škola
facebook
logo školy
ZÁKLADNÍ ŠKOLA KOLÍN II., KMOCHOVA 943
škola s rozšířenou výukou matematiky a přírodovědných předmětů
Aktuality Kontakt Informace o škole Historie školy Časopis Dvojka Soutěž PLUS Počítačové kurzy Projekty Mapa webu
Studijní webŠkolní poštaZměna obědůŠkola OnLine
Třetí číslo - 2012/2013
červen 2013

obálka
nakreslily Kateřina Novotná a Tereza Pecková, 9. B
Léto na dvojce
Léto na dvojce

Kateřina Novotná, 9. B

Jmenuji se Kateřina Novotná a chodím na dvojku už 9 let, ale 28. června sem přijdu jako žák základní školy naposledy. V létě se asi budu muset učit a taky odpočívat, ale určitě budu mít čas projít se kolem mé staré školy, která bude osvícená letním sluncem. Právě na této skvělé škole proběhlo moje dětství a puberta, první láska, první pravá pusa, první hádky a skvěle jsem se připravila na to, jít v životě zase o kus dál. Našla jsem zde spoustu skvělých lidí, na které budu vždy ráda vzpomínat a doufám, že je 28. června neuvidím naposledy.


Logo
logo vytvořila Kateřina Novotná, 9. B

Letní tábor
Letní tábor

Marie Červenková, 9. B

Jak to máte s létem vy? Já osobně mám plán jasný: týden na dovolené s mamkou, týden na dovolené s tátou a na konci prázdnin na seznamovacím kurzu s mojí novou třídou a novým třídním učitelem/učitelkou (to ještě nevím) z gymnázia. A to hlavní: dva týdny strávím na letním táboře s výukou angličtiny. Já vím, zní to strašně, i o prázdninách se budu učit! Ale opak je pravdou, už po prvním dni tam jsem byla nadšená. Co mě nadchlo asi nejvíce, bylo, že jsem si mohla každý den vybrat, co budu dělat ze tří možností a další, co mě nadchlo, bylo to, že přímo v areálu tábora je umístěn bazén, takže se v horkých letních dnech můžeme koupat. S učením to není zase tak hrozné, každý den ráno 2 hodiny s přestávkou a 1 hodina večer. A když ještě potkáte tak skvělou partu lidí , jakou jsem potkala já, tak se rozhodně nudit nebudete. A navíc jako bonus jsou na táboře různé diskotéky, bojovky, táboráky, atd. Ale samozřejmě hlavně potkáte nové přátele. Tábor bych určitě doporučila, více informací můžete najít na www.descartes-agency.cz.


Tvorba loga s "Podnikatelkou"
Tvorba loga s "Podnikatelkou"

Sára Smetanová, 9. B

Už v minulém díle jsem se zmínila o naší návštěvě Střední školy podnikatelské v Kolíně. Nejprve jsme měli Den středoškoláka a poté si každý mohl vybrat kurz, který chce navštěvovat. Po ukončení posledních hodin všech kurzů se "Podnikatelka" spolu s naším panem učitelem V. Hradeckým rozhodla uspořádat další společnou akci. Dvě po sobě jdoucí středy nás střední škola navštívila a připravila si pro nás zábavné dopoledne s tvorbou loga.
Každý žák si přichystal logo pomerančového energetického nápoje na papír, které následně převedl do digitální podoby. Všechny tato práce moc bavila a výsledná loga vypadala krásně, jak na počítači, tak na papíře. A tak si myslím, že i když nikdo z nás nejde na "Podnikatelku", všechny společné akce nás moc bavili!
Logo
logo vytvořila Michaela Zapletalová, 9. B


Logo
logo vytvořila Barbora Krčíková, 9. B


Logo
logo vytvořil Dominik Záliš, 9. BLéto
Léto

Eliška Vladyková, 2. A

V létě jezdíme na kole, hrajeme různé hry, vykonáváme různé venkovní sporty, ale také jezdíme na různé dovolené a výlety. Většinou jsou naši rodiče doma, a tak si jich můžeme užít. Dříve v mnoha zemích děti musely pomáhat se sklizní obilí, a tedy nemohly chodit do školy, tak k tomu využívaly školní prázdniny.
Motýl
nakreslila Lucie Klocová, 2. AAnketa
Anketa

Michaela Zapletalová, Barbora Krčíková, 9. B

Mgr. Monika Coubalová

Co se vám vybaví, když se řekne slovo "prázdniny"?
(zamyšlení) ...volno, hodně volna

Trávíte prázdniny častěji po Čechách či v zahraničí?
V Čechách i v zahraničí.

