škola
facebook
logo školy
ZÁKLADNÍ ŠKOLA KOLÍN II., KMOCHOVA 943
škola s rozšířenou výukou matematiky a přírodovědných předmětů
Aktuality Kontakt Informace o škole Historie školy Časopis Dvojka Soutěž PLUS Počítačové kurzy Projekty Mapa webu
Studijní webŠkolní poštaZměna obědůŠkola OnLine
První číslo - 2008/2009
listopad 2008

obálka
M.E.Z.E.K
M.E.Z.E.K

Máme tady nový školní rok, nové spolužáky, nové lásky a taky samozřejmě nové drby.
Jelikož je nynější loverboy M.R. (9.B) v posledním ročníku, je čas určit jeho nástupce. Poté co jsme vyslechli názory děvčat z 2. stupně, došli jsme k názoru, že jedna kategorie nestačí. Jako loverboye roku 2008/2009 byl jmenován "nečekaně" J.K. (8.B), který to má samozřejmě v genech. Nová kategorie je Sympaťák roku. Tento titul získali dva hoši J.C. (8.B) a R.G. (8.B). Tímto gratulujeme a přejeme hodně dalších titulů.
Doneslo se nám, že na výletě do Táborska se objevili jisté sympatie od L.V. (8.B ) k M.P. (8.A.). Bohužel jsme se také dozvěděli, že tato náklonnost byla jenom jednostranná a že M.P. se k tomu staví trochu záporně.
A když jsme u té náklonnosti, neměli bychom opomenout údajně vyvíjející se vztah mezi I.P. (9.B) a R.G. (8.B). R.G. to ale popírá. No, ne nadarmo vyhrál Sympaťáka roku.


Deník žáka Z
Deník žáka Z

Žák Z

Tak po dlouhé době zase ve škole všude samý puberťák, (m)učitel a (m)učení, opět začíná éra věčného opisování ze spod lavice, psaní taháků, zapomínání úkolů, získávání poznámek, atd. A aby toho ještě nebylo málo, tak letos máme stoleté výročí naší školy. Ale pro útěchu tu máme spoustu jak nových, tak starých kamarádů a kamarádek.


Největší pády v dějinách lidstva
Největší pády v dějinách lidstva

Adam Šíma, 8.B

Makedonie - Alexander Veliký
Za života Alexandra Velikého se Makedonská říše rozrostla až k Indii, také dobyl Egypt, Persii a Babylon, ve kterém v roce 323 př. n. l. zemřel. Po jeho smrti si říši rozdělili generálové a ta postupně upadala.

Starověký Řím
Když podle legendy v 8. století př. n. l. zakládali Romulus a Remus město Řím tak netušili, že se z malého města stane ohromná říše rozkládající se od severní Afriky na jihu a Velké Británie na severu, přes Hispánii na západě a Galii až k řece Rýn na východě. Posledním císařem byl Romulus Augustu, za jeho panování se celá rozsáhlá Západořímská říše roku 476 zhroutila.

Generál, konzul a císař Napoleon Bonaparte
Když byl Napoleon Bonaparte roku 1814 poslán do vyhnanství na ostrov Elba, tak v Evropě skončilo období nazývané napoleonské války. Toto období trvalo více než 15 let a výrazně se podepsalo v celé Evropě. Mezitím se ve Francii ujal vlády Ludvík XVIII. Avšak Napoleon z Elby uprchl a znovu se pokusil získat moc. V roce 1815 ho Wellington a von Blücher porazili v bitvě u Waterloo, a tak definitivně Napoleon prohrál a znovu byl poslán do vyhnanství na ostrov sv. Heleny.

Anketa
Anketa

Táňulka, Bajunka, Monička

 1. Co si myslíte o Dni jazyků?
 2. Jaký byl pro tebe nejtvrdší pád?
 3. Jaký bylo pro tebe vrátit se po prázdninách do školy?

