škola
facebook
logo školy
ZÁKLADNÍ ŠKOLA KOLÍN II., KMOCHOVA 943
škola s rozšířenou výukou matematiky a přírodovědných předmětů
Aktuality Kontakt Informace o škole Historie školy Časopis Dvojka Soutěž PLUS Počítačové kurzy Projekty Mapa webu
Studijní webŠkolní poštaZměna obědůŠkola OnLine
Druhé číslo - 2002/2003
prosinec 2002


obálka

Obálku vytvořila Pavla Břichnáčová
Zprávy z redakce
Zprávy z redakce

Milí čtenáři, milé čtenářky, co se týče nového čísla časopisu, tak se toho od minule moc nezměnilo. Ostatně jako většinou, jsou tu jen nové texty a obrázky a samozřejmě se bude týkat hlavně Vánoc. Přeji příjemné čtení a hodně zábavy.

Roman Svoboda (šéfredaktor)


Pár informací ze světa
Pár informací ze světa
Terorismus
Terorismus

Petr Vočadlo, 9.A

výškové budovyModerní terorismus se dá rozdělit do dvou skupin - jde o terorismus politický (např. osamostatnění určitého území či urychlení převzetí moci) a o terorismus náboženský. Tento terorismus je obzvlášť nebezpečný, neboť čím více zahynulých "nevěřících", tím byl pro extrémisty úspěšnější.
Teroristé se svými útoky snaží upoutat veřejnost a upozornit na sebe prostřednictvím médií. Ta se postarají o to, aby se o všem dozvěděl bezmála celý svět. V tom také tkví jedna z možností zabránění těmto zločinům proti lidskosti - kdyby média omezila šíření zpráv o útoku na minimum, teroristé by pozbyli hlavní účel své existence. To však není možné, protože právě média se snaží z podobných tragédií získat co nejvíce. Vedení se jedná hlavně o sledovanost či počet prodaných výtisků. Tak vzniká "začarovaný kruh", který neskončí, dokud jedna strana konečně nepřijde k rozumu. Do té doby bohužel bude přibývat nevinných obětí při nesmyslných atentátech.
Amerika zahájila mohutnou akci, jejímž cílem je vymýcení terorismu. Bohužel s ní začala až po útoku na svůj symbol svobody a rozkvětu - New York. Kdyby se akce zahájila o pár měsíců dříve, možná by to zachránilo životy stovkám bezbranných civilistů. Nicméně doufejme, že Američané budou úspěšní.


Hudba
Hudba
Nirvana
Nirvana

David Klovrza, 7.B

Nirvanu tvořilo trio rockerů hrajících ve stylu severozápadního hardrocku. Pro jejich hudbu jsou typické tyto rysy: prudká instrumentální agresivita, mazaná melodická zručnost a bezútěšný pocit úzkosti vyjádřený v textech. Hráli krásnou hudbu. Roku 1988 vydávají první album s názvem Nevermind. Album mělo obrovský úspěch. Hudba Nirvany je vyzývavá, napínavá, hrůzostrašná a vyzařuje z ní tajemno. Asi tím chtěli říct "mysli sám za sebe".
NirvánaKurt Donald Cobain se narodil 20. 02. 1967 v malém městečku Aberden. Roku 1976 se jeho rodiče rozvedli a poté žil 2 roky s otcem. Po 2 rocích se zase vrátil k matce. Díky otcovi Kurt poslouchal Led Zeppelin nebo Black Sabbath a proto rozhodl hrát na rytmickou kytaru. Pomalu se u něj začíná projevovat narkolepsie.
V roce 1985 Kurt potkává devatenáctiletého Krista Anthonyho Novoselice. Narodil se 16.5.1965 v rodině jugoslávského původu, bydlel v Los Angeles. V důsledku izolace od okolního světa geografickými překážkami a horami se zde hudba vyvíjela naprosto odlišně. Tak se zrodil (hardcore) punkový zvuk.
Po odchodu druhého kytaristy a bubeníka Chada Channinga se novým členem skupiny stává David Eric Grohl (nar. 14.1.1969). Novou smlouvu podepisuji u firmy Davida Geffena pod značkou DGC, ale stále pokračovali na tvorbě druhého alba u Sub Pop. V roce 1990 vydává novy singl Silver. 1.1.1991 byly nahrány skladby "Anuerysm" a "Even In His Youth". 17.4. Nirvana poprvé hraje skladbu "Smels Like Teen Spirit". V srpnu se rozjíždí velké turné po Evropě. Konečně se 24. září objevuje deska Nevermind v počtu 50 000 výtisků. Avšak rovnováhu zvrátilo rozhodnuti MTV vysílat nejlepší video z tohoto alba v nezkrácené formě. Touto skladbou byla Smells Like Teen Spirit. Denně se prodávalo až 70 tisíc titulů a v lednu 1992 svrhla z nejvyššího místa žebříčku v USA přehnané reklamované album M. Jacksona s názvem Dangerous.
24.2. si Kurt bere za ženu Courtney Love. 22.6. měl Kurt kolaps pro problémy se žaludkem. 18.8.92 se Kurtovi narodila dcera Francis Bean. V březnu 1993 je během dvou týdnů nahráno album "In Utero". O rok později natáčí Nirvana pro MTV naživo. 4.3.1993 je Kurt hospitalizován pro pokus o sebevraždu a za den se probírá z komatu. Již po třech dnech opouští nemocnici. 8.4.1994 je nalezeno jeho tělo. Kurt spáchal sebevraždu tři dny předtím. 1.11.1994 je v USA vydáno album "Unplugged In New York".
Kurtova technika hraní na kytaru byla vskutku odpudivá, ale v tom byla jeho velikost. Nirvana hrála rozladěná, se zpětnými vazbami a s jakoby předstíraným nezájmem. Sám Kurt hrál na obyčejnou praváckou kytaru jako levák. Přes veškerý neum a zdánlivou disharmonii zavání písničky Nirvany až příliš jednoduchou genialitou.
Teď David Grohl hraje na kytaru ve skupině Foo Fighters a Chris si taky založil skupinu mně neznámou.


