleku na bílém koni. Hned několik dní nato Puškin skutečně obdržel velkou sumu peněz. To, že byl dvakrát ve vyhnanství, je o něm všeobecně známo, a jeho žena Natálie Gončarová byla skutečně vyhlášená krasavice. Pokud jde o poručíka d´Anthese, který zabil sedmatřicetiletého Puškina v souboji, byl to skutečně blondýn, nosil výhradně bílou uniformu a jezdil na bílém koni, protože to vyžadovala pravidla jízdního pluku, ke kterému patřil.

věštecVěštby, které se nesplnily:

Herbert Wells v roce 1901 řekl: "Neumím si představit ponorku, na které by lidé mohli něco dělat a neudusili by se."

Darill Zanuck, ředitel 20th Century Fox, prohlásil: "Televize nemůže existovat déle než půl roku. Lidi brzy omrzí sedět večer co večer před mluvící bednou."

Harry Warner, představitel Warner Brothers, řekl v roce 1927, když nastupoval zvukový film: "Koho proboha bude zajímat, co ti lidé na plátně říkají?"

Firma Decca Records odmítla v roce 1961 natočit desku s Beatles: "Vůbec se nám nelíbí, jak hrají. A kytarové skupiny už netáhnou."

Wilbur Wright, průkopník létání, prohlásil roku 1901: "Lidi se ve vzduchu neudrží déle než padesát let."

Maršál Ferdinand Foch v roce 1911: "Věřte mi, Německo není schopno začít válku...."


Zemi minul asteroid,
Zemi minul asteroid,
který hrozil srážkou!
který hrozil srážkou!

Jakub Panchártek, 9.B

(8.1.2002 České noviny) Asteroid 2001 YB5, objevený teprve před měsícem, se dnes ráno přiblížil těsně k Zemi. Informovaly o tom televize Prima a Nova. Asteroid minul Zemi o pouhých 800000 kilometrů, což je z hlediska planetek, vzdálených stovek miliónů let, přiblížení velice těsné.
Asteroid je v průměru 300 metrů velký. Na zlikvidování "Modré planety" by přitom stačily rozměry tělesa kolem půl kilometru, řekl televizi Prima astronom.


V mimozemský život věří
V mimozemský život věří
více než polovina Čechů
více než polovina Čechů

Jakub Panchártek, 9.B

(12.9.2001 České noviny) Sedmapadesát procent Čechů věří, že ve vesmíru existuje mimozemský život. Přibližně každý třetí dotázaný považuje za reálné návštěvy mimozemšťanů nebo výskyt UFO na Zemi. Pětina lidí věří v možnost života v jiné dimenzi, v paralelních světech. Vyplynulo to z průzkumu, který na přelomu srpna a září provedla agentura AISA mezi více než 1000 lidí starších 15 let. Tyto údaje se výrazně neliší od obdobného loňského průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM): Dvaašedesát procent respondentů tehdy uvedlo, že existenci mimozemských civilizací uznává.
Poměrně vysoká je v současné době podle AISA víra v astrologii a věštby. Skoro každý druhý člověk se domnívá, že život na Zemi je ovlivněn postavením hvězd a planet. Jedna pětina lidí věří v existenci znamení, podle nichž lze věštit budoucnost.
V posmrtné převtělování, reinkarnaci, podle agentury AISA věří 15 procent lidí, 18 procent připustilo, že věří v možnost existence duchů či jiných nehmotných bytostí.


Na Havlíčkobrodsku
Na Havlíčkobrodsku
se objevil piktogram
se objevil piktogram

Jakub Panchártek, 9.B

Bílý kůň (16.8.2001 iDNES) U Okrouhlic na Havlíčkobrodsku se objevil v pšeničném poli obrazec. Kdo jej vytvořil, nikdo z místních obyvatel ani expertů netuší. Podle ufologů je neobvyklý, podobný se v České republice dosud neobjevil.
Místní lidé tvrdí, že nedaleko Okrouhlic už jeden piktogram před lety zkoumali vojáci. Údajně u něj naměřili zvýšenou radioaktivitu.Zvláštní meteorologický úkaz
Zvláštní meteorologický úkaz
ve Španělsku
ve Španělsku

