škola
facebook
logo školy
ZÁKLADNÍ ŠKOLA KOLÍN II., KMOCHOVA 943
škola s rozšířenou výukou matematiky a přírodovědných předmětů
Aktuality Kontakt Informace o škole Historie školy Časopis Dvojka Soutěž PLUS Počítačové kurzy Projekty Mapa webu
Studijní webŠkolní poštaZměna obědůŠkola OnLine
Třetí číslo - 2003/2004
únor 2004


obálka
Zprávy z redakce
Zprávy z redakce

Milí kamarádi, kromě toho, že pomalu přichází jaro, se taky přehouplo první pololetí a začalo druhé. Přejeme vám do něj hodně úspěchů, štěstí a především trpělivost! Příjemné čtení u dalšího čísla přejí

Janina a Bára


Novoroční předsevzetí
Novoroční předsevzetí

Jana Matoušková, 9.B


Dalo by se říci,že novoroční předsevzetí mají dvě roviny - filozofickou a praktickou. Na tu filozofickou patří otázka PROČ? a na praktickou JAK? Tyto otázky jsou na místě pouze tehdy, pokud to s předsevzetím myslíme vážně. Myslím, že každý z nás zná řeči typu: "Nebudu se přejídat", "Zhubnu!", nebo "Přestanu kouřit". Těchto variant je nespočetně a někdy se dokonce divíme, co všechno dokážeme vymyslet a sami sobě naslibovat. Proč si vůbec klást novoroční předsevzetí zrovna na Nový rok? Jen proto, že začíná nějaký další a pro někoho možná úspěšnější kalendářní rok? Pokud si někdo potřebuje dojít např. k zubaři, nebo něco důležitého uskutečnit, proč to neudělá hned a odkládá to? Opravdu důležité věci by se měly logicky začít řešit co nejdříve po důkladné rozvaze a přípravě. Bohužel v mnohých případech vítězí lenost, slabá vůle a někdy i vzdálenost cílů. Není to zrovna váš problém? Některé tyto problémy ovšem může vyřešit skupinové odhodlání, kde se partneři, nebo přátelé vzájemně podporují a dodávají si odvahy. Na vyplnění našeho předsevzetí má vliv také jeho typ. Asi není zrovna nejlepší si předsevzít něco, co nejde splnit buď vůbec, nebo jen velice těžko. Mezi námi, asi všichni víme, jak takováhle věc skončí...
Zkrátka novoroční předsevzetí jsou pro někoho tradicí, pro někoho zcela nepochopitelnou záležitostí a někdo to prostě neřeší, což je asi úplně nejlepší - na všem se má hledat něco pozitivního... proto vám přeji co nejvíce úspěchů a hodně štěstí při plnění právě toho vašeho předsevzetí.


Valentýn
Valentýn

Anna Dědková, 9.B


A byl tu zase jako každý rok svatý Valentýn, svátek zamilovaných blázínků, romantiků a spousty dalších lidí, kteří tento den berou jako něco zvláštního a chtějí ho tedy i náležitě oslavit. K Valentýnu patří i zamilované citáty a je jen a jen na Vás, jestli je použijete.
Citátky o lásce:
růže Láska je zlatým schodištěm, po němž srdce stoupá do nebe.
E. Geibel

Láska je plamen, který zahřívá, vášeň je požár, který ničí.
A. van der Neer

Láska je ze všech citů nejsobečtější, proto je-li uražena, je nejméně velkorysá.
B. Constant

Lásku si člověk ze srdce nevytrhne, to není bolavý zub.
H. de Balzac

Teorie lásky je božská, její praxe je dábelská.
de Beaumarchais

Je mnoho lidí, kteří by nikdy nemilovali, kdyby o lásce neslyšeli mluvit.
F. D. de la Rochefoucauld

Milovat každého je totéž, jako nemilovat nikoho.
A. Stašek

Kdo není milován, je sám i uprostřed davu.
G. Sandová

Láska je poezií života.
S. Čech

Láska je větší než příval slov. O lásce se nediskutuje, láska je.
A. de Saint-Exupéry


Ale Valentýn není jen o lásce, ale i o přátelství. Přátelství má někdy větší váhu než by se kdy mohlo zdát.
Citátky o přátelství a životě:

srdce přátelství Přátelství násobí radost a dělí žalost.
F. Bacon

Přítel je ten, kdo o vás ví všechno a má vás pořád stejně rád.
M. T. Cicero

Tajemstvím úspěchu v životě není dělat, co se nám líbí, ale nalézt zalíbení v tom, co děláme.
T. A. Edison

Přátelství je láska bez křídel.
G. G. Byron

Máme sklon zapomínat, že štěstí není dosáhnout něčeho, co nemáme; naopak je to objevení a docenění toho, co máme.
F.Koenig

Žij tak, aby se z tvých přátel nestali nepřátelé a z tvých nepřátel, aby se stali přátelé.
Pythagoras

Kdo nežije pro někoho, ani pro sebe nežije.
L. A. Seneca

Aby byl člověk šťastný, musí mu ke štěstí stále něco chybět.
C. A. Helvétius


Co nám přinesl leden...
Co nám přinesl leden...