Počítačový koutek
Počítačový koutek
Half Life CS
Half Life CS

Pavel Jandejsek, 9.B

disketyKaždý, kdo se jenom trochu zajímá o dění v počítačových hrách, tak bude určitě znát nejlepší hru roku 1998 Half Life. K této hře byly vydány dva oficiální datadisky: Opposing Force a Blue Shift, kde v prvním jmenovaném hrajete za elitního vojáka snažícího se zlikvidovat nebo zajmout doktora Freemana a v druhém za bezpečnostního agenta snažícího se "nebohé" profesory zachránit a všemožně jim pomoci. Dále je vydána řada oficiálních i neoficiálních módů, jako je například Counter-Strike. V tomto módu si můžete zahrát za teroristy a nebo za zásahové jednotky. Je velmi oblíbený, o čemž svědčí fakt, že je nehranější hrou na internetu. Realita je tu hodně důležitá, a tak vás asi nepřekvapí, že ani zásahové jednotky ani teroristé nemají ve svém arzenálu raketomet a podobné věci, ale že na řadu přijde "ak47" nebo "Desert Eagle". střelec Dalším kladem hry je, že jakmile hráč umře, neobjevuje se na nějakém místě a hra pokračuje do nekonečna, ale hráč musí počkat, dokud jeden z týmů nevyhraje. Ze začátku je Counter-Strike docela nuda, protože se objevíte, nakoupíte si zbraně, ujdete pár kroků a válíte se na zemi mrtvý. Ale po dosti odehraných hrách se toto stávat nebude a hra se bude stávat stále více a více zábavnější. Ve hře je několik typů map, a to as-zneškodnění VIP, cs-záchrana rukojmí, de-položení a zneškodnění bomby, es-útěk ze základny druhého týmu a spousta dalších neoficiálních druhů map. Ale protože se v této hře nedá dělat nic jiného než střílet a střílet, tak i tento vynikající mód po čase omrzí. Ale protože je CS šířen zadarmo po internetu, tak jeho hráčů neustále přibývá. Co dodat? Counter-Strike je opravdu kvalitní hra pro více hráčů, kterou stojí za to si zahrát.

Max Payne
Max Payne

Jiří Funda 7.B

Max PaynePřišel o všechno, co měl a čemu kdy věřil. Zavraždili mu rodinu i přátele. Už nemá co ztratit. Jediné, co jeho životu dává smysl, je touha po pomstě a spravedlivé odplatě. Takový je osud Max Payna, stejnomené počítačové akční hry. Tvůrci této hry finští Remedy Entertainment vytvořili takřka nemožné. Mladí seveřané nejsou žádní nezkušení nováčkové a mají za sebou poměrně úspěšný debut v podobě akčně-závodní hry Death Rally, kterou vydali v roce 1996 pod křídly společnosti GT interactive. Žánrově Max Payne zapadá do hry viděné "třetí osobou", respektive po celou dobu hry sledujete Maxovo kožené vlající sako a jeho vlasy. Nejvýznamnější inovací je doposud nevídaná možnost zpomalit tempo hry, označovaná jako "bullet time" mód. S trochou cviku vám nebude činit sebemenší problém plavmo se vrhnout do místnosti plné protivníků a přesnými zásahy do citlivých míst jednoho po druhém zlikvidovat. Čistá herní doba se pohybuje mezi patnácti až dvaceti hodinám.

Minimální konfigurace : Pentium II, 500 Mhz, 128 MB RAM, Ge Force 2
Hodnocení: Grafika: 95%
Zvuk: 90%
Zábava: 90%
Celkové hodnocení: 95%
Prodejce: Bohemia Interactive
Cena: 1499,-Kč


Pár otázek a rozhovorů
Pár otázek a rozhovorů
Otázky měsíce
Otázky měsíce

Martina Krausová, Jana Bělinová, 9.B

Vánoce už klepou na dveře a neodvratně se blíží. Zeptali jsme se proto některých našich spolužáků, co si o Vánocích myslí.

 1. Co si představíš pod pojmem Vánoce?
 2. Jaký bys chtěl dostat dárek?
 3. Radši dárky dostáváš, nebo dáváš?
 4. Co se ti nejvíc líbí na Vánocích?

