škola
facebook
logo školy
ZÁKLADNÍ ŠKOLA KOLÍN II., KMOCHOVA 943
škola s rozšířenou výukou matematiky a přírodovědných předmětů
Aktuality Kontakt Informace o škole Historie školy Časopis Dvojka Soutěž PLUS Počítačové kurzy Projekty Mapa webu
Studijní webŠkolní poštaZměna obědůŠkola OnLine
Čtvrté číslo - 2004/2005
březen 2005

obálka

Obálku vytvořil Luděk VeselýZprávy z redakce
Zprávy z redakce
Vítejte u dalšího (už čtvrtého) čísla Dvojky. Toto březnové číslo jsme se snažili zaměřit na Evropskou unii - zatím se Dvojka s tímto zaměřením nevyskytla. Snaha bohužel nevyšla, to snad ale zas tolik nevadí ;-). V prvním článku se dozvíte, která z rubrik ve Dvojce je nejoblíbenější. To vám teď hned neprozradím, každopádně ale můžu říct, že našemu časopisu vládne humor. Na naši školu se konal zápis do první třídy, vyzpovídali jsme pár budoucích prvňáčků, a teď vám tak přemýšlím, jestli jsem se tam neměl taky stavit... Kdo byl tajemným zaměstnancem v minulém čísle a zpověď dalšího "mučitele" najdete na straně 6. Další pokračování oblíbené rubriky M.E.Z.E.K., tentokrát na téma spodkománie. Své místo si zde našla i nová rubrika pod názvem Zadáno pro IT. Že se IT vůbec nemusíte bát, se dozvíte na straně 19. Samozřejmě nechybí ani pravidelné rubriky včetně vtipů. Hezké čtení!
redakce


Medvídek PůNejoblíbenější rubrika roku
Nejoblíbenější rubrika roku

Eliška Adamcová, 9.B

vítězNa naší škole jsme vyhlásili (no, vyhlásili, obešli jsme pár jedinců...) anketu o nejoblíbenější rubriku v časopise Dvojka. Nebude zabírat tolik místa, jelikož bylo nominováno méně oblíbených rubrik, než jsme zprvu předpokládali (celkem tři):

1. Na prvním místě je samozřejmě... jak jinak... letošní nová rubrika, která zaznamenala vysokou popularitu hned v prvním letošním čísle časopisu. No, nebudu vás napínat... ale je to... MEZEK.
Tuto v uvozovkách drbárnu založila partička čtyř lidí. Časem přibrali ještě jednoho pátého člena. Mezek nás vždy informuje o tom, co by nám nemělo uniknout (vztahy, nováčci, úchylky, problémy...). Své místo si určitě vybojoval zaslouženě.

2. Druhé místo obsadily vtipy a křížovky. Závěrečná část časopisu, kde se setkáme s hlavolamy, vtípky, osmisměrkami a ostatními podobnými věcmi. Tuto část si určitě každý rád nalistuje, aby se odreagoval od učení a podobných nutností.

3. Třetí nominovaná a zároveň třetí nejoblíbenější rubrika je "Výňatek z deníku žáka X". Rubrika, při které se pobaví i opravdový suchar. S příhodami žáka x nás začal seznamovat Luděk Veselý od druhého čísla časopisu. Deníček si ihned dokázal vybojovat své fanoušky. Žák x občas prožívá krušné chvilky, kterým se milerádi zasmějeme (no, nevim, jak se tomu směje on).

Z ankety vyplývá, že stále platí pravidlo "smích je nejlepší lék". Všechny tři nominované rubriky si pohrávají s humorem, nebo se situacemi, které moc vtipné nejsou, ale díky našim skvělým reportérům se z nich rázem stanou situace k popukání (smíchy). Doufám, že to tak bude stále a pořád, co bude tento časopis vycházet.


Otázky pro budoucí prvňáčky
Otázky pro budoucí prvňáčky

Vojtěch Hlína 9.B

zápis
 1. Líbí se ti naše škola?
 2. Těšíš se do první třídy?
 3. Na co se do školy nejvíce těšíš?
 4. Chodí na naši školu nějaký tvůj kamarád/ka nebo sourozenec?
 5. Máš nějaké domácí zvířátko? Jak se jmenuje?
 6. Máš už tašku do školy? A jakou?

Jirka
 1. Ano.
 2. Ano.
 3. Usmívá se a mlčí.
 4. Ne.
 5. Psa Čerta a andulky.
 6. Modrou.
Natálka
 1. Ano.
 2. Ano.
 3. Neví.
 4. Ne.
 5. Ne.
 6. Oranžovou.
Lukáš
 1. Ano.
 2. Váhá. (A důkladně zkoumá podlahu.)
 3. Na Ondru z 3. třídy.
 4. Ondra.
 5. Králíka Feldu.
 6. Ne.
Maruška
 1. Ano.
 2. Ano. (Horlivě kývá hlavou.)
 3. Na matiku.
 4. Ne.
 5. Kapra a berušku.
 6. S bárbínama.Tajemný zaměstnanec...
Tajemný zaměstnanec...

@li a M@jd@

Zdravíme všechny!
Tak je tu další článek o tajemné osobě...Tentokrát jsme se toho opravdu moc nedozvěděli...
Možná to bude tim, že naše otázky... No, radši pomlčíme...=)
Jak jste jistě vypátrali v minulém díle, byl xxx zaměstnancem náš pan školník...

Záhadný zaměstnanec školy 1) Stal se vám někdy trapas ve školních létech?
Nevzpomínám si...
Jednou když jsem byl ještě malý, tak jsem vypadl z kočárku, bouchl se do hlavy a od té doby mám zhoršenou paměť...


2) Vycestoval jste někdy v poslední době do některé ze zemí EU?
Ano!
Nepamatuji si sice kam, ale každopádně vím, že to byl zážitek. Ach jo, ten kočárek...


3) Chcete aby se u nás platilo eurem?
Ano.
(FIN, SWE, ESP)


4) Kolik je zemí EU?
24?25
nevím to jistě, nad postelí je mám všechny vypsané a každé ráno si to čtu, jenže pak, když to potřebuji vědět, tak si stejně vždy nemůžu vzpomenout...


5) Znáte hymnu EU?
9. Symfonie L. W. Beethovena

6) Přál jste si vstup do EU?
Ano...