žáci 7.B


Jakub Vondráček
Leden konečně přinesl tak dlouho očekávaný sníh, ze kterého se nejvíc radovali žáci sedmých tříd, protože jsme očekávali odjezd na lyžařský výcvik. Někteří jeli na hory proto, aby se naučili lyžovat, jiní se chtěli jen zdokonalit.


Jindřich Kraus
V sobotu 10.ledna jsme vyjeli do Orlických hor. Poblíž Orlického Záhoří stála chata Luna, kde jsme se ubytovali. Jedna maličká nevýhoda byla, že jsme chodili na snídaně, obědy a večeře do jiné chaty, která se jmenovala Bedřichovka, byla poblíž Luny.


Alesja Anisimová
Po příjezdu nás překvapilo množství sněhu a vlek hned u chaty. Všichni měli možnost zkusit si běžky, což nebylo tak jednoduché, jak se nám ze začátku zdálo.
Myslím, že výcvik byl velmi povedený.


Michal Těšitel
Byli jsme rozděleni do čtyř družstev. Uprostřed týdne už všichni uměli lyžovat a dokonale jsme jezdili na vleku. Koncem týdne byl uspořádán závod. Každý jsme si vylosovali závodní číslo a připnuli ho na kombinézu. Závod byl rozložen do dvou kol, jelikož se zhoršilo počasí, zkrátili jsme ho na jedno kolo. Všem se nám povedl a bylo nám jedno, kolikátí jsme.


Vlaďka Skalová
Ti, co na začátku našeho pobytu neuměli nic, se parádně nadřeli, ale stálo to za to. V sobotu 17.ledna jsme se vrátili k rodičům jako zdatní lyžaři. Teď už si zase zvykáme ve svých lavicích a sníh pozorujeme tak za okny tříd. Na týden na horách ale jen tak nezapomeneme.


Magda Novotná
Pro členy dramatického kroužku nenastala po lyžáku žádná doba odpočinku a snění. Rychle projít scénář hry Proč princezny ráčkují, protože v pondělí 19. nás čekalo další představení. Na sedadlech v malém sále ZUŠ seděli naši rodiče, dědečkové a babičky, známí a kamarádi. Tréma byla jako nikdy, ale všichni nás nakonec moc pochválili a my je mile překvapili. Takže i z tohoto pohledu se leden vydařil.


Adam Třešňák
Leden má určitě ještě nějaká překvapení v záloze. Mně přinesl naštípnutý prst, a tak jsem ze školní lavice vzpomínal na spolužáky v Orlickém Záhoří. Ale všichni už znají další konkrétní plán tohoto vládce zimy - na 29. si připravuje pro všechny žáky předání pololetních vysvědčení. Tak ať jsou na nich jenom samé dobré známky!


Není lyžák jako lyžák
Není lyžák jako lyžák

Barbora Mocová, 9.B


Dostala jsem za úkol zhodnotit lyžařský výcvik, i když vlastně ne jen jeden lyžařský výcvik, jelikož jsem se zúčastnila třech lyžáků s naší školou. Dovolím si je tedy na několika řádcích zhodnotit, tak jak to vidím já.
Pokud vyrazíte do hor s vaší třídou tedy s lidmi se kterými denně trávíte několik hodin ve školních lavicích, tak si myslím, že by se vám kurz měl na 90% líbit, protože své spolužáky za ty dva roky celkem dobře znáte.
Jestliže se ale za rok rozhodnete, že byste se opět rádi zdokonalili v lyžování, tak si musíte uvědomit, že do autobusu sedáte s lidmi, které znáte jen ze školní chodby, nebo některé ze školního klubu. Upozorňuji vás, že budete mít ze začátku pocit typu "Že jsem sem vůbec jezdil...", ale na konec zjistíte (teda já jsem vždycky zjistila), že každá třída má své kouzlo, svůj humor a uznáte, že se vám na lyžáku opět líbilo, získali jste nové kamarády...
Vždycky jsem se obávala cest, kam jsem jela a nikoho neznala, ale věřte, že za těch pár let mi to už přijde, jako bych ochutnávala nové jídlo.