Verča Kokošková, 3.A
 1. Líbil se mi, nejvíc jak jsme přiřazovali nápisy ke zvířátkům.
 2. Asi když jsem se vyflákala na Mácháči na kolečkových bruslích. Ani nechtějte vědět, jak jsem potom vypadala :-).
 3. Tak spíš jsem se těšila, ani to vstávání mi nevadí, protože jsem na něj zvyklá.
Lukáš Kloc, 4.
 1. Dobrý, ale bonbóny byly nejlepší.
 2. Jako malému mi přivřela sestra prsty do dveří.
 3. Dobrý...Skvělý!!!
Lucka Tučková, 8.A
 1. Bylo to docela dobrý, ale když jsme něco nevěděli, tak si z nás dělali ostatní spolužáci srandu...a to se mi nelíbilo :-D.
 2. Asi když jsem kopla do zdi.
 3. Hrozný...vůbec, ale vůbec se mi nechtělo.
Michal Dzurko, 6.A
 1. Bylo to bombový.
 2. Když...když jsem zakopnul. Hodil jsem totiž dršku:-)
 3. Po prázdninách? Dobře se mi chtělo! Těšil jsem se na kamarády...Jak vidíme školu po prázdninách...
Jak vidíme školu po prázdninách...

K@tk@ & Iv@, 8.B & 9.B

Jak bude vypadat naše třída? Budou nějaké změny? Tak jedna změna nás čeká určitě. Jsme zase o rok výš. Některé čekají první dny ve škole a jiným zase tikají poslední školní dny. Zatím tu máme první známky v žákovské knížce, čekají nás různé akce a výlety. A jistě se chcete teď dozvědět, co je na naší škole nového.
Jak jste si mohli za tu dobu všimnout na naší škole se mnohé změnilo. Opustily nás paní učitelky Gábina Dvořáková a také Šárka Jirušová. Za tyto ztráty však máme náhrady. Přišly paní učitelky Andrea Coubalová, Zdenka Dvořáková, Lucie Paličková a Jana Votavová. Nejen v učitelském sboru, ale také v některých učebnách je nové vybavení. V učebně zeměpisu (č.34) je nový notebook a dataprojektor. A také toto vybavení máme v učebně anglického jazyka (č.23). Na chodbách třídíme odpad. Do barevných kontejnerů odkládáme papír, plastové láhve, které ještě lisujeme, dále hliník, použité baterie a další. Za zmínku by stál také 1. ročník naší školy, který se vyučuje v prostorách družiny. Pod družinou je naše jídelna, které se také změny nevyhnuly. Hezké toalety potěšily snad každého a také nové ubrusy jsme nepřehlédli.
Doufáme, že toto zmodernizování naší školy bude pokračovat minimálně ještě dalších 100 let.


Hlášky před smrtí
Hlášky před smrtí

Daniel Herzog, 6.B

A teď mě vyfoť na té skále.
Zprava dobré!
Pusť mě k tomu, já tomu rozumím.
Zbijme ho, vždyť je sám.
Klídek chlapi, to je nulák.
Neboj, není nabitá.
Hoď mi sem to kladivo.
Divné, cítím plyn, rozsviť!
Ty že jsi mafián? Tomu nevěřím!
Pejsku, pojď sem!
OK trenére, v příštím kole ho knokautuju.
Drahá, nechceš dnes řídit?
Brzdy jsou hotové, jdu je vyzkoušet.
Mohla byste mi přidat té vynikající houbové omáčky?
Hele, užovka!
Tady je hrubý led. To přejdeme.


Pád z koně
Pád z koně

Jan Kukal, 8.B

K.N. (8.B)
Jednou takhle K.N. (8.B) a její kůň Vinona jely na trénink. K.N. nasedla na koně a jela na překážky. První překážku kůň krásně zvládl a takhle to pokračovalo dál.. A snad někde u osmé překážky se kůň splašil nebo se mu nechtělo a z ničeho nic se zastavil a K.N přeletěla přes koně, dokonce i přes překážku, a vyrazila si dech. Tak nějak nám to vyprávěla.


Jízda na kole
Jízda na kole

Patrik Beneš, 8.B

M.W. (8.B)
Jel na kole, proti němu jelo auto on jel ke straně aby se mu vyhnul. Pod trikem mel míč najednou mu začal padat .On ho chtěl chytit aby mu nespadl pod auto a náhlé se začal naklánět a převrátil se .

Poznámka:
Tato práce je bez jazykové korektury, což jistě pochopíte. M.CoubalováKolo
Pád ze schodů
Pád ze schodů

Jan Kukal, 8.B

J.C. (8.B)
Byla škola a v té škole byly schody. Jednou o velké přestávce se J.C. (8.B) drápal z přízemí do druhého patra a ještě se sádrou na noze a s berlemi, což není vůbec jednoduché. No a tak jak se tam drápal a už byl skoro nahoře, se mu u předposledního schodu zahákla sádra o schod a spadnul obličejem na podlahu, k tomu sjel o pět schodů dolů. Za to berle sjely až do přízemí. Z toho J.C. neměl moc radost. Teď už je rád, že berle nenosí.


