škola
facebook
logo školy
ZÁKLADNÍ ŠKOLA KOLÍN II., KMOCHOVA 943
škola s rozšířenou výukou matematiky a přírodovědných předmětů
Aktuality Kontakt Informace o škole Historie školy Časopis Dvojka Soutěž PLUS Počítačové kurzy Projekty Mapa webu
Studijní webŠkolní poštaZměna obědůŠkola OnLine
Druhé číslo - 2016/2017
březen 2017

obálka
nakreslila Kateřina Kukalová, IX.A
Justin Bieber v Praze
Justin Bieber v Praze

Barbora Kolesárová, VIII. B

12. 11. 2016 jsem navštívila koncert Justina Biebera v Praze. I když koncert začínal v osm hodin večer, byla jsem na místě konání už asi od jedné hodiny odpoledne a čekala jsem, až budou pouštět dovnitř. Bylo tam ještě asi 100 jiných holek, povídaly jsme si, občas zazpívaly nějaké písničky a pily teplý čaj. No když se blížil večer, tak začalo přicházet víc a víc lidí a asi kolem šesti až sedmi večer už před O2 arénou stály zástupy a všichni se cpali dopředu. Když začali pouštět dovnitř, bylo asi čtvrt na osm, což bylo pozdě, jelikož nestihli přibližně dvacet tisíc lidí (nevím přesně kolik nás tam bylo) narvat do O2 arény za tři čtvrtě hodiny, tím pádem se tam někdo dostal až po zahájení koncertu. No, každopádně koncert jsem si moc užila a myslím, že jsem nebyla jediná. Byla tam super atmosféra celé dvě hodiny. Justin zpíval i dvě akustické písně. Vše skončilo asi ve čtvrt na jedenáct.


Pod pokličkou
Pod pokličkou
Marek Vondra, IX. B

Jaká byla vaše první zkušenost s hudbou?
Úplně první zkušenost myslíš? Jak mi maminka zpívala ukolébavky...to si už nepamatuji, ale jako dítě jsem měla docela ráda folk. Pak jsem tedy byla nucena chodit do hudební školy na flétnu, což byla docela negativní zkušenost, takže mě to brzo přešlo.
A teď jsem taková hudebně nevyhraněná, poslouchám rádio, mám ráda třeba Beatles, ale nejsem výhradně zaměřena.

Chodíte na koncerty?
Chodím pravidelně na koncerty kolínského Big Bandu. Je to hudba, která se mi líbí, a mám ji ráda.

Co je pro vás důležitější - text nebo melodie?
Já bych řekla, že oboje. Když jde o hudbu vyloženě pro relaxaci, tak mě asi více zajímá melodie, ale jinak chci vědět, i o čem písnička je.

Posloucháte hudbu často?
Ve srovnání s ostatními bych řekla, že ne. Nejsem ten typ, co by měl sluchátka pořád v uších, nemám to ráda. Nejčastěji si pouštím hudbu k vaření.

Existuje píseň, která vás dokáže roztančit?
Roztančit? Tak já tančím velice ráda. A proto to dovede spousta písní, právě v té kuchyni velice často, ale naštěstí to nedělám před zraky ostatních. *smích*

Jaký máte názor na dnešní populární hudbu?
Já ji moc nesleduji, takže se k tomu nemohu moc vyjadřovat. Poslouchám opravdu hlavně to rádio a písničky raději dělím na ty, které se mi líbí a ty, které se mi nelíbí, než podle popularity.

Uhodnete, o koho se jedná?


Lyžák 2017
Lyžák 2017
Helena Jehličková, VII. B

V neděli 12. 2. 2017 ráno byl sraz na autobusové zastávce, kde už stál přistavený autobus. Naložili jsme zavazadla, zamávali rodičům a vyjeli. Cesta rychle utekla a už jsme byli v Peci pod Sněžkou. Protože autobus nemohl dojet až k chatě, muselo se pěkný kousek pěšky. Zavazadla ale pěšky nemusela, ta se naštěstí vezla rolbou.
Po ubytování v pokojích jsme si dali oběd a hned odpoledne vyrazili vyzkoušet menší svah za chatou, kde nás učitelé rozdělili do skupin. To na úvod stačilo.
V pondělí se lyžovalo už celý den, takže večer byli všichni utahaní. Ale to nám nebránilo si užít i večer u karet nebo s tablety a telefony.
V úterý byly na řadě běžky. Mnozí je sice viděli poprvé v životě, ale přesto všichni dokázali vyjet lanovkou nahoru na kopec a tam "oběhnout" kolečko. Většině toto stačilo a lanovka je opět odvezla, tentokrát dolů. Skupina nejstatečnějších se pustila zpátky na lyžích. Sice bylo zaznamenáno "několik" pádů, ale všichni to nakonec zvládli.
Třetí den je kritický, takže ve středu byl naplánován výlet do Pece a odpoledne se odpočívalo při hrách. Jen pár nadšenců se znovu vydalo s běžkami do přírody.
Čtvrtek byl celý věnován sjezdovému lyžování a večer se rozdělovaly ceny pro nejlepší, ale i nejhorší výkony na svahu i v chatě.
A už tu byl pátek - poslední den. Balení, závěrečná dopolední lyžovačka, oběd. A pak už jsme šli stejnou cestou, jako minulou neděli. Jenom bohužel opačným směrem.
Cesta autobusem opět utekla jako voda a my se vraceli zase tam, kde to začalo. Na autobusovou zastávku v Kolíně. Tam už na nás nedočkavě čekali rodiče a další rodinní příslušníci včetně sourozenců a babiček.
Byl to super týden. Chtěli bychom poděkovat všem učitelům a paní ředitelce za péči, kterou nám věnovali a hlavně za trpělivost a pevné nervy.
Lyžák
Ed Sheeran
Ed Sheeran
Daniel (DÁDA) Vít, IX. B