Renata Rajčanyová 9.B
 1. Vánoční pohodu a dárky. A napiš tam ještě 3 týdny prázdnin.
 2. Ježíši. Walkmann.
 3. Hm. Dávám.
 4. (po odmlce) Prázdniny.
Petr Nushart 8.A
 1. Hodně dárků a pohodlí.
 2. Počítač a nějakou milenku.
 3. Co?! Dostávám.
 4. Ty dárky. No a cukroví.
Šárka Kubizňáková 7.A
 1. Dárky.
 2. Já nevím, já všechno mám. Nevím.
 3. Dostávám i dávám.
 4. Sníh.
Jiřina Formánková 5.
 1. Hodně dárků.
 2. Já? Ehm, mobil.
 3. Dávám.
 4. Stromeček.
Petr Vočadlo 9.A
 1. Hm, představím si svátky, sníh, zasněžený hřiště. Jo, umrzlýho Ondřeje.
 2. Co bych chtěl za dárek? Hm. Něco velkýho, co má motor, čtyři kola a jmenuje se to Mercedes SLK600.
 3. Ccc, radši je dávám. No jasně.
 4. Nóóó, asi, že nikdo neotravuje a je pohoda.
Jakub Lodinský 7.B
 1. Nóóó, dárky.
 2. Koloběžku.
 3. No, radši dostávám.
 4. No jasně, že dostanu dárek a že jsme všichni doma.
Vlaďka Skalová 6.B
 1. Vánoce (smích).
 2. Kolečkový brusle.
 3. Tak nastejno.
 4. Vánoční atmosféra.
Tereza Doležalová 7.A
 1. Vánoční stromeček, dárky a že se sejde celá rodina.
 2. Bydlet konečně v novém domě.
 3. Obojí.
 4. Všechno.
Vašek Vozáb 9.B
 1. Prázdniny.
 2. Scaner kombinovaný s tiskárnou.
 3. Pokud mám hodně peněz, tak je radši kupuji, ale jinak rád dostávám.(smích)
 4. Sníh.
Magda Benešová 7.B
 1. Dárky.
 2. Nějaké CD.
 3. Spíš dávám.
 4. Když se sejde celá rodina, protože mi přijede strejda z Austrálie a teta z Jižní Ameriky.
Kateřina Kobyláková 8.A
 1. Dárky.
 2. Hodně peněz.
 3. Radši někomu dávám.
 4. Stromeček a sníh.
A na závěr jsme tytéž otázky položili našemu Šťastnému panu školníkovi.
 1. Stromeček a dárečky, které dávám. Pak se mi vybaví ten blázinec kolem Vánoc.
 2. Ježíši, jakej dárek...Výhra ve sportce.
 3. Dostávám i dávám.
 4. Že o těch Vánocích..., no já nevim, jak bych to řekl. Měla by být pohoda a klid.Rozhovor s učiteli a naším panem ředitelem
Rozhovor s učiteli a naším panem ředitelem

Martin Šedina, Renata Rajčanyová, 9.B

Připravili jsme si pro vás jen něco málo o tom, co si učitelé myslí o Vánocích.

 1. Máte rád(a) Vánoce a vánoční pohodu?
 2. Dodržujete vánoční zvyky a jaké?
 3. Co byste si přál(a) k Vánocům?

D. Záběhlická
 1. Mám.
 2. Ne.
 3. Maličkosti, třeba auto.
(Je vidět, že paní učitelka je velmi výmluvná a skromná.)

S. Rosenbaumová
 1. Ano. Pohodu ano, úklid ne!
 2. No, chodí k nám Ježíšek, občas i něco přinese pod stromeček. Ryby nejíme kvůli kostem. Šupinu máme v peněžence, ale není to moc platné.
 3. Hodně sněhu a dlouhé vánoční prázdniny.
(I přes to, že paní učitelka odpovídala na otázky v hodině angličtiny, odpověděla, jak sami můžete dobře posoudit, bravurně česky)

děda Mráz

D. Novotná
 1. Ano.
 2. Jen tak zběžně. Koupím stromeček, upeču cukroví, ale házení "pantoflemi", to pro mě není.
 3. Zdraví, štěstí pro sebe a pro všechny, co mám ráda.
(Paní učitelka nemá ráda vánoční zvyk: Házení "pantoflemi". Asi s tím má špatné zkušenosti.)

H. Holcmanová
 1. Těším se na klid a na pohodu Vánoc.
 2. Děti už jsou velké, takže to nepřeháníme (cukroví, stromeček).
 3. "Ježišmarja", hlavně zdraví, ohleduplnost, klid a pohodu pro všechny.
(Čím větší děti, tím větší pohoda. Paní učitelka preferuje pohodu Vánoc ležením na "gauči")

P. Tkadlec
 1. Vánoční svátky mám moc rád. Obdivuji, jak jsou zasazeny do běhu roku. Den se krátí, jsou plískanice, je nevlídně. To je čas těšení se na Vánoce. A když Vánoce minou, je před námi vidina jara, sluníčka, probuzení přírody. Člověk si je doma a lebedí si. Rád si čtu, vždy mám už předem připravené knížky, těším se na program v televizi - hlavně hudební pořady, rád si poslechnu hudbu z rozhlasu nebo z desek.
 2. Kdysi jsme vždy mívali vánoční stromeček. Teď již po několik let zdobíme větvičku a stavíme betlém. Před štědrovečerní večeři se jdeme projít. To je moc příjemné. Součástí vánočních příprav je pečení cukroví. V bytě zavoní všelijaké koření a všechno to dotváří vánoční atmosféru.
 3. Čím je člověk starší, tím více zjišťuje, že vlastně všechno, co opravdu potřebuje, je zdraví a spokojenost, a to v podstatě nelze nadělit pod stromečkem. O to musí každý usilovat sám. Vím bezpečně, že pod vánočním stromeček (vlastně větvičkou) budou knížky. Když jsme byli dětmi, těšili jsme se hlavně na dárky, nyní se těším především na vánoční pohodu.
(Pan ředitel si hrál se stromečkem tak dlouho, až mu z toho zbyla jen větvička)