Jakub Panchártek, 9.B

MADRID 23. července 2001 (ČTK) - Nezvyklý meteorologický úkaz dnes ve španělské enklávě Melilla na středomořském pobřeží Maroka vyvolal dvakrát po sobě prudký, ale jen přechodný vzestup teploty. Oznámil to španělský meteorologický ústav.
Nejprve se teplota zvýšila z 23 stupňů na 41 stupňů Celsia, když na město ráno sestoupila masa teplého vzduchu. Během několika minut se teplota zvýšila o 17 stupňů.
Za hodinu a půl se opakoval stejný úkaz: teplota stoupla z 23 na 38 stupňů Celsia během pěti minut. Za čtvrt hodiny zase klesla, ale jev provázely nárazy větru o rychlosti až 70 kilometrů v hodině.
Podle ředitele meteorologického ústavu Franciska Sáncheze je tento jev nezvyklý.
Podle jeho vysvětlení vznikl tak, že se "masa teplého vzduchu náhle přiblížila k zemi, stlačila se a ještě zahřála, přičemž vytlačila mořský vzduch, který byl právě nad oblastí".
Tyto změny jsou podle jeho názoru zřejmě způsobeny náhlou výměnou mas vzduchu různé teploty v nízkých vrstvách atmosféry do 1000 metrů výšky nad zemí.


Kruhy v obilí prý ukazují,
Kruhy v obilí prý ukazují,
že do Ruska se vrátili
že do Ruska se vrátili
mimozemšťané
mimozemšťané

Jakub Panchártek, 9.B

(ČN 13.7.2001) Na pšeničném poli u Majkopu v ruské Krasnodarské oblasti bylo dnes ráno nalezeno pět pravidelných kruhů, které mohou podle místních činitelů naznačovat, že se do těchto míst po čtyřech letech znovu vrátili mimozemšťané.
Podle agentury ITAR-TASS na pole vyjeli odborníci na mimořádné situace, kteří po důkladném ohledání místa usoudili, že "ufoni" si odtud chtěli vzít další vzorky pozemské půdy. Zanechali po sobě kruhy o různém průměru, v nichž byly obilné klasy uloženy přesně podle chodu hodinových ručiček; ani jeden klásek nebyl poškozen. Podobný úkaz se tam odehrál už před čtyřmi lety.

mimozemšťanéPrvní letošní kruhy
První letošní kruhy
se objevily
se objevily
na Uherskohradišťsku
na Uherskohradišťsku

Jakub Panchártek, 9.B

(ČN 3.7.2001) Tři kruhy v obilí o průměru asi 20 metrů se dnes objevily mezi obcemi Buchlovice a Boršice, první toho druhu u nás. Již odpoledne začali neobvyklý úkaz zkoumat členové uherskohradišťské pobočky, sdělil člen plzeňského ústředí klubu Luboš Šafařík. Po několik let se od počátku prázdnin objevují na různých místech podobné úkazy. Například loni zaznamenal klub jen do 18. července 17 záhadných kruhů v obilí. Mnohdy se však setkávají členové klubu i se snahou kruhy v obilí, kterým se někdy říká agrosymboly, falšovat. "Stává se, že se padělatelé přihlásí i k autorství pravých obrazců ve snaze strhnout na sebe pozornost za každou cenu. Proto každý nález prochází zkoumáním," řekl již dříve Šafařík. Podle Klubu psychotroniky a UFO jsou kruhy na Moravě prvním letošním nálezem svého druhu.


Otázky deváťákům
Otázky deváťákům

Péťa Masopustová & Olinka Pokorná, 9.A

 1. Připravujete se na zkoušky?
 2. Těšíte se na novou školu?
 3. Co vám bude nejvíc chybět?

Kristýna 9.A
 1. Ale jo.
 2. Jo.
 3. 2.ZŠ.
Lukáš 9.A
 1. Jasný, ne?
 2. Hmm...já nevim.
 3. Mně? Asi kamarádi.
Petr 9.B
 1. Ne.
 2. Jo.
 3. Spolužáci.
Anička 9.B
 1. Moc ne.
 2. Asi jo.
 3. Úplně všechno....dokonce i ty uklízečky(!).
Petra 9.B
 1. Jo.
 2. Docela jo.
 3. Kamarádi.
Maruška 9.B
 1. Jo.
 2. Jo.
 3. Kámoši.
Ondřej 9.B
 1. Jo.
 2. Ne.
 3. Petra Masopustová.
Tomáš 9.A
 1. Ne.
 2. No docela jo.
 3. Kamarádi.
Verča 9.A
 1. Ne.
 2. Jo.
 3. Kamarádi.Rada a báseň měsíce!
Rada a báseň měsíce!

