škola
facebook
logo školy
ZÁKLADNÍ ŠKOLA KOLÍN II., KMOCHOVA 943
škola s rozšířenou výukou matematiky a přírodovědných předmětů
Aktuality Kontakt Informace o škole Historie školy Časopis Dvojka Soutěž PLUS Počítačové kurzy Projekty Mapa webu
Studijní webŠkolní poštaZměna obědůŠkola OnLine
Druhé číslo - 2015/2016
duben 2016

obálka
nakreslila Monika Loumanová, IX.A
Působení hudby
Působení hudby

Gabriela Růžičková, IX. B

Metal, blues, klasika, rock, country, disco, electro a spousta dalších hudebních stylů jsou pro některé uši pohlazení, pro jiné noční můra. Ale jak hudba ovlivňuje naši duši? Co o nás prozradí druh muziky, kterou posloucháme?
Hudba nám pomáhá při urovnávání myšlenek, rozvíjí naši kreativitu, nutí nás k pohybu, uklidňuje nás, pomáhá nám vyjádřit emoce, pomáhá nám udržet psychickou rovnováhu, dokonce nás může i uzdravovat! Hudba se využívá terapeuticky, v psychiatrii , pediatrii a dětské psychiatrii. S její pomocí jsou odstraňovány neurózy a funkční poruchy, koktavost, dyslektické čtení a psaní, usnadňuje navození narkózy. Zvuk má vliv na dýchání, srdeční tep, puls, krevní tlak, uvolňuje svalové napětí, ovlivňuje tělesnou teplotu a v těle zvyšuje hladinu endorfinů. Hudba ovlivňuje imunitní systém, zvyšuje fyzickou odolnost, produktivitu práce. Má vliv na trávení. Ale to je vše působení na naši fyzickou část. Jak hudba působí na naši psychiku?
Hudba mění naše vnímání prostoru a času, zvyšuje výkonnost, posiluje paměť a schopnost učit se a zlepšuje kreativitu, podporuje romantičnost a sexualitu. Broukáním tichého "mmm" a později hlasitého "ááá" můžeme uvolnit z těla zoufalství a vztek. Když člověk zaslechne rytmus, tón automaticky se jim poddá. Naše mysl přejde do jiného stavu, do jiného "světa". Hudba nám pomáhá odpoutat se od denního řádu, od problémů kolem nás. Díky ní můžeme na svět nahlédnout z jiné perspektivy, vidět věci v jiném světle. Pomáhá nám se sjednotit. Asi si říkáte, že hudba působí na naše zdraví jen blahodárně a nemůže nám ublížit. Omyl! Teorie říká, že určité hudební rytmy pomáhají synchronizovat přirozený biologický rytmus, a tím zlepšovat tělesné funkce, zatímco jiné mají tendenci vnitřní rytmus narušovat. Bylo zjištěno, že posluchači rockové hudby jsou náchylnější užívat drogy a podvádět své druhy. Ti, kteří poslouchají heavymetalovou hudbu, možná páchají častěji sebevraždu. Přílišná komplikovanost, rychlé změny harmonií a značná hlasitost neumožňuje jednotlivým buňkám a tkáním, aby využily původně harmonizačního efektu působení (hudebních) zvukových vibrací. Schválně se zamyslete, jaký je váš hudební vkus a třeba zkuste vyzkoušet i nějaký jiný žánr. Jste totiž z části také to, co posloucháte
hudebnice
nakreslila Gabriela Růžičková, IX. B


Bedřich Smetana
Bedřich Smetana

Eliška Chalupová, VI. A

Bedřich Smetana se narodil 2. března 1824 v Litomyšli. Jeho otec se jmenoval František a matka Barbora. Barbora byla druhou manželkou Františka. Bedřich byl 11. dítě a první syn, po něm přišlo na svět ještě 7 dětí. Bedřichovi bylo dopřáno šťastné dětství. Smetanovi byli čeští vlastenci, nejvíce se věnovali hudbě. Otec hrál na housle a naučil to i Bedřicha. Později mu otec koupil klavír. Bedřich poprvé koncertoval před veřejností 4. října 1830.
Bedřich Smetana
nakreslila Kamila Zahajská, VII. A


