škola
facebook
logo školy
ZÁKLADNÍ ŠKOLA KOLÍN II., KMOCHOVA 943
škola s rozšířenou výukou matematiky a přírodovědných předmětů
Aktuality Kontakt Informace o škole Historie školy Časopis Dvojka Soutěž PLUS Počítačové kurzy Projekty Mapa webu
Studijní webŠkolní poštaZměna obědůŠkola OnLine
Druhé číslo - 2012/2013
březen 2013

obálka
nakreslila Nguyen Huong Ngoc Lan, 8.B
Úvod
Úvod

Anna Jeníková, 9. B

Zdravím všechny čtenáře! První pololetí uteklo jako voda, a také proto je téma časopisu ,,Jak ten čas letí". V druhém čísle si pro vás žáci připravili spoustu zajímavých článků, křížovek, luštěnek, anket atd. Například si můžete přečíst, jaké akce již proběhly, jak zvládali léta na základní škole naši učitelé nebo si vyluštit nějakou křížovku. Myslím, že se máte na co těšit...
Tak už neváhejte a začněte listovat!


Obličej
nakreslila Gabriela Růžičková, 6. B

2012
2012

Daniel Bílek, 9. B

Rok 2012 byl opět něčím novým a originálním a i tak by to mělo být, protože kdyby bylo vše stereotypní, tak by nemělo cenu vůbec žít. Opět jsme v tomto roce poznali nějaké nové lidi, prožili jsme nové zážitky a prožívali radosti i strasti s našimi blízkými.
Jak tedy tento rok začal ? Začal v neděli, což je pro většinu lidí ten nejlepší den v týdnu (pokud nepracujete v neděli). Také to byl rok přestupný, což znamená, že rok 2012 měl 366 dní.
Ale pojďme se podívat, co se za rok 2012 událo v České republice. A hned na začátek roku vskutku nemilé překvapení s názvem ACTA , která přišla s dokonalým nápadem, jenž je stejně neproveditelný jako komunismus. Protože tato společnost hlásala 100% ochranu duševního vlastnictví na internetu. Ovšem mělo to takový malý háček, čímž bylo neustálé monitorování našich kroků na internetu. Naštěstí se od podepisování smlouvy, která by nás do něčeho takového uvrhla, odstoupilo. A tak jsme na internetu stále svobodní lidé.
Ale 8. února nám bylo uděleno nové právo, které rozhodně chybělo, neboli právo volit hlavu státu. Zajímavé na tom je, že jsme demokrati stejně jako v Americe, a přesto se k nám toto právo dostalo tak pozdě. Rád bych napsal ještě další informace k volbě prezidenta, ale to už je spíše téma roku 2013.
14. září si někteří jedinci bohužel propláchli zrak methanolem. V naší zemi nastala prohibice, která byla ostře kritizována navzdory tomu, že šlo o zdraví.
5. října bylo přejmenováno Letiště Praha-Ruzyně na Letiště Václava Havla

Nyní bychom se měli také podívat na sportovní úspěchy, které se týkaly tenisu. Máme zde 3 úspěšné soutěže:
1. úspěšná soutěž byla Davis Cup, kterou jsme vyhráli díky Tomáši Berdychovi a Radkovi Štěpánkovi;
2. úspěšná soutěž byla Fed Cup, kterou jsme vyhráli díky Petře Kvitové a Lucii Šafářové;
3. úspěšná soutěž byla Hopman Cup, kterou jsme vyhráli díky Petře Kvitové a Tomáši Berdychovi.

A nyní to horší. Významná úmrtí - v tomto roce nás opustili:
Bronislav Poloczek: herec, kterého můžete znát například z nesmrtelného seriálu Hospoda;
Vladimír Koza: lékař, který jako první provedl první transplantaci kostní dřeně;
Vladimír Jiránek: ilustrátor, kreslíř, scenárista a režisér animovaných filmů. Znát ho můžete například jako tvůrce legendárních dvojic: Bob a Bobek nebo Pat a Mat;
Josef Škvorecký: spisovatel, který napsal například Tankový prapor.
Tak a článek už je u konce, ale chtělo by se zmínit o události, která měla potkat nás všechny. KONEC SVĚTA.