Podzimní prázdniny
Podzimní prázdniny

Barbora Mocová, 8.B

autobus 1Podzimní prázdniny (jestli se třem dnům volna dá vůbec říkat prázdniny), inu posuďte sami. Asi před půl rokem přišla máma s návrhem, že bychom mohly jet (já a babička) na tři dny do termálních lázní v Maďarsku. Babička nadšeně souhlasila a já jsem tedy taky svolila. Odevzdaly jsme přihlášky, zaplatily a čekaly na to osudné volno.
Bylo 24.10. a já jsem usoudila, že bych si asi měla jít sbalit, ale nakonec jsem vše nechala na poslední den, tedy na pátek. Přišla jsem v pět hodin domů, babička už seděla v kuchyni s mamkou a pochutnávaly si na kávě. Já jsem rychle vyběhla nahoru a začala jsem balit kalhoty, svetr, pyžamo.....ručník, hygienické potřeby .................... ......... PLAVKY.
Je nezbytné mít do termálních lázní plavky, jak později prohlásila moje sestra. Kde jsou ty PLAVKY? Nikde! Nemohla jsem je najít, vyházela jsem tedy všechny skříně, prohledala koupelnu ...plavky nikde. Když už jsem byla na pokraji zoufalství, tak jsem začala uklízet ten nepořádek, který se nahromadil na podlaze mého pokoje. Trička, kraťasy...pláštěnka, taková zmuchlaná, měla bych jí složit, ....PLAVKY - jupíííííííí, mám je. Tak jsem tedy sbalila plavky a šla spokojeně (v 22:30) spát.
Ráno jsem vstala, máma už dělala svačinu a babička pomalu vstávala, zapomněla jsem podotknout, že moje babička chodí o holi. Je 5:00 - musíme vyjet v 5:30 byl odjezd od nádraží. Jdu tedy odemknout auto a naskládat tam zavazadla. Automaticky odemknu vozidlo a hodím klíčky na sedačku. Babička a já jsme se naskládaly do auta, přichází mamka, aby nás odvezla na nádraží. "Kde jsou klíčky?!" Tato otázka samozřejmě uhodila na mě. "Přece na sedačce," odpověděla jsem. "Tady nejsou!" Propadla jsem panice "Jsou v kufru,...ne, spadly na zem." Nikdo nic neviděl, byla tma. KLID...musí být na sedačce...spadly za sedačku. Dnes poprvé mi spadly klíčky za sedačku. 6:15 - konečně vyrážíme směr nádraží.
Je 6:35 - všichni už sedí v autobuse a drandíme si to staronovou karosou směr Kutná Hora. Zbytek lidí nasedlo a můžeme jet. "Máte všichni pasy? Jedeme do ciziny!" promluvila sympatická paní do mikrofonu. Při mém štěstí ho určitě nemám. Pas je v boční kapsičce batůžku, alespoň něco pozitivního na dnešním začátku dne. Česko-slovenské hranice, slovensko-maďarské hranice. "Za dvacet minut jsme na místě," řekla opět ta sympatická paní.
autobus 2"Jsme tady. Bohužel jedna polovina bude bydlet v hotelu trošku vzdáleném od termálů!" Samozřejmě tam ubytovaly mě a mojí babičku s holí. Je to přece jenom kousek, alespoň si uděláme procházku. Odpoledne jsme se vydaly do toho vyhlášeného bázénu. Hledaly jsme ho asi tři hodiny. Nebylo to kousíček, ale čtyři kilometry a to bylo moc i na mě. Konečně voda...ty termální lázně, není to nic jiného než bazén s trochu teplejší vodou než na kolínském plavečáku a okolo bazénu několik kiosků s rychlým občerstvením.
Po třech dnech strávených v Maďarsku, kde nepřetržitě foukal silný vítr, jsem přijela domů naprosto vyřízená. Znovu se uplatnilo přísloví: "VŠUDE DOBŘE, DOMA NEJLÉPE."


Napište si pohádku
Napište si pohádku

Jiří Franc, 3.A

Máte rádi pohádky? Napište nějakou?! Žák, který navštěvuje na naší škole 3. třídu, se o to pokusil.

Netopýr s rozežraným jazykem

Byl jednou jeden netopýr a ten měl domeček na kraji lesa. V domečku měl televizi a video. Jedno brzo ráno vylezl a šel se k pumpě umýt. Byl tak velký, že měl rozpětí křídel 10 metrů a sám byl velký 20 metrů. Jeho největší pochoutkou bylo ovoce plné červíků Pepíků. Jednou ho červík Pepík kousl do jazyka a od té doby raději chodil do supermarketu pro jídlo z plechovky.


Práce 4. a 5.ročníku
Práce 4. a 5.ročníku

žáci 4. a 5.ročníků

Jak trávíte Vánoce? Těšíte se na ně, a nebo je pokládáte za rutinu. Naši mladší spolužáci vám napsali některé z vánočních příhod a jak s na Vánoce připravují.

Moje Vánoce a vánoční příhody
Klocová Tereza, 4.A

Když jsem byla malá a byly mi 4 roky, bydleli jsme v paneláku a o Vánocích nám málem shořel obývák, protože nám chytl stromeček. Teď už jenom sejdeme k babičce a je tu i sestřenka a bratranec. Babička bezvadně vaří kapra, ale i rybí polévku. A pak hurá na stromeček a na dárky. K druhé babičce chodíme dělat cukroví. Takové Vánoce se mi moc líbí. Na chatě se vždy koulujeme, stavíme sněhuláky, sáňkujeme, bobujeme, běžkaříme...a hlavně chodíme na procházky. Já mám ráda zimu, protože si hraji se sněhem. Když pak přijdeme po Vánocích domů, tak se převlékneme a jdeme si hrát s těmi novými dárky. A tím končí mé Vánoce, už se těším na nové.

chudák Santa

Vánoce a lesklý dáreček
Nguyen Phuong Anh, 5.A

Jednou zazvonil zvoneček a já jsem vyběhla z postele ke stromečku a rozbalila dáreček, který měl lesklý obal. A řeknu vám, co v něm bylo. V tom dárku byl kufřík, který měl 16 item combined, 24*fixů, 12*pastelek, 12*voskovek, 12*olejových voskovek, 12*vodových barev, 1*hubka, 1*tužka, 1*paleta, 1*štětec, 1*guma, 1*ořezávátko, 1*pravítko, 1*běloba, 1*lepidlo, 1*nůžky, 1*mininožík, made in Tchaiwan. A těším se na další Vánoce. Protože se těším, až dostanu další dárky. A chtěla bych k Vánocům dostat počítač, mobil, riflový kalhoty hrozně do zvonu, štěňátko a rasa bude zlatý retrívr a klavír, abych mohla chodit na klavír. A víte, co si nejvíc přeji? Štěňátko. A musím vám říct, že Vánoce je zábava. A protože budou Vánoce, budu si přát štěňátko. Ale když si chci přát štěňátko, musím si krásně vyzdobit stromeček. To víte, Vánoce jsou slavnostní.
Tak vám přeji slavnostní Vánoce.