RIP Lemmy
RIP Lemmy

Bára Buňatová, VII. A

Lemmy patří mezi největší metalové legendy. Narodil se 24. 12. 1945 v Anglii, ale vyrůstal ve Walesu. Celým jménem byl Ian Fraser Kilmister, ale proslavil se pod jméno Lemmy Kilmister, zasvěceným stačí jen "Lemmy". Když vystoupí kapela, co máme rádi, co nás baví a kterou zbožňujeme, na pódiu nebo ji vidíme na YouTube, určitě cítíme jistý druh spojení. Začneme tancovat, broukat si a dokonce i zpívat. Když slyším metal, tak tancuji, protože když hudbu milujete, nejde jen poslouchat, ta hudba vás popadne za srdce. Každý druh hudby má nějaké poselství, něco vám sděluje, jde o to, jestli se to, co vám říká, líbí, nebo ne.
Lemmy, jsi naše metalová legenda a i tam nahoře to rozjeď!
Pokud si chcete Lemmyho poslechnout, rozhodně si vyhledejte jeho kapelu Motörhead.


Co znamená zkratka R.I.P.?
- zkratka, epitaf

- Requiescat en pace (latinsky)
- Rest in peace (anglicky)
- "Ať odpočívá v pokoji."


Grammy
Grammy

Justýna Křížková, Anežka Freibergerová, VII. A

Grammy Award má svůj původ v 50. letech 20. století. Po vytvoření ceny se přemýšlelo jak cenu nazvat: jeden z potenciálních názvů byl Eddie Award, k ocenění tvůrce fonografu Thomase Edisona. První cena byla předána roku 1958.
Kategorie - Album roku, Nahrávka roku, Písnička roku, Nejlepší nový umělec roku,...

Vítězové 58. ročníku (2016):
NAHRÁVKA ROKU - Uptown Funk (Mark Ronson Featuring Bruno Mars)
SKLADBA ROKU - Thinking Out Loud (Ed Sheeran)
ALBUM ROKU - 1989 (Taylor Swift)
OBJEV ROKU - Meghan Trainor
NEJLEPŠÍ ROCKOVÉ ALBUM - Drones (Muse)
NEJLEPŠÍ HIP-HOPOVÉ ALBUM - To Pimp A Butterfly

Gramofon
nakreslily Justýna Křížková a Anežka Freibergerová, VII. A


Kiss
Kiss

David Koza, VII. A

Kiss je americká hudební rocková skupina, která vznikla v New Yorku roku 1973. Skupina je známá bizarně líčenými tvářemi svých členů. Na koncertech plivají oheň, krev, kouří se jim z kytar a používají pyrotechniku. Jejich oblečení a make-up má charakter strašidelných komiksových postav. Kiss se stala jednou z celosvětově nejznámějších a komerčně nejúspěšnějších rockových kapel 70. a 80. let. Doposud získali 22 zlatých alb, mají potvrzený prodej více než 100 miliónů alb, z toho 19 milionů nahrávek v USA.
Co vám o Kiss vyjede na youtube.com jako první? Jejich pravděpodobně nejznámější hit I Was Made For Loving You - pusťte si.
YouTube


Křížovka
Křížovka

Eliška Syrovátková, Nikol Šmikmátorová, IX. B

Křížovka
1. Akordeon lidově.
2. Menší než viola.
3. Malá kytara.
4. Brnká se na to.
5. Musíme být..., abychom krásně zpívali (opak smutného).
6. Český skladatel jménem Antonín.
7. Kde se narodil Mozart?
8. Zpěvák nesmí koktat, proto musí mít výbornou...
9. Bez něho bychom na koncertech neslyšeli nic.
10. Větší než piano a menší než křídlo.
11. Flétna lidově.
12. Jaké národnosti byl B. Smetana?