No, tak snad příště...?


Den školáka
Den školáka

Iveta Zvoníková, 8. B

Každý přece ví, že každé dítě do školy chodit musí, ale jak takový den školáka vůbec vypadá? No, myslím si, že každé dítě má ten den trochu jinak, ale jedno se nemění -každý musí zprvu vstát. Ať už přijdeme do školy po svých nebo jedeme autobusem, musíme se tam dostat před zvoněním. U školníka si koupíme svačinu, a pak jdeme do tříd. Když zazvoní, celá škola rázem ztichne. Hodina rychle uplyne a my už svačíme. O hodinách si vaříme mozečky s čísly a letopočty. Po vyučování rychle vystřelíme jako stíhačky ze školy. Někteří žáci jdou do jídelny, ale jiní jdou už domů. V jídelně se napapáme, a pak jdeme s kamarádkami do města nakupovat. Poté se rozejdeme a každá si jde svou cestou domů. Každý takovýhle den vypadá úplně stejně, čas letí a my už jsme osmáci.


Malý velký prvňáček
Malý velký prvňáček

Jakub Smetana, 1.

Malý velký prvňáčekLyžařský výcvikový kurz 2013
Lyžařský výcvikový kurz 2013

Michaela Karešová, 8. B

V termínu od 10. do 16. 2. 2013 jsme se zúčastnili lyžařského výcvikového kurzu v Peci pod Sněžkou. V den odjezdu jsme se sešli na parkovišti u Billy, rozloučili jsme se s rodiči a jeli na hory. Po asi necelé dvouhodinové cestě jsme dorazili do Pece pod Sněžkou, ale na chatu Obzor jsme museli dojít pěšky. Ještě v den příjezdu jsme byli na sjezdovce, kde si učitelé prohlédli naše lyžařské schopnosti a rozhodli, do jaké skupinky nás zařadí. Každý den jsme chodili lyžovat na sjezdovky nedaleko chaty, většinou jsme je střídali. Během lyžařského výcviku jsme všichni byli alespoň jednou na běžkách, někteří i víckrát a nenašel se asi nikdo, kdo by celou cestu nespadl. Ke konci týdne jsme měli závod na lyžích a na běžkách. S jistotou můžeme říci, že každý dojel do cíle. Každý večer jsme měli připravený program. První dva večery jsme měli přednášku - jak se chovat na sjezdovce. Jedna přednáška byla od naší paní učitelky a druhou přednesl člen horské služby. Jeden z večerů jsme například hráli piškvorky a jiné hry a poslední večer nám učitelé ukázali fotky z celého týdne. Jsem ráda, že jsem byla na tomto lyžáku a chtěla bych se tam dostat i příští rok...


Počasí
Počasí

Filip Dvořák, David Šír, 9. B

Počasí je okamžitý stav na určitém místě. Tento proces trvá několik okamžiků nebo i delší dobu. Nejrychlejší změny probíhají většinou na horách, kde se počasí dokáže změnit třeba během pěti minut. Změny počasí jsou způsobeny hlavně zemskou rotací. Počasím se zabývá meteorologie, která nám říká o počasí, které nás čeká v nejbližších dnech. V každém ročním období je počasí ovlivněno podnebnými pásy, kde je na jednom místě teplo a na druhém silná zima. V dnešní době se řeší globální oteplování. Díky spalování fosilních paliv koncentrace oxidu uhličitého stoupá a to je příčinou globálního oteplování.
Strom
nakreslila Monika Loumanová, 6. AČínský Nový rok 2013
Čínský Nový rok 2013