S nahráváním svých skladeb začal tento slavný zrzek v roce 2005 a vydal také svoje první EP nazvané The Orange Room. V roce 2009 vydal další EP nazvané You Need Me. V roce 2009 odehrál 312 koncertů a na začátku roku 2011 vydal nezávislé EP jménem No. 5 Collaborations Project, díky kterému si ho všimlo vydavatelství Asylum/Atlantic Records. Pozornost si získal zejména díky singlům "The A Team", "Lego House" a "I See Fire". Poslední jmenovaná skladba zazněla při závěrečných titulkách prvního dílu filmu Hobit a byla oceněna i nominací na Oscary. V roce 2012 získal dvě ceny BRIT Awards, a to za nejlepšího sólového zpěváka a britskou hvězdu roku.
V roce 2014 vyhrál cenu za nejlepšího sólo umělce. V roce 2015 zkomponoval písničku Photograph, která je celá z videí Eda, od úplného miminka až po současnost. Na začátku roku 2017 se po roční pauze vrátil se dvěma novými singly Castle On The Hill a Shape Of You.
Ed Sheeran
nakreslila Tereza Kukalová, IX. A
Eva Farna
Eva Farna
Justýna Křížková, VIII. A

Ewa Farna je zpěvačka polské národnosti se státním občanstvím České republiky. Působí v oblasti populární, electro pop a rockové hudby, zpívá česky a polsky, v Česku i v Polsku. Pochází z české části Těšínska, žije ve Vendryni. Za svou kariéru získala řadu českých i polských ocenění. Narodila se 12. srpna 1993 v Třinci. Ewa Farna absolvovala vendryňskou základní školu v polském vyučovacím jazyce, tu ukončila v roce 2008. Studovala na polském gymnáziu v Českém Těšíně. Byla přijata k vysokoškolskému studiu práv do Varšavy, kde ale po dokončeném prvním roce studium ukončila. Má dva sourozence, bratra Adama (* 1995) a sestru Magdalénu (* 2006).

Otázky k článku

Kdy se Ewa Farna narodila?
Kde se narodila?
Kolik má sourozenců?
Kde studovala?
Jaký žánr hudby zpívá?
Kdy ukončila základní školu?
V jakém ročníku odešla z vysoké školy?
Eva Farna
nakreslila Anežka Freibergerová, VIII. B
Top 10+1 koncertů 2017
Top 10+1 koncertů 2017
Vojtěch Barcal, IX. B

Green Day, 22. ledna
Jako první z velkých zahraničních skupin k nám zavítali 22. ledna Green Day, kteří si s sebou přivezou jako předskokany The Interrupters. Sice je to již skoro 30 let od založení této punkrockové skupiny, ale jejich publicita a oblíbenost stále trhá rekordy.

Band of Horses, 2. března
Americká indie rocková skupina Band of Horses si svou premiéru v České republice odbyde 2. března 2017 v Lucerna Music Bar.

Sabaton, 4. března
4. března se po roce Sabaton vrací zpět do České republiky, kde se představí se svým novým albem The Last Stand. Tito švédští heavymetaloví velikáni si nejspíš opravdu tu naši malou zemičku pořádně zamilovali.

Korn, 30. března
Legenda nu-metalové scény přijede především představit své poslední album The Serenity of Suffering z roku 2016.

Europe, 18. května
Jeden z nejočekávanějších rockových koncertů v roce 2017 se odehraje na moravské půdě, konkrétně 18. května v oblíbené brněnské DRFG aréně, kam zavítá legendární švédská kapela Europe.