7) Máte nějaké zvířátko?
Psa a papouška.
Jsou to dobří kamarádi, dokonce se i navštěvují... Jednou byl můj pes v kleci u papouška a cosi si povídali... Horší to bylo, když se Ben navštěvoval s rybičkami...


8) Kdybyste dostal moc udělat cokoliv pro školství, co by to bylo?
Rozšíření klasifikace...
Ale místo známek by se dávaly samolepky. Za jedničku pěkná barevná a za pětku jenom černobílá... Kdo by měl na konci roku nejhezčí samolepky tak ten by měl i pěkné vysvědčení...Vyměňovat by se nesmělo!!!


9) Učil jste někdy na jiné škole než na naší?
Na ZŠ v Plaňanech...

Nejoblíbenější barva: Modrá a taky růžová
Oblíbený film: Mechanický pomeranč.
Oblíbená zubní pasta: Signal, ale mám rád i Colgate s tim bobříkem...

Jak jste jistě poznali, tak jsme si to trochu dobarvili...=) Netvrdíme, že vtipně...
Takže se neděste, vše co je napsané kurzívou, je naprostý nesmysl...


Výňatek z deníku žáka X
Výňatek z deníku žáka X

Luděk Veselý, 9.B

Jak se naše rodina připravovala na vstup do Evropské unie
V době, kdy se rozhodovalo o vstupu naší země do Unie, jsme se v rodině rozdělili na dva tábory - na ty, co byli pro a na ty, co byli proti. V prvním táboře byli rodiče spolu s mým bratrem, no a v tom druhém táboře jsem zbyl já sám. Protože jich ale bylo víc, musel jsem se přizpůsobit. Všechno bylo celkem v pohodě až do té doby, než jsme do Unie opravdu vstoupili. Snad nikde v republice se to po vstupu nezměnilo tak, jako u nás doma. Táta si zjistil, co v našem domě nevyhovuje evropským předpisům, sepsal to na papír a postupně začal věci uvádět do správného stavu. Začalo to koupelnou - s kladivem v ruce začal hledat prostor pro bezdotykové baterie. Koupelna sice otcův zásah přežila v překvapivě dobrém stavu, to už se ale nedá moc říct o naší kuchyni. Nejprve začal kontrolovat, jestli nejíme prošlé potraviny, nebo jestli náhodou nevečeříme včerejší oběd, který stejně nikomu nechutnal. To měly najednou slepičky zobání! Jednoho krásného dne zjistil, že v naší kuchyni není v pořádku jedna dost podstatná věc, a to že se kříží cesta masa a cesta zeleniny na talíř. Něco takového si táta v žádném případě nehodlá připustit, "přece to tady nebude jinak než v Unii!" A tatínek začal s kompletní přestavbou kuchyně, a aby se nenechal zasypat hromadou sutin z důvodu nedodržení bezpečnosti práce, musel se navléknout do kompletní bezpečnostní výzbroje. Navlékl se do ochranné kombinézy, na hlavu si nasadil žlutou helmu, na ruce si nasadil rukavice a nakonec si vzal boty s ocelovou špičkou. Vypadal v tom všem opravdu komicky, takže jakmile jsme ho uviděli, pořádně jsme ho vysmáli. Do kuchyně si přinesl menší žebřík, aby dosáhl až ke stropu. Zjistil však, že má tak trochu strach z výšek, takže musel použít bezpečnostní pás. Rychle ho ale ty závratě přešly a za chvíli už se houpal jako Tarzan od zdi ke zdi. Najednou se ozvala poměrně silná rána - to táta zjistil význam ochranné přilby a také to, že tak silnou zeď prostě hlavou neproboří. Bohužel (nebo spíš bohudík) nestihl s přestavbou kuchyně ani začít, a tak by se dalo říct, že vše dobře dopadlo (kromě chudáka tatínka, ten skončil v posteli).


Dějiny města Kolína
Dějiny města Kolína

Kamila Vejdovská, 8.B

KolínPřed sedmi staletími vystavěli cizí kolonisté, kteří sem přišli odněkud z Německa, gotické středověké město Kolín. Vybrali si k tomu nad jiné vyhovující. V blízkosti křižovatky prastarých obchodních cest, vedoucích podél Labe od východu na západ a přes labský brod k severu, na nízkém skalnatém prostranství, bezpečném svou vyvýšenou polohou před rozmary řeky, vytyčili rozlehlé obdélníkové náměstí s pravidelnou sítí rovných ulic a vyzdvihli mohutný ovál hradeb.
Kdy se to stalo, nevíme.
Český král Přemysl Otakar II., král železný a zlatý, který seděl na českém trůně v letech 1253-1278, rozkázal Kolínským, aby své město opevnili. Na stavbu pevných hradeb, příkopů a valů jim poskytl na čtyři roky úlevy v odvádění platů do královské pokladny, osvobodil je ode všech poplatků a berní po všech zemích Království českého, popustil jim i veškeré důchody městské rychty.
Královský rozkaz k opevnění města býval tehdy tlumočen městům příslušnou královskou listinou. Kolínská listina se nezachovala, ale za její koncept lze považovat zápis v listáři Jindřicha Vlacha, králova písaře, který obsahuje nejen rozkaz Kolínským k ohrazení města, ale i přesný popis opevnění i nařízení všem královským úředníkům v zemích Otakarovy říše, aby po čtyři roky nevymáhali od Kolínských žádné berně a cla.Zápis je datován v Praze dne 26.října, avšak letopočet schází.
Tento důležitý zápis nám bohužel nedává odpověď ani na otázku, kdy bylo město založeno, ani kdy bylo započato se stavbou městského opevnění. Vyplývá však z něho, že Přemysl Otakar II. Tímto nařízením dává kolínským měšťanům rozkaz, aby opevnili město, které zde již stálo.
Kolínští králův rozkaz přesně a jistě ve stanovené lhůtě vyplnili. Postavili městské hradby, jež byly pak dávány za vzor jiným městům, která v té době také stavěla svá opevnění. Tak se z dalších záznamů dovídáme, že města Čáslav a Jaroměřice na Moravě stavěla své hradby z rozkazu králova podle vzoru Kolínských. Leč povinosti, jimiž Přemysl Otakar II. ukládá těmto městům vybudovat opevnění podle kolínských hradeb, nejsou opět datovány. Nedávají nám tedy hledané odpovědi.
znak KolínaNejstarší známý datovaný písemný doklad, v němž se objevuje jméno města Kolína, je listina ze dne 8.září 1261, kterou král Přemysl Otakar II. uděluje městu Přelouči všechna práva a svobody, které mají královská města Kolín a Kouřim. Touto listinou máme prokázáno, že v roce 1261 byl již Kolín městem se všemi atributy středověkého města, s opevněním a městským právem. Navíc můžeme usuzovat, byla-li jeho městská samospráva dávána za vzor nově zakládanému městu, že již měl i dlouholeté zkušenosti v obecní samosprávě a že tedy již delší dobu jako plnoprávné město existoval. Dovolíme-li si vyjít z této úvahy, můžeme položit založení města do prvé poloviny 13.století a královský rozkaz vybudování městských hradeb jen krátce po roce 1253.
Je nesporné, že založení i vybudování města bylo dílem cizích kolonistů, avšak účast původního slovanského obyvatelstva nelze popírat. Kolonisty přilákalo do této krajiny veliké nerostné bohatství. Již od začátku 13.století bylo známo, že jihovýchodně od místa, kde dnes stojí Kolín, jsou naleziště stříbrné rudy. Dolování stříbra sem přivedlo mnoho horníků a řemeslníků ze Saska a Porýní, kteří byli v této práci odborníky. Kolonisté se asi původně usídlovali ve slovanské vsi Starém Kolíně, ležící na nízkém břehu Labe a vystavovaném častým povodním. Záhy proto hledali vhodnější a bezpečnější místo pro svá obydlí a našli je sedm kilometrů na západ od Starého Kolína na skalnatém prostranství, vyvýšeném asi 25 metrů nad hladinou Labe.