Pád na lyžích
Pád na lyžích

Patrik Beneš, 8.B

Paní uč.Kněžourková
Paní učitelka jela na horách na lyžích ze svahu, kochala se přírodou. A náhlé se ji ve sněhu zabořila přední lyže a pani učitelka letěla po puse a spadla na rameno a natáhla si ramenní sval.


Pád na lyžích
Pohádka o botách
Pohádka o botách

Hana Proroková, 6.B

V jedné škole se v noci děly veliké věci. Protože tam chodily děti, které si občas po vyučovaní neuklízely své bačkory do sáčku. Jednou v noci se něco přihodilo.
Boty ožily. Dohodly se, že půjdou prozkoumat školu. Zavolaly na své kamarády, jestli se k nim nepřidají.
Řekly ano. Takže šly tři páry bot a mikina. Šly modré boty, černé boty, hnědé boty a žlutá mikina s kapucou.
Vyrazily do prvního patra, jelikož ta škola byla vysoká a měla dvě patra, což je 61 schodů. Mikina na patnáctém schodě volá, že už nemůže, aby na ní počkaly. Tak čekaly. Byly v prvním patře. Nejdříve prozkoumaly kuchyňku, počítačovou učebnu, některé třídy a už byly ve třetí třídě, v tom modré boty křičí: ,,Musíme do naší šatny, je moc hodin, za chvíli mají šesťáci první hodinu." Doběhly do šatny jen tak tak před panem učitelem. Ale co se stalo. Pan učitel si jich všiml. Všichni se bály, co s nimi bude. Naštěstí nic zlého se nestalo, jenom je pan učitel dal do sborovny. Ty si oddychly, že nejsou v koši. Zvonilo a začaly chodit děti. Ale některým žákům chyběly boty. Žáci museli vyhledat pana učitele. A tak vznikl příběh "O BOTÁCH, CO V NOCI CESTUJÍ". Žáci slíbili, že si boty budou vždy uklízet, protože nechtějí dostat další trest. Ale někteří žáci si mysleli, že dostanou za to dělat dřepy nebo něco takového, ale že budou psát příběh o botách nečekali.


Test lisu na láhve
Test lisu na láhve

Ondřej Kohout, 8.B

Nově namontované lisy ve škole mi zprvu přišly jako nesmysl a zbytečně vyhozené peníze. Jednoho rána jsem si do školy přinesl láhev od matonky a v lisu ji slisoval. Tento podivný tvar vzniklý slisováním mi vnukl nápad vyzkoušet rozdíl mezi slisováním a sešlapáním. Sehnal jsem proto druhou láhev matonky a řádně ji sešlapal. Doma jsem nalil vodu až po okraj nejdříve do slisované láhve, až poté do sešlapané. Oba objemy tekutin jsem nalil do oddělených lahví a odnesl do školy. Ve škole jsem si zapůjčil odměrný válec a oba objemy jsem porovnal. Paradoxem bylo, že placatě vyhlížejí sešlapaná láhev byla 2krát větší než láhev slisovaná. Objem slisované láhve byl 150ml, ale objem sešlapané lahve byl rovných 300ml! To znamená, že žlutý kontejner na plast, který stojí na chodbě, pojme 133 slisovaných oproti pouhých 66 sešlapaných.


NHL
NHL

Robin Gulyás, 8.B

V říjnu hokejisté New York Rangers vyhráli oba zápasy NHL na české půdě. Po výhře 2:1 zdolali Tampu Bay stejným poměrem a odvezli si z Prahy čtyři body. V závěru úvodní části otevřel skóre ve prospěch Tampy Adam Hall, ve 24. minutě vyrovnal v přesilovce Wade Redden a za devět minut rozhodl Scott Gomez. Do obou utkání zasáhli čtyři čeští hokejisté - Václav Prospal a Radim Vrbata na straně Tampy a Michal Rozsíval s Petrem Průchou v dresu Jezdců. Bitkař David Kočí v sestavě Lightning opět příležitost nedostal a seděl jen na tribuně.