Ota Strnad, 9. B

Opustil nás neklidný rok draka a přešli jsme do klidnějšího roku hada. Letos byl ČNR slaven 10. února. Ne každému je to ale známo. Někteří jedinci, včetně mě, však tento den oslavovali po svém. Dle Číňanů jsem slavil po způsobu dvaceti chodů, z nichž sedm pokrmů je bezmasých a třináct překvapivě s masem. Ale ne všichni slaví takovýmto poklidným způsobem. Najdou se i tací, kteří slaví ohňostrojem, ale většinou je to mnohem rozsáhlejší než standartní Nový rok, který se slaví v Evropě.
Co by měl přinést? Jakožto každý ČNR je vždy rok jiného zvířete. Každý něco přináší a něco odnáší. Podle starých Číňanů by letošní rok měl přát umělcům. Pokud tedy je někdo umělec, ať už v jakémkoli oboru (hudba, divadlo, bojové umění,...), tak všem těmto jedincům by letošní rok měl přát.
O roku hada: Trpělivý, nebezpečný a stále bdělý! Had oplývá silou, kterou by bylo bláhové podceňovat. A totéž platí i pro rok Hada. Je to doba mocných spodních proudů a dalekosáhlých účinků.

Co se stalo v minulých rocích hada:
Léta Hada bývají dobou dramatických událostí, které mohou změnit běh dějin. Říjnová revoluce, která v roce 1917 zcela smetla carskou tradici, zbourání Berlínské zdi a zhroucení mnoha východoevropských režimů v roce 1989, a útok na newyorské obchodní centrum a na Pentagon v posledním roce Hada, všechny tyto události měly hluboké důsledky.
Je proto možné, že se v roce 2013 opět vynoří podobné mocné síly, a ti, kdo jsou utiskováni, povstanou proti těm, kdo je ovládají. "Tyto změny mohou být dramatické a mohou narušit stabilitu některých oblastí."


Školní kroužky
Školní kroužky

Kateřina Vejborná, 4. B

Školní kroužky jsou někdy zajímavé, nudné, složité, jednoduché, všechny kroužky něco spojuje. Kroužky spojuje zábava. Asi se divíte, že zábava, ale když vás to nebaví, tak to nemá cenu. Já třeba chodím na dva kroužky a moc mě baví. Je to němčina a pedig. Němčinu budu potřebovat na druhém stupni, tak se na to připravuji. Velice mě zaujal dramatický kroužek pro děti, které chtějí být herci. I keramika je fajn pro žáky, kteří mají umělecké nadání. Své školní kroužky navštěvujeme ve svém volném čase. Postupem času nás některé přestávají bavit a naopak objevujeme nové.


Kulička už není koťátkem
Kulička už není koťátkem

Zuzana Zapletalová, 4. B

Neuběhl ani půlrok a to koťátko, o kterém jsem Vám minule psala, vyrostlo do velikého rošťáka. Domů si ho už nosit nemůžu, hraje si venku s velkými kočičkami. Kulička si ale našel novou zábavu. Lehne si na hromadu šťepky (ohromná hromada rozdrcených větví), jelikož je štěpka teplá, Kulička se na ní vyhřívá. Problém je, že štěpka je i vlhká, proto když Koule sleze z hromady, vypadá, jako by vylezl ze sauny. I když už Kulička není malé koťátko, mám ho pořád stejně ráda.


Volba nového českého prezidenta
Volba nového českého prezidenta

Tomáš Kožina, 9. B

Nová volba prezidenta přinesla trochu jiné skutečnosti. V dnešní době můžeme volit prezidenta přímou volbou, což je nový způsob volby, který nebyl dosud použit. Tento rok bylo jedenáct kandidátů ucházejících se o post prezidenta, ale jenom devět kandidátů dosáhlo požadovaného počtu hlasů, což bylo 50 tis. Volba se skládala ze dvou volebních kol. V prvním kole zvítězil Miloš Zeman (s počtem 24,21 % hlasů) a Karel Schwarzenberg (s počtem 23,40 % hlasů). Ve druhém kole zvítězil Miloš Zeman (s počtem 54,80 % hlasů), který se stal novým českým prezidentem na dobu pěti let.
Tak uvidíme, jestli se mu bude dařit nebo ne.
Divadlo
nakreslila Tereza Pecková, 9. BVelikonoce
Velikonoce