Anna Pešíková & Michaela Dočkalová 9.B

Vy, kteří čtete náš časopis a konkrétně tyto články pravidelně, se asi divíte nad menší změnou. Tahle slova J. Préverta jsem nevybrala náhodou.Čtete myšlenky "básníka minulého století". A jestli je nepochopíte hned, podívejte se na ně znova; zítra nebo třeba za pár let.

Rada:
Snídejte na trávě
Pospěšte si
Dnes nebo zítra
Tráva posnídá na vás.

Báseň:
To nezpívám já,
ale květy, které jsem spatřil.
To se nesměju já,
ale víno, které jsem vypil.
To nepláču já,
ale láska, kterou jsem ztratil.


Otázky měsíce
Otázky měsíce

Michaela Dočkalová, 9.B a Petra Masopustová, 9.A

 1. Víte o tom, že podle meteorologů tento rok nebude léto a bude jen jaro?
 2. Víš co je to LIRPA?
 3. Víte o tom, že podle paragrafu 156 odstavce pátého je na Velikonoce do věku 18 let trestné šlehat děvčata?
 4. Víte o tom, že se nám na škole rozbily tiskárny (na které škola nemá peníze), a tak budeme mít vysvědčení ručně psané?

Jirka Švanda 9.B
 1. Ne.
 2. Ne, nevim.
 3. Ne,ha ha ha.
 4. Co to je za blbost.
Michal Doležal(zástupce šéfredaktorky) 9.B
 1. Že by v tom Blesku nelhali?
 2. To fakt netuším.
 3. Mě zákony neberou.
 4. Vysvědčení??!! Ha,jako jo.
Olinka Pokorná 9.A
 1. To teda nevim.
 2. Apríl.
 3. To je hezký.
 4. Hm, ha ha.
Andrejka Košická 9.B
 1. Ne.
 2. Ne jsem blbá, to nevim.
 3. Vím, a je to dobře.
 4. To mi nevadí (v zákulisí se ozvalo: To je hrozný).
Davídek Klovrza 6.B
 1. (Přikyvuje hlavou) Nevim.
 2. Ne, naše škola je úplně blbá jako....
 3. Pořádně do nich, já sem nešlehal děvčata, já seděl doma a mlátil je, mně je to jedno.
 4. Já ti věřim.
Ivo Novák 6.B
 1. Ne, to ještě nevím.
 2. Nééééé.
 3. Hm, tak jo.
 4. No, vim.
Standa Dolejší 7.B
 1. Nevěřím meteorologům.
 2. Nevím, neznám, neumím.
 3. Sice o tom nevím, nevěřím zákonům.
 4. No dobrý, žádný prachy?!?
Pavlínka Břichnáčová 8.A
 1. No, nevím.
 2. Hm, co?!? Ne.
 3. To teda nevím.
 4. To je možný no, ale já o tom nevím.
Roman Svoboda 8.B
 1. Ha ha ha, nevím.
 2. Ne (v zákulisí se ozvalo:my jsme tak debilní!!!)
 3. Není.
 4. Se nerozbily.

Zeptali jsme se jistého žáka 8.třídy a on nám odpověděl: no coment....Hahaha


Senzační novina...
Senzační novina...

Anička Pešíková, 9.B

Pozor, pozor !!! Tohle tady ještě nebylo a už asi nikdy nebude. No není to úžasné? Jo-vy asi netušíte co, že? Tak si raději sedněte (vy, co máte slabší žaludky, to ani snad nečtěte) a slyšte zprávy z domova i ze zahraničí. Před několika dny navštívil naše město americký režisér (?!?) se svým štábem. Hledal vhodné místo pro svůj nový film (?!?). Inu a jak tak chodil po tom našem městě, tu mu do oka padla nikoliv omítka, ale naše škola. On ten film bude totiž o mladých lidech a o tom, kterak milují svůj vzdělávací ústav, nikdy nechodí "za A", píšou doma úkoly... prostě klasický život "teen-agera". (Asi jak kterého; o mně to tedy rozhodně nebude)

