škola
facebook
logo školy
ZÁKLADNÍ ŠKOLA KOLÍN II., KMOCHOVA 943
škola s rozšířenou výukou matematiky a přírodovědných předmětů
Aktuality Kontakt Informace o škole Historie školy Časopis Dvojka Soutěž PLUS Počítačové kurzy Projekty Mapa webu
Studijní webŠkolní poštaZměna obědůŠkola OnLine
První číslo - 2015/2016
listopad 2015

obálka
nakreslila Monika Loumanová, IX.A
CHUŤ
CHUŤ

Monika Loumanová, IX. A

Chuť patří mezi 5 tradičních lidských smyslů. Orgánem chuti je jazyk.
Chuťové receptory na jazyku vnímají nejen tradiční hořké, slané, sladké a kyselé chutě, ale podle nových výzkumů i některé další specifické příchutě. I zvířata mají různé chuťové receptory. Tyto receptory jsou nerovnoměrně rozmístěny v chuťových pohárcích, které se nacházejí především na jazyku, ale také na patře a v krku.
Chuťových pohárků má člověk 500-10000. Důsledkem tohoto poměrně velkého rozptylu je, že citlivost chuti u jednotlivých lidí může být značně rozdílná. Děti mají chuťových pohárků průměrně více než dospělí.
jazyk
nakreslila Monika Loumanová, IX. A


ŽIVOTNÍ STYL
ŽIVOTNÍ STYL

Natálie Kopecká, IX. A, Hana Koucká, IX. B

Moderní doba na nás klade vysoké nároky. Každý chce vypadat co nejlépe.
Pokud si chceme udržet pevné zdraví a cítit se dobře, bez úpravy jídelníčku to nepůjde.
Zdravá výživa je vlastně životní styl, který je potřeba si osvojit.
Je docela těžké vybrat ty správné potraviny a zvyknout si na ně, ale i tak to jde docela snadno. Stačí jen navštívit internet a je to.
Např. zelenina by měla tvořit nejméně čtvrtinu příjmu potravin. Ovoce tvoří druhou čtvrtinu. Nic nezkazíte, když budete jíst ovoce a zeleninu a zase stačí jen něco. Zelenina a ovoce je základ zdravé výživy, na to přijde každý, tedy pokud nebydlíte v jeskyni jenom s čokoládou a s lízátky.
Velká škoda je nejíst ryby, protože ty přinášejí do těla docela dost bílkovin, ale nebojte. Můžete ryby nahradit třeba luštěninami, ořechy, semínky. Takže třeba v létě můžete skočit na pole, utrhnout si slunečnici a máte to, a navíc slunečnice není zase tak špatná.
Jestli si myslíte, že když sníte rohlík s nějakým zeleninovým salátem, tak to taky moc dobře neděláte. Normální rohlík je z bílé mouky a ta rozhodně nepatří do zdravé výživy. Dělali byste dobře, kdybyste si kupovali celozrnné pečivo. Možná že zjistíte, že toto pečivo zas tak špatně nechutná.
Všichni také máme rádi CocaColu, ale bohužel zdraví prospěšná rozhodně není. Správně bychom ji neměli pravidelně pít, ale chuti nejspíš neporučíme. Ideální nápoj je čistá voda.
Záleží jen na vás a na tom, jak naložíte se svým zdravím. Pokud chcete být ve formě, je velmi důležité cvičit, nevyhýbat se tělocviku. Nejde jen o to zdravé jídlo. Víme, že spousta z vás chce vypadat k světu, jde vám i o štíhlou postavu, a tak se teď zvedněte od těch počítačů a pojďte si zaběhat nebo zajezdit na kole, každý pohyb je dobrý. Rozmyslete se, co je lepší. Zda sedět u počítače s hamburgerem a přeslazeným nápojem, anebo vyjít si třeba s kamarády na čerstvý vzduch. A můžete si s sebou do ruky vzít třeba jablko.
My víme, že se vám asi bude víc zamlouvat sezení u počítače, ale no tak, jsme ještě mladí, tak proč se sebou něco neudělat. Kdybyste teď začali dělat nějaký sport, tak jste schopni dotáhnout to až na mistrovství, ať už je jakékoli. A jestli se vám to nezamlouvá, váš problém, ale pak si nestěžujte na svoji váhu a na to, že nejste spokojení.