Jaká byla vaše nejlepší dovolená v dětství?
V Krkonoších s rodiči a se sestřenicí.

Kde všude v zahraničí jste byla?
No, hodně... v Turecku, v Itálii, ve Španělsku, v Chorvatsku a tak dále...

Jaká je vaše vysněná dovolená?
Chtěla bych navštívit Kubu.Mgr. Eva Rejmonová

Co se vám vybaví, když se řekne slovo "prázdniny"?
Volno. sluníčko.koupání, cestování

Trávíte prázdniny častěji po Čechách či v zahraničí?
Tak nějak půl na půl, většinou jedu na jeden zájezd po Čechách a jeden do zahraničí.

Jaká byla vaše nejlepší dovolená v dětství?
Nejlepší dovolená v dětství? (zamyšlení) Tak toho bylo hodně, ale asi když jsme jezdili s kamarády na Šumavu na hory. To jsme jezdili každý rok asi pět let po sobě, tak to bylo super.

Kde všude v zahraničí jste byla?
Byla jsem. já jsem teda byla jenom po Evropě: v Itálii, v Řecku, v Chorvatsku a v Rakousku.

Jaká je vaše vysněná dovolená?
Moje vysněná dovolená? (zamyšlení) Já bych se chtěla podívat někam do severských států, jako je Švédsko, Norsko ...takže tak.


Mgr. Dana Dvořáková

Co se vám vybaví, když se řekne slovo "prázdniny"?
Sluníčko, teplo, voda.

Trávíte prázdniny častěji po Čechách či v zahraničí?
Tak napůl ...půl na půl.

Jaká byla vaše nejlepší dovolená v dětství?
Když jsme jeli s celou rodinou někam pod stan a skautský tábor.

Kde všude v zahraničí jste byla?
To jsem moc nejezdila. Německo, Polsko, Chorvatsko, Rusko nebo Sovětský svaz tehdy a Rakousko.

Jaká je vaše vysněná dovolená?
Přímo na břehu moře, jinak je to jedno kde, hlavně ať je teplo.


Mgr. Jana Mikesková

Co se vám vybaví, když se řekne slovo "prázdniny"?
Škola?

Trávíte prázdniny častěji po Čechách či v zahraničí?
V zahraničí.

Jaká byla vaše nejlepší dovolená v dětství?
U babičky v Brně.

Kde všude v zahraničí jste byla?
Na spoustě míst Evropy.

Jaká je vaše vysněná dovolená?
Nový Zéland.


Léto
Léto

Kateřina Vejborná, 4. A

Na léto se těší všechny děti, ale i dospělí. Děti si můžou hrát, chodit na výlety a procházky nebo se můžou chodit koupat. A co dospělí? Ti se opalují, seznamují, zařizují si masáže nebo pobyt na Havaji. Ale kdo nemá rád léto, tak to mrazí po zádech, nejezdí na tábory, na koupaliště, ani nikam nevyjde z domova. Tak to je teda příšerné, v takovém světě bychom neměli trucovat ani žít. Nebuďte zalezlí doma, užívejte si léto. Léto je bezva!
Kolínské sportovní dny
nakreslila Monika Loumanová, 6. AVýňatek z deníčku žáka Z
Výňatek z deníčku žáka Z