film
Následovalo vyjednání, sepisování a kde se vzala, tu se vzala, smlouva ležela panu řediteli na stole. Ti z vás, kteří by se chtěli stát hvězdy stříbrného plátna (ale i ti ostatní-je to totiž můj článek), čtěte dál. Zítra se na naší škole koná od 7:00 "casting"-neboli konkurz. Zájemci nechť v určenou dobu čekají před budovou. V porotě, jež rozhodne o budoucích "stars" mimo režiséra, zasedne i hlavní hrdina příběhu Tom Cruise, který si po boku pana učitele Hradeckého a paní učitelky Jelínkové zahraje profesora tělocviku. Každá škola má svého školníka, a proto ani na pana Dražena Šťastného režie nezapomněla. Po řadě super úspěšných filmů ze života mládeže (nemusím jmenovat třeba American Pie...) tento trhák dorazí v prosinci tohoto roku do českých kin. Doufám, že plán se povede a těm z vás, kteří se právě rozhodli vybojovat si hollywoodskou kariéru, přeji mnoho štěstí!!!


Aprílové vtipy
Aprílové vtipy

Michaela Dočkalová 9.B a Barbora Pospíšilová 7.A

Přiběhne malá Evička do kuchyně a křičí:
"Mami, mami nějakej cizí chlap líbá paní Novákovou"!!!!!!
Maminka se zhrozí. Evička volá: "Apríl, apríl. To není cizí chlap, to je náš táta."

Vsadí se Rus, Čech a Němec, kdo má čeho nejvíc.
Rus říká, že mají tolik tanků, že by rozstříleli celou Evropu.
Němec řekl, že mají tolik letadel, že by zaplnili celou oblohu.
Čech říká, že mají tolik zlodějů, že by jim to všechno ukradli.

Výrostkové přijdou za dědkem a ptají se ho:
"Dědo, jaký je rozdíl mezi vírou a přesvědčením?"
"Kdysi, když jsem byl tak malý, jako vy teď, věřil jsem, že ho mám jenom na čůrání. No, a teď už jsem o tom přesvědčený!"

Zkoušky v autoškole.
Komisař se ptá blondýny:
"Popište nám, prosím, funkci motoru!"
"Mohu vlastními slovy?"
"Samozřejmě."
"Brrrrmm, brrrrrmmmm, brrrrrrrrrmmmmmm...."

Zloděj poučuje svého syna před odchodem do školy:
"Nezáviď spolužákům, když se chlubí, co všechno doma mají. Raději si zapamatuj, kde bydlí..."

Zřízenec v nemocnici veze dědu po chodbě a projedou kolem nápisu patologie.
A děda se ptá:
"Kam mě to vezete, vždyť ještě nejsem mrtvej."
"Víte pane, on si náš patolog bere od zítřka dovolenou, tak vás veme předem"


Křížovka Žofka
Křížovka Žofka

Štěpánka Severová, 9.B

křížovka

 1. Dívčí jméno
 2. Štír
 3. Žába
 4. Den v týdnu
 5. Král SlunceTak nevím...
Tak nevím...

Květa Kněžourková

Docela všední obyčejné pondělní ráno. Je právě 7,20, blížím se k mohutné školní budově, před ní už postávají malé skupinky dětí, a z každého hloučku se ozývá srozumitelné a hlasité : "Dobrý den, paní učitelko!" Hmm, hmm, nic zvláštního se vlastně neděje. A už je 7,45 - do školy vcházejí slušně upravení, usměvaví žáci a opět - hlasitě a s milým pousmáním zdraví. Zdraví každého dospělého, zdraví se navzájem, nikdo se nestrká, nikdo do nikoho nevráží! Ze sáčků si každý vezme čisté, neklouzavé přezůvky, pod šatnami se neválí ani jedna bunda, ani jedna čepice sama nesklouzla z věšáku. Trochu udiveně si mnu oči, možná mám trochu zalehlé uši, to se přece stává!
kalendářZa chvilku už ve třídách leží na lavicích vzorně srovnané hromádky učebnic, sešitů a žákovských knížek. Hloučky dětí se nehlučně baví, tu a tam služba ještě leští tabuli, aby byla naprosto bez poskvrnky. Nikdo neopisuje na poslední chvíli domácí úkoly, všichni je mají z domova napsané a podepsané rodiči. Zvoní - vyučování začíná. Všichni sedí na svých místech a už se nemohou dočkat příchodu vyučujícího.
Hodinky ukazují 8,01 - vcházím do třídy, vítají mne rozzářené oči nedočkavých žáků a žákyň - vždyť víkend byl k nepřečkání dlouhý a bez školy neskonale nudný!
Očima zabloudím ke kalendáři - je na něm datum 1.dubna! Škoda!!!


