škola
facebook
logo školy
ZÁKLADNÍ ŠKOLA KOLÍN II., KMOCHOVA 943
škola s rozšířenou výukou matematiky a přírodovědných předmětů
Aktuality Kontakt Informace o škole Historie školy Časopis Dvojka Soutěž PLUS Počítačové kurzy Projekty Mapa webu
Studijní webŠkolní poštaZměna obědůŠkola OnLine
Druhé číslo - 2010/2011
prosinec 2010

obálka
nakreslil Vojtěch Zvelebil
M.E.Z.E.K
M.E.Z.E.K

To byli oni...
Mám tu pro vás novinku a to, že H. M. (8.B) pošilhává po L. P. (8.B) a po J. B. (8.B), ovšem o jednom to zapírá a druhý to zapírá o ní. No, však uvidíme, jak se to vyvine.
Žák Z
Žák Z

Nazdárek deníčku!
Tak jsme to všichni přežili v pohodě a bez významných narážek těch otravných, ale důležitých inspektorů. Dokonce i SCIO nedopadlo nejhůř ze všech škol (alespoň doufám). No, teď už akorát přečkat vánoční koncert a hurá na Vánoce.


sněhuláci
nakreslila Markéta Cabicarová, 8.BAdventní kalendář
Adventní kalendář

Adam Rampír, 7.B

Dnes si snad žádné dítě nedovede bez adventního kalendáře představit adventní čas. Většina z nich zná především čokoládový z obchodu, ale v nejedné rodině se dnes kupují nebo vyrábějí také jiné, více dekorativní adventní kalendáře.
Šikovní rodiče vyrábějí podobné kalendáře doma, jako třeba papírové krabičky různých tvarů, pytlíčky zajímavě zdobené a zavěšené. Do všech těchto adventních kalendářů vkládají cukrovinky nebo malé dárečky. Vždy jeden na každý den.
Adventní kalendář je pouhá část našeho kalendáře. Začíná 1. prosincem a končí Štědrým dnem. Proč to tak je, to nikdo neví. Není možné v žádných pramenech dohledat, proč tomu tak je, pouze existuje mnoho dohadů.


Ježíšek lapený
nakreslila Jana Kasanová, 8.BBetlémské světlo
Betlémské světlo

Jan Bína, 7.B

Co je to vlastně betlémské světlo?
Betlémské světlo se stalo novodobým symbolem Vánoc. Je to plamínek, který skauti rozvážejí do celého světa přímo ze slavnostní mše z Betléma, a posléze putuje napříč Evropou. Do Česka betlémské světlo putuje z Vídně, kde jej rakouští skauti předávají o neděli Gaudete delegacím z celé Evropy. Pro české země jej přebírají brněnští skauti, kteří jej v sobotu rozvážejí před 4. nedělí adventní. Betlémské světlo je pak k dispozici v kostelech, na náměstích, vánočních trzích, knihovnách a jiných veřejných institucích, jako symbol původního významu Vánoc.
Plamínek si za 15 let, co se rozváží, našel cestu na všechny kontinenty s výjimkou Antarktidy a stejně jako skauting i on překonal veškeré pomyslné hranice. Betlémské světlo je plaménkem bratrství, přátelství a naděje a také jedním z novodobých symbolů skautingu.
1. středisko Kolín, tj. kolínský skaut, rozváží Betlémské světlo již 12 let. Oddíl Havranů putuje s betlémským světélkem po celém městě. Tato akce vznikla z podmětu Havraních vedoucích, jako reakce na mnohaletou tradici rozvážení Betlémského světla po veřejných institucích Kolína našimi Oldskauty. Havrani se rozhodli pro osobní kontakt - navštěvují bývalé členy oddílu i staré a nemocné lidi. Občas některý zájemce o světlo dá příspěvek. Během jednoho dne navštíví skauti s betlémským světlem okolo 50 domácností.
Pokud i vy si chcete opatřit betlémské světlo, zastavte se na kolínské faře, kde ho skauti každoročně také zanechávají.