M.E.Z.E.K.
M.E.Z.E.K.

VÁNOČNÍ EXTRA VELKÁ PORCE NOVINEK

NA MUŠCE
Sabina Plasáková
Je zatím nejnovější žákyní na naší škole, atak se s ní musíme řádně seznámit. Chodí do 8.A. Přišla k nám z Jelena (pokud někdo nevíte, kde to je, tak vás potěším, že nejste sami, a pokud by vás opravdu zajímalo, kde to leží, tak je to blízko Konárovic, které jsou blízko něco něco něco ......a to je blízko bla bla bla......až se dostaneme do Kolína. Ještě pořád nevíte?) Ona sama taky pochází z Jelena ( mimochodem takový jelen na česneku, či na rožni, nebo jak se vůbec vaří...hmm určitě to je pochoutka). Jejím jelínkem jsou motorky. Má svou vlastní, na které jezdí již od sedmi let. Mimoto mezi její lásky patří také papoušek Alfréd, který, pozór, umí mluvit. Takže, pánové, máte co dělat, abyste překonali konkurenci (no myslim, že kdybyste jí odrecitovali Shakespeara v papoušštině, tak by asi neodolala). Přestože tady je tak krátko, našla si již přátelé ( když to porovnám se mnou, tak je docela machr. Já si přátele hledala skoro rok). V té rychlosti si stačila najít i neoblíbeného učitele. Ovšem, kdo to je, nám říct nechce. Prý bychom to mohli někde vyslepičit (ehm).

Spodkománie
Je tu dvojdílný seriál o tom, kdo nosí jaký spodek. Nejprve jsou na řadě pánové (přestože mají dámy přednost, ale tentokrát jim to promineme).

Takže nejdříve pár slipomilů:
H.Kovalczuk - dává přednost jednobarevným slipům, ovšem slipům s beruškami by určitě neodolal
D.Klíma - slipy nosí, protože se v trenkách cítí jak naostro (hmm, to může rovnou tak chodit, mně by to nevadilo)
I.Novák - stejně jako Kovalczuk dává přednost jedné barvičce (ale já mám rád berušky!)
J.Stuchlík - tak tohle je ojedinělý případ bílých slipů (doufejme, že používá Vanish - skvrn a špíny se zbavíš!)

Dále jsou na řadě někteří ze trenkomilů:
J.Křemen - ten svou povahu nezapře ani u spodního prádla, na trenýrkách má pár kousků "mužské antikoncepce"
H.Kubizňák - na jeho spodek se také vztahují jeho lásky, ovšem na rozdíl od Jakuba to je fotbal (míček sem, míček tam, ještě pár botiček a jsou to trenky jak vyšitý)
M.Černý - tak ten je věrný, na sebe si nevezme jiný, než ty, co dostal od svých spolužaček v sedmé třídě (taky bych doporučil Vanish)
J.Vaško - navazuje na tradici od slipomilů - stejně jako oni si nejradši vezme jednobarevný (a nechce náhodou zkusit berušky?)
J.Macek - zřejmě jedinečný případ na naší škole - nejradši má duhový (a ještě s puntíkama - to byl vtip ha ha)
J.Lodinský - a tady je náš favorit - kdo by neodolal Snoopymu? (jak je vidět, Jakub zřejmě neodolal)

spodkomanie Třetí skupina není příliš populární, přesto však si i u nás našla své místo. Tangomilové:
D.Klovrza - rudá s trochou kraječek- ta člověku dodá ohnivost
J.Křemen - už jsme ho sice jednou uvedli, ale patří i sem- teprve s tygřím vzorem si připadá jako opravdový tygr

Úplně poslední druh má jen jednoho stoupence - trezormil
M.Novák - ten pro svou bezpečnost podstoupí snad úplně všechno, tak se není co divit, že ho tady teď máme s trezorem, na kterém si pro svou stoprocentní bezpečnost mění každý den číselný kód

Nakonec jsem se berušek nedočkal, ale máme ještě jedno kolo, tak snad...