Vysněné Vánoce
Tereza Vejdovská, 4.A

SantaSvé vysněné Vánoce bych si představovala nějak takhle: Chtěla bych, abych dostala koloběžku, morče a aby nám babička upekla koláče a poslala nám je. Chtěla bych, aby přišel děda, neboli mamky táta, což se mi už bohužel nikdy nesplní, protože děda umřel na mozkovou mrtvici před mnoha lety, ani jsem ještě nebyla na světě. Chtěla bych o Vánocích házet bačkorou a rozkrajovat jablka. Nechtěla bych, aby se na vánočním stole objevil bramborový salát a ryba, v které je hodně kostí, a kdyby byla na stole ryba nutná, tak jenom rybí prsty nebo něco jiného, podobného. Přála bych si taky nějaký betlém, který by stál pod stromečkem mezi dárky. Chtěla bych pozvat na Vánoce taky moje nejlepší kamarádky. Taky bych si přála nový koberec do pokojíčku. Taky aby bylo hodně dárků pod stromečkem. Taky nový šaty a prostě textil jednoslovně řečeno. To je snad všechno i přeji Vám hodně dárků pod stromečkem. Ahoj!

Vánoční dáreček
Magdaléna Neřoldová 5.A

Když jsem se ráno na Štědrý den probudila, nemohla jsem se dočkat večera. Večer nastal a maminka nás volala k večeři. Najednou zazvonil zvoneček, právě když jsme dojedli. Potom všichni šli ke stromečku. To už se rozdávaly dárečky. Když přišla řada na mě, začala jsem dáreček rozbalovat. Byla jsem strašně ráda, protože to byl medvídek, o kterém jsem si Ježíškovi napsala do dopisu.

Vánoční dárek
Rut Junová, 5.A

Mám ráda Vánoce, ale vadí mi, že na ně musím čekat strašně dlouho. Ale vždycky se dočkám. Konečně nastal Štědrý den. Den se neskutečně vlekl. Konečně mamka zavolala: "Večeře!" A pak už to šlo rychle. Za chvilku už jsme byli všichni najezení. A utíkali ke stromečku. Pod stromečkem byla hromada dárků. Rychle jsem začala rozbalovat. Úplně u kmene stromu byl podlouhlý dárek. Podívala jsem na jmenovku. A on byl pro mne! Rychle jsem roztrhala balící papír. Hádejte, co tam bylo - motyčka!!! Byla jsem šťastná, konečně mám svoji motyčku. Už si nemusím půjčovat na brigádách motyčku. Mám svojí. Věřte nebo ne, ale ta motyčka mě potěšila ze všech dárků nejvíc.

Vánoce a přání.
Macurová Bára, 4.A

Minulé Vánoce byly hezké, ale když přišla babička, tak nám 2x shodila stromek. Ještě že ho táta znovu zasadil a hlavně, že jsme ještě neslavili. K jídlu jsme měli mé oblíbené jídlo- štiku, kapra a bramborový salát. Z Vánoc mě nejvíc bavilo užírat cukroví. Máma vždy říká, abychom dávali hezké papíry na hromadu, ale já tam nikdy žádný nedám, protože to rychle trhám. Příští Vánoce bych si představovala s někým, koho mám hodně ráda. Někdy si přeji, to co se nedá splnit. Chtěla bych mít křídla, abych mohla odletět od všech problémů, které mě štvou.

Nesplněný dárek
Pechová Martina, 5.A

dárekUž několikrát jsem si k Vánocům přála pejska, ale ještě se mi to nesplnilo. Jednou o Vánocích, když jsme večeřeli, tak zazvonil zvoneček a my jsme rychle běželi ke stromečku. Rozbalovali jsme s bráchou Honzou dárky. Já jsem měla již všechny dárky rozbalené, ale ještě mi tam jeden dárek zbyl. Rychle jsem ho rozbalila. Myslela jsem, že je to pejsek. Rozbalila jsem dárek, ale bylo to pro mě překvapení. Místo pejska tam byla mikina.

Jak si představuji Vánoce?
Hrušková Barbora, 4.A

Nejdříve chci, abychom se s mojí sestrou převlékli do šatů a pak navečeřeli, aby nikdo nevstával od stolu! Pak bychom šli do pokoje a táta by mé sestře četl nějakou pohádku, pak bychom uslyšeli zvoneček a šli ke stromečku. A abychom měli hodně dárků!!!!Táta zapálil prskavky,abych je mohla podržet,pak řekneme nějakou básničku (tedy tu říkáme pokaždé)a mamka zapálila svíčky, pak bych četla dárky,pak bychom je rozbalili a měli z nich radost!!! Pak bychom se dívali na pohádky v televizi.A hlavně chci,aby přijela babička Hrušková. Protože když k nám přijede,dostanu hodně dárků,protože přijede na Štědrý večer. Ale když přijedeme my k ní, tak to je den po Štědrém večeru a to dostaneme jen jeden dárek a to mi právě vadí. Tak proto chci, aby ona přijela k nám a aby s ní přijel i děda, teta Dáša, strejda Tomáš a hlavně moje sestřenka Valča. A chci aby přijela, jestli to mamka dovolí, taky Agina s Elinou (to jsou psi) a taky chci, abychom byli dlouho vzhůru.

dopis Ježíškovi

Vánoce
Pavel Kroščen, 4.A

Já jsem dostal o Vánocích psa, pak jsem dostal robota a byly další Vánoce, to jsem dostal knihu, kterou teď čtu, je hrozně tlustá a moc pěkná. Už si představuji vůni cukroví a jak voní, ňam! A pak jsme šli ven, bylo tam hodně sněhu. Pak jsem si doma představoval, že dostanu o Vánocích playstion 2, novou tašku. Měli jsme 25 000 Kč na nový dům.


