škola
facebook
logo školy
ZÁKLADNÍ ŠKOLA KOLÍN II., KMOCHOVA 943
škola s rozšířenou výukou matematiky a přírodovědných předmětů
Aktuality Kontakt Informace o škole Historie školy Časopis Dvojka Soutěž PLUS Počítačové kurzy Projekty Mapa webu
Studijní webŠkolní poštaZměna obědůŠkola OnLine
Páté číslo - 2001/2002
červen 2002


obálka
Úvodník
Úvodník

Tato slova čtěte pilně, dudli dudli dudli dá,
makali jsme na nich silně, dudli dudli dudli dá!
Nejsou to jen slova holá, dudli dudli dudli dá,
slyšte,slyšte, léto volá, dudli dudli dudli dá!
Loučíme se s vámi těžce, dudli dudli dudli dá,
nekřičte už: "Ještě, ještě! " dudli dudli dudli dá!

An. Pešíková( NEW šéfredaktorka)


Rady školákům - letní prázdniny
Rady školákům - letní prázdniny

Anna Pešíková 9.B

Slyšte, slyšte (čtěte, čtěte)!!! Je tu poslední z našich Rad školákům. Snad někdo naváže na naši práci i příští rok - fšichni víme, že už ne tak dokonale, ale... snažte se! Ale teď k tématu. Léto ťuká na dveře - počkejte, jdu otevřít - a prázdniny se blíží přímo sedmimílovými kroky. A abyste vydrželi až do září, dáme vám pár tradičně úžasných rad. Tady je máte:

 1. Nikdy nepodnikejte prázdniny s rodiči...
 2. Správná holka musí být v osm v posteli, aby mohla být v deset doma.
 3. Nedejte na módu, protože i když budou letět puntíky, nejezte ty muchomůrky.
 4. Jestliže jedete na letní tábor na Měsíc, nepokoušejte se rozdělat tam oheň - bez vzduchu to nehoří ani skautům.
 5. Ale jestli trávíte prázdniny nohama na Zemi a jedete se cákat k moři, tak nebuďte vzorní biologové a nepočítejte žralokům zuby.Citát a rada měsíce
Citát a rada měsíce

Anna Pešíková 9.B

Bůh
Bůh stvořil muže a ženu, ale zapomněl si to dát patentovat, takže každý lepší hlupák může dělat totéž.
(GEORGE BERNARD SHAW)

Chytrému napověz,
za hloupého to musíš udělat sám.
(Autor neznámý)


Práce druháků
Práce druháků

ohýnek Ohýnek
Jana Kašparová 2.A

V květnu jsme vyrazili na Školu v přírodě v Orlických horách.Ve čtvrtek jsme měli ohýnek. Zpívali jsme si, opékali jsme si buřty a chléb. A naučili jsme se novou písničku, která je o Mexickém lotrovi. Spolu z 2.B a s paní učitelkou jsme poznávali souhvězdí. Škoda, že ten týden tak rychle utekl. Tak končím.


kůň Koně
Tomáš Klobasa 2.A

Nejdřív jsme jeli autobusem na školu v přírodě. Jeli jsme dlouho s druhou B, ale seděli jsme jinde, což bylo dobře. Poslední den jsme šli na koně. Nejdřív jsme viděli krávu, která byla právě na toaletě, pak jsme šli na koně. Někteří byli dvakrát a někdo jednou, ale to nevadí, alespoň jsme byli každý na koni. Nikdo neupadl a bylo to fajn.


řeka Řeka
Zuzana Klobasová 2.A
Jeli jsme na výlet. Byli jsme dvě třídy, 2.A a 2.B. Byl to výlet v Orlických horách v Deštné. Byli jsme v chatě a převlékali se do plavek. Radši jsme drželi dveře, aby k nám kluci nechodili. No oni k nám občas nakoukli. My jsme si museli obléknout ještě tričko. A tak jsme šli. U řeky jsme si prohlíželi babylonské věže z kamenů a hráli si s Anetou s žabkou. Já jsem ji dala do potůčku a Dan ji chytil. A když jsme šli po druhé, tak jsme sbírali kamínky do tvaru srdíčka. Verča je taky sbírala, a dávali jsme je Danovi. Měli jsem heslo: Eva, Eva, Evička, to je pěkná chatička.