Michaela Veselá, 7. B

Milý deníčku, chci se ti svěřit se zapomínáním v rodině...
Takže koukej ;)
I u nás doma se zapomíná... Když byl můj starší bratr Lůďa v kočárku a maminka s ním šla na nákup do místního obchodu pro pečivo, asi přemýšlela zrovna nad něčím jiným, nežli že má s sebou i miminko. Mamka ušla 100 m (od obchodu bydlíme cca 300 m) a až pak si uvědomila, že jí něco chybí...ne, nebyl to nákup, ale brácha. Mamka nechala malinkého Lůďu v kočárku u sámošky. Zpátky pak běžela jako o život, ale brácha se nikam neztratil a vše skončilo dobře.
Jenže když mám dva brášky, no to by bylo, kdyby se Dankovi nic nepřihodilo. Byly mu tři roky, když byli mamka, její kamarádka, Danek a jeho kamarád Michal na trhu v Kolíně (kytky). Mamce a její kamarádce se asi nějaké zalíbily a mému malému bráškovi a jeho kamarádovi se zalíbila fontánka...a tak neváhali a utíkali k "vodičce". Na náměstí bylo hodně lidí a kluci se nějak ztratili. Mamky si až po chvilce všimly, že nemají syny, a začaly zmatkovat. Mého bráchu a jeho kamaráda chytla nějaká prodavačka.


Výlet 8. B - Zbýšov
Výlet 8. B - Zbýšov

Iveta Zvoníková, 8. B

Dne 10. 6. 2013 jsme se sešli na vlakovém nádraží v Kolíně. Odjeli jsme vlakem do Čáslavi, kde jsme se naobědvali. Poté jsme nasedli do autobusu, který nás odvezl do Zbýšova.
Ubytovali jsme se a šli jsme k rybníku, kde na nás už čekala večeře. Po dobrém jídle si každý užíval podle svého gusta. Někdo hrál ping pong, někdo florbal a jiný zase třeba jenom lenošil.
Druhý den jsme šli na krátkou procházku okolím. Po výtečném obědě jsme hráli různé hry, opalovali jsme se a užívali jsme si sluníčka, které po dlouhé době vyšlo. Večer jsme šli k rybníku, kde jsme hráli basketbal a volejbal. Poté jsme se vrátili do chatek, vykoupali jsme se a šli jsme spát.
Další den jsme vstali o trochu déle. Nasnídali jsme se a šli jsme hrát hry. Nejoblíbenější hrou výletu byl ping pong. Potom jsme šli na oběd. Měli jsme smažený sýr nebo steak a hranolky. Po obědě jsme se vydali zpátky do chatek pro batohy. Autobus nás odvezl do Čáslavi, kde jsme počkali na vlak. Vlakem jsme odjeli zpátky do Kolína, kde náš třídní výlet skončil.


Stroje ve vesmíru
Stroje ve vesmíru

Gabriela Růžičková, 6. B

Raketa Asi každý z nás se někdy zamyslel, jak to je se stroji ve vesmíru a zda by mohl sám do vesmíru letět. V tomhle článku bych vám chtěla něco málo o těchto strojích povyprávět.

Vesmírná stanice: nebo také kosmická stanice je zařízení určené pro pobyt lidí ve vesmíru. Na rozdíl od kosmické lodi nejsou kosmické stanice uzpůsobeny pro přistání na Zemi. Vesmírná stanice je zařízena pro střednědobé pobyty od několika týdnů, měsíců až po roky.

Umělé vesmírné družice: za více než 51 let bylo do vesmíru vysláno na 33 500 různých družic, z nichž se přes 27 000 rozpadlo či jinak zničilo. Umělé družice rozdělujeme do kategorií zejména právě podle centrálního tělesa, kolem něhož se pohybují, rozeznáváme tedy, např.: umělé družice Země, umělé družice Měsíce, umělé družice Marsu atd.

Kosmická sonda: úkolem těchto sond je výzkum vlastností prostoru, kterým prolétají a především těles sluneční soustavy, k nimž se přiblíží. Od Sputniku, který byl jako první umělá družice vypuštěn na oběžnou dráhu Země 4. října 1957, bylo vypuštěno již několik stovek kosmických sond, Slunci se jich věnovalo jen několik.

Raketa: rakety se používají od šedesátých let do současnosti jako nosiče sond, družic a jiných přístrojů na oběžnou dráhu. O vynášení těžších těles se musejí postarat těžké rakety jako třeba Eněrgija (dnes se již nepoužívá), která měla nosnost 50 tun.nakreslila Gabriela Růžičková, 6. B


Pobyt
Pobyt

Michaela Zapletalová, 9. B

Pobyt, kterého jsme se zúčastnili společně s žáky třídy 6. B, se konal 10.- 13. 6. 2013. Ubytováni jsme byli ve dvou chatách nacházejících se v Rejdicích nedaleko Harrachova. Chaty patří rodičům našeho spolužáka Tomáše Peláka. Tento výlet byl zaměřen na turistiku, kulturu a v neposlední řadě i sport. V úterý 11. 6. jsme uskutečnili hlavní výlet do sklárny v Harrachově a okolí. Tato sklárna patří mezi nejstarší na světě, tento rok oslavila 301. výročí. Mohli jsme si zde zakoupit výrobky ze skla a jiné suvenýry. Dále jsme si odvezli spoustu zážitků z bobové dráhy, minigolfu a večerů strávených hraním her. Výlet jsme si všichni moc užili a budeme na něj ještě dlouho vzpomínat.
Logo
logo vytvořila Sára Smetanová, 9. BNesplněné letní sny
Nesplněné letní sny

Kateřina Novotná, 9. B

Každý má svůj letní sen. Minulé léto jsem ho měla i já. Přála jsem si projíždět se po afrických pláních. Mamka byla ovšem výhradně proti, myslím, že se bála. Prosila jsem i taťku, ale ten mi řekl, že raději koupí psa, než abychom jeli do Afriky. Celý rok chodím jako tělo bez duše, nic mě nebaví, všude vidím nějaké náznaky afrických zvířat: zebru na ulici, slona na knize. Není nikdo, kdo by mi můj sen mohl splnit. Ale třeba jednou...
Logo
logo vytvořil Ondřej Matoušek, 9. BLéto z jiného úhlu pohledu
Léto z jiného úhlu pohledu

Anna Jeníková, 9. B

Když se začne blížit léto, všichni se těší, básní o opalování u bazénu, procházkách v přírodě a sportu. Málokdo si ale uvědomí, jaké to doopravdy může být. Počasí se může změnit ze dne na den, ba i z hodiny na hodinu. Každý se těší, jak bude svítit sluníčko. Když už ale léto je - a to pořádné - střídá se nesnesitelné horko se zamračeným nebem a bouřkou. Nehledě na to, že v noci nemůžete spát. Natož, když večer vejdete do pokoje, rozsvítíte a neuvědomíte si, že jste nechali otevřené okno. Když se Vám i přes nevlídné počasí podaří usnout, probudí Vás bzučení komára přímo u Vaší hlavy. Poté, co nějak přečkáte noc, nastává další letní den. Tedy neskutečné dusno plné otravného hmyzu, který plave ve Vašem bazénu. Lovit ho je ale naprosto zbytečné, jelikož než se stačíte smočit, bazén je zase plný. Léto není zas tak dokonalé, jak o něm často lidé mluví...
Logo
logo vytvořil Vít Jirovský, 9. BKřížovka
Křížovka

Markéta Vítová, 5.

KřížovkaHra: Pátrání
Hra: Pátrání

Michael Coubal, 7. B

20. - 21. května se odehrála hra divadelního kroužku: "Pátrání". Zhlédli ji třídy prvního stupně, 6. A a 6. B. Hra je o tom, že na půdě školy se usadil nějaký duch neboli 100 letý školník. Zároveň je kritikou bulváru.
Na hře se podílelo 16 lidí. Tuto hru si připravila sestava dramatického kroužku a připravovala si ji od začátku školního roku. Hlavně bychom chtěli poděkovat paní učitelce Kněžourkové, která sepsala celý scénář.
Logo
logo vytvořil Ota Strnad, 9. BOsmisměrka
Osmisměrka

Jan Bína, 9. B

OsmisměrkaRedakční rada
Redakční rada

Na časopisu Dvojka se podíleli:

Časopis sestavil
Dominik Záliš
Obrázky upravil
Daniel Bílek
Příspěvky z dětí dolovali
Sára Smetanová
Michaela Zapletalová
Nesměle radili
Mgr. Monika Coubalová
Mgr. Vladimír Hradecký