škola
facebook
logo školy
ZÁKLADNÍ ŠKOLA KOLÍN II., KMOCHOVA 943
škola s rozšířenou výukou matematiky a přírodovědných předmětů
Aktuality Kontakt Informace o škole Historie školy Časopis Dvojka Soutěž PLUS Počítačové kurzy Projekty Mapa webu
Studijní webŠkolní poštaZměna obědůŠkola OnLine
První číslo - 2016/2017
prosinec 2016

obálka
Hledá se Dory
Hledá se Dory

Eliška Blechová, VIII. B

Pravděpodobně každý z vás zná filmovou pohádku Hledá se Dory. Do kin přišla tento rok a dá se říct, že navazuje na pohádku Hledá se Nemo. S tou výjimkou, že tentokrát se ztratí Dory.
Dory je malá modrá rybka, která už od narození trpí ztrátou krátkodobé paměti. Tedy, jak by řekla malá Dory: "krátkoblbou". Nikdy to pro ni nebylo lehké a největší trable měla, když se ztratila rodičům. Pak ale narazila na Nema a jeho tátu, kteří ji vytvořili novou rodinu.
Žít s výpadky krátkodobé paměti určitě není lehké, zvlášť když jste člověk (tedy ryba) jako Dory. Je totiž navíc obrovský blázen a věčně zmatená. Vše ale bere optimisticky a s humorem. A tak to má být. Já sama si nedokážu představit, že bych s tímhle žila.
Hledání Dory se ocitá v centru zoo. Dory si totiž začala vzpomínat na rodiče a vydala se je hledat právě tam. Potká tam mimochodem i svojí bývalou kamarádku velrybu. Dále už vám ale nebudu nic prozrazovat.
Jak vidíte, na tento film se kouká i moje věková kategorie. Jenže já jsem celkově milovník animovaných filmů, takže tím to asi nebude.
Všem doporučuji tento film, protože je moc povedený a zábavný. Vtípky Dory totiž nikdy neomrzí.

Ehm... o čem jsme to mluvili?


Křížovka
Křížovka
Helena Jehličková, VII. B

Křížovka


Halloweenská noc
Halloweenská noc

Šimon Arnet, V. třída

Na ulice padá stín
když se blíží Halloween.
Děti si berou kostýmy
jsou duchové, anebo barbíny.

Chodí městem mezi domy
koledují o bonbóny.
Do dýní dlabou obličeje,
až se člověk strachy chvěje.

Ruku v ruce strach i smích
hele, koukej, první sníh.
Halloween
Dívka
Dívka
Tereza Votrubová, VIII. A

Dívka
YouTube
YouTube
Ondřej Machytka, IX. B

YouTube

Co to vlastně je ten YouTube? Server, kde jsou uloženy milióny videí, na které se díváme. Na YouTube může dávat jakýkoliv člověk videa a tato videa může vidět kdokoliv. Díky tomuto faktu je sledovanější nežli filmy i televize. V dnešní době existuje spousta lidí vydělávajících si právě tvorbou na YouTube, dokonce i v naší zemi. Jejich videa jsou různorodá od herních přes "klipy" po vlogy. Většinou bývají zábavná, ale jsou i taková, která na něco upozorňují a také ta pařící do "odpadu". Dnes se vážně mnoho lidí snaží prodrat, ale je to obtížné. Na české scéně se daří hlavně těm, kteří začali, když byl YouTube ještě ne tak známý a ti točí dodnes. Rozdělil bych všechny na dvě skupiny: anonymní a ti, co používají webku. Nejen že existují lidé, o kterých víte jen to, co je baví.
YouTuber
Ledové království
Ledové království
Parádní den
Parádní den
Hana Lee, IV. B

Krátký animovaný Disney příběh volně navazuje na film Ledové království (angl. Frozen), kde láska mezi sestrami zlomila kletbu zmrzlého srdce.
Starší ze sester Elsa, která má ledovou moc a je královnou, se rozhodne, že uspořádá pro svou mladší sestru princeznu Annu nejlepší narozeninovou oslavu. Stejně jako v prvním díle jí pomáhají Annin přítel Kristoff a sněhulák Olaf. Elsa natáhne po celém zámku šňůrku, která vede Annu postupně ke všem připraveným dárkům. Postupně dostane náramek, šaty, hračku v podobě hradu, šátek, obraz, a květiny. Poté jdou z hradu ven, kde zpívají děti. Protože je ale královna Elsa nastydlá, při každém kýchnutí se objevují po celém zámku malí roztomilí sněhuláčci, kteří velmi zlobí, ničí výzdobu, jedí narozeninový dort.
Na závěr veselého dne má královna Elsa zatroubit na královskou trubku na počest oslavenkyně, je ale nemocná a místo fouknutí zakašle a z trubky vyletí velká sněhová koule, která odletí až k princi Hansovi, kterého známe z prvního příběhu jako zlého nápadníka princezny Anny. Hans za trest kydá na zámku hnůj, a když na něm přistane ta hromada sněhu, spadne do hnoje.
Anně se celý den moc líbil. Vyprovodí nemocnou královnu Elsu do pokoje a uloží ji do postele, přikryje ji dekou, dá jí polévku a při tom jí řekne, že to byl nejhezčí den v životě. Elsa se zeptá proč a Anna odpoví, že je to pro to, že se o ni může starat. Hlavním motivem příběhu je opět sesterská láska.
Animovaný příběh je stejně jako první díl doprovázen písněmi a je možné ho zhlédnout v češtině na YouTube.