PS: Práce žáků jsou na žádost paní učitelky Kejklíčkové napsány i s chybami.


Nováčci a mazáci
Nováčci a mazáci

www.jokes.cz

Nováčci: Nikdy nejsou v posteli po poledni.
Mazáci: Nikdy nevylezou z postele před polednem.

Nováčci: Čtou studijní plán, aby zjistili, které předměty můžou šidit.
Mazáci: Čtou studijní plán, aby zjistili, na které předměty budou muset chodit.

Nováčci: Říkají profesorovi "Pane profesore."
Mazáci: Říkají profesorovi "Pepo, Vláďo, Marcelko."

Nováčci: Aby dostali dobrou známku, pamatují si obsah kursu.
Mazáci: Aby dostali dobrou známku, pamatují si zvyky vyučujícího.

Nováčci: Vědí spoustu 'zajímavostí' o své univerzitě.
Mazáci: Vědí, kde mají další hodinu. Možná....

Nováčci: Ptají se, kde jsou počítačové učebny.
Mazáci: Mají 'vlastní' počítače na učebnách.


Kam na prázdniny?
Kam na prázdniny?

hotel
Pokud ještě nevíte kam na prázdniny, možná že by vám mohl trochu pomoct náš článek. Nejdříve jsme se vydali po památkách a zjistili jsme, že zaručeně by se vám mohlo líbit v Kutné Hoře, kde byste mohli navštívit chrám svaté Barbory a kostel svatého Jakuba. Dále nedaleko KH je lovecký zámek Kačina, u kterého je mimochodem i výborná hospoda (poznámka autora: kdo se moc nají, daleko nedojde).
přírodaNemusíme chodit moc daleko, abychom mohli objevovat další nádherné město, jakým jsou například Poděbrady, kde můžeme navštívit poděbradský zámek a muzeum, které stojí určitě za prohlédnutí. Dále se můžeme napít sice ne moc chutné, ale přesto léčivé poděbradské vody.
Trochu dále od Kolína leží krásná rekreační oblast okolo města Sázavy, kde je spousta rekreačních středisek, které můžeme navštívit. Dále je tu krásná příroda na procházky a spousta příležitostí ke koupání v řece Sázavě. (pozn. autora: vřele doporučuji jízdu na kanoi J, z vlastnich zkušeností vím, že Sázava je již teplá).
PS: Ale hlavně o prázdninách nezanevřete na naše "rodné" město Kolín. Je tu spousta dobrých pizzerií a jedna docela dobrá čajovna.


Letní škádlení
Letní škádlení

Řešíte každoroční problém, co s volným časem o prázdninách? Na tábor se vám nechce a rodiče jsou příliš zaneprázdněni, aby s vámi mohli někam vyrazit? A co takhle zkusit si zahrát pár táborových her? Uvidíte, že vám čas bude utíkat rychleji.

Hry podle J.Foglara a jeho Rychlých šípů:

Míčky ve vzduchu (1-x hráčů):
Indiánští chlapci se cvičili v rychlostní střelbě lukem tak, že u svých nohou měli zabodnuto do země několik šípů, které jeden po druhém vystřelovali do výšky. Umění utkvělo v tom, že stále další a další šípy mohl chlapec vystřelovat do vzduchu, dokud ještě první šíp nedopadl na zem. Jakmile byl šíp na zemi, nemohl již další šípy vysílat. Vzhledem k tomu, že doby indiánské dávno minuly, můžete si tuto hru zahrát např. s pěnovými míčky. Hru vyhrává ten hráč, kterému se podařilo vystřelit do vzduchu nejvíce míčků.

Polejvačka (2-x hráčů):
Doporučuji hrát jen v létě a jen v plavkách. Dva hráči - každý s plným šálkem vody na hlavě - se k sobě přiblíží a snahou každého je šikovně strčit do druhého, aby mu voda vystříkla na tělo, nebo mu dokonce celý šálek spadl s hlavy.Ten hráč, kterému vydržel kelímek na hlavě nejdéle, je vítěz.