Michael Jackson
Michael Jackson

Štěpán Kubát, 6.B

Michael Jackson se narodil 29. 08. 1958 ve znamení Panny. Patří mezi zástupce konvenčního popu a taneční hudby, vycházející ze soulu.
Kromě svého charakteristického vysokého hlasu, rytmického cítění a tanečních schopností je znám i jako velký perfekcionista. Od roku 1967 byl členem skupiny Jackson 5. Otec Josef velmi dbal na úspěch a image skupiny. Sám byl neúspěšným hráčem v kapele a snil o hudební kariéře.
Syn Michael se nicméně několikrát v rozhovorech zmínil o otcově přísnosti hraničící až s agresivitou. Od doby,kdy vydal poslední album v roce 2001, se o Jacksonovi píše pouze v souvislosti s jeho údajným zneužíváním dětí, braní drog a osobním bankrotem.
Nyní žije Michael v Las Vegas, kde točí novou desku a připravuje comeback, který začíná písničkou Hold My Hand se zpěvákem Akonem.


Nirvana
Nirvana

Tomáš & Vašek, 9.B

Snad každý již slyšel o skupině Nirvana. Ale mezi námi se najdou i tací, kteří o této skupině nikdy neslyšeli, nebo slyšeli, ale nikdy nepovažovali za důležité slyšet alespoň jednu z jejich písniček, pro ty máme krátký přehled o začátcích a tvrdému pádu této skupiny.
Nirvana v čele s Kurtem Cobainem zpívala alternativní rock, asi jejich nejznámější píseň je Smells Like Teen Spirit, která se stala předlohou pro mnoho dalších skupin a byla přezpívána tolikrát, že se to snad ani nedá spočítat. Jejich první studiové album se jmenuje Nevermind (Nevadí).
Po vydání tohoto alba se Nirvaně otevřela vrátka do muzikálního showbyznisu. Jejich hudba byla průlomová, jejich fanynky byly nejdivočejší, jejich písně se umisťovaly na předních místech hitparád, bylo to nejlepší období jejich životů. Ale jak už to tak bývá, všechno má své stinné stránky.

Sex, drogy a rock and roll
V Římě roku 1994 Kurt posílen koňskou dávkou šampaňského a rohypnolu způsobil, že se celou noc a den neprobral a z bezvědomí se ho nepodařilo probrat ani v nemocnici. Jeho žena Courtnely Love (také zpěvačka) později oznámila, že to byla jedna z prvních Kurtových zkušeností, jak skoncovat se životem. Od té doby to šlo s Nirvanou od desíti k pěti. Kvůli Kurtovým drogovým hrátkám pak zrušili i turné v Evropě, třeba do Prahy se vůbec nedostali, i když to bylo v plánu. Rozpad kapely však zapříčinila 8. dubna roku 1994 smrt Kurta Cobaina. Policie pak oznámila, že to byla sebevražda. Ale jak už to u slavných hvězd bývá, hned se objevily v novinách spekulace, že to nebyla sebevražda, ale vražda.
Dokonce někteří fanoušci tvrdili, že ho zabila jeho žena Courtnely. Ale to jestli mu bylo ke smrti pomoženo někým jiným, je úplně jedno a všichni ti, co neměli na starost vyšetřování, by mělo zajímat, že drogy zase zabily jednoho skvělého zpěváka.


Zakódované obrázky
Zakódované obrázky
Janina, 9.B

Základní pravidla pro řešení zakódovaných obrázků
 1. Podle kódu - čísel na začátku řádku nebo sloupce - vyčerněte udaný počet políček síťky v příslušných řádcích a sloupcích tak, abyste získali obrázek.
 2. Pokud je v řádku nebo sloupci čísel víc, znamená to, že mezi černými políčky je nejméně jedno políčko prázdné (jejich počet udán není).
Velice důležité je a řešení napomáhá, označování políček (např. křížkem nebo tečkou), o kterých bezpečně víte, že budou prázdná.

Noční pták
Kódovaný obrázek 1


Rodina tučňáků
Kódovaný obrázek 2


Hadi
Redakční rada
Redakční rada

Na časopisu Dvojka se podíleli:

Časopis sestavili
Jana Kašparová
Jakub Koláčný
Obrázky upravili
Michal Cihlář
Kristýna Musílková
Příspěvky z dětí dolovali
Elen Herzogová
Natálie Volková
Nesměle radili
Mgr. Monika Coubalová
Mgr. Vladimír Hradecký