Výzkum
Výzkum

Daniel Chamrada, 8.B


 1. Jaké sis dával(a) předsevzetí?
 2. Jaký dárek sis nejvíc přál(a) a jaký se ti nejvíc líbil?
 3. Jaký školní předmět máš nejradši (U učitelů: jaký školní předmět jste měl(a) nejradši)?
 4. Jaké jídlo máš ve školní jídelně nejradši?
 5. Co se ti nelíbí na časopisu Dvojka?

Vojta Dušek
 1. Žádný.
 2. Všechno.
 3. TV.
 4. Čína.
 5. --- cenzurováno ---
Jan Pecha
 1. Přestanu kouřit, né to tam nepiš, hmmm... žádný.
 2. Všechno.
 3. HV.
 4. Buchty.
 5. Srandovní obrázky.
Vojta Malina
 1. Dostanu se na SŠ.
 2. MP3 přehrávač.
 3. Chemie.
 4. Všechno je hnusný. Škrtni to!
 5. Obrázky a barvy.
Tomáš Břečka
 1. Žádný.
 2. Židle ke stolu.
 3. Matika a fyzika.
 4. Nechodím.
 5. Je to OK.
Pí. uč. Čuchalová
 1. Žádné, jen zdraví.
 2. Kniha, něco pro zdraví, bylinné čaje, vysavač.
 3. Z, D, PŘ, M a TV.
 4. Nechodím.
 5. Dvojka se mi líbí.
Pí. uč. Ryšánová
 1. Žádné.
 2. Tajemství - teprve čekám.
 3. Dějepis.
 4. Svíčková.
 5. Informace o soutěžích školy (např. výsledky olympiád).


Škola základ života
Škola základ života

Břichnáčová Monika, Konopáčová Barbora, 9.A


Chtěli byste se podívat do budoucnosti na to, jak bude vypadat naše škola za několik let? My jsme se do té budoucnosti vypravili... co vy na to?

vznášedloJe psaný rok 2344 a jako každý rok na naší Tůže probíhají další závody v počítání na našich velkoplošných kalkulačkách. Samozřejmě se jich nesmí zúčastnit žádný žák mladší 15 let. Letos nás čeká oslava první ředitelové, která tu i učila a je tu již 340 let. Dlouhá to doba, avšak hodně se tu změnilo. Tůža není už tak nemoderní a nevkusná s hroznou dlažbou a jídelnou tak daleko, že i nejhloupější žáci zabloudili po cestě. Dnes máme jídelnu připojenou nad naší Tůžou asi 25 nácinpů osvětlenou, aby do ní nenarazilo kdejaké římidlo ještě se starým mořákem. No abych Vám snad i představila Naší užasnou Tůžu. Je kulového tvaru to, aby chránila ty, co jsou zrovinka vevnitř a učí se, před nárazem zdegenerovaných zvířat. Už řečená jídelna je přivázána k naší hrozné věži, aby snad neulítla bůhví kam. Jakmile nějaký návštěvník vstoupí do budovy, zaplaví ho vůně pečeně a pečiva z krámku naproti dveřím. "Žíjova, tady si kupujeme bašty," to si vždycky říkám, když jdu okolo. Je to bezva sem chodit. U pásu na tašky je i tahoun, což jsou děti, které se blbě učí, či neposlouchají. Jak drastické, ale účinné. Paní ředitelová si ho nemůže vynachválit.
Tahounem se vždy dostaneme tam, kam potřebujeme, aniž bychom se nějak namáhali. Abyste si nemysleli, že jsme nějak zaostale tlustí, to není vůbec žádná pravda! Nedávno proběhlo měření a vážení dětí. Zjistilo se, že nejtěžší váží pouhých 298 kilo! Jaká hrůza být takhle hubený. Naštěstí je to žák 15. osminky.
Prohlídka naší Tůži začíná.
První patro slouží hlavně coby jídelní pás. Neučí se tu, pouze jí a hrají se tu společenské hry. Například jako je beraldynkt, to je hra, při které se nikdo nesmí dotýkat země ničím kromě dvou prstů na nohou. Je to zábavná hra hlavně pro učitele, co mají hlídkovat v ostatních patrech. Takže, když sháníte učitele, tak jenom na kukinách a tady. Ale stejně je většinou nehledáme ani o hodinách. K čemu taky, že? Stejně nechápu k čemu tady jsou. Učení se nám do hlav vlévá už po staletí formou vpumpovače a oni se stejně jen nudí. Tak třeba... kdyby šli nakupovat do jiných škol a neblouznili po škole v obchoďákách.
TůžaDruhé patro je hlavní. Vlévá se tu přes 64% rozumu a mysli. Taky ho mají všichni nejmíň rádi. Třídy jsou tu vybaveny jen měkkými křesly s opěradly. Ten zatracený vpumpovač se snad nikdy nerozbije. Nedávno nám vléval do hlav, kdo ho vyrobil. Nějaký pan Hradecký nebo kdo. Takovou blbinu mohl opravdu vymyslet jen učitel. Dokonce prý učil na téhle Tůže a za jeho objev dostal jen 20 milionů eur. No nic moc. Ale docela by mi na začátek stačily.
Další a taky poslední patro je s knihovnou s kreslenými knihami a časopisy z 21.století. Je to hrůza, ani nemají proti prachové obaly. V patře je taky fotbalový stadion a doplňuje se tu zbytek učení pomocí vpumpovače. Nikdy tu neprší. Bazény máme v chořeništi, naštěstí tam vede i tahoun. "Bez námahy nejdál dojdeš," říkávala naše tehdejší paní učitelová Zahrabávalová a kam až to dotáhla! Před svou smrtí utekla až na Pluto za svou ibizou Nicou Zárubkovou. Takže se tu všichni držíme jejího úžasného hesla a jsme šťastní. Také na tomto patře máme kukiny. Hezky zařízené: splachování je automatické, dveře vás nepustí, dokud si neumyjete ruce ve dřezu na špínu a ten mramor všude.
Přesouváme se do jídelny s přímým odvozem, abychom se nemuseli namáhat jít po schodech. Před dveřmi je milý Hykšák vpouštějíc nás se slovy "Dobrou chuť". Jídelna je ale prý stejná už 340 let i kuchařky jsou stejné a jídlo nemluvě... Jediná chybička. Ale to musí být, tak dokonalou školu přece nemůžeme mít. To by byl už teror.