A co takhle kuličky?
Hod o palec:
1 hráč hodí kuličku několik metrů před sebe. Další hráči se snaží do jeho kuličky strefit, nebo svoji kuličku dohodit nejblíže k soupeřově. Ten hráč, jenž kuličku strefil, nebo dohodil na maximální vzdálenost 1 palce, sebere všechny kuličky. V případě, že několik hráčů dohodilo kuličku na vzdálenost jednoho palce od té 1., bere kuličky ten, kdo je nejblíže. Stane-li se, že se žádný z hráčů nestrefí do palcového pole, bere kuličky 1. hráč. Hráči se postupně střídají, dokud mají kuličky.


Koncerty
Koncerty

Martin Horčic, 9.B

Po skvělých Judasech, se na Den čarodějnic chystala další rocková událost. Ritchie Blackmore, bývalý kytarista Deep Purple, v tento den přijel se svou kapelou Blackmore's Night. Včetně jeho manželky, která je zpěvačkou skupiny. Vystoupení se konalo v amfiteátru v Konopišti a jako předkapela vystoupil František Nedvěd a Kamelot. Kolem deváté se rozezněly nástroje, z vystoupení bylo cítit renesanční folk/rockovou atmosféru. Skladby jako Shadow of the Moon nebo Sixteen Century Greensleeves od bývalé Ritchieho skupiny Raibow, fungovaly spolehlivě. Musím také pochválit ostatní hudebníky skupiny, kteří přidali po plánovaném konci ještě čtyři přídavky. To byla perfektní tečka za perfektním koncertem.
Doporučené album: Shadow of The Moon, Fires at the Midnight

kapela Koncert, na který jsem se těšil nejvíc, bylo vystoupení bývalého baskytaristy a zpěváka Pink Floyd, Rogera Waterse. K jeho největším dílům patří album The Wall nebo epické Animals.
Vystoupení se konalo 10.6. v Malé sportovní hale. Co mě po příchodu překvapilo, bylo docela velké množství lidí a rozmanité složení publika. Od metalistů, po otce od rodin. I když to je vlastně hudba jejich generace. Po občerstvení a nakoupení zvukových a obrazových materiálů se zanedlouho ozvaly první tóny In the Flesh z alba The Wall a následný nesmrtelný hymnus Another Brick in the Wall part.II, Get your Filthy Hands on my Desert, ale i má nejoblíbenější skladba Set the Controls for the Heart of the Sun. Potěšila mě i přítomnost skladeb z multiplatinového alba The Dark Side of the Moon. Dále se hrály skladby s Watersovy dvacetileté tvorby, jako Flickering Flame atd.
Sportovní hala byla nazvučena perfektně, i když nejlepší zážitek měli ti, kteří seděli blíže pódiu. Díky zvukovým efektům (přelet vrtulníku, nálet, déšť) měly skladby studiový suverénní náboj. Musím pochválit jak hlavního instrumentalistu Waterse, tak kytaristu (hlas skoro jako Dave Gilmour z Pink Floyd) a sboristky. Waters si zkrátka hudebníky umí vybrat. Na závěr musím říct, že koncert byl perfektní tříhodinovou podívanou, na kterou málokdo zapomene.
Doporučená alba: The Wall (Pink Floyd), Echoes (Pink Floyd), Flickering Flame (Roger Waters)


Otázky měsíce
Otázky měsíce

Michaela Dočkalová, 9.B a Petra Masopustová, 9.A

 1. Těšíte se na prázdniny?
 2. Kam byste chtěli vyrazit o prázdninách?
 3. Kdybyste jeli na opuštěný ostrov, co popř. koho byste si vzali s sebou?
 4. A když jsme u těch prázdnin, tak co vám říká příští školní rok? Jak se na něj těšíte?
 5. Těšíte se, až odejdou letošní deváťáci a na jejich místo nastoupí další?