anděl
nakreslila Jana Kasanová, 8.BBetlém
Betlém

Veronika Marie Kokošková, 5.A

Betlém je jedna z věcí typických pro Vánoce. Mezi postavičky patří Pana Marie, její muž Josef a Ježíšek. Samozřejmě nesmí chybět betlémská hvězda a také zvířátka a vesničané, kteří přišli vzdát poctu. U nás v Kolíně se můžete podívat na živý betlém se živými zvířátky.


jesličky
nakreslila Veronika Marie,Kokošková, 5.ADrážďany
Drážďany

Lukáš Nečas a Vít Jirovský, 7.B

Dne 14. 12. 2010 naše třída 7.B vyrazila spolu s 8.B a několika žáky z jiných ročníků do německého města Drážďany. Cesta byla celkem dlouhá, ale stála za to. Po příjezdu do Drážďan jsme absolvovali hodinovou okružní jízdu po městě. Poté jsme se šli podívat na kostel jménem Fauerkirchen a na Zwinger, kde jsme se fotili. Odtud jsme pokračovali na náměstí plné vánoční atmosféry a velkého trhu. Dali jsme si rozchod na nákupy, ochutnávky místních specialit a prohlídku vánoční výzdoby.
Z vánočního trhu nás odvezl autobus do muzea Karla Maye. Muzeum bylo velmi poučné a všem se líbilo. Po zajímavé prohlídce muzea jsme jeli do Kolína. V Kolíně jsme se rozešli. Tímto jsme zakončili tento poučný, zábavný a vánoční zájezd.


Výlet do Drážďan
Výlet do Drážďan

Klára Holoubková a Hana Martínková, 8.B

Paní učitelka Coubalová organizovala pro žáky druhého stupně zájezd do Drážďan, od cestovní kanceláře Monatour. Zájezd byl naplánovaný na 14. 12. 2010. Sraz byl brzo ráno u pošty v Kolíně. Za nepříznivého a mrazivého počasí jsme vyrazili směr Drážďany. Kolem 10 hodiny jsme dorazili do krásně vyzdobeného města. Organizátoři měli připravenou okružní jízdu po Drážďanech autobusem. Okružní jízda byla zakončena na náměstí, o kterém nám paní průvodkyně řekla zajímavosti. Po prohlídce centra jsme došli k nejznámějšímu vánočnímu trhu, na kterém jsme měli rozchod. Po prohlédnutí všech stánků a ochutnání místních specialit, jsme se zase všichni sešli. Původně byla naplánovaná prohlídka Drážďan parníkem, ale za nepříznivého počasí byl program změněn. Proto jsme se vydali za naším známým Oldou Shatterhandem, neboli návštěvou muzea Karla Maye. Tímto byl náš zájezd u konce. Poté nás čekala 4 hodinová cesta domů. Po návratu do Kolína jsme byli plni zážitků a vánoční atmosféry.


DrážďanyAdvent
Advent

Marie Červenková, 7.B

Když se řekne advent, tak si asi všichni vybaví adventní věnce, ale to není všechno. Adventem rozumíme: adventní kalendář, adventní věnec, roráty a barborky.
Asi si každý teď řekne, co to jsou roráty, tak já vám to vysvětlím. Jsou to typické české liturgické zpěvy, které doprovázejí rorátní mše, nemají v evropské kultuře obdobu. Pro roráty je typické střídání chorálního zpěvu a menzurálních písní.

Historie
Datování všech událostí podle křesťanů je počítáno od narození Krista - buď před či po Kristovi. Liturgický rok se nikdy nekryl s rokem kalendářním, jeho běh vychází z textu Nového zákona a začíná první adventní nedělí. V tento svatý čas měli být věřící povzbuzováni ve své víře, nabádáni k pokoře a úctě. Čas adventu je čas zimy, utrpení, magie a mystiky, zbožného rozjímání, chození na mše, příprav na příchod Mesiáše a také čas půstu, což znamenalo zákaz všech zábav, tanců, zpěvu.

Současnost
Dnes je pravidlem, že advent začíná nedělí nejbližší k 30. listopadu, svátku svatého Ondřeje.