Slovník:
Tůža = škola
římidlo = létající auto
starý mořák = zastaralý vznášeč
tahoun = výtah
kukina = WC
vpumpovač = zařízení, kterým se do hlavy vpumpuje rozum, normální čistá mysla
chořeniště = podzemí
ibiza= sestřenice


Něco o dramatickém kroužku
Něco o dramatickém kroužku

Ivo Novák, 8.B


MaskyJe hodně věcí, které o dramatickém kroužku nevím , ale co vím, je, že funguje velmi úspěšně.
Na prkna, která znamenají svět, jsem vstoupil poprvé v sedmé třídě. S velkou trémou jsem odehrál své první představení v roli Toma Sawyera pro nejmenší diváky z mateřských škol. Tehdy jsem si říkal, že když něco zkazím, všimnou si toho snad jen paní učitelky. Když jsme hráli pro vyšší ročníky naší školy, tak jsme se díky smíchu diváků sami neudrželi a původní scéna, kde na mě křičela moje teta, se stala scénou velmi veselou. Pro druhý stupeň budeme hrát nyní představení Proč princezny ráčkují. Scénář na tohle představení vznikl v umělecké dílně paní učitelky Kněžourkové. A tímto bych jí chtěl poděkovat za to, že s námi má takovou trpělivost, a doufám, že dramatický kroužek bude ještě dlouho fungovat.


Co lze vyčíst z rukou?
Co lze vyčíst z rukou?

Luděk Veselý, 8.B


čáry na ruceChiromanti tvrdí, že čáry na našich dlaních vypovídají o naší povaze. Zkušený chiromant vám z rukou až neuvěřitelně přesně dokáže vyčíst, jakou máte povahu.
Vaše levá ruka představuje váš talent, dědičné schopnosti a dovednosti i vaše přání. Pravá ruka ukazuje, jak se tyto vlastnosti ve vašem životě rozvíjely. Zatímco čáry na levé ruce se nemění, čáry na pravé ruce se časem mění a někdy dost výrazně. Čím víc se od sebe ruce odlišují, tím více změnami jste v životě prošli.
Na obrázku jsou zakresleny (odshora) tři hlavní čáry - čára srdce, hlavy a života. Čáry na rukou by se daly přirovnat k elektrickému vedení - čím více různých přerušení, křížení a překážek, tím více problémů vás v životě potkalo. Hluboké a přímé čáry zase svědčí o přímočaré povaze i životním stylu. Malé rýhy na hraně ruky představují počet lásek v našem životě - nemusí to být jen lidé, ale i různé koníčky a zájmy. Pokud jsou tyto rýhy jen na levé ruce, asi jste ještě nepoznali, co je to láska.