Tomáš Vojáček 7.B
 1. No těším!!!!!!
 2. S mámou na Mallorku.
 3. No.......já to vymyslím ......určitě holku, notebook a prut na ryby.
 4. No budu se muset hodně učit, aby mě vzali na školu.
 5. Já bych vás tady nechal ještě rok.
Anna Dědková 7.B
 1. Docela jo.........už aby to bylo.
 2. No......přání by bylo, ale stejně nakonec skončím u babičky.
 3. Celou třídu, ledničku a knihovnu.
 4. Docela jo, ale bude to to samý jako minulý rok.
 5. Ani ne, jste dobrý! (pozn. redakce - To my víme!)
Monika Vecková 7.A
 1. No.
 2. Jako vždycky na chatu.
 3. Kamarádku, kamarádku, ségru. (pozn. redakce - Ségru bych sebou teda opravdu nebrala.)
 4. Docela se na něj těším.
 5. Ne!
Petr Pohl 7.A
 1. No.
 2. K moři.
 3. Počítač, (pozn. redakce - Kde vezmeš elektriku?) holku, jídlo
 4. Netěším se na něj.
 5. Jo!
Adélka Neumanová 9.B
 1. Jo těším!
 2. Na Šumavu, k babičce, na Nový Zéland. (pozn. redakce - Za kým, Adélko?)
 3. No coment!
 4. Napůl.
 5. Hmm.......asi jo!
Roman Kejklíček 9.B
 1. Jo.
 2. K moři.
 3. Babu, babu, babu!
 4. Jóóó!!!!!!!!!!!
 5. Proč bych se na to měl těšit? Prvák je lepší. (pozn. redakce - Budou tam nový baby, viď Romane?)
Martina Krausová 8.B
 1. Jo.+
 2. Já nevím - Řecko.
 3. Já fakt nevím.
 4. Ne.
 5. Ne.
Roman Svoboda 8.B
 1. Jo.
 2. Někam z kámošema.
 3. Kamarádku, nůž, kamarádku. (pozn. redakce - Správný skaut si vezme nůž, sirky a jede.)
 4. Radši na něj ani nemyslím.
 5. Nééééééé!!!!!!!
Jakub Jungr 8.A
 1. Jo.
 2. Já nevím - moře.
 3. Těžko říct.
 4. Těším i netěším.
 5. Mě je to celkem jedno.
Pavlína Břichnáčová 8.A
 1. Ani ne.
 2. Do Zbraslavic.
 3. Míšu, Milana, Janu.
 4. Netěším.
 5. Ne vůbec.
Romana Honcová 9.A
 1. Ale jo!
 2. Já nevím...HA HA HA.
 3. Pěkného kluka, žrádlo, vopici! (pozn. redakce - Myslíme, že ty jsi sama pěkná vopička.)
 4. Až tam půjdu, tak tam půjdu, hlavně aby tam byli pěkní kluci.
 5. Myslím, že jsme byli nej, ale přeji dalším deváťákům, aby byli taky tak dobrý.
David Klovrza 6.B
 1. Možná.
 2. Někam, kde budou holky.
 3. Míšu Dočkalovou, loď a holky.
 4. Nejsem blázen. Opravdu se netěším.
 5. To fakt teda ne.
Šárka Kubizňáková 6.A
 1. Jo!
 2. Co nejdál.
 3. Loď, letadlo a jídlo. (pozn. redakce - Vůbec nejsi náročná.)
 4. Jo, těším.
 5. Jo.


A teď pár otázek pro učitele.
Paní učitelka Marcelka Jelínková
 1. Strašně!!!!!!!!!
 2. Chtěla bych se jet podívat na americké parky, ale pojedu letos do Turecka.
 3. Manžela (možná), dobrou knížku, pistoli (pozn. redakce - Na manžela?)
 4. Přiměřeně.
 5. To budu plakat a budu zoufale ronit slzy.
Pan učitel Vladimírek Hradecký
 1. Jistě!!!!
 2. Nemám konkrétní plán, všude je dobře.
 3. Možná, že bych si někoho sbalil a né zabalil. Jinak tři oříšky aby mě cvrnkly do nosu!
 4. "Těším se na tebe!" a já mu odpovídám: "Já na tebe taky!"
 5. Né, to já vždycky pláču. (pozn. redakce - Tak to bychom chtěli vidět)
Paní učitelka Ivanka Škardová
 1. Jistě. Myslím, že stejně jako vy. Po deseti měsících námahy si je přece všichni zasloužíme.
 2. Chtěla bych se podívat na ta místa ČR, která ještě neznám a která mě lákají.
 3. Dostatek dobré literatury a velký ruksak klidu a pohody.
 4. Ano. Nic se nesmí přehánět, ani práce ani odpočinek.
 5. Tady nemohu jednoznačně odpovědět. Vždy po čtyřech letech se s každou svou třídou musím rozloučit, ale každá po sobě zanechá stopy, každá je svým způsobem neopakovatelná. (pozn. redakce - Po nás zůstanou krátery!!!)
Paní učitelka Květuška Kněžourková
 1. Moc.
 2. Cestu jsem si na plánovala už minulý rok o prázdninách, teď už se jenom moc těším.
 3. Knížky, dostatek pití a ovoce, týden bych to vydržela.
 4. Těším, ale vždycky v srpnu se mi už začne stýskat po škole.
 5. Ještě jsem se s tím nesmířila a doufám, že se s nimi budu dále stýkat.
reportéřiTrapas u moře
Trapas u moře