Ach, ti sourozenci...
Není dobré se svěřovat se svými problémy mladším sourozencům. Nebo jen v jejich přítomnosti dělat něco, co by mohlo být použito proti vám. My tohle všechno samozřejmě víme, atak jsme pár těch "menších" obešli:
T.Těšitelová, přestože by to do ní nikdo neřekl, miluje zpěv. Zpívá si v pokojíčku o sto šest a přitom ještě stíhá portrétovat (nejčastěji) svého bratra (kresby určitě musí stát za to)!
M.Benešová - tak tady toho bylo prásknuto fakt hodně. Začneme od začátku. Ráno, když se probudí, její pohled utkví na plakát nahého Robbieho Williamse, visícího nad její postelí, vstane a na sebe si vezme komiksový tanga. Poté pohladí svého kocoura Chelsae (jako fotbalový klub) a jde si sednout na půl hodiny před zrcadlo, kde se upravuje, aby se líbila nejmenovanému klukovi z naší školy (začíná na D a končí na D, a má to 5 písmen). K tomu, že se chce líbit, patří i to, že si sama propíchla nejmenovanou část těla, aby mohla nosit piersing. A jednou málem přišla domů s tetováním. Dále k jejím zkrášlovacím kůrám patří to, že si chce nechat udělat ofinku! Přes den nic nejí, jelikož je od letních prázdnin vegetarián. To má dopad na její nálady. Když má náladu blbou, tak začne skákat po posteli, zpívat si a tancovat. No, a občas ke svému poskakování upíjí červené víno, nebo METAXU.

No, tato rubrika měla být trochu obsáhlejší, ale jelikož jsme nestihly dodat pár textů, není to tak dlouhé, jak jsme původně předpokládaly. Tak snad někdy příště...


Hudba - The Verve
Hudba - The Verve

David Klovrza 9.B

The VerveAčkoli většina lidí zná The Verve pouze prostřednictvím megahitu "Bittersweet Symphony" z roku 1997, na úspěchu kapela tvrdě pracovala již od svého založení v osmadevadesátém. Na kontě má pouze tři řadová alba "A Storm in Heaven" (1993), "A Nothern Soul" (1994) a "Urban Hyms" (1997), přesto jí nikdo neupře, že se jedná o jednu z nej-zásadnějších skupin, které v průběhu 90. let budovaly moderní britskou kytarovou hudbu. The Verve hraje typickou hudbu z devadesátých let. Charismatický zpěvák Richard Ashcroft do-káže změnit hlas ze subtilního vokálu do velitelské polohy a zase zpátky. Velmi často střídali akustické a elektrické kytary, využívali podpory smyčců, ale především implementovali do skladeb psychedelii šedesátých let.
Spousta kapel se rozpadla, než se jim podařilo dostat se na vrchol. The Verve byli o něco úspěšnější - zvládli to dokonce dvakrát. Poprvé pod vrcholem a podruhé na vrcholu své slávy. Po vydání "A Nothern Soul" odešel Ashcroft, ale jen několik týdnů po tomto neuváženém kroku dal kapelu znovu dohromady. Druhý, už finální, rozchod začal kytarista McCabe, když kapelu opustil uprostřed turné po Spojených státech v roce 98. Oficiálně však konec ohlásili až na jaře 99.


Pro změnu něco málo k mobilům...
Pro změnu něco málo k mobilům...

Eliška Adamcová 9.B

mobilDo úvodníku nic psát nebudu. O čem je tenhle článek, totiž uvidíte sami. Jenom snad můžu říct, že jsem si ho pro vás připravila, jelikož vim, jaký to je problém napsat co nejúsporněji SMS, abychom zaplatili co nejméně korunek ( prostě a jednoduše - nacpat toho co nejvíc do co nejkratší zprávy...)

1. Textovka bez mezer
Jednotlivá slova odlišujte střídáním velikostí písmen:
NAPISTEtextovkuTREBAtakto.

Slova odlišujte velkým písmenem na začátku každého slova:
TextovkaPakVypadaTrebaTakto

Za speciálními znaky a interpunkcí (tečka, čárka, dvojtečka, středník, vykřikník, otazník, závorka) také nedělejte mezery

2. Vkládání číslic a vybraných hlásek do slov
Metoda vkládání číslic a hlásek do vhodných slov nemá sice tolik možností jako angličtina, přesto se dá aplikovat na docela slušnou skupinu slov. Tvoří-li základ některého slova číslo, nahradíte jím tento základ slova, případně můžete nahradit i dvě po sobě jdoucí písmena jedním, které se vyslovuje stejně jako obě písmena:
Pro1t - projednat
Me2d - medvěd
Se3(t) - šetři(t)
Z5 - zpět
Na5i - napětí
Na100lit - nastolit
Pe3n - Petřín
Sqele - skvěle
Jaxe mas - jak se máš
Qetina - květina

3. Zbytečně mnoho písmenek
Některá písmena nejsou ve slovech nezbytně důležitá, a tak je můžeme ze slov vypustit. Míra zkracování musí být ale úměrná inteligenci a fantazii příjemce textovky. Ze slov se dají vymazat zejména samohlásky a, e, i, o, u, y. ovšem někde má samohláska důležitou úlohu a vypustit se nedá, jelikož by dané slovo ztratilo smysl. Zejména doporučuji nechávat tam, kde jimi slovo končí, anebo zkracovat slova dvoj- nebo trojpísmenná.
Promn,DnsPrjduO5TrchuPzdji.
NpjdemVe12NaObd,MmHldJkoVlk?
PslamTiPsnkuNaDbrouNc.
PckmnaTbeNaNdrzi.
OzvSezaChvl.

! A nezapomeňte, že textové zprávy musíte zkracovat tak, aby příjemce neměl problémy s tím, vaší zprávu rozluštit.

4. A nakonec lekce cizích jazyků
AFJ April Fool´s Joke Bláznivý aprílový žert
ATB All the best Všechno nejlepší
C&G Chuckle and grin Skrytý úsměv
BBIAB Be back in a bit Za chvíli budu zpátky
BFN Bye for now Zatím ahoj
CW2CU Can´t way to see you Nemůže se dočkat,až tě uvidím
FOAF Fried of a friend Přítel přítele
GA Go ahead Pokračuj
F2F Face to face Tváří v tvář
FYI For your information Pro tvoji informaci
HAGN Have a good night Dobrou noc
HHOJ Ha ha only joking Ha ha, jenom žertuju
IDK I don´t know Nevim
IWALY I will allways love you Budu tě navždy milovat
JK Just kidding Dělám si legraci
KMA Kiss my ... Polib mi ...
LY Love you Miluju tě
MYOB Mind your own business Hleď si svého
NP No problem Žádný problém
PLS Please Prosím
PS Post script Dodatek
U You Ty
UOK? Are you OK? Jsi v pořádku?
WAN2TLK Want to talk Chceš si popovídat?
<J> Joking Vtipkování
<L> Laughing Smích, úsměv
<Y> Yawning Zívnutí

No, tak to bylo jenom trochu ze světa zkratek... Pokud byste měli zájem o něco víc, doporučuji knížku "SMS mánie" od Ivana Lukáše. Knížečka je ve tvaru NOKIE 3310, je červená.