Žákovské perličky
Žákovské perličky

Jana Matoušková 8.B

Žákovské perličky - tatínek

Můj tatínek je tak hodný, že by mouše vlas na hlavě nezkřivil. Chodí do zaměstnání a nelíbí se mu, že tam musí někdy pracovat. Proto si nemůže vynachválit volné soboty, kdy může proležet pod autem mnohem více času. Někdy nám dává dárky, aby si měl s čím hrát.
Tatínek má sportovní postavu, protože rád hraje šachy. Hraje také Člověče, nezlob se. To se pak tak rozzlobí, když prohraje, že užívá i nepěkná slova. Říká, že může, když je dospělý. Pracuje jako průvodčí. Chodí za lidmi do vlaků, a když mu ukáží jízdenku, tak je štípá.
I když je sportovec, dost váží. Proto si ho vážíme.
Říká, každý člověk se má oženit, i když je mírný a tichý. Tvrdí, že se před lety oženil s maminkou, aby se nemusel hádat s cizími lidmi.
Protože jsme měli dost peněz, jel si s námi odpočinout k moři. Protože si nás jinak málo užije, klidu si u moře s námi také neužil.
Jinak má rád pořádek, a když se máma nedívá, všechny věci smete nenápadně pod stůl.
Nikdy nepije před námi alkohol, jen někdy minerální vodku.
Včera mne zbil, protože si myslel, že má pravdu a je starší.
Vzdychal, že nevěří, že draci jsou jen v pohádkách.
Když mi pomáhá s domácím úkolem do matematiky, bývá nevypočitatelný.
Když se zlobí, tak hraje všemi barvami.
Slouží už dvanáct let u maminky. Povídal, že kapitulace je, když dá mamince celou výplatu.
Spí úplně celý kromě nosu, který mu hvízdá.
Dal mi pět ran do života.
Na hlavě má učesanou dálnici. I když říká, že se mnou vybruslí, na kluziště chodím vždycky sám.
Když k nám na návštěvu přišel jeden jeho známý, prohodil: "Poděšení je na mé straně".
Když přinese výplatu, je platným členem rodiny.
Je pověrčivý. Když potká kominíka, chytne se za knoflík. Když potká učitelku, chytne mne za krk.
Může vystoupit i na nejvyšší horu a přeplavat moře. Může pilotovat letadlo a překonat i zuřivého tygra. Může všechno, ale nemá na nic čas, protože musí mamince umývat nádobí.
Špatně se myje. Říkal, že mu musel umýt hlavu až v práci náměstek.
Jednou šel domů z vinárny po obou stranách ulice.
Teď je nemocný. Dělá to, že na všechno kašle.

Perličky - maminka

Všechny děti mají maminku. Ta moje je moje. Říká, že my jsme se sestrou děti a tatínek už také dětinští. Pěstuje květiny a králíky. Jsme rádi, když kvetou.
V zaměstnání se jí líbí, ale aby se líbila, potřebuje hodně nových šatů. Některé si kupuje proto, že už je mají všechny ženy v okolí, jiné proto, že je nemá ještě žádná.
Mamince pomáhám ráda. Protože mne většinou od nádobí odežene, abych jí to zase nerozbila. Nerada práší koberce a nás. To ale někdy musí, aby s námi vydržela. Je moc hodná, protože se o nás stará, protože musí. Jenom včera mi nadávala pro nic za nic. Nic jsem doma neudělala. Jenom jsem se chovala se sestrou jako nepřítel, protože s ní se to může.
Babička byla u nás na návštěvě před týdnem. Říkala, že má tři vdané dcery a čtyři zuby. Máma jí koupila zástěru. Protože je babička malá, maminka ji vyprala a pověsila na šňůru, aby se srazila.
Líbí se mi, že máma chodí do ústavu kosmetiky, aby omládla. Moc se jí to nedaří, protože se na nás musí mračit. V poslední době se rozhodla, že bude chodit do školy. Tak chodí do autoškoly. Nechce, ale moc chodit s tátou do divadla, protože on tam posledně chrápal.
Když k nám přijde návštěva, tak ji slušně přivítáme a zujeme ji.
Večer je tak unavená, že sebou hodí na židli, až zapraská a postaví si na kávu.
Když byla ještě mladší, malovala si po puse a rvala si obočí.
Jednou plakala, že se chce dát rozvést, aby nebyla pořád tak sama.
Pozvala k nám tetu Máňu, protože ta pořád jen povídá, a proto skoro nic nejí.
Neumí vůbec vychovávat děti. Večer mne ukládá spát, když jsem svěží, a ráno mne budí, když jsem ospalý.
Je pořád žádoucí, protože žádá od táty peníze.
Často se maže krémem. Asi proto, aby nezrezivěla.
Má ráda, když jí říkáme, že je fešná jako kočka, ale nemá ráda, když jí táta jednou řekl, že je stejně tak falešná.
Koupila si moderní střevíčky a zapíchla se do podlahy.
Občas mi dá pětikorunu na bonbóny a já si pak kupuju ze svého.
Maminka se jí říká proto, že mámí od táty peníze.