Dušičkové počasí
Dušičkové počasí

Matouš Franc, 8.B

Jakmile vyslovíme tato dvě slova, představí si každý chmurný, mlhavý den s lezavým chladem a vlhkostí srážející se na všem kolem v drobné krůpěje, jakoby opožděného babího léta. Vše se třpytí v drobné jinovatce, připomínající malé démanty a po ulicích zaprášeného města chodí neveselí lidé zabalení do tlustých kabátů, kteří spěchají ulicí, jen aby už byli ve svých vyhřátých pokojíčcích s příjemně sálajícím ohněm v kamnech. Vše obklopuje nepříjemné, avšak jakoby sváteční ticho. Jakmile se člověk ráno nadechne, už se cítí obklopen úzkostí a bezradností z těchto sychravých záchvěvů léta před příchodem zimy.
stromeček
nakreslila Pavlína Novotná a Marie Koutská, 4. třídaIglú
Iglú

Lukáš Nečas, Vítek Jirkovský, 7.B

Iglú je přístřeší domorodých obyvatel Arktidy. Jeho konstrukce je velmi jednoduchá, přičemž kopulovitý strop nepotřebuje žádné podpěry. Ke stavbě iglú bylo zapotřebí značné šikovnosti a důvtipu. Eskymáci vysekávali ze sněhu ztvrdlého větrem a mrazem velké bloky a ty skládali na sebe. Uprostřed iglú bývala lampa k vaření a svícení, ale také k ohřátí vzduchu. Zhruba metr nad zemí bývala v iglú jakási římsa, krytá kožešinami. Sloužila jako lavice k sezení nebo i jako postel, protože při vytápění se příjemná teplota udržovala právě nad oním výstupkem.
Iglú dnes řadíme mezi sto největších divů civilizace.

Návod na stavbu iglú
 1. Najdi vhodné místo - rovná základna, krytá před větrem, dobrá přístupová cesta a hlavně dostatek sněhu.
 2. Promysli si, pro kolik lidí by mělo být.
 3. Vyryj do sněhu kruh, který bude odpovídat velikosti vnitřku.
 4. Vnitřek kruhu vyházej lopatou, aby základna pro iglú byla zapuštěná a ušlapej.
 5. Připrav si hranaté kvádry ze sněhu.
 6. Řady se staví do spirály.
 7. Zavírej (naklánět do středu) hned od začátku, jinak bude iglú moc vysoké. Vrchní hranu posazených kvádrů šikmo sesekni lopatou směrem dovnitř.
 8. Poslední díl vkládej horem, aby si dobře sedl.
 9. Vchod vybourej až po uzavření, měl by být co nejníže.
 10. Nakonec škvíry mezi kvádry ucpi zvenčí sněhem a uhlaď.Vánoční příběh
Vánoční příběh

Michaela Křivánkova, 8.B

Dcera rozhodně přišla za matkou.
"Žádný Ježíšek neexistuje! Lhala jsi mi," řekla úsečně. Matka s tím nesouhlasila.
V onen slavný den - 24. prosince - se vydaly do města na vánoční trhy. Matka tím hlavně sledovala to, že dcera zapomene. Ovšem, že nezapomněla. Když přišel večer, matka udělala slavnostní večeři. Když ji dojedly, šly na chvíli ven.
Čekaly půlhodiny a najednou se ozvalo zvonění zvonečku z domu. Honem šly dovnitř na dárky.
A dcerka si všimla papírku na stole: "Byl jsem tu. Ježíšek."
Usmála se a šla rozbalovat dárky s matkou.


Ježíšek
nakreslila Jana Kasanová, 8.BVánoční anketa
Vánoční anketa

Hana Martínková a Klára Holoubková, 8.B

Co máte/nemáte rádi na adventu?

Pan učitel Škarvada - No, (přemýšlí) rozhodně nemám rád předvánoční skandály.
Helena Jehličková, 1. třída - No, já mám ze všeho nejradši dárečky.
Daniela Březinová, 7.A - Tak já osobně mám ze všeho nejradši vánoční atmosféru.
Paní učitelka Kněžourková - No, holky to je těžké, já mám ráda to, že je pohromadě rodina.
Daniel Dvořák, 9.B - Já mám nejradši stavění, zdobení a rozsvěcení stromečku.
Daniel Pych, 8.B - Kdo - já? Že se ptáte, já mám nejradši dárečky.


Jak slavíte Vánoce?

Pan učitel Škarvada - No to je úplně jasné v rodinném kruhu.
Helena Jehličková, 1. třída - Ze všeho nejradši mám Vánoce s rodiči
Daniela Březinová, 7.A - Já jsem s nimi spokojená doma.
Paní učitelka Kněžurková - V rodinném kruhu s celou rodinou.
Daniel Dvořák, 9.B - Je mi jedno, kde jsem, ale hlavně s rodiči.
Daniel Pych, 8.B - Já jsem skromný i v bydlení, proto trávím svátky doma.

Pokud se vám zdá, že se texty opakují, tak v tomto pořadí dotázaní odpověděli a není to vymyšlené.


Výroba adventního věnce
Výroba adventního věnce

Tomáš Kožina, 7.B

Jak si vyrobit vlastní adventní věnec?
Ze všeho nejdříve si musíme pořídit podklad, na kterém bude celý adventní věnec "postavený". Máme dvě možnosti, jak podložku pořídit. Buď si pořídíme polystyrénový korpus, který se dá koupit v květinářství, nebo si vystačíme sami a použijeme vlhké noviny, které zmačkáme do kruhu a necháme uschnout. Aby neprosvítala světlá barva novin nebo polystyrénového korpusu, můžeme použít zelenou stuhu či papír, (například krepový), který omotáme kolem připraveného kruhu.
Co budeme potřebovat: kleště na drátek, nůžky, drát na vázání o tloušťce zhruba 0,8 až 1 mm, rychleschnoucí lepidlo (můžeme použít i tavící pistoli), 4 hřebíčky okolo 8 až 10 cm dlouhé, 4 svíčky, pokud možno vyberte takové, kterým nekape vosk, větvičky - nejlépe se hodí větvičky z jehličnanů (jedle, borovice), dále můžete použít různé větvičky stále zelených listnatých dřevin, například mahon. Dobře budou vypadat různé barevné kombinace jehličnanů a listnáčů. Dále můžete použít sprej na ozdobu špiček jehličí, mašličky, pentličky, ovoce, větvičky, šípky, oříšky, růžičky, kusovou skořici, malé kouličky, balíčky (dají se sehnat v drogerii), šišky, jeřabiny.
Jak na to?

 1. Nejprve si nastříhejte větvičky dlouhé zhruba 12 cm a připevněte je na připravený korpus.
 2. První řada by měla být hustě vyskládaná. Tu nakonec převažte připraveným drátkem.
 3. Druhou řadu větviček položte na věneček tak, aby nebyl vidět drát, kterým jste svazovali první řadu. Takto pokračujte až do doby, dokud se vám nebude zdát tloušťka věnce optimální.
 4. Vezměte si připravené hřebíčky a propíchněte jimi věnec zespoda nahoru tak, aby hřebíček vyčníval asi 2 cm. Okraj hřebíčku nahřejte a připevněte na něj svíčku.
 5. Pak už zbývá jen zdobení. Fantazii se meze nekladou, proto se nebojte experimentovat.

Pokud budete potřebovat udělat mašličku a nemáte po ruce již zhotovenou, ustřihněte si stužku dlouhou dle potřeby, přehněte jí do tvaru osmičky a v prostředku připíchněte špendlíkem. Mašličku tak snáze připevníte na věneček a díky špendlíku neztratí původní tvar.
Doufám, že se vám věneček podaří a bude zdobit vánoční stůl.


adventní věnec
nakreslil Filip Dvořák a David Šír, 7.BKomiks
Komiks

Jiří Křeček a Filip Havrda, 6.B

komiksRedakční rada
Redakční rada

Na časopisu Dvojka se podíleli:

Časopis sestavili
Štěpán Kubát
Filip Fuhrman
Obrázky upravili
Martin Kašpar
Příspěvky z dětí dolovali
Klára Holoubková
Hana Martínková
Nesměle radili
Mgr. Monika Coubalová
Mgr. Vladimír Hradecký