trapas u mořeBlíží se prázdniny a většina z vás se již určitě těší na pobyt u moře. Doufám, že se vám tam nepřihodí stejný trapas jako mně minulý rok: Já a naše parta (Matěj, Martin, Lucka a Magda), jsme se jako každý den o dovolené cachtali v moři. Jednou jsme si všichni začali povídat historky ze školního roku. A konečně jsem měla povídat já, ale moje zážitky z minulého školního roku byly 100% nulové. A tak jsem si pomyslela, že bych jim alespoň ukázat jak spíš neumím, než umím udělat kotrmelec ve vodě. To jsem právě neměla dělat: při mém experimentu pod vodou se mi horní část plavek posunula směrem nahoru. Jak jsem to zjistila, tak jsem celá zčervenala a zalítla zpátky pod vodu. Z této nemilé příhody jsem pochopila, že si buď budu muset plavky víc utahovat, nebo si pořídit plavky vcelku.
Iveta Šejnová, 7.B

Blíží se konec školního roku, tím pádem i vysvědčení a do školních lavic se vlévá hrůza. Učitelé jsou neodbytní svým zkoušením: "Jsou prostě strašní !!!!!" Tak tohleto si myslí většina z nás, ale věřte mi oni to s námi myslí dobře.
Představte si, že byste dostali z první písemky pětku a učitelé by vám nedali šanci si ji opravit. Byla by to za pololetí vaše jediná známka. Co myslíte, že byste dostali na vysvědčení? Nedostatečnou! Zamyslete se nad tím, jak by to tu vypadalo, kdyby měli neustále všichni pětky a seděli ve školních lavicích základní školy třeba ještě za deset, dvacet let?! To by byla ostuda, kdyby se v šesté, sedmé, ale i kterékoliv jiné třídě sešel třicetiletý tatínek se svým potomkem. Pilný synek by později složil zkoušku z dospělosti a jeho otec (i matka) by se stále učili kolik je 5x5.
Proto vám radím: "Učte se! Ještě je čas."
M. Krausová, 8.B


BMW R1150GS AD VENTURE
BMW R1150GS AD VENTURE

Jiří Funda 6.B

motorkaVyprahlé pouště, skalnaté hory a prašné cesty. Tam se s tímhle bavorákem neztratíte. Vypadá dost drsně na to, abyste s ním jezdili do práce nebo na nedělní výlety, ale jestli máte vzhled drsného chlapíka a zajímá vás motorka, co táhne pěkně odspodu a vydrží trošku tvrdší zacházení, možná nějaký ten pád, pak by se vám tohle mohlo líbit. Jestli vás zajímají taky jiné než jen kosmetické změny oproti standardní hondě, pak snad jen kratší jednička a šestka v převodovce.


Web recenze
Web recenze

Inside defect

"Míšo?!"
"Noooooo, Olinko?"
"Víš, že se mi po té naší recenzi nějak stejská? Co kdybychom ještě naposled...."
"No dobře, ale už opravdu naposled..."
"Ale CO tam napíšeme?"
"Byl první večer, první máj, první máj-byl lásky čas. Hrdliččin zval ku lásce hlas..."
"No počkej, tohle sem nepatří!"
"Ale co by ne?"
"Promiň, ale ještě jsem nikdy neviděl, že by láska procházela počítačem!"
Tak mimo to, že je lásky čas, jsme tu i my a naše/vaše kritika webových stránek.Dnes si posvítíme na grafiku. Je tu obnovená premiéra, tak začnem.
Na stránce
www.grafika.cz naleznete mimo aktuálních zpráv ze světa grafiky také TISÍCE obrázků s různými tématy. Další na řadě je stránka www.wallpapers.cz kde jsou pozadí do Windows ve větším než malém množství. Profesinální fotografka Olinka vám také doporučuje stránku galerie.grafika.cz Vypadá to, že než prohlídnete fšechny obrázky, bude tu 1.číslo 5.ročníku časopisu Dvojka. Proto se s vámi se slzou v oku loučíme. Sbohem a nashle.