Můj hudební nástroj
Můj hudební nástroj
Lucie Nosková, III. A

Letos na podzim jsem začala chodit do hudebky. Chtěla jsem hrát na piano, ale je moc veliké. Druhá možnost byla křídlo, ale to je ještě větší!
Piano mě zaujalo v mém oblíbeném hudebním seriálu Violetta. Piano má deset oktáv, asi proto je tak veliké. Oktávu představuje dvanáct kláves - sedm bílých, pět černých. Do kláves se klepe prstem, čím silněji, tím je zvuk hlasitější. Klepnutím se přenese "kladívkem" na strunu. Hraje se nejet prsty obou rukou, ale i nohama na tři pedály, které ovlivní délku tónu.
Ale já na piano nehraji, hraji na syntezátor, který je jako piano, ale má méně oktáv. Tón se vytváří elektronicky a nástroj může vydávat různé zvuky, např. housle, trubka, bicí, nebo i piano.
kuře
nakreslila Dajána Vršovská, III. A


Rozhovor
Rozhovor
Marie Koutská, Týna Jägerová, IX. A

Mgr. Vladimír Škarvada:

1. Jaký styl hudby posloucháte?
Různý.

2. Hrál jste někdy na nějaký nástroj?
Ne.

3. Jaký/a je vášúe oblíbený/á zpěvák/zpěvačka?
Nemám.

4. Máte oblíbenou písničku?
Ne.

5. Máte rád klasiku nebo hip-hop
Spíše klasiku.

6. Chtěl byste hrát na nějaký hudební nástroj?
Ano, chtěl bych, ale nemám trpělivost se to naučit.Mgr. Kateřina Slavíčková:

1. Jaký styl hudby posloucháte?
Záleží na náladě a na tom, co právě dělám, zda odpočívám, pracuji, sportuji, uklízím...

2. Hrála jste někdy na nějaký nástroj?
Učila jsem se na kytaru, už si ani nepamatuji, jestli došla dříve trpělivost mně, nebo mému učiteli.

3. Jaký/a je váš/e oblíbený/á zpěvák/zpěvačka?
Nevím, jestli dokážu jmenovat nejoblíbenější zpěvačku, ale určitě dokážu jmenovat zpěváka, který mě inspiruje - pokora, disciplína, dar od Boha, který je hodný obdivu. Michael Jackson mě denně motivuje, abych zlepšovala samu sebe.

4. Máte oblíbenou písničku?
Oblíbených písní mám hodně, např. This Is It - Michael Jackson, Empire State Of Mind - Jay Z Ft. Alicia Keys, Spomal - Peha, Kérka - Chinaski, Bill Medley, (I've Had) The Time Of My Life - Jennifer Warnes a takto bych mohla jmenovat dál a dál.

5. Máte ráda klasiku nebo hip-hop
Jak už jsem odpověděla výše, záleží na náladě.

6. Chtěla byste hrát na nějaký hudební nástroj?
Ano, chtěla bych, závidím každému, kdo hraje na nějaký nástroj.

noty
nakreslila Barbora Kronusová, IV. třída


Lucie Vondráčková
Lucie Vondráčková
Tereza Převrátilová, III. B

Česká zpěvačka, herečka, dabérka a textařka, která se narodila 8. března 1980. Je vdaná za českého hokejistu Tomáše Plekance, s nímž má dva syny: Matyáše a Adama.
Lucie pochází z muzikantské rodiny. Její otec, Jiří Vondráček, je známý herec a zpěvák, matka, Hana Sorrosová, je textařka, teta, Helena Vondráčková, zpěvačka české pop music.
Coby zpěvačka vydala Lucie více jak deset alb, která získala ocenění Zlatá nebo i Platinová deska za jejich prodej. V anketě Český slavík se od roku 2007 umísťuje v první trojici interpretek, přičemž v letech 2008-2014 je vždy na druhém místě.
Vystudovala hudebně-dramatický obor na pražské konzervatoři a úspěšně zakončila i studium kulturologie na Fizolofické fakultě UK.
Profesní kariéra: Poprvé se před kamerou objevila ve svých devíti letech, kdy hrála v seriálu Území bílých králů, později v seriálu Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek.
V roce 1992 se stala moderátorkou pořadu pro děti a mládež Marmeláda a o rok později vydala své první stejnojmenné album. Hrála ve filmech Nejasná zpráva o konci světa, Bathory, Post coitum. Posledním filmem jsou zatím Babovřesky. Je obsazována i do zahraničních filmů, např. Last Holidays a dokumentu Joan of Arc.