Rozhovor
Rozhovor
Sabina Uxová, VIII. B

Pro rozhovor do školního časopisu na téma Film jsem si vybrala studentku 2. ročníku Střední filmové školy FAMU v Praze Adélou Řežábkovou.

Adélo, proč sis vybrala zrovna FAMU - tedy školu zabývající se filmem?
No, od malička jsem chtěla dělat umění především to výtvarné, ale uvědomila jsem si, že pouze s malbami a teorií bych v této době moc uplatnění nenašla. Proto jsem svou vášeň k umění vedla dále, ale směrem k filmu.

Jaký obor na škole studuješ?
Škola samozřejmě nabízí více oborů, jako je třeba zvuková tvorba, střihová skladba nebo režie. Já jsem si ale vybrala produkci.

V čem vlastně spočívá práce producenta?
Produkční se stará prakticky o všechno. Zajišťuje rozpočet, domlouvá herce, vybírá lokace natáčení, hlídá plac a především koriguje tým. Má pod sebou celý štáb, tedy na něm závisí skoro celý film.

Máš nějaké cíle, kterých bys chtěla po ukončení FAMU dosáhnout?
Tak jistě že ano. Chtěla bych vyrazit do světa (smích). Přála bych si být úspěšná producentka v Jižní Americe nebo Portugalsku.

Jaký žánr nejraději a nejčastěji točíš?
Mám hodně ráda tajemné styly filmu. Například psychologické krátkometrážní filmy nebo i horory. Zkrátka strašidelné nebo filmy vyvolávající úzkost.

Doporučila bys i jiným studentům, kteří mají rádi filmařinu FAMU? Jestli ano, proč?
No jistě že ano! Já osobně na škole oceňuji především to, že se zde vyučují praktické věci a získávám zde neuvěřitelné zkušenosti, co se týče spolupráce s úspěšnými režiséry, producenty a herci. Je to praktická a akční škola, takže pro ty, co neradi jenom sedí v lavicích a samozřejmě se zajímají o film, je to naprosto ideální doba.


Medvěd
Medvěd
Eliška Chalupová, VII. A

Medvěd


Pod pokličkou
Pod pokličkou
Anastázie Pařezová, VIII. A

Překonáte sami sebe? Zkuste uhádnout, jaký kantor se za těmito odpovědi skrývá!

Jen tak na začátek, v jakém žánru byste si sám(a) sebe dokázal(a) představit?
Ve fantasy.

Učil(a) jste i někde jinde, než-li u nás?
To mě po tom určitě poznají! (smích)
Ano, na čtyřech školách. Někdy i zároveň.

Ale vždyť nevypadáte ani na třicet!
Prosím Vás, mám patnáctiletého syna.

Dobrá. Kde jste tedy studoval(a) střední školu?
Tak tohle už, ale doopravdy všichni poznají! Gymnázium v Českém Brodě.

Kdybyste si měl(a) možnost zvolit, jakou hlavní postavu byste ztvárnil(a)?
Jsem se z toho orosil(a)! (nápadný výdech) Teď nevím, jak se jmenuje, ale asi tu malou blonďatou holčičku ze Zaklínače. (- Ciri)

Něco z mládí, jaký předmět Vás bavil nejvíce?
Asi dějepis, ale měli jsme nudnou učitelku. A taky hudební výchova.

A co Váš nejoblíbenější filmový žánr?
(vykuleně) Tak to bude psychologické drama. (následovala rozvášněná debata) A taky ještě detektivky!

Jen tak mezi námi děvčaty, vzpomenete si na nějakého "sympaťáka" z filmu?
To jsou otázky. Nejspíše ten polský Zaklínač. Jo, asi ten.