Knižní klub
Knižní klub

Eliška Adamcová, 9.B

Malý princ - Antoine de Saint- Exupéry
Malý princ - Antoine de Saint- ExupéryNa naší planetě Zemi žije spousta princů. Dělí se do tří skupin: velcí, střední a malí princové. Těch malých se po světě potuluje nesčetné množství. Avšak jen jeden z těch všech je dost malý na to, aby se vešel do knížky...
Hlavní postava knížky Malý princ od francouzského spisovatele- nespisovatele Antoina de Saint- Exupéryho, by klidně mohl být mimozemšťan, či jakási jiná mimozemská bytost, nebýt toho, že vypadá jako člověk, mluví jako člověk, dýchá jako člověk a v podstatě dělá všechno jako člověk. Co jej dělá nečlověkem, je fakt, že pochází z jiné planety, zřejmě z planetky B 612, objevené roku 1909 tureckým hvězdářem. Na své planetce, tak malé, že má možnost za den vidět západ slunce celkem čtyřicet třikrát, vládne malý princ jedné růži, o které si myslí, že je jediná, a tudíž nejkrásnější na světě, třem sopkám, které každý den pečlivě vymetá a spoustě baobabů ( stromy vysoké jako kostel, ale než vyrostou, tak jsou malé a může je sníst beránek nebo, jak to dělá princ každičký den, se trhají jako plevel).
Když prince život na jeho planetce, obývané sebou samým, omrzí, rozhodne se porozhlédnout se po okolním světě. A jelikož žije v oblasti asteroidů 325, 326, 327, 328, 329 a 330, vypraví se nejprve k nim. Na každém z asteroidů narazí princ na jednu osobu. Každá má úplně jiný charakter. Jimi chtěl nejspíš autor vyjádřit některé z "lidských" vlastností. Princ jim pokládá otázky, jejichž odpověďmi Exupéry pátrá po smyslu a úloze našeho života a dozvídáme se, že některé věci které děláme jsou naprosto smyslůprázdné.

A nakonec dva úryvky z této knížky:

... Dospělí si potrpí na číslice. Když jim vykládáte o novém kamarádovi, nikdy se vás nezeptají na nic podstatného. Nikdy je nezajímá: "Jaký má hlas? Které jsou jeho oblíbené hry? Sbírá motýly?" Místo toho se ptají: "Jak je starý? Kolik má bratrů? Kolik váží? Kolik vydělává jeho otec?" Teprve potom mají dojem, že ho znají. Pokud povíte dospělým: "Viděl jsem krásný dům z červených cihel, za okny muškáty a na střeše holuby...," nedovedou si ho představit. Musíte jim říct: "Viděl jsem dům za sto tisíc franků." A hned zvolají. "Ach, to je krása!"
A když jim řeknete. "Malý princ skutečně existoval. Důkazem je to, že byl rozkošný, že se smál a že chtěl beránka. Pokud někdo chce beránka, je to důkaz, že žije," pokrčí rameny a budou s vámi jednat jako s dítětem. Avšak řeknete-li jim: "Planetka, odkud pocházel, je asteroid B 612," přesvědčíte je a dají vám pokoj s otázkama. ...
...
...
"Co tady děláš?" řekl opilcovi, který seděl mlčky před řadou prázdných a řadou plných lahví.
"Piju."
"A proč piješ?"
"Abych zapomněl."
"Abys zapomněl na co?"
"Abych zapomněl, že se stydím."
"A proč se stydíš?"
"Stydím se, že piju!" řekl opilec a nadobro se odmlčel.
A malý princ zmaten odešel.
Dospělí jsou opravdu moc a moc zvláštní, říkal si v duchu cestou.

P.S.: Doufám, že se mi podařilo vám knížku alespoň trochu přiblížit. Pokud někdo o ni jevíte zájem, dá se sehnat asi za sto káčé v každém knihkupectví.


Zadáno pro IT
Zadáno pro IT

-cva-

Pod tímto nadpisem bude vždy něco ze světa IT, rád bych proto náš dnešní díl seriálu začal otázkou:

Co je to vlastně IT?
Magická zkratka IT možná spoustě z vás něco říká, nebo taky možná ne ;-)
Tak tedy IT= informační technologie
Do IT se dá zahrnout internet, rádio, mobilní telefony a spousta dalších věcí.
Tak proč jsem tomuto seriálu dal takový obsáhlý název?
Bylo to hlavně z toho důvodu, že chci psát o spoustě věcí, které se točí kolem elektroniky, tedy hlavně počítačů a mobilů.
Když jsem otevřel (po)vánoční číslo Dvojky, zhrozil jsem se nad obsahem kolem IT.
Připadá mi, že musíte být strašně málo informovaní o novodobých technologiích a jejich možnostech.
Například cituji kus článku:

"Znáte řeč sítě?
Následující postupy slouží k zjišťování informací okolo mobilua jsou stejné pro všechny operátory...
Chci znát IMEI svého mobilu..."

Je sice hezké že autor chtěl upozornit na to, že něco takového existuje, ale když uvádí zkratku IMEI, měl by například vysvětlit, co znamená...
Právě toho se chci v tomto seriálu o IT vyhnou.
Chci vše popisovat odborně a snažit se vysvětlit do všech detailů.
Co tedy můžete od tohoto seriálu očekávat?
Například se zde naučíte profesionálně dělat webové stránky, spoustu zajímavostí o internetu (hlavně o jeho jádře) a o tom, co k němu patří - autorská práva...
Například mě před několika dny dostal kamarád otázkou, kterou položil učiteli na informatiku - cituji:

"A, pane učiteli, naučíte nás taky crackovat ?"

Možná vám tato věta nic neříká... a proto vám doporučuji číst tento seriál který bude vycházet pravidelně na pokračování a bude věnován IT.

Příště: Vznik internetu a způsob jakým "to" funguje.


Operační paměti
Operační paměti

Jiří Funda 9.B

Každý časem dojde k poznání, že má málo operační paměti. Operační systémy a hry požadují stále více paměti. Požadované minimum Windows XP je 64 MB, optimum 128 MB, ale výrazně doporučuji 256 MB. Vlastníte-li 512 MB modul, máte vystaráno. S hrami je to různé. Na většinu dnešních her bohatě stačí 256 MB. Jsou také výjmky třeba 3D akční hry Firestarter nebo Far Cry které požadují minimálně 512 MB paměti RAM. Až se rozhodnete paměť dokoupit, je nutné vědět pár věcí. Podle principu rozeznáváme tři základní typy pamětí.

paměti

paměť
Paměť SDRAM
Paměť SDRAM (Synchronous Dynamic randoom acess memory) pracuje na stejném taktu jako paměťová sběrnice (paměťové sběrnici, které se často říká slot, se správně nazývá "Bank"). Přístupová doba se pohybuje okolo 10 ns. V praxi je použita na 3,3voltových modulech DIMM SDRAM. Najdeme je na základních deskách Pentií II,III, a u prvních desek Pentia 4(Athlony a Durony). Propustnost paměti se dá vypočítat jednoduchým vzorcem. Musíte vynásobit rychlost sběrnice FSB (Front Side Bus) šířkou sběrnice většinou 32bitů (=8bajtů). FSB je rychlost paměti (100Mhz, 133, 166, 183, 200, 217, 233, 250;). Tzn. Rychlost FSB 133Mhz x šířka sběrnice 8 bajtů. 133x8=1064 MB to je 1,04GB/s. Pamětí projde za jednu sekundu zhruba jeden GB.

Paměť DDR
Základem pamětí DDR jsou také Paměti SDRAM. Ale paměti pracují tak, že přenášejí data na obouch hranách řídícího impulsu. Takže paměť DDR provede během jednoho řídícího taktu dvě operace. Ve srovnání se staršími SDRAM, které provedou operaci judnu, mají dvakrát větší rychlost a datovou propustnost.

RDRAM (Rambus Dynamic RAM)
Tyto paměti dostaly jméno po svém vynálezci - firmě Rambus. Používá se jiný způsob než u DDR. Data se přenášejí po obou hranách řídícího impulsu (vzestupně a sestupně) a pracují na frekvenci 400Mhz se šířkou 16bitů (2 bajty). Protože se tu jedná o jiný způsob než u SDRAM použijeme trochu odlišný vzorec na výpočet propustnosti. Rychlost FSB x2 x šířka sběrnice. Tzn. 400x2x2=1,6 Ghz. Původně se základní desky Intel Pentium 4 měly osadit těmito moduly Rambus, ale jejich nevýhodou je vysoká cena. Takže se raději použily paměti DDR.


WWW
WWW

Luděk Veselý, 9.B

www.extreme.com
Extrémní sporty - kromě textů zde najdete také fotky a videa.

www.metal-man.cz
Stránky pro všechny fanoušky tvrdé muziky. Můžete si zde přečíst některou z řady recenzí hudebních alb, reportáže z koncertů nebo profily českých i zahraničních kapel. Dále je zde několik písní v mp3 ke stažení a odkazy na další stránky.

www.dafont.cz
Hromada různých písem volně ke stažení.

www.pivni-tacky.cz
Obrovský archiv snad všech pivních tácků, co kdy byly v ČR vyrobeny.

www.rf-hobby.cz/21stoleti
Stránky časopisu 21. století, několik zajímavých článků k přečtení přímo na internetu.

www.ian.cz
Zajímavé a hezky zpracované stránky věnované vesmíru.

www.umerkura.cz
On-line obchod s gramofonovými deskami. I když v dnešní době cédéček už asi moc desek kupovat nebudete, za shlédnutí tato stránka stojí.

www.arthsversus.com
Umění na internetu sice není až tak časté a zhlédnutí obrazu pouze na monitoru vám nenahradí návštěvu galerie, určitě zajímavě vypadají obrazy Guye Johnsona - obrazy vypadají téměř jako skutečné fotografie.

www.seigarts.net
Obrázky aut nakreslené tužkou.

20q.net
zkuste porazit umělou inteligenci v hádání slov.

www.blackisgood.ch/union
Poněkud netradiční projekt se zajímavým zaměřením - WC.

www.httrack.com
Na těchto stránkách si můžete stáhnout program HTTrack. Program umožňuje stáhnout webové stránky z internetu na disk počítače, aniž by se nějak změnila struktura webu, umí také aktualizovat již stáhnuté weby.

www.grasski.net
Zde se dozvíte něco málo o lyžování, ale aby to nebyla taková nuda, najdete zde specialitku - travní lyžování.

www.gta-sa.org
Web napěchovaný informacemi o hře GTA. Jakmile se dostanete na tuto stránku změní se vám kurzor v šipku známou z GTA. Ankety, diskuzní fóra (včetně diskuse o San Andreas), odkazy na další stránky, a další...

nikola.unas.cz
Stánky Nikoly Křemenové, hezké provedení, stojí za shlédnutí.


Kino99
Kino99

Tomáš Zrůst 9.B

BROUČCI - A BYLA ZIMA
BROUČCI - A BYLA ZIMA České animované pásmo pohádek pro nejmenší. Zvířátka a Petrovští, Broučci - Byl podzim, Broučci - Loučení, Broučci - A byla zima, Krtek o Vánocích, O pyšné noční košilce, Jak postavit sněhuláka, Jak křeček snědl dědu Mráze.
Mládeži přístupný
70 minut
vstupné 20,- Kč.


SAMETKA
České animované pásmo pohádek pro nejmenší. Devět kuřátek, Zatoulaná ovečka, Cvrček a slepice, Sametka, Krakonoš a správce Markvart, Pat a Mat - Dveře.
Mládeži přístupný
73 minut
vstupné 20,- Kč.

V ČERTÍCH SLUŽBÁCH
České animované pásmo pohádek pro nejmenší. V čertích službách, Cvrček a housličky, Ondra a Sněžný drak, Krakonoš a fousatá Dontovka, Nepovedený panáček, Krtek a tranzistor.
Mládeži přístupný
60 minut
vstupné 20,- Kč.

KOUSEK NEBE
ČR - 2005
Není na světě místo, kde by nás nemohla potkat láska. Příběh filmu vypráví o lásce, přátelství a soudržnosti, která pomáhala důstojně přežít v nejtěžších dobách. Ve zdech komunistického kriminálu 50. let se odehrává příběh křehké lásky dvou mladých lidí. Prudká povaha a neodbytný pocit vzdoru vůči všemu, co se děje kolem nás, přivedly Luboše na lavici obžalovaných. Výrok soudu je jednoznačný a trest dlouhý a těžký. Není na světě místo, kde by se nemohla narodit láska. V kriminále potkává Luboš Danu. Není to skutečné setkání, jen spíše střet pohledů, drobounké jiskření, z nějž vzejde milostný cit. Ze solidarity a podpory spoluvězňů se pak zrodí malá vzpoura, která pomáhá naplnění lásky. Lásky, která vznikla v nesprávnou chvíli na nesprávném místě.
Hrají: Táňa Pauhofová, Jakub Doubrava, Petr Forman, Karel Zima, Zuzana Stivínová, Ondřej Vetchý, Pavel Zedníček, Pavel Landovský, Vladimír Javorský, Josef Somr.
Mládeži přístupný
88 minut
vstupné 70,- Kč

MÍR JEJICH DUŠI
ČR - 2005
Příběhy z kronik, vzpomínky a hospodské legendy z Podkrkonoší. Celovečerní film obsazený téměř výhradně neprofesionálními herci natočený ve stylu historického dokumentu provádí diváka bezmála stoletím podkrkonošské vesnice Paseky nad Jizerou. Příběhy z rodinných kronik, vzpomínek pamětníků a hospodských legend byly natáčeny přímo v místech jejich vzniku. V mnoha menších rolích vystupují místní obyvatelé, tedy potomci přímých aktérů někdejších událostí. Film je promítán jako projekce z DVD.
Mládeži přístupný
115 minut
vstupné 60,- Kč

SKŘÍTEK
sálČR - 2005
Tomáš Vorel a jeho další netradiční pohled na svět .
Vesnická rodinka se přestěhovala za lepším do malého města. Otec pracuje jako řezník v masokombinátě, matka je zaměstnaná jako pokladní v supermarketu. Jejich dceruška je nejhorší ze třídy a tak má neustálé problémy se svým třídním profesorem. Synáček zase studuje střední potravinářské učiliště, neboť otec z něho chce mít také řezníka. Avšak synáček je fyzicky slabý, navíc vegetarián, anarchista a kuřák marihuany. A aby toho nebylo málo, motá se tu ještě jakýsi SKŘÍTEK, který vylezl z lesa a veškeré vážné situace obrací v absurditu a humor.
Skřítek je groteska, dialogy jsou nahrazeny citoslovci, ruchy jsou stylizované a co neřeknou zvuky, sdělí divoká i infantilní, ponurá i mysticky zádumčivá hudba (MIG 21). Celý příběh je pestrou kaskádou gagů, skečů a tragikomických situací. "Troufám si tvrdit, že ve filmu není chvíle, kdy by se divák nesmál, nebo neplakal," říká režisér.
Hrají: Bolek Polívka, Eva Holubová, Tomáš Vorel ml., Ivana Chýlková, Tomáš Hanák, Jiří Macháček, Jan Kraus, Milan Šteindler, Ondřej Trojan, David Vávra, Tomáš Vorel
Mládeži přístupný
90 minut
vstupné 80,- Kč.

SLAVÍCI V KLECI (Les Choristes)
Francie/Švýcarsko - 2003
Hořká komedie o internátní škole, plná lidskosti a emocí a krásné hudby. Přísná internátní škola, nezdárné děti, pěvecký sbor, který je spojí - nezapomenutelné symboly dětství. V roce 1949 nastoupí nezaměstnaný učitel hudby Clément Mathieu jako odborný asistent na internátní školu pro problémové děti. Mimořádně přísný ředitel školy Rachin má i přes spartánskou výchovu problém udržet u žáků disciplínu. Mathieu se o to pokusí po svém. Začne je učit zpívat a změní jim tím život.
Mládeži přístupný
93 minut
vstupné 60,- Kč.

KOČÁR DO VÍDNĚ
KOČÁR DO VÍDNĚČSSR - 1966
Drama o pomstě a smrti. Venkovské ženě oběsili muže. Pro výstrahu. Ukradl pár pytlů cementu. Pohřbila mrtvého muže téže noci. Před kuropěním vešli do domu smutku dva vojáci, netušili, co se stalo, poručili vdově zapřáhnout vůz a jet s nimi. Ano, řekla si, je to nad slunce jasný pokyn boží. Modlila se, aby nezakolísala a měla sílu vyplnit spravedlnost ... Dramatický, ale velmi komorní příběh z posledních dnů druhé světové války, všímající si důležité etické otázky práva na pomstu, natočil v roce 1966 Karel Kachyňa podle námětu Jana Procházky. Roli venkovské vdovy Kristy, která místo zamýšlené pomsty v sobě probudí lásku, napsal Jan Procházka pro skvělou Ivu Janžurovou.
Hrají:Iva Janžurová , Jaromír Hanzlík, Luděk Munzar, Vladimír Ptáček, Ivo Niederle , Jiří Žák, Zdeněk Karolínek, Ladislav Jandoš.
Mládeži přístupný
78 minut
vstupné 50,- Kč
Historie futsalu v Česku
Historie futsalu v Česku

Ondřej Stoupa, 9.B

Historie sálového fotbalu - futsalu
fotbalistaV roce 1974 oddíl sálového fotbalu uruguayského týmu Peňarol Montevideo v rámci svého turné navštívil Československo a sehrál v Praze propagační utkání s výběrem pražských ligových fotbalistů.
Po odmítnutí Českým svazem tělesné výchovy se akce uskutečnila pod patronací redakce Mladého světa. Hrálo se tzv. "líným míčem", který činil našim hráčům značné problémy, a snad proto jsme prohráli 4:1, když čestnou branku za náš výběr vstřelil Antonín Panenka. Dík televiznímu přenosu se o fotbálku s míčem, který je přizpůsoben pohybu v hale, dozvěděla široká veřejnost a už druhý den se přihlásili házenkáři a fotbalisté Lokomotivy Vršovice se žádostí o zapůjčení specifického míče. V dalších dnech se hlásili další a redakce MS se stala centrem nově rodícího sportu.
Peňarol zde zanechal 2 míče a n. p. GALA Prostějov podle nich vyrobil první série prakticky stejné kvality. ČSTV měl ve svém programu zakotven masový rozvoj rekreačního sportu, sálové kopané však nevěnoval pozornost ani v době jejího velkého rozmachu (cca 30 000 členů). Tíha organizace spočívala na redakci MS a hrstce dobrovolníků. Pro zlepšení finanční situace požádal v roce 1983 Ústřední štáb sálové kopané (řídící orgán složený z dobrovolných pracovníků), orgány SSM o zařazení do programu postupových soutěží, což bylo akceptováno.
míčOd roku 1990 je náš Svaz sálového fotbalu (SSF) zaregistrován jako občanské sdružení u Ministerstva vnitra a funguje jako zcela samostatný svaz. V následujícím roce jsme měli první Valnou hromadu, která se až do 2000 opakovala vždy po dvou letech. Od roku 2001 je Valná hromada svolávána po čtyřech letech. Je volen VH pětičlenný Výkonný výbor SSF ČR - Futsal, který v následujícím období řídí celou činnost SSF ČR.
Od roku 1996 je nejvyšší soutěží v ČR Celostátní liga. Mistr ČR má vždy právo účasti na PMEZ. Dalším herním článkem jsou krajské soutěže - ligy, oblastní soutěže. Vítězové krajských lig se zúčastňují kvalifikace o celostátní ligu, do které postupují první dva týmy.
V každém roce pořádá SSF ČR - Futsal i soutěž "Český pohár". Začíná okresním kolem, přes krajské finále až po dvoudenní finále "Českého poháru". Vítěz poháru má právo účasti v PVP EZ. V současné době má náš svaz na 5 000 členů. Soutěže se hrají i v mládežnických kategoriích. Ve světě se hraje sálový fotbal pod názvem FUTSAL pod vedením světové federace - FIFUSA, která byla založena 25. 7. 1971 v Brazílii a v současné době sdružuje celkem 34 zemí všech kontinentů. Název FUTSAL byl odvozen od brazilského Futebol de Salao (doslovně - fotbal v sále resp. Hale). Pod vedením této světové federace proběhlo již 7 MS, vždy po třech letech. ČR se zúčastnila všech MS mimo posledního v roce 2000, kde nestartovala z ekonomických důvodů. Na našem posledním MS v Mexiku jsme skončili na 9. místě z 20 zemí.
Evropská federace sálového fotbalu U. E. F. S. uspořádala již 6x ME, 11 ročníků PMEZ a 5 ročníků PVP. Všech těchto soutěží se pravidelně zúčastňujeme a dle dosahovaných výsledků patříme k evropské špičce. V letošním roce se náš mistr ČR z loňského roku zúčastní v listopadu Světového poháru v Jakutsku, kde bude zastupovat Evropu na přehlídce mistrů kontinentů.

Mistrovství Evropy ve futsalu 2005 Ostrava
Letošní mistrovství se poprvé konalo v České republice, místem konání byla moravská Ostrava. Na šampionátu se utkalo osm týmů ve dvou skupinách. Češí si po prvním zápase s Ukrajinou (2:1) věřili, že zvládnou projít celou skupinou až k postupu, Už po druhém zápase se jejich sebevědomí zmenšilo, prohráli s Ruskem 1:4. Ještě jsme měli šanci na postup, ale tu nám zmařil další soupeř Nizozemsko. S tím jsme prohráli jen těsně 3:4. To nám ovšem na postup nestačilo, a tak jsme se s turnajem rozloučili hned v základní skupině.

Skupiny
A: Česko, Rusko, Nizozemsko, Ukrajina
B: Španělsko, Itálie, Portugalsko, Maďarsko


Vtipy
Vtipy

Jan Pecha 9.B

Američan a Čech jedou spolu vlakem. Američan plivne z okna, vrátí se to zpět, obletí Čechovi dvakrát okolo hlavy a zase vyletí z okna ven. Američan se představuje: "John Smith - profesionální mistr USA v plivání!" Čech plivne Američanovi mezi oči a představí se: "Pepa Kocourek - začátečník v plivání!"

Na křižovatce se srazí čtyři auta. Američan, Němec, Francouz a Čech. Američan praví: "To je v háji, budu muset vzít pět platů a koupit si nového buicka!" Němec: "Roční plat dám za nového volkswagena, stejně už jsem potřeboval nove auto." Francouz lamentuje, že musí dát úspory za rok a půl a koupit si nového renaulta. Čech pláče u svého rozbitého trabanta a není k utišení. Američan se ptá: "Člověče, proč tolik pláčete?" Čech říká: "Celej život jsem šetřil a teď mám trabanta na maděru." Američan: "Člověče, tak proč si kupujete tak drahý vůz?!"

Čech, Rus a Američan ztroskotají na pustém ostrově. Aby neumřeli hladem, tak rybaří a chytí zlatou rybku. Každý má pouze jedno přání. Američan s Rusem si přejí být doma a hned také zmizí. Rybka se obrátí k Čechovi, který povídá: "A co já tady sám budu dělat... Ať jsou ti dva zase zpátky."

To takhle jednou letí Čech, Rus, Američan a Brit letadlem. Náhle se jim vznítí motor a mají jen tři padáky. Prvního padáku se chytí Rus a vyskakuje se slovy: "Jako příslušník nejinteligentnějšího národa mám právo se zachránit." Druhý padák pro sebe uzme Američan. Před skokem prohlásí: "Jako příslušník nejbohatšího národa mám právo na život." Brit s klidem Angličana pronese směrem k Čechovi: "Měl bych sice právo skočit, ale jako gentleman vám přenechám zbývající padák". Čech se ovšem nenechá vyvést z míry a prohlásí: "Můžeme klidně skočit oba, protože příslušník nejinteligentnějšího národa skočil s mým baťohem."

moře
Anežka Poklopová 9.B
Oční klamy
Oční klamy

Vojta Hlína 9.B

oční klam 1
Která čára je delší?
Pro kontrolu je přeměř pravítkem!

oční klam 2
Sečti černé tečky!

oční klam 3
Najdi cestu z bludiště!Zadní strana
Zadní strana

Luděk Veselý 9.B

Zadní stranaRedakční rada
Redakční rada

Na časopisu Dvojka se podíleli:

podpisy redaktorů