Slza
Slza
Lucie Zvířecí, Martin Vidlák, Oldřich Kulovaný, V. B

Slza je popová skupina založená v roce 2014. Jejími členy jsou: Petr Lexa a Lukáš Bundil. Kromě nich s nimi na koncertech hrají i další hudebníci, kteří ale nejsou stálými členy kapely. Tato skupina vyhrála v červnu 2015 na festivalu Utubering cenu diváků.
Když se Petr objevil v televizi jako finalista televizní soutěže Hlas Československa, oslovil Petra Lukáš, aby s ním zpíval.
Jejich první písní je Lhůta záruční, ve které si s nimi zahrála herečka Veronika Hájková. Text písně napsal Ondřej Sádek (Xindl X).
Web: www.skupinaslza.cz
Lukáš Bundil (kytarista)- Lukáš je narozen roku 1986 v Aši, po střední škole odešel do Prahy, kde žije do dnes. Ke hře na kytaru byl veden už od malička, ale vážně se začal učit až ve svých osmnácti letech. Studoval u kytaristů Zdeňka Tišery a Standy Jelínka.
Lukášovi je 29 let a je zakladatelem kapely Slza.
Petr Lexa (herec, zpěvák, youtuber)- Petr Lexa, pravím jménem Martin Novák, byl jedním z finalistů soutěže Hlas Československa. Na youtube vystopuje pod přezdívkou Hoggy, ta vznikla kvůli jeho pizze na tváři. Petr ve dvoučlenné kapele hraje na klávesy a zpívá. Narodil se 5. 6. 1991 v Českých Budějovicích. Znamením je blíženec.


Rýmování na lyžáku
Rýmování na lyžáku
Zuzana Zapletalová, Sabina Uxová, Eliška Blechová, VII. B

Na vleku jezdí lyžaři,
na nohou mají lyže.
Zastavují u chaty,
Sníh pod nimi klouže.
Pojďte si s nimi hrát také,
Pak si můžeme dát latté.

Za námi jede rolba,
Co duní jako bobma.
Skútr jezdí na sjezdovce,
Lyžaři se ženou s kopce.
Nahoru se tlačí kotvy, pomy,
Jezdí mezi bílými stromy.
lyžák I


Vtipy
Vtipy
Matěj Bacílek, IV. třída

Nájemník si stěžuje u domovníka:
"S tou partají pode mnou něco udělejte! Včera ve tři v noci dělali takový kravál, že jsem nemohl pracovat."
"Vy jste pracoval ve tři v noci?"
"Jo, cvičil jsem na lesní roh."

"Pane vrchní, hraje ta hlučná kapela také na přání hostů?"
"Samozřejmě."
"Super, tak ať jdou chvilku hrát kulečník, než se naobědvám."

"Můj manžel mě ještě po deseti letech dokáže chytit za ruce..."
"Doopravdy?" závidí kolegyně.
"Jo, vždycky když chci hrát na klavír..."

Malý Pepánek se v noci vzbudí a vidí, jak z jejich dveří odchází zloděj s plnými taškami. Aby nevzbudil rodiče, tak na něj polohlasně volá: "Prosím vás, nemohl byste ukrást i moje housle?"

Potkají se dva a jeden se zeptá: "Ahoj, co teď vlastně děláš?" "Druhý odpoví: "Ale, hraju v kvartetu."
"A kolik vás tam je?"
"Tři."
"A kdo všechno?"
"Já a brácha."
"Cože, ty máš bráchu?"
"Ne a proč se ptáš?"

Učitel hudby varuje žáka:
"Jestli mě budeš ještě zlobit, tak namluvím tvé matce, že máš velký talent."

Zkouška České filharmonie. Dirigent klepe taktovkou a říká:
"Tak prosím, pánové, začátek druhé věty. Raz-dva-tři..."
Hudebníci hrají, náhle se z orchestru ozve mohutné: "Uffff!!!!"
"Ale pánové, prosím soustřeďte se a nevyrušujte. Ještě jednou: raz-dva-tři..."
Odehrají pár taktů a najednou se znovu ozve: "Ufff!!!!"
"No tak pánové, nebuďte jako malí kluci, za pár dní je koncert. Ještě jednou: raz-dva-tři..."
Z orchestru opět: "Uffff!!!"
"No tohle už přestává všechno! Vysvětlí mi někdo, co se tu děje?"
Přihlásí se trianglista a povídá: "Pane dirigente, pojďte se podívat, já mám v šestém taktu napsáno OhneTriangel!"