Sára Smetanová, 9. B

V historii slavili Velikonoce pouze křesťané. Byl to pro ně, a do dnes ještě je, svátek Ježíšova zmrtvýchvstání. Dnes už mnoho lidí zapomíná, o čem Velikonoce vlastně jsou. V Česku jsou Velikonoce už jen o šlehání dívek, zpívaní koled, malovaných vajíčkách a zajíčcích. Ale největším symbolem Velikonoce je beránek. Má znázorňovat Ježíšovu oběť. Křesťané si tím připomínají, že Ježíš zemřel a třetí den vstal z mrtvých. Nicméně Velikonoce jsou příjemné i pro nás školáky, máme totiž volno a můžeme se věnovat malování vajíček či šlehání dívek!
Kuřátko
nakreslila Eliška Blechová, 4. BOsmisměrka
Osmisměrka

Adam Rampír, 9. B

OsmisměrkaAnketa
Anketa

Lukáš Nečas, Tomáš Peľák, 9. B

Téma časopisu se určilo a my jsme se vrhli na další anketu. Nyní je to anketa, která nese název Výslech žáků a učitelů naší školy. Žáků jsme se ptali na tyto otázky:
 1. Nejoblíbenější učitel/ka?
 2. Nejoblíbenější předmět?
 3. Jak bys zhodnotil/a první pololetí?

Daniel Černý, 9. A
 1. "Paní učitelka Kopřivová."
 2. dlouhé přemýšlení... "Žádnej." Nic tě nebaví? "Ne."
 3. "hm... na pytel."
Jakub Havlík, 8. A
 1. "Tak určitě nejoblíbenější paní učitelka, tak určitě paní učitelka Rejmonová."
 2. "Tak určitě to jako bude matematika."
 3. "No, tak určitě první pololetí bych zhodnotil určitě kladně, že jo, tak zvládli jsme celkem úspěšně, no tak určitě dobrý jako."
Miroslav Pochobradský, 7. B
 1. "Škarvada."
 2. "Zeměpis."
 3. "Tak jako celkem dobrý."
Sebastian Smetana, 6. B
  Stručně a jasně :)
 1. "Paní učitelka Horáková."
 2. "Tělocvik."
 3. "Jo, šlo to."


Paní učitelek jsme se ptali na tyto tři otázky:
 1. Jak byste zhodnotila první pololetí?
 2. Co si představíte, když se řekne: "Jak ten čas letí."
 3. Co očekáváte od druhého pololetí?

Paní učitelky Zdeňka Kroupová, Eliška Doubravová a Jaroslava Filounová odpověděly:
 1. "Já to radši nebudu hodnotit,"" smích "kladně určitě."
 2. "Jak mám starý děti, podívám se na ně a řeknu, ježiš, ty tak stárnou."
 3. smích "Něco lepšího než to první."

Paní učitelka Kateřina Slavíčková:
 1. "Školní rok 2012/2013 je třetí rok mého působení na naší škole a kromě některých organizačních věcí byl pro mě ve spoustě věcech nový. Nová třída - 6. B, nový předmět a noví žáci. Stále se máme co učit a díky tomu se těším na každý nový školní rok. Po 1. pololetí mě můj elán neopustil a doufám, že ani mé žáky. :) Takže ho považuji za úspěšný."
 2. "Při této větě se mi okamžitě vybaví, jak je čas vzácný. Nemůžeme ho vrátit, ani koupit minutu navíc. I já se to stále učím, ale neplýtvejte čas pro věci, které za to nestojí."
 3. "Doufám, že 2. pololetí bude pro mé žáky to nejúspěšnější. Na jaře je čeká velké množství soutěží (předmětové olympiády, KSD). Nejvíc bych si přála, aby se i škola stala důležitou součástí života našich žáků."