POJEM - Zdravá výživa
POJEM - Zdravá výživa

Eliška Chalupová, VI. A

Hlavní zásadou zdravé výživy je vyváženost, tedy ideální poměr bílkovin, sacharidů a tuků. Náš jídelníček by měl být zároveň bohatý na vitaminy a minerály. Místo živočišných tuků bychom měli dávat přednost rostlinným tukům a margarínům. Zejména omezení tuků je dobré, protože velký příjem tuků může přispět k rakovině tlustého střeva a mnoha dalších nemocí. Zdravá výživa je vlastně životní styl, který je třeba si osvojit. Vše začíná výběrem vhodných potravin.
orgány
nakreslila Lucka Hrabová, VIII. A


CESTA ZA SVOBODOU
CESTA ZA SVOBODOU

Gabriela Růžičková, IX. B

Příběh, který vám chci vyprávět, pochází z indiánského kmene jménem Letní vítr. Z malé vesničky nacházející se u řeky Rudých.
Mé jméno je Jasmína. Matka říkává, že když jsem se narodila, ve větru se vznášela vůně jasmínu. Můj otec krátce po mém narození zemřel v bitvě a s ním spousta dalších bojovníků. Od té doby náš náčelník, Černý Býk, zavedl přísná pravidla, která nás mají udržet na živu. Ale já se necítím v bezpečí. Ta pravidla mě svazují a omezují mou svobodu. Nemám je ráda. A tak jsem se jim vzepřela.
Bylo léto, muži odešli na lov a ženy se staraly o kmen. Sbíraly úrodu, zpívaly, hlídaly děti a oheň. Všechny ženy kromě mě a mojí kamarádky Pírko. Krčily jsme se za jedním stanem a vyčkávaly. Když se všechny ženy odebraly na pole, vylezly jsme a prchly do Zakázaného lesa. Přepadl mě pocit strachu. Co když nás chytí? Co s námi bude?
Ale rychle jsem ho zahnala. Konečně jsem se cítila svobodně. Pírko vedle mě zajásala a já se na ni usmála.
Ano, takhle to má být.
Teď mi nikdo nemohl nic zakázat. Tahle chvíle je jen moje.
Doběhly jsme k řece. Vlnky se třpytily v odpoledním Slunci a lehce šuměly. Shodila jsem ze sebe oblečení a pomalu vešla do řeky. Mé tělo objala chladivá voda. Jemné řasy mě šimraly na chodidlech. Zavřela jsem oči a užívala si ten pocit.
Ohlédla jsem se za Pírko. Chvíli nejistě stála, ale pak se přidala ke mně. Užívaly jsme si svobodu společně.
"To je nádherné," vzdychla.
Lehce jsem přikývla.
"Proč nám tohle zakazují?" zeptala jsem se.
Obě jsme mlčely a koukaly na vlnící se hladinu.
"Ale teď tu nikdo není!" křikla jsem radostně a skočila pod vodu.
Voda mě hned pohltila. Smočila mi černé vlasy a hladila na kůži. Viděla jsem krásné škeble na dně řeky a barevné rybky míhající se kolem mě. Popadla jsem jeden oblázek a vynořila se.
Koukla jsem na lesklý kamínek ve své ruce. Tohle byl můj důvod, proč jít za svobodou.
Toužebně jsem se zahleděla za kopce. Tolik jsme toužila spatřit jejich druhou stranu. Chtěla jsem navštívit cizí kmeny. Objevit nové věci a zažít spoustu dobrodružství.
Jednou se mi to splní. Jednou budu opravdu svobodná.
"Co ten obličej?" ozvala se Pírko.
"Jen si říkám, jaké by to bylo být opravdu volná."
"Myslíš, že to někdy poznáme?"
Podívala jsem se na svou kamarádku.
"Já věřím, že ano," řekla jsem.
Usmály jsme se na sebe.
"Jestli ano, tak společně." řekla rozhodně.
"Slibuji."
Slunce se začalo sklánět k západu a my jsme se musely vrátit do vesnice. Neochotně jsme vylezly z řeky, oblékly se a ztemnělým lesem mířily ruku v ruce domů.
Na obloze se objevily první hvězdy. Vzhlédla jsem k mrkajícím světýlkům. Byla jsem rozhodnuta se jednou za nimi vydat a dotknout se jich.