Cesta za svobodou 2. část
Cesta za svobodou 2. část
Gabriela Růžičková, IX. B

Mnoho lidí si myslí, že náš život je předem daný. Že ho nemůžeme ovlivnit a ať jdeme jakoukoli cestou, cíl bude stejný. Jsme jen malé hračky, které nic nezmůžou. Život je pán a smrt je konec. Tak to chodí, a tak to má být. Já mám ale jiný názor. Matka příroda nám dala pocity, rozum, řeč a svobodnou vůli. Každý krok, který uděláme, může vše změnit. Ale děláme ho my, ne život. Je to náš krok a nikdy nikomu jinému patřit nebude. Svoji cestu si může vybrat každý. Kdo říká, že ne, nebo že nemůže, je to známka slabosti a strachu vrhnout se do života. Bojí se odrazit se od země a vzlétnout. Bojí se svobody. Já ne. Já se nebojím života, protože život je mojí součástí, stejně jako svoboda. Mojí cestou je můj sen dotknout se hvězd a nikdy se ho nevzdám, protože to bych se vzdala svého já. Ale ne každý chápe moje touhy...
Vnímala jsem dech mohutného zvířete pode mnou. Sílu, která z něj vyzařovala a která byla ukryta v každém svalu.
Stiskla jsem lýtka. Kůň vystřelil a pádil loukou pryč. Jeho hnědá hříva mě švihala do obličeje, mohutné svaly se pod mým tělem napínaly. Vítr mi pročesával husté vlasy, klouzal po holých pažích a já se cítila, jako bych létala.
Zasmála jsem se.
"Jasmíno! Drž se nebo spadneš!" křikla matka, která očividně nesouhlasila s tím, že se tu proháním na koni.
"No jo," vzdychla jsem a chytla otěže.
V tom ke mně na svém bílém koni přiklusala Pírko.
Hodila jsem po ní rebelský úsměv a krátce na to jsme obě cválaly z vesnice pryč. Slyšela jsem matčiny výkřiky, ale bylo mi to jedno.
"Budeš mít pořádný průšvih!" řekla Pírko.
"A to mám celý den poklusávat kole matky?"
Pokrčila rameny. "Dáme si závod. Dvě kolečka kolem osady, první vyhrává večeři!" zasmála se.
"Beru!"
Obě jsme vystřelily, jen se za námi prášilo. Pobízela jsem koně k ještě rychlejšímu tempu a užívala si pocit letu. Cítila jsem se, jako bych byla součástí větru a jen jím proklouzávala.
Proč lidé nemají křídla?
Zavřela jsem oči. Představila jsem si, že s koněm letíme po obloze mezi hvězdami. Pod námi zelená krajina, dlouhá řeka, která se plazí jako had, stáda divokých koní a nové neprobádané světy. Hvězdy na nás mrkají zlatavým světlem, které vábí naše srdce.
Otevřela jsem oči a zahulákala na celou vesnici.
Zastavila jsem se u cíle.
"Večeře je moje!" zvolala jsem na přibíhající Pírko.
"Pf! Nemám tě ráda."
Obě jsme se rozesmály, slezly s koní a odvedly je ohrady. Poté jsme si začaly hrát s malými dětmi. Běhaly kolem nás, výskaly a smály se. V jejich očích jsem viděla zářivé jiskřičky a modlila se, aby ty jiskřičky nikdy nezmizely, protože jsou znakem svobody.


Foto na závěr
Foto na závěr

lyžák IIRedakční rada
Redakční rada

Na časopisu Dvojka se podíleli:

Časopis sestavil
Milan Kovařík
Martin Vávra
Obrázky upravil
Milan Kovařík
Martin Vávra
Příspěvky z dětí dolovali
Nikola Bacílková
Gabriela Růžičková
Huy Pham Quang
Nesměle radili
Mgr. Helena Kopřivová
Mgr. Vladimír Hradecký