Levá a pravá ruka

1. Čára srdce
Je čára srdce na vaší pravé ruce silnější, delší a čitelnější než na levé ruce?
ANO: Máte dostatečně vyvinuté emoce a umíte dosáhnout toho, co potřebujete.
NE: Váš citový život se ještě nerozvinul.

2. Čára hlavy
Je čára hlavy na vaší pravé ruce silnější, delší a čitelnější než na levé ruce?
ANO: Umíte využít svých rozumových schopností
NE: Ještě jste plně nerozvinuli svůj intelekt

3. Čára života
Je čára života na vaší pravé ruce silnější, delší a čitelnější než na levé ruce?
ANO: Využili jste své situace a vytvořili si pevný základ pro další rozvoj osobnosti.
NE: Ještě jste pro sebe nenašli to správné místo a nerozvinuli své fyzické schopnosti.

4. Vycházejí vaše čáry života a hlavy na levé ruce z jednoho bodu a na pravé ruce jsou odděleny?
ANO: Už nejste závislí na rodičích.
NE :Musíte se osamostatnit.

S tím, co máte na rukou, se asi budete muset smířit, nedoporučuji rýhy předělávat - stejně by se zase daly do původního stavu.


Víte, že ...
Víte, že ...


Naše přísloví trochu jinak:
Tomáš Vojáček, 9.B

Plod známého stromu nepadá více než jednu délkovou jednotku od toho ploditele, od kterého spadlo.
(jablko nepadá daleko od stromu)

Mezi těmi, kteří vnímají svět pouze čtyřmi smysly, má ten, který může použít i ten pátý, výhodu.
(mezi slepými jednooký králem)

Pokud vytvoříme hluk a odešleme ho do seskupení vysokých rostlin, ozve se nám stejně silná rezonance.
(jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá)


Kdo je Pipla Osmahlá?
Jana Matoušková, 9.B

Pipla Osmahlá je snad nejznámější plevel na světě. Pochází z Jižní Ameriky a myslí si, že jako cizince jí tu všechno patří. Toto je její umělecké jméno. Její původní pojmenování zní něco jako Krabilice zpeřená. Hrála ve filmu "Jak správně vyhubit plevel" a kdo ji nepozdraví a nezačne obdivovat, má velkou smůlu. Krabilice - tedy Pipla se příšerně naštve a začne se nafukovat. Ještě jsem zapomněla dodat, že se mezitím přemístí na váš pozemek...v praxi to vypadá, jako když máte na zahradě oranžový horkovzdušný balón. Když ji chcete poslat pryč, prostě vyhodit, musíte u ní po dobu 1-2 týdnů klečet denně 2 hodiny a slibovat, že už se to víckrát nestane. Podle nálady se začíná zmenšovat, a když už má podobu přerostlé dýně, máte vyhráno. Kdyby nebyla označena jako ohrožená rostlina, myslím, že bychom se shodli na jejím radikálním a pečlivém vyhubení.


Čtenářský koutek
Čtenářský koutek

aneb

všichni co ležíte v knížkách, SEM!!!


Anna Dědková, 9.B


Tak jsem tu zase a se mnou i inspirace pro ty z vás, kteří by rádi věděli něco o nových knížkách.
Tak za prvé tady mám knížku, která mě zaujala hned po vstoupení do knihkupectví. Jmenuje se "Cesta za tajemný Hvozd - Kroniky Světakraje" a jejími autory jsou Paul Steward a Chris Riddell. Je to první kniha z "Kronik Světakraje" psaných v nejlepší tradici žánru fantasy. Hlavní hrdina je chlapec Snítek, kterému vadí, že je jiný než ostatní, a tak opustí osadu lesních trollů a vydává se na výpravu. Myslím si, že tato kniha by mohla potěšit hlavně příznivce Harryho Pottera a Pána prstenů.
Na dalším místě stojí kniha s názvem "Řada nešťastných náhod", autor Lemony Snicket. Knih je celkem osm a se smutným nádechem pojednávají o osudech tří sourozenců Baudelairových, kterým při tragické nehodě zemřeli rodiče. V každé z knih je zapsaná určitá doba u nějakého vzdáleného příbuzného.
Myslím si, že většina z vás zná řadu filmů s názvem "Nekonečný příběh", a pokud by někdo chtěl mít doma tu kouzelnou knihu, která zavádí hlavního hrdinu Bastiána do země Fantazie, stačí zajít do knihkupectví a najít tam knihu "Nekonečný příběh" od Michaela Endea.
Na další knihu je možná trochu pozdě, ale já osobně ji mám moc ráda tak proč ji nepředstavit. Jmenuje se "Vánoční koleda" a na svědomí ji má Charles Dickens. Stala se nejoblíbenějším vánočním příběhem na světě. Příběh je stavěn na tom, jak by to s člověkem mohlo dopadnout, kdyby byl bezohledný k neštěstí ostatních, a jak moc se můžeme změnit, když poslechneme své svědomí. Tato kniha vychází v edici "Klasické příběhy" do které spadají také další knihy např. Robinson Crusoe - Daniel Defoe, Tři mušketýři - Alexandr Dumas a jiné.
A to je asi všechno.


Recenze filmů?
Recenze filmů?

Daniel Chamrada, 8.B


Pán prstenů: Návrat krále
Návrat krále je závěrečný díl trilogie J. R. R. Tolkiena pán prstenů. Chodec, Gimli, Legolas a Gandalf naleznou při cestě k železnému pasu dva hobity - a to Smíška a Pipina, kteří s pomocí entů už železný pas zaplnili vodou. Ti se včas dostaví do města, které je v rukou bláznivého otce bratrů Boromira a Faramira. Město je po útoku skřetů, obrů a nazgulů zachráněno temnými bytostmi, které nepřišly do bitev na konci druhého věku (začátek Společenstva prstenu).
Frodo se Samem a vězněm Glumem jdou k hoře osudu. Ovšem Glum je zrádce a prsten si chce nechat pro sebe, a tak zavede oba hobity k pavoučici Odule. Proti ní Sam použije světlo, které bylo Frodovo darem od elfky Galadriel. Poté se naši cestovatelé konečně dostanou k hoře a je jen na Frodovi, jestli se přemůže a vhodí prsten do nitra hory osudu.


Hudba
Hudba

David Klovrza, 8.B


Guano Apes
Sandra Nasic - zpěv
Henning Rümenap - kytara
Stefan Ude - baskytara
Dennis Poschwatta - bicí

Guano Apes je německá skupina zpívající anglicky (německy by to znělo špatně). Guano vzniklo v roce 1994, zakládali ji kytarista, bubeník a baskytarista. Nakonec se k nim přidala i zpěvačka Sandra Nasic jako třešnička na dortu, která jakoby přinesla do Guana Apes šťávu. V říjnu 1997 vydali svoje první album - Proud like a God. V Evropě se prodalo přes půl miliónu (a to se nebere, kolik bylo přepálených CD), to je dost. V roce 1998 získali v Německu cenu za nejlepší anglicky nazpívanou desku. Open your eyes je výbuch emocí, znám ještě jednu píseň od Cranberryes, jmenuje se Close your eyes. Asi řeknete, že je to o něčem úplně jiném, ale tyto písně pojednávají o tom samém (otevři oči abys viděl pravdu, zavři oči abys neviděl pravdu). Roku 2000 vydali Don't give me names se singlem Big in Japan. Sandra Nasic zpívala i s Apocalipticou. V pořadí 3. album nese název Walking on thin line. You can't stop me asi zná každý, kdo se o tuto tvrdou hudbu zajímá. Sandra Nasic skládá písně a dodává k nim i anglický text. Sandra při interviu řekla jednomu časopisu úžasný komentář k technu : "Simple music for simple people". V překladu to je jednoduchá hudba pro jednoduché lidi a s tímto naprosto souhlasím.


Počítačový koutek
Počítačový koutek

ale nezůstáváme jen u počítačů


Lisovaná hudba
Luděk Veselý, 8.B
Každého z vás asi někdy napadlo si svou oblíbenou hudbu zkopírovat do počítače, naskytl se však jeden problém, a tím je velikost, kterou tyto písničky zabírají. Tady přichází na řadu tzv. komprese, což znamená, že se muzika z cédéčka smrskne a v počítači pak zabírá třeba dvacetkrát méně místa.
Lisovaná hudbaVe spojení s kompresí hudby se nečastěji setkáváme s pojmem přenosná rychlost, neboli bitrate. Ta udává, kolik dat při přehrávání uběhne za sekundu. Čím je toto číslo vyšší, je hudba kvalitnější, ale také objemnější.
Písničky lze ukládat v několika více, či méně kvalitních formátech. Všechny pracují na stejném principu - z hudby smažou to, co je pro lidské ucho neslyšitelné.
Naprosto nejrozšířenější je formát MP3. Je to vlastně zvuk používaný u DVD. Na jedno CD se vejde asi jedenáct hodin hudby při kvalitě srovnatelné s klasickým CD. Pokud nějaká zařízení přehrávají komprimovanou hudbu, jedná se právě o MP3, takže s přehráváním není moc problémů.
Největší konkurence pro MP3 ale číhá u Microsoftu - WMA (Windows Media Audio). Byl vytvořen hlavně pro používání na internetu, takže se jedná o velmi kvalitní formát. Na CD si můžete vypálit klidně i pětadvacet hodin a nikdo nepozná, že to není klasické cédéčko. V počítači se WMA vytváří snadno, to zvládne třeba Winamp, který má asi každý.
Trojici nejrozšířenějších formátů doplňuje OGG VORBIS, kvalitou stojí zhruba na úrovni WMA, horší je to s přehráváním, protože se dá přehrát prakticky pouze v počítači.
Kromě počítače, DVD přehrávačů a různých Hi-fi věží si můžete komprimovanou hudbu pustit v několika přenosných zařízeních: v discmanech, ty jsou i poměrně levné, v paměťových přehrávačích, (mohou být velké jako krabička od sirek) cena za jednu minutu hudby je však dost vysoká, anebo v diskových přehrávačích. Ty ale bývají dost objemné, vejde se na ně sice hodně písniček, ale jsou také dost drahé.
A jak to vypadá v praxi? Místo abych si na lyžák vzal svých pětačtyřicet oblíbených klasických cédéček, měl jsem s sebou jen čtyři CD naplněná empétrojkama a ušetřené místo jsem zaflákl zesilovačem s reprobednou (a pěti čokoládami).


Není model jako model
Ivo Novák, 8.B
Když se řekne model, nemusí si každý hned představit piplačku s lepidlem a pinzetou.
Jde o to, z čeho se staví - jaký je materiál:
papír
umělá hmota
dřevo

LegoNapříklad umělohmotná letadélka s dílky lepenými lepidlem, autíčka z papíru nebo lodičky v lahvích. Nemusí se ale vždy použít lepidlo. Co takhle výraz LEGO - někdo by se možná začal smát, ale potom zaslechne slova - 1000 dílků - a tvář mu ztvrdne. Existuje zvláštní oddíl se jménem MODEL TEAM. Někdo možná ví, o čem píšu. Jsou to přesné modely sportovních aut, amerických tahačů či letadel. Mohou dosáhnout délky až 0,5 m a váhou také nejsou pozadu - až 1,5 kg. Modely jsou velmi propracované a pečlivě kopírují realitu. Technické vybavení se už trochu vymyká z pravdivého vzhledu, ale má to význam pro ovladatelnost miniatury. Ten kdo už má hodně zkušeností, model postaví asi za den až dva, ale já jsem rád, že jsem to zvládl za čtyři dny. Náklaďáky, auta atd. se vyrábějí v Dánsku a jsou cenově náročné - americký tahač na fotografii stojí nad 5000 Kč. Nyní snad už tento model ani nenajdete a ostatní už jsou též těžko k sehnání.


Netradiční větrák
Jiří Funda 8.B
Jestliže řeknu "procesor", tak se asi každému vybaví taková malá destička, na které je napatlaná teplovodivá pasta, na pastě je taková mřížka (chladič) a až pak je něco, co připomíná větrák. Celý tenhle zázrak, bez kterého by počítač asi určitě nefungoval, se vám krásně vejde do dlaně (bez větráku a chladiče).
K přetaktování počítače potřebujete výkonný větrák. Pokud procesor přetaktujete moc, tak to znamená, že ho větráček neuchladí, procesor se usmaží, systém spadne a vy máte v takovém případě za úkol počítač co nejrychleji vypnout a budete rádi, že nevyhoří zdroj nebo základní deska. A co s procesorem, který jste umučili? Můžete ho vyhodit. Nový (Celeron 2,6Ghz/400mPGA) vás přijde na 3452 Kč s daní.
Větráků je celá řada, ale asi málokdo ví, že vůbec existuje vodní větráček tvz. "vodník". Proč používat vodníka? Odpověď je snadná. Voda má třikrát větší vodivost než vzduch. Nezbytnou součástí takového vodníka je čerpadlo. Samotný vodník se skládá z více částí. První je waterblock (vodní block) - samotný chladič procesoru. Blokem neustále proudí voda. Samozřejmě, jen když je počítač zapnutý. Voda proudí hadicemi, ale ne zahradními. To by asi nešlo. Nejlepší hadice jsou silikonové, protože se dají lépe ohýbat než ostatní. Lépe řečeno, jsou elastičtější. Tím snížíte riziko protržení hadice. Jako chladící kapalinu používejte výhradně destilovanou vodu. Destilovaná voda neobsahuje žádné minerály, tzn. že se vám v hadicích nebude usazovat špína a řasy. Voda je poháněna klasickým akvaristickým čerpadlem, o kterém jsem se už zmiňoval. Při výběru čerpadla budete asi chtít co nejtišší. V zásadě stačí čerpadlo s výkonem 600 litrů za hodinu. Voda se ochlazuje v takzvaném "výměníku", který by měl být nejlépe z mědi.
Odvážní overlockeři (overlocker je člověk, který přetaktovává počítače) se snaží zapojit do okruhu lednici, mrazák nebo se snaží vyrobit si chladič z chlazení od auta. V takovém případě se musí použít nějaká nemrznoucí směs.
Kdyby se hadice protrhla, tak vám už nic nepomůže, protože voda a zdroj, do kterého teče 230 W, je moc špatná kombinace. Vyhodí vám to pojistky a všechno zkratuje. Z toho vyvstává otázka? Mám vůbec používat vodníka? Odpověď. Ano, protože s vodním větrákem(spíš chladičem) se dá počítač přetaktovat o jeden Ghz a možná i víc. A cena? Tu se mi nepodařilo zjistit, ale odhaduji deset tisíc a výš.
Nevíte jakou pořídit grafickou, zvukovou nebo televizní kartu? Obraťte se na diskusní fórum www.overlocking.cz nebo zahraniční www.overlockers.com. Snad vám tam poradí, a jestli ne, tak si zajděte do nejbližšího obchodu s výpočetní technikou. Osobně doporučuji Comfort (naproti finančáku). A to je ode mě asi všechno. Tak zase u dalšího čísla...


Cirkusácké plky
Cirkusácké plky

Jakub Lodinský, 8.B


Nebojte se, dámy a pánové, jen co seženeme nového dobrovolníka, bude pokračovat náš vrhač nožů v představení.

Drezér vykládá nováčkovi: "Hlavní je, aby se tě tygři báli a proto je musíš přesvědčit, že se jich nebojíš. Když já jsem špatný lhář."

Přiběhne rozčílený cirkusový zřízenec k řediteli a volá: "Pane řediteli, ve lví kleci jsou už zase důchodci převlečení za tygry a užírají maso."

Cvičitel slonů volá veterináři: "Pane doktore, hned přijeďte. Naše slonice má horečku."
"A jak je vysoká?"
"Skoro tři metry."

Pan ředitel cirkusu říká krotiteli želv: "Bacha, nic neuspěchej. V obecenstvu jsou policajti s radarem."

Pepa se vrátil z cirkusu.
"Jaké to bylo?," ptá se žena.
"Výborné, jen vrhač nožů mě naštval"
"Proč? Co se stalo?"
"No protože se z dvaceti pokusů ani jednou netrefil do tchýně."

Nezaměstnaný artista poslal nabídku řediteli cirkusu: Vystupuji se zajímavou drezurou holubů, kohoutů a zajíců.
Po třech měsících dostal odpověď: Bereme vaší nabídku. Můžete přijet.
"Už je pozdě." odpověděl artista. "Všechno jsem už snědl"


Rébusy a úlohy
Rébusy a úlohy

Vojtěch Hlína, 8.B


1.úloha


2.úloha


3.úlohaKonecRedakční rada
Redakční rada

Na časopisu Dvojka se podíleli:

Odborní poradci
 • Mgr. Květa Kněžourková
 • Mgr. Vladimír Hradecký
Redaktoři
 • Dědková Anna, 9.B
 • Vojáček Tomáš, 9.B
 • Konopáčová Bára, 9.A
 • Chamrada Daniel, 8.B
 • Klovrza David, 8.B
 • Lodinský Jakub, 8.B
 • Novák Ivo, 8.B
 • Veselý Luděk, 8.B
 • Anisimová Alesja, 7.B
 • Kraus Jindřich, 7.B
 • Novotná Magda, 7.B
 • Skalová Vlaďka, 7.B
 • Těšitel Michal, 7.B
 • Třešňák Adam, 7.B
 • Vondráček Jakub, 7.B
Grafici Techničtí redaktoři
 • Břichnáčová Monika, 9.A
 • Hlína Vojtěch, 8.B
 • Veselý Luděk, 8.A
 • Matoušková Jana, 9.B
 • Mocová Barbora, 9.B
 • Funda Jiří, 8.B