Konečně něco vánočního
Konečně něco vánočního
Vánoce a jejich zvyky
Vánoce a jejich zvyky

Janina Franková a Ilča Mazůrková, 9.B

Co jsou to Vánoce?!
sněhulákDávno tomu, kdy naši předkové poprvé slavili Vánoce. A víte proč? Protože se naštvali. V římském kalendáři se totiž v roce 336 objevil zbrusu nový svátek. Jmenoval se Adventus Divi, což se dá přeložit jako Příchod Božského a měl připomenout jubileum panovníkova nástupu. Jenomže křesťané, kteří římskému impériu měli co vyčítat, protože byli velmi dlouho pronásledováni, odmítli uctívat nějakého člověka jako boha. A tak zavedli jiný svátek - Adventus Domini neboli Příchod Páně. A poprvé ho slavili v roce 354. Proč byla pro tak krásný svátek zvolená zima? I to má své vysvětlení. Předkové vyšli z pohanských oslav svátků slunovratu a asi si chtěli vylepšit studené a dlouhé zimní noci. Připomenout si, že to sice ještě nějaký čas potrvá, ale slunce, teplo a jaro už se začínají přibližovat. Noci se zkracují a dny prodlužují.

Zvyky a obyčeje
Mnohé vánoční zvyky a kouzla mají původ ještě v dobách pohanských. Nejčastěji jsou spojeny s pokusem nahlédnout do budoucnosti a z různých znamení vyčíst svůj osud. Jsou jich desítky a tady jich je pár na ukázku.Kdo z nás by nechtěl vědět, co ho čeká v příštím roce?

sněhuláci

Běžné je věštění osudu z jablka, rozkrojeného napříč po štědrovečerní večeři.Jasně zřetelná hvězdička jádřince znamená pro příští rok zdraví, počítat se dá i se štěstím a úspěchem. Nehezký jádřinec napadený navíc červem, je známkou nemoci, neštěstí, zármutku.Jádřinec ve tvaru kříže věští velké neštěstí, dokonce smrt..

prasátkoBudoucnost zjistíme také z ořechů, nejlépe vlašských. Louskají se po večeři a měly by být čtyři. Pokud jsou jádra ve všech pěkná a zdravá, lze se nadít zdraví po celý následující rok. Načernalé, vyschlé nebo zkažené jádro věští nemoc - a čím více takových jader je, tím spíše se předpověď splní.

Skořápky můžeme použít také. Potřebujeme k tomu umyvadlo, menší kousky svíček, které zasadíme do skořápek, zapálíme a skořápku položíme na vodu v umyvadle. Lodičky rodiny by měli být pokládány vedle sebe.Pokud se u sebe drží, bude rodina pohromadě, čí lodička zamíří od ostatních pryč, ten se vydá do světa. Pozor, aby se svíčka nebo loďka nepřevrhla, to znamená neštěstí.

Už téměř zapomenutý je slovanský zvyk namazat si na Štědrý den tváře medem. Tímto si můžeme zajistit, že nás po celý příští rok budou mít všichni rádi.

A na závěr:
Dvě nebo tři omyté šupinky z vánočního kapra vložte do peněženky a ponechte je tam. Tak byste měli mít jistotu, že v ní bude vždycky dost peněz a nebude vadit zvyšování cen. I když...


Recepty
Recepty

Monika anonym, Bára anonym

Kuličky ze Smrtky

Potřebné suroviny:
250g mrkve
1 citrón
50 g lískových oříšků
250 g krystalového cukru

Ze strouhané mrkve a cukru uvaříme hustou kaši. Po vychladnutí do ní vmícháme mleté ořechy a šťávu i nastrouhanou kůru z citrónu. Formujeme malé kuličky, které obalíme v krystalovém cukru.


Cukroví z vína

Potřebné suroviny:
25dkg hladké mouky
25dkg másla
1 žloutek z vajíčka
6 lžíc bílého vína

Vypracujeme těsto, rozválíme a vykrajujeme různé tvary. Upečeme a obalíme v cukru.


Rokosové kuličky

Potřebné suroviny:
5dkg kokosu
12dkg cukru moučky
4dkg másla
1 bílek
1 vanilkový cukr
1 lžíce kakaa

Uplácáme těsto a uděláme kuličky, které pak obalíme v kokosu.


Deváťácká zvířátka

Potřebné suroviny:
1 kelímek šlehačky
100 g moučkového cukru
1 lžíce maizeny
150 g čokolády na vaření
mleté ořechy na posypání

Šlehačku uvaříme s maizenou v páře, přidáme rozlámanou čokoládu a dobře promícháme. Těsto vlijeme do formiček (zvířátka, pracičky, bábovky) vypláchnutých studenou vodou a necháme v chladničce ztuhnout. Druhý den vyklopíme a posypeme ořechy (kokosem).


Svobodovy Opilé kuličky

Potřebné suroviny:
150g rozinek
150g vlašských ořechů
150g moučkového cukru
1 lžíce mléka
1dl slivovice
100g hořké čokolády

Rozinky namočíme na několik hodin do slivovice, aby řádně nabobtnaly. Umleté ořechy smícháme s cukrem, rozstrouhanou čokoládou a mlékem přidáme rozinky a zpracujeme těsto. Tvoříme větší koule, které obalujeme ve zbytku oříšků.

Názvy cukroví jsou vymyšlené a předem se omlouváme, jestli někoho urazí!!!
P.S.: Recepty vymyšlené nejsou!!!!