Paní učitelka Alice Horáková:
 1. "Během prvního pololetí nás čekalo spoustu školních, okresních ale i krajských zápasů, soutěží a turnajů. Žáci druhého stupně se jich zúčastnili s maximálním nasazením a úsilím získat co nejlepší umístění. Za což jim samozřejmě děkuji! Největších úspěchem je získání účasti na Kolínských sportovních dnech ve florbalu, sálové kopané i basketbalu. S basketbalovým družstvem jsme dokonce vyhráli okresní kolo a v kraji se umístili na krásném třetím místě. S florbalovým kroužkem jsme odehráli vyrovnaná utkání na turnaji v Pardubicích. Takže já jsem spokojená."
 2. "Jak ten čas letí? Jako "blázen". Sekundy, minuty, hodiny, dny, týdny, měsíce, roky. nejsou zkrátka k zastavení a nám nezbývá nic jiného, než si každý okamžik vychutnat plnými doušky."
 3. "V druhém pololetí nás čeká příprava na Kolínské sportovní dny a já věřím, že se budeme držet hesla: "Není důležité zúčastnit se, ale vyhrát" Sportu ZDAR!"

Všem děkujeme za ochotu a chvilku času, kterou jste obětovali pro časopis.


Jak ten čas letí
Jak ten čas letí

Kamila Říhová, 9. A

Jak ten čas letí
jaro, léto, podzim, zima
a je rok zas pryč.
Na Vánoce mnoho dárků
a už zase o rok víc.
A jak čas letí, končíme poslední ročník
už mi zbydou jen vzpomínky od první třídy výš.
Vzpomínky na školní roky a k dospělosti zas blíž.

Květina
nakreslila Darina Zálišová, 7. AJe nám 12 let
Je nám 12 let

Gabriela Růžičková, 6. B

Je to super věk. Dospělí se k nám začínají chovat jako ke starším, dávají na naše názory. Dívky poznávají svět líčení a více si uvědomujeme, co chceme dělat ve svém životě. Máme však také problémy. S dospívajícím věkem se nám mění tělo i psychika, začínáme vidět svět z jiného pohledu. Názory na školu? Když jsem vyslýchala mé spolužačky, odezva byla taková: "Škola mě moc nebaví." nebo "Ujde to, ale spíš bych dělala jiné věci." Tohle byly nejčastější názory dívek. Rodiče? Asi každý máme chuť je někdy nakopat. Setkala jsem se s dobrými i horšími názory. Hledáme svoje záliby, někteří si najdou cestu, ale jiní ji teprve hledají. Kluky zajímají nejčastěji stroje a také počítače. A dívky? No, některé vnímají svět kolem sebe, ale většina si jde svojí cestou. Když píšu tenhle článek, tak si uvědomuji, jak naše dětství rychle utíká. V životě nás toho čeká mnoho. Když Tě však život srazí na kolena, máš na výběr: buď zůstaneš ležet a budeš si pořád stěžovat, nebo se zvedneš a budeš bojovat.


Kurzy na podnikatelce
Kurzy na podnikatelce

Sára Smetanová, 9. B

Jak už jsem se zmínila v minulém čísle časopisu, Střední škola podnikatelská nám nabídla kurzy, ve kterých se můžeme zdokonalovat v práci na počítačích, tvoření webů a fotografování. Každý kurz obsahuje nejméně 8 hodin. Já navštěvuji hodiny fotografování. Velice mě to baví, protože máme rozdělenou dvouhodinovku na dvě části. V první si povídáme o fotoaparátu, o tom, kolik je druhů a co všechno takový fotoaparát umí. Druhá část je praktická. My děláme modely a navzájem se fotíme v ateliéru. Myslím, že nám deváťákům kurzy pomáhají lépe se připravit na střední školy.
Grafický design


Grafický design
Fotografie z kroužku Grafický designMá budoucnost
Má budoucnost

Kateřina Novotná, 9. B

Píše se rok 2023, stojím před mou základní školou a divím se, jak se mohla tak proměnit. Ta stará historická budova je pryč a místo ní tu stojí moderní nákupní centrum plné nejnovějších obchodů a restaurací. Z černé limuzíny na mě volá manžel, že už musíme jet zpět do Prahy, protože mě čeká autogramiáda. Celý život mám nalinkovaný, nesmím si dovolit být nemocná, jelikož by se museli zrušit spousty koncertů. Zítra bude premiéra nového muzikálu Noci upírů, kde hraji jednu z hlavních rolí. Vzpomínám na dětské časy, kdy jsem byla volná. Nyní se cítím spoutaná a nesvá. Chtěla bych se vrátit zpátky do doby, v které jsem si mohla žít bez starostí a nebát se bulvárních novinářů čekajících na každý můj chybný krok. Než nastoupím do auta potichu si řeknu: "Proč ten čas tak letí?""
Škola
nakreslila Kateřina Zapletalová, 8. BHádanka
Hádanka