Depeche Mode, 24. května
Britská synthpopová legenda Depeche Mode se představí 24. května v pražském Edenu, kde zazní hlavně hity z jejich nového alba.

Deep Purple, 25. května
Hned další den se také předvedou Deep Purple. Tato skupina je jedna z nejzásadnějších kapel všech dob, která byla v letošním roce uvedena do Rock'n'rollové síně slávy.

System of Down, 12. června
System of a Down je americká alternativně metalová hudební skupina pocházející z Los Angeles. V Čechách se ukáží po čtyřech letech.

Linkin Park, 11. června
V červnu se jako hlavní hvězdy pražského Aerodrome festivalu konajícího se 11. června, ukážou Linkin Park, kteří do Čech zavítají po dlouhých deseti letech.

Guns N' Roses, 4. července
4. července si Guns N' Roses nebudou užívat ohňostroje na oslavu Dne vyhlášení americké nezávislosti, ale budou předvádět svou monstrózní show na letišti v Letňanech.

Robbie Williams, 19. srpna
Pod širým nebem 19. srpna vystoupí i britský zpěvák Robbie Williams, který u nás naposledy vystoupil před dvěma lety.


Žákovská anketa
Žákovská anketa
Anastázie Pařezová, VIII. B

Oběhali jsme letošní osmičky a získali jejich unikátní názor!

Nejroztomilejší:
1. H. Kopřivová

Kdo je pro každou srandu:
1. V. Škarvada

Kdo má styl:
1. H. Kopřivová
2. M. Minaříková

Kdo se pořád hezky usmívá:
1. H. Kopřivová
2. M. Hradecká

Největší pohodář:
1. V. Škarvada

Nejlepší přezdívka:
1. V. Škarvada (z bezpečnostních důvodů utajena)

Nejvtipnější:
1. V. Škarvada

Největší autorita:
1. M. Coubalová

Nejtrpělivější:
1. H. Kopřivová

Gratulujeme! Za spolupráci děkuji B. Tykvové, Z. Vladykové a všem obětem.


Silnější a hubenější
Silnější a hubenější
Eliška Blechová, VIII. B

Silnější (jestli chcete tak tlustější) postavy vždycky byly, budou a jsou středem pozornosti, výsměchu a narážek.
Bohužel existují případy lidí, kteří za svoji váhu nemůžou, protože trpí nějakou nemocí. Jenže my to nepoznáme a dál urážíme a urážíme a tomu člověku dál ubližujeme a ubližujeme. Navenek může působit silně a mít výraz nezájmu, ale pak přijde do "úkrytu" a topí se v slzách a depresích.
Mladí kluci se na sociálních sítích vychloubají, že hubené postavy jsou fuj a plnější křivky in. Pak ale potkají na ulici nějaké ty "plnější křivky" a mají je za terč urážek. Proč?
Já sama o sobě můžu říct, že jsem hubená. A nejsem sama, která se potýká s narážkami na nižší váhu. Kostřička, párátko, kost a kůže atd. Často se potýkáme s větami typu: "Prosimtě, vždyť ty žádnou sílu mít nemůžeš", "přiber, anorektičko", "kdybys byla trochu silnější." atd.
Ono ale "vocaď - pocaď". Je milé, když vám někdo pochválí postavu, ale když se potýkáte s něčím takovým, můžeme vám to ubližovat stejně jako narážky na postavu silnější.
Proto bychom se předtím, než něco řekneme, měli zamyslet nad tím, jak by to bylo příjemné nám.
Na typy postav existuje bohužel i spousta vtipů, které však připadají vtipné jen někomu.
Máme volnost projevu, můžeme říci, co máme na srdci. Ale urážet a ubližovat však není ta správná cesta.


Slza
Slza
Denisa Kulovaná, Barbora Votrubová, V.

Slza je popová skupina, která se v roce 2014 proslavila songem Lhůta záruční. Jejími členy jsou Petr Lexa, známý také jako Hoggy, a Lukáš Bundil. Petr Lexa zpívá, současně svoji skupinu prezentuje i na svém osobním YouTube kanále. Již se objevil v televizi jako finalista televizní soutěže Hlas Československa. Lukáš Bundil hraje na kytaru a je zakladatel této skupiny.
Tato skupina vyhrála v červnu 2015 na festivalu Utubering cenu diváků. Jejich debutové album pobývalo na 1. příčce České hitparády s prodejem 3 tisíce kusů za 1 týden a za 3 týdny po vydání má už platinovou desku. Na textech pracují s Ondřejem Ládkem, známým spíše jako Xindl X.
Ve videoklipu k jejich první písni, která vznikla pod názvem Lhůta záruční, si s nimi zahrála herečka Veronika Hájková. Text k této písni napsal právě Ondřej Ládek. Ve videoklipu na jejich