Trápení s instalací
Trápení s instalací
aneb každodenní problém
aneb každodenní problém

Michal Doležal 9.B

instalace
Nedávno se ke mně dostala jedna z her, které mě uchvátily již po přečtení recenze na Internetu, Solider of fortune II. Měl jsem radost, jako před několika lety z Prince, Wolfa nebo Toma & Jeryho. Jaké bylo moje nadšení, už když se spustila instalace a já věděl, že už mě teď ve hraní nic (tedy až na požár nebo kiks elektrárny) nezabrání. Po nadšení nastalo zděšení, když po požádání instalace o vložení druhého CD, jsem nevěděl, kam se mohlo z mého stolu ztratit. Hledal jsem všude, kromě jednoho místa. To místo bylo CD-Rom, do kterého jsem CD už vložil. Instalace měla pokračovat, když v tom jsem byl upozorněn, že jsem nevložil správné CD. Otevřel jsem šachtu, ale všechno bylo v pořádku. Teď ty samé nadávky směřovaly k počítači. Po 5 minutách jsem zjistil, že pro moje PC mám malou slovní zásobu. Ukončil jsem instalaci a otevřel složku s druhým CD, zkopíroval jsem potřebné soubory, které byly důmyslně umístěny tak, že by je snad jen slepý přehlédl (Byla samozřejmě vložena. Bylo by zajímavé, kdyby někdo slyšel, jak jsem se tituloval. Tak např. Ty censored, já sem takovej censored, do censored. to složka setup). Následovalo slavné spuštění, kde po intru, které mě nemohlo zklamat, následovalo hlavní menu hry, letmý pohled na hodiny mi oznámil, že je něco kolem 13:08. Po chvíli hraní jsem zjistil, že buď bylo 03:08, nebo jsem zapomněl na čas. Odebral jsem se tedy spát, a už druhý den ráno jsem načítal včerejší uloženou pozici.
HAPPY END


Konečník
Konečník

Michal: Ty jsi šéfredaktorka, začni.
Anda: Vrr...nemám ráda tento titul.
Michal: Ale ty jsi šéfredaktorka.
Anda: Tak už dost...zkus něco jiného. Musíme zaujmout čtenáře.
Michal: Milí čtenáři, my vás nyní zaujímáme.
Anda: Mluvíš o nich jako o indiánské rezervaci!!!
Michal: A ty jsi indiánská babička????
Anda: Vrr...tady se nedá pracovat! Končím!
Michal: Tak já taky!!!!
Jakub: Tak to už je druhá šéfredaktorka za tenhle měsíc.
Anda: Ještě něco - tady mám poslední slovo já!
Michal: Tak jo, ale vždycky až po mně.
Anda: Nikdy...


Redakční rada
Redakční rada
Redakční rada

Na pátém čísle časopisu Dvojka se podíleli:

Odborní poradci
 • Mgr. Květa Kněžourková
 • Mgr. Vladimír Hradecký
Redaktoři
 • Michaela Dočkalová, 9.B
 • Michal Doležal, 9.B
 • Martin Horčic, 9.B
 • Jakub Panchártek, 9.B
 • Anna Pešíková, 9.B
 • Petra Masopustová, 9.A
 • Olina Pokorná, 9.A
 • Martina Krausová, 8.B
 • Jiří Funda, 6.B
 • žáci 2.třídy
Grafici Techničtí redaktoři
 • Jiří Švanda, 9.B
 • Michaela Dočkalová, 9.B
 • David Klovrza, 6.B
 • Michal Doležal, 9.B
 • Jakub Panchártek, 9.B
 • Anna Pešíková, 9.B