Pár kouzel pro pobavení
Pár kouzel pro pobavení

Jak vejce na špičku postaviti

vejceZajisté zná každý způsob, jakým Kolumbus postavil vejce na špičku. On totiž špičkou vejce udeřil o stůl, a vejce stálo. To lze však učiniti jiným způsobem, aniž by se vejce rozbilo. - Třes vejcem asi 1/4 hodiny prudce, jak ti jen možno, pak je postav na rovinu a čekej, až bude klidně státi. Celé pak kouzlo spočívá v tom, že se žloutek ve vejci roztřese a těžiště klesne.


Krotký sršáň

Chyť sršána, ale opatrně, bys žihadlem jeho nebyl bodnut, a zamaž mu oči pomoci štětce a černé barvy, zhotovené z kopalu a sazí, nebo lněného oleje. Pustíš-li pak sršána, pokusí se o létání, avšak bude lítati jen vzhůru a dolů. Potom chyť ho zase a zamaž mu touže barvou též tři oči na zadní části hlavy a pusť sršána, který bude tiše seděti a nepokusí se o létání. Potom vezmi sršána a omej pravou polovici (očí), načež sršán puštěný poletovati bude pouze ku pravé straně; potom omyj i levou polokouli a sršán bude poletovati též vlevo, ale ne přímo ku předu. Konečně omyj i zadní oči, načež sršán létati bude na všecky strany.
Vlastností těchto lze použíti k zábavné produkci, při čemž divákům lze vypravovati, že sršán jest schválně ochočen a k cíli tomu vycvičen.


Mrtvá žába oživne

Na skleněnou desku položí se kulatá deska zinková a na tuto mrtvá žába tak, by z polovice ležela na ní a z polovice na stříbrném penízu. Tento nesmí se dotýkati zinkové desky. Chceš-li, by se žába hýbala, vezmi kousek drátu, ohnutého tak, by konce jeho stejně dotýkaly se zinkové desky i penízu a polož jej na skleněnou desku.
Jakmile nastane pomocí drátu spojení mezi deskami, počne žába sebou hýbati a škubati a pomalu postrkuje se i dále z místa.


Úloha s tkanicemi

Kramářka přinesla na trh patnáct loket tkanic, bílých, černých a zelených. Za loket bílé tkanice dostane 3 kr., za loket černé půldruhého a za loket zelené půl krejcaru. Když počítá stržené peníze, má právě tolik krejcarů, kolik loket tkanic prodala. Kolik loket měla každého druhu?


Konečník
Konečník

Štěpa: Tak co mi povíš hezkýho?
Mic-hall: TADYDADYTADYDÁÁÁÁ
Štěpa: To, to sem měla říct já!
Mic-hall: NEMĚLA !!! Ale řekni to.
Štěpa: Tak tedy TADYDADYTADYDÁÁÁÁ
Mic-hall: Dobře, vyřídím to sám. Vážení diváci! Teda, co to kecám. Čtenáře sem myslel, uvidíme??? Nebo uslyšíme???? Se příště. To je radši konec. Bůh ví, co by z nás ještě vypadlo.Řešení úlohy s tkanicemi
Řešení úlohy s tkanicemi

1 loket bílé, 5 loket černé a 9 loket zelené tkanice


Letadlo
Redakční rada
Redakční rada

Na čtvrtém čísle časopisu Dvojka se podíleli:

Odborní poradci
 • Mgr. Květa Kněžourková
 • Mgr. Vladimír Hradecký
Redaktoři
 • Michaela Dočkalová, 9.B
 • Michal Doležal, 9.B
 • Jakub Panchártek, 9.B
 • Anna Pešíková, 9.B
 • Petra Masopustová, 9.A
 • Olina Pokorná, 9.A
 • Pavlína Halmová, 7.A
 • Barbora Pospíšilová, 7.A
Grafici Techničtí redaktoři
 • Jiří Švanda, 9.B
 • Olina Pokorná, 9.A
 • Michal Doležal, 9.B
 • Jakub Panchártek, 9.B
 • Štěpánka Severová, 9.B