OSMISMĚRKA
OSMISMĚRKA

Kamila Cermanová, VI. B

osmisměrkaKDYBYCH SE PROBUDILA
KDYBYCH SE PROBUDILA
VE STŘEDOVĚKU
VE STŘEDOVĚKU

Eliška Blechová, VII. B

Sedím na terase s učebnicí dějepisu, když v tom vzhlédnu k obloze. Spadla hvězda! Mávla jsem nad tím rukou a dál se snažila věnovat povídání o českých knížatech. Ale najednou mi to došlo! Chtěla bych zkusit žít ve středověku! V tom momentě se začala podlaha třást a propadat. Snažila jsem se chytit čehokoli, ale nešlo to. Všechno se bortilo. Musela jsem usnout...
Když jsem se probudila, byla jsem přivázána ke kovové tyči a kolem mě pochodovaly průvody mužů ozdobených lesklým brněním. V ruce měli na pohled ostré meče, na které měli u pasu kožené pochvy. Všude samý kouř a prach. Ale nebála jsem se, vůbec jsem se nebála. Naopak, čekala jsem, co se bude dít dál. Tři rytíři ke mně přišli, něco si povídali a divně se na mě dívali, až mi to bylo nepříjemné. Rozvázali lana, kterými jsem byla omotána k už zmíněné tyči, a naložili mě do nepříjemně trpké látky. Neměla jsem vůbec ponětí, co se se mnou děje. Když mě nesli, dívala jsem se nahoru do temného šedivého mraku, který se rozprostíral po velikém nebi. Naivně jsem si myslela, že mě položí a stanu se jejich princeznou, ale bylo to naopak. Byla jsem vetřelcem. Jak jsem vysledovala, neměli moc v oblibě ženy, a tak ani mě. Praštili se mnou o zem a jeden z nich křičí: "Vstaň! Co tady pohledáváš?!" Teprve teď jsem se teprve začala trochu bát. Neodpověděla jsem a on pokračoval: "Copak mluvit neumíš? Vládce tě chce vidět. Tak se obleč." Hodili po mně jakousi látku, kterou jsem si měla obléknout. Poté, co jsem to na sebe navlékla, přivedli mě ke králi. Na pohled vypadal mírumilovně, ale mýlila jsem se. Také co v téhle době čekáte. Nařídil, aby mě svlékli. Samozřejmě jsem nechtěla, ale desítky válečníků a rytířů, kteří mě obklopovali, byli silnější než já. Chvíli si mě prohlížel a pak něco zavelel. Nerozuměla jsem mu, ale ani jsem se nestačila zamyslet nad tím, co mohl říkat, přikryli mi hlavu pytlem. Dobře se mi nedýchalo, ale netrvalo to dlouho. Uvolnili mě a já jsem před sebou viděla další ženy. Co s nimi dělali? Mučili je bičem a poté zastřelili. V tu chvíli, když jsem všechno viděla, zastesklo se mi po dnešní době, domovu a poznala jsem, jak byl středověk krutý. Celou noc jsem nespala. Slyšela jsem rány bičem, kanóny a střelbu. Brzy ráno jsem přišla na řadu. Křičela jsem a kopala, ale nic nepomáhalo. V rychlosti se ke mně přiklonila jedna žena a říká: "Nebraň se, budeš to mít ještě horší!" Dívala jsem se na ni, ale v dálce se mi ztrácela. Potom mě svázali. Maskovaný muž vzal do ruky bič a mířil na mě. Napřáhl se a pak...omdlela jsem? Nebo jsem mrtvá?
Otevřu oči a přede mnou stojí můj stůl, na něm sešit a v ruce mám tužku. "Já...já...já jsem doma!!!" křičím. Vůbec jsem zatím nechápala, jak se tohle všechno vůbec stalo. Do pokoje přiběhnou rodiče a já jim skočím do náruče. Nic neříkají a já jsem ráda, že jsem zpátky. Věděla jsem, že tato doba nebyla žádná legrace, ale když jsem zažila tohle a přečetla jsem si pár článků, byla jsem překvapená, jaké bylo to prožít. Po své malé exkurzi do dob minulých si opravdu vážím každého probuzení do našeho současného světa.
kuře
nakreslil Jakub Smetana, IV. třída