Křížovka 2
Křížovka 2
Karolína Brožová, Lucie Klocová VI. B

Křížovka 2


Žákovská anketa
Žákovská anketa
Adéla Kohoutová, Marek Vondra, IX. B

Inspirováno filmem Fakjů pane učiteli.
Anketa probíhala pouze v devátých ročnících.


Nejroztomilejší:
1. M. Hradecká + V. Hradecký

Kdo je pro každou srandu:
1. M. Svítil
2. K. Slavíčková

Kdo má styl:
1. M. Kysilková
2. D. Novotná

Kdo se pořád hezky usmívá:
1. M. Hradecká

Největší pohodář/ka:
1. M. Hradecká, V. Hradecký, M. Svítil

Nejvtipnější:
1. M. Svítil

Největší autorita:
1. M. Coubalová

Nejtrpělivější:
1. H. Kopřivová


Tvoje tvář má známý hlas
Tvoje tvář má známý hlas
Jana Šulcová, IV. B

Na tento pořad se můžete podívat na TV Nova v neděli večer ve 20.00 nebo v sobotu ráno v 8.30. Jedná se o zábavnou show, ve které vystupují Miroslav Etzler, Marta Jandová, Jan Cina, Anna Julie Slováčková, Ivana Jirešová, Markéta Procházková, David Gránský a Roman Vojtek. Moderátorem je Ondřej Sokol. Neúprosnou porotu tvoří Jakub Kohák (předseda poroty), Iva Pazderková (miss poroty), Janek Ledecký (dělník poroty) a každý týden přibyde speciální host. První řadu vyhrála Hana Holišová, tu druhou Jan Cina.
Tvoje tvář má známý hlas
nakreslila Eliška Vydrařová, IV. B
Tintin
Tintin
Hoang Trung Hieu, VIII. B

Vybral jsem si tuto postavu, protože je velmi inspirující. Daná osoba se jmenuje Tintin, což se zdá být jeho příjmením, křestní jméno je však neznámé. Rovněž vypadá, že je bez rodiny.
Tintin se představuje jako mladý reportér. Chlapec trošku připomíná pohádkovou postavu, nosívá dlouhý plášť a pod ním bílou košili, zakrytou modrým svetrem. A místo kalhot mívá oblečené hnědé pumpky. Má kulatou hlavu, špinavě blonďaté vlasy a modré oči. Po jeho boku vždycky stojí jeho nejlepší přítel a to je pes Filuta.
Náš hrdina vždy bez výhrad bojuje proti zlu a brání slabé. Je připraven druhým zachránit život a umí i odpouštět. Tintin odpovídá na všechny otázky velmi rychle.
Hoch je velmi obětavý jako tehdy když zachránil kapitánu Haddockovi život. Žije velice skromný a dobrodružný život. Ke všem se chová vlídně a zdvořile proto ho mají všichni rádi. Tintin se moc nestýká s ženami. Ty prakticky v jeho dobrodružstvích nejsou přítomné.
Tintin je velmi důsledný, dvakrát měří a jednou řeže. Všechno dělá detailně a vždycky ví, co dělá. Nikdy se moc nerozčiluje a nereaguje unáhleně.
Chlapec je to velmi inteligentní a vynalézavý. Tintin je velmi nadaný na cizí jazyky, často čte. Jako by měl odpověď na vše. Vlastní též velmi silnou schopnost dedukce a je schopný vymyslet velmi netradiční lsti. Nad to je často viděn v nejrůznějších přestrojeních. Umí velmi dobře řídit automobily, motorky, lokomotivy a bojová vozidla, jako i jezdit na koni, kormidlovat loď, pilotovat letadlo apod. Přestože má hubenou postavu, je velmi silný. V osobním souboji vždy zvítězí. Je rovněž velmi dobrý plavec a střelec. Cvičí gymnastiku a později se dává i na jógu.
Tintin je sebejistý mladý kluk sebevědomí by mohl rozdávat. Společenský a kulturně vzdělaný.
Na Tintinovi se mi nejvíc líbí, jak je chytrý a vynalézavý. Tuto knihu jsem si vybral nejen proto, že je inspirující, ale asi taky je to poslední věc, kterou jsem přečetl. Tuto knížku doporučuji všem dobrodruhům. Příběh byl též zfilmován, Tintinova dobrodružství byla zpracována i jako seriál
Tintin
Čtyřsměrka
Čtyřsměrka
Adéla Pecinová, VII. B

Čtyřsměrka


Redakční rada
Redakční rada

Na časopisu Dvojka se podíleli:

Časopis sestavil
Dominik Honzíček
Vojtěch Jansta
Šéfredaktorka
Adéla Kohoutová
Odborná pomoc
Mgr. Helena Kopřivová
Mgr. Vladimír Hradecký