Vánoční desatero
Vánoční desatero

Ilona Mazůrková, 9.B

 1. Pokus se ráno vstávat s úsměvem na tváři. (Alespoň jeden den v roce by mohli rodiče mít pocit, že máš radost ze života!)
 2. Posti se, uvidíš zlaté prasátko. (Nevěř tomu. Už téměř patnáct let šilhám hlady a žádné zlaté prasátko jsem ještě neviděla!)
 3. Neodmlouvej. Snaž se alespoň na Vánoce s rodiči vycházet. (Ať je alespoň na Štědrý den klid!)
 4. Neproseď celý den u televize. (Stejně všechny ty pohádky budou dávat příští Vánoce znovu!)
 5. Pokud budeš házet pantoflí, abys zjistila, zda se do roka vdáš, či ne, zkontroluj, jestli za tebou opravdu někdo nestojí. (Mokrý hadr na hlavě na fotkách nevypadá příliš dobře!)
 6. Zda-li si budeš chtít rozkrojit jablíčko (je to chválihodné), přenech to raději někomu šikovnějšímu. (Uříznutý prst jako dárek není moc vhodný, i když pravda, originální!)
 7. Když tě maminka poprosí, abys jí pomohl(a) v kuchyni, neodmlouvej. (Ale nepřipaluj ty řízky schválně, stejně si to potom budeš muset sníst!)
 8. U večeře se nezdráhej přípitku. (Rodiče stejně dobře ví, že kdybys mohl(a), vypiješ tu láhev na ex!)
 9. Nehraj divadlo, že se dusíš kostičkou. (Rodiče ti maximálně uštědří ránu do zad a ještě ti vyrazí dech!)
 10. Po zvonění se nežeň ke stromečku jako šílený. (Beztak tam na tebe čekají jen rukavice, teplé ponožky a spodní prádlo!)A na konec něco pro pobavení
A na konec něco pro pobavení
Vtipy
Vtipy

Jakub Lodinský, 7.B

Jdou tak dva myslivci po lese. Vtom se jeden svalí na zem, vypadá jako bez života. Druhý okamžitě zavolá záchranku mobilem a vyděšeně křičí do telefonu:"Můj přítel leží na zemi a vypadá úplně mrtvý!"
Doktor radí:"Nejdřív se ujistěte, že je opravdu mrtvý."
Chvilku je v telefonu ticho pak se ozve výstřel. Myslivec příjde k telefonu a řiká:"Co dál?"

H:Ah-ah
S:Co je Hurvínku.
H:Ale Mánička si se mnou nechce hrát na indiány a na kovboje.
S:Tak si pojd´ hrát se mnou.
H:To nejde.
S:Jak to.
H:Protože tebe už skalpovali.

H:Paní Kateřino, co byste udělala tomu, kdo rozbil tu vázu u vás v pokoji.
K:Naplácala bych mu na zadek , poslala bych ho do postele a týden by se nesměl dívat na televizi.
H:To jsem rád, protože tu vázu rozbil můj táta.

H:Táťuldo!!!
S:Ticho, kolikrát ti mám říkat,že u jídla se nemluví.
H:Jak myslíš.
S:---Tak teď už jsem dojedl, už můžeš promluvit.
H:Teď už to nemá cenu, protože toho červa v salátě jsi už snědl.

B:Už ses rozhodla, co koupíš Hurvínkovi k narozeninám.
M:Ano, novou náplň do nafukovací matrace.

M:Hurvínku, kde leží Bahami(ostrov)?
H:Zeptej se Bábinky, ta tady pořád uklízí.

B:Hurvínek má narozeniny a já jsem mu udělala dort. A abys pro něj něco udělala, napiš na něj kolik mu je let.
M:Ano, Bábinko.
B:Už si s tím psaním hotová.
M:Už to bude, jen co dostanu ten dort z psacího stroje.
Básničky
Básničky

Petr Vočadlo, 9.A

Našel jsem já na ulici
sedmiprstou rukavici
je to smůla, Boží trest,
když mám prstů jenom šest?

Díky novým předpisům
vysmívám se řidičům
skáču mezi vozidla
nectím žádná pravidla

Ententyky dva hřebíky
strčíme je do elektriky
bez okolků bos
zčernám jako kos

Šel na houby s Helenou,
teď se klepe v kolenou.
Kdyby věděl, co to našli
dal by si spíš roštěnou.
Snědli houbu smaženou
osmaženou Helenou
mohla tušit to,
že smaží muchomůrku zelenou.

Na chodníku kanály
někdo z nich vzal dekly
chodci do nich padali
byli děsně vzteklíKřížovka
Křížovka

Vojtěch Hlína, 7.B

Doplňte správně křížovku podle legendy a dozvíte se název tajemného předmětu ze stejnojmenné knihy J.K.Rowlingové.

křížovka

 1. Druh houby
 2. Hornina
 3. Zvířecí produkt
 4. Suchá tráva
 5. Oheň
 6. Odstranit vodou
 7. Lahodný
 8. Číslovka
 9. Hospodářské zvíře
 10. Sladidlo
 11. 50 %Santa u psychologa
Redakční rada
Redakční rada

Na druhém čísle časopisu Dvojka se podíleli:

Odborní poradci
 • Mgr. Květa Kněžourková
 • Mgr. Vladimír Hradecký
Redaktoři
 • Bělinová Jana, 9.B
 • Franková Jana, 9.B
 • Heller Tomáš, 9.B
 • Hovorková Jitka, 9.B
 • Jandejsek Pavel, 9.B
 • Krausová Martina, 9.B
 • Mazůrková Ilona, 9.B
 • Rajčanyová Renata, 9.B
 • Šedina Martin, 9.B
 • Zicha Dan, 9.B
 • Vočadlo Petr, 9.A
 • Matoušková Jana, 8.B
 • Mocová Barbora, 8.B
 • Šejnová Iveta, 8.B
 • Hlína Vojtěch, 7.B
 • Chamrada Daniel, 7.B
 • Klovrza David, 7.B
Grafici Techničtí redaktoři
 • Hovorková Jitka, 9.B
 • Zicha Dan, 9.B
 • Břichnáčová Pavla, 9.A
 • Hlína Vojtěch, 7.B
 • Chamrada Daniel, 7.B
 • Svoboda Roman, 9.B
 • Peterová Aneta, 9.B
 • Jandejsek Pavel, 9.B