kuře
nakreslila Marie Dobiášová, IV. třída


ČERVÍČKŮV PŘÍBĚH
ČERVÍČKŮV PŘÍBĚH

Monika Loumanová, Marie Koutská, IX. A

červíčkův příběh 1
červíčkův příběh 2KŘÍŽOVKA
KŘÍŽOVKA

Helena Jehličková, VI. B

křížovkaRECEPT - PIZZA
RECEPT - PIZZA

David Poláček, IX. B

TĚSTO:
1 lžíce olivového oleje
1 kostka droždí
2,5 dl studené vody
1 lžička soli
500 g hladké mouky

Veškeré ingredience smícháme a necháme těsto na pizzu vykynout asi 40 minut na teplém místě.
Těsto rozdělíme na dvě poloviny a z každé vyválíme tenkou pizzu (okraje vyvýšíme), kterou potřeme kečupem, nebo rajským protlakem, posypeme oreganem a dle chuti na pizzu naložíme, co máme rádi - šunku, salám, anglickou slaninu, žampiony, hermelín, nivu atd.
Pizzu pečeme v dobře rozehřáté plynové troubě asi 10 - 15 minut. V horkovzdušné asi 5 - 8 minut.


HISTORIE PIZZY
HISTORIE PIZZY

Gabriela Růžičková, IX. B

Pizza, mnoho lidí si mylně myslí, že tento pokrm pochází z Itálie. Ale omyl! To to naše oblíbené jídlo má kořeny už v Egyptě. Později tento recept okoukali i Římané a putoval dál do Evropy. Po celá tisíciletí probíhala příprava tohoto pečiva bez velkých změn. Ke zvýšení jeho chutnosti došlo po rozšíření výroby sýrů. Také po výpravách Kryštofa Kolumba a dalších mořeplavců, kdy se v Evropě zavedlo pěstování rajčat.
Nejprve byla pizza jen tenkým plochým koláčem z kynutého těsta obloženým rozsekaným česnekem. Ten se zakapal olejem a zapekl v malé peci nebo troubě. Až později se začal koláč obkládat rajčaty a rajčatovým protlakem a doplňovat drobnými rybami a sýrem.
Poté se pizza a její výroba dál ozvláštňovala a vyvíjela. Až z ní vznikl pokrm, který známe dnes, a který nám tak moc chutná.
pizza
nakreslila Kateřina Líbalová, IV. třída


ZDRAVÝ TALÍŘ
ZDRAVÝ TALÍŘ

Monika Loumanová, Tina Jägerová, IX. A

Zdravý talíř se skládá z 5 částí: ovoce, zeleniny, bílkovin, složených sacharidů a olejů. Nejdůležitější je jejich poměr.
zdravý talíř


DÝŇOVÁNÍ VE ČTVRTÉ TŘÍDĚ
DÝŇOVÁNÍ VE ČTVRTÉ TŘÍDĚ

Matěj Bacílek, 4. třída

Když se řekne dýně, představím si velkou oranžovou šišatou kouli. Dýně májí hodně barev a tvarů. Také je můžeme využít k mnoha věcem např. dlabání nebo vaření. Já mám moc rád dýňovou polévku. V jedné hodině pracovních činností s paní učitelkou Filounovou jsme vydlabávali dýně. Každá byla jiná, a tak i každý halloweenský strašák vypadal odlišně. Už se moc těším, až si v něm doma zapálím svíčku.
dýně


KOMIX
KOMIX

Matěj Zelenka, IX. B

komixRedakční rada
Redakční rada

Na časopisu Dvojka se podíleli:

Časopis sestavil
Milan Kovařík
Martin Vávra
Obrázky upravil
Milan Kovařík
Martin Vávra
Příspěvky z dětí dolovali
Nikola Bacílková
Gabriela Růžičková
Huy Pham Quang
Nesměle radili
Mgr. Helena Kopřivová
Mgr. Vladimír Hradecký