Rozhodli jsme se pro Vás připravit takovou malou hádací soutěž. Zdalipak poznáte, o kterého z učitelů se jedná? :)

I.

 1. Jaký byl Váš první školní den?
  Nepamatuji si, fakt ne. Určitě nádhernej! (smích)

 2. Vaše nejhorší vysvědčení? Jaké? A v které třídě?
  (přemýšlí a kulí oči) Pět dvojek asi, nebo šest, nevim. V osmičce, na konci osmičky.

 3. Byl/a jste hodný/á, nebo zlobivý/á žák/yně?
  (okamžitá odpověď) Určitě hodnej!

 4. Váš největší školní úspěch?
  Hmm, nějaký školní úspěch... To já měl spíš sportovní úspěchy.

 5. Na jakou základní školu jste chodil/a?
  Na dvojku :)

 6. individuální otázka: Bál/a jste se jako malý/á nějakého zvířete? Měl/a jste domácího mazlíčka?
  Nebál jsem se zvířátek. A pes, Ben.
Hádanka I.II.

 1. Jaký byl Váš první školní den?
  Strašnej! Protože sem seděla už ve třídě s mojí kamarádkou a přeřadili mě do jiný třídy. Kvůli nějakýmu počtu dětí, že to nevycházelo. Takže to bylo jako hektický, no.

 2. Vaše nejhorší vysvědčení? Jaké? A v které třídě?
  No, úplně nejhorší nebylo, ale bylo nejtrapnější. Měla jsem v šestý třídě samý jedničky a jednu trojku z matiky.

 3. Byl/a jste hodný/á, nebo zlobivý/á žák/yně?
  Jak kdy, myslím, že hodná.

 4. Váš největší školní úspěch?
  (dlouze přemýšlí) Asi.. já nevim. Asi něco ve sboru, zpěv. Koncert ve Vídni, tam třeba napište.

 5. Na jakou základní školu jste chodil/a?
  Základní škola v Uhlířských Janovicích.

 6. individuální otázka: Kdy jste začal/a hrát na kytaru? Měl/a jste nějaký hudební úspěch?
  Hm, já jsem byla hroznej trémista na hudební nástroje. Takže žádný úspěch jsem asi neměla. A na kytaru... To jsem začala hrát až na střední škole, protože jsme to měli jako předmět.
Hádanka II.III.

 1. Jaký byl Váš první školní den?
  Určitě hezkej, ale to si už vůbec nevzpomínám.

 2. Vaše nejhorší vysvědčení? Jaké? A v které třídě?
  V který třídě? Nejhorší vysvědčení? To bylo asi... Asi na střední, nějaký dvojky tam byly. Trojka ne. Teda, doufám, že nekecám. (smích)

 3. Byl/a jste hodný/á, nebo zlobivý/á žák/yně?
  To je otázka. Já jsem měl pořád takový dotazy, takže někomu se mohlo zdát, že jsem zlobivej. (velký smích)

 4. Váš největší školní úspěch?
  Že jsem jí prošel.

 5. Na jakou základní školu jste chodil/a?
  Nejdřív do Sendražic a potom na šestku.

 6. individuální otázka: Měl/a jste nějakou školní lásku?
  No určitě! Platonických několik. (smíích)
Hádanka III.IV.

 1. Jaký byl Váš první školní den?
  Myslím si, že hezký, ale to si vážně už nepamatuju. :)

 2. Vaše nejhorší vysvědčení? Jaké? A v které třídě?
  Já mám pocit, že v prváku na gymplu... Že jsem měla trojku z matiky. (ach ta matika)

 3. Byl/a jste hodný/á, nebo zlobivý/á žák/yně?
  Takovej zlatej střed. Někdy tak, někdy tak.

 4. Váš největší školní úspěch?
  No asi, že jsem prošla. (smích)

 5. Na jakou základní školu jste chodil/a?
  Chodila jsem na jedničku.

 6. individuální otázka: Měl/a jste na základní škole nějaké koníčky?
  No, hudbu. Dokonce jsem i sportovala, hrála jsem basket!
Hádanka IV.


(řešení naleznete na konci časopisu)


Lyžařský výcvikový kurz 7. A, B a 9. A, B
Lyžařský výcvikový kurz 7. A, B a 9. A, B

Michael Coubal, 7. B

V neděli ráno 10. 2. 2013 v 8:30 u Billy jsme měli sraz, v 9:00 hod odjezd směr Pec pod Sněžkou. Cesta do hor nebyla dlouhá, jen jsme si stihli popovídat a trochu naplánovat organizaci výcviku, a byli jsme na místě. Po příjezdu do Pece nám řekli, abychom dali zavazadla a lyže do rolby, že do chaty odvezou pouze zavazadla a my jsme museli po svých. Vyrazili jsme s malými batůžky nahoru, když řekli nahoru, tak opravdu mysleli na horu. Po vyšlápnutí cesty jsme si mysleli, že jsme zvládli K2.
Následovalo ubytování na pokoje a první nástup na lyže, rozdělení do družstev dle našich schopností a seznámení s okolím. Družstva byla jak dobří lyžaři, tak i snowboardisti, bohužel někteří to měli trochu těžší v tom, že stáli na lyžích poprvé.
Týden, který byl velmi náročný, utekl jako voda, ale stihli jsme v podstatě všechno: lyže, běžky, snowboard, pár her jsme si zahráli a nějaké to povídaní. Pan Kovařík z horské služby nám vyprávěl, jak to tam chodí. Také jsme si za závodili ve sjezdu na lyžích a v běžkování, to byla pravá sranda, naštěstí se nikomu nic nestalo. Poslední večer bylo vyhodnocování nejlepších lyžařů, snouwbordistů, běžkařů, bordelářů a poté proběhla diskotéka, která bohužel v půl jedenácté skončila.
Nikomu se nechtělo domů, ale museli jsme. Rolba nám svezla zavazadla dolů a my jsme sešli dolů po svých. V Peci už na nás čekal autobus a jeli jsme domů. V Kolíně u školy na nás čekali rodiče, a to je konec.

Nejlepší sjezdař byl: Vojta Bubeník, 7. B
Nejlepší snowboardista: Jonáš Březina, 8. B
Nejlepší běžkař: Jonáš Březina, 8. B
Největší sluníčko: Petr Suchánek, 8. A
Největší bordeláři: no, to ani nechtějte vědět !!!


Už jsem deváťákem!
Už jsem deváťákem!

Marie Červenková, 9. B

Tak a je to tady, poslední rok na základní škole, a potom hned na gymnázium, no popravdě, už se docela těším, poznám nové lidi, ale zase mi budou chybět moji staří spolužáci. A proto tenhle školní rok není jako všechny ostatní na základní škole. Tenhle je totiž poslední. Čas utíká strašně rychle, nemůžu uvěřit, že už je to devět let, co jsem šla poprvé do školy v červených šatičkách a s mými dvěma kamarádkami. Ale to už je dávno. Teď už je tu poslední školní rok, přesněji řečeno poslední pololetí na základní škole. A my deváťáci máme i nějaké další úkoly na rozdíl od jiných mladších žáků. Například jsme si tento rok pořídili třídní trička. Doufám, že mi moje tričko vždycky moji třídu a ty 4 roky strávené s ní připomene. Taky musíme podat přihlášky na střední školy, já a většina mojí třídy jdeme na gymnázium, takže se vlastně budeme vídat dál, ale už na jiné škole. Po vyplnění přihlášky ji musíme odeslat a čekat na rozhodnutí, jestliže rozhodnutí bude: přijat/přijata, musíme ještě vyplnit zápisový lístek a odnést ho na střední školu, ale co když rozhodnutí bude nepřijat/nepřijata? Musíme podat ještě odvolání a čekat na výsledek, ale myslím, že v naší třídě to nebude problém, že všichni budou přijati na střední školu, kterou si vybrali. Tak tohle všechno musíme udělat, proto se připravte na devátou třídu. Ale nejtěžší asi bude se rozloučit, přece jenom strávili jsme jako třída 4 roky, s některými jsem byla ve třídě už na prvním stupni, takže se známe ještě déle. A co bude potom, až se všichni rozejdeme na střední školu, uvidíme se pak ještě někde všichni? Já doufám, že ano...


Výňatek z deníčku žáka Z
Výňatek z deníčku žáka Z

Michaela Veselá, 7. B

Můj milý deníčku,
na letošní jarní prázdniny jsme si objednali ubytování v rakouském lyžařském středisku Brixen im Thale. Nebyl to žádný hotel, ale penzion se statkem. Bydlení bylo moc hezké, dům byl rozdělený na část obytnou a hospodářskou.
Byli jsme tady hlavně kvůli lyžování, takže jsme se každý den snažili maximálně využít. Sluníčko krásně svítilo, sněhu bylo hodně, sjezdovek mraky a lidí málo. To je skvělé, dokud se nepotřebujete s někým najít. Byl tam s námi i brácha, který musel odjet vlakem do Brna. Dohodli jsme si tedy, u kterého vleku se sejdeme, abychom ho mohli pak vypravit na cestu. Jenže já s mamkou jsme to v jednom místě vzaly omylem rovnou dolů, místo abychom odbočily. Nemusely jsme používat ani kouřové signály, stačil mobil - rázem jsme zjistily, že jsme na druhé straně kopce asi 10 km daleko. Přestože se taťkovi nechtělo, nenechal nás to jít v přezkáčích a přijel pro nás. Bráchu jsme pak ještě v pohodě stačili vyprovodit na vlak.
Další den odpoledne jsme si vyjednali exkurzi do statku. Zvenku celkem malé stavení nás překvapilo, co všechno se do něho vejde. Bylo tam 18 krav, 2 telátka, čuník a kachny, v patře nad tím pak halda sena a slámy, traktor a další stroje. Teď jsme ale dole a paní domácí se ptá, zda by si někdo nechtěl zkusit podojit kravičku. Přihlásil se Péťa z rodiny, co tam byla s námi. Tak ať si prý vybere. Péťa si to začal šněrovat k takové velké . leč paní domácí ho ujistila, že tahle podojit opravdu nepůjde, protože se jmenuje býk.
Tak jsme raději vyrazili pokračovat v exkurzi do vyšších pater. Tam to bylo príma. Hošíci paní domácí (bylo jim 3 a 6 let) nám předvedli, jak se dá kupa sena využít ke skákání z 2 metrové výšky. Také jsem si si to zkusila. Bylo to opravdu fajn, až na to, že jsem ze sebe pak další 2 hodiny dostávala seno :( Při tom jsme také zjistili, že seno je velký alergen, protože ten malý hošík, který skákal nejvíc, se z toho chudák zakuckal, no až moc, na první pohled to vypadalo, že měl před tím kakao. Prohlídka se nám moc líbila, byla i poučná.
Už se těším, jaké místo a ubytování si vymyslíme příští rok.


řešení hádanky

 1. Vladimír Škarvada
 2. Helena Kopřivová
 3. Vladimír Hradecký
 4. Iva ŠkardováKřížovka
Křížovka

Markéta Vítová, 5.

KřížovkaRedakční rada
Redakční rada

Na časopisu Dvojka se podíleli:

Časopis sestavil
Dominik Záliš
Obrázky upravil
Daniel Bílek
Příspěvky z dětí dolovali
Sára Smetanová
Michaela Zapletalová
Nesměle radili
Mgr. Monika Coubalová
Mgr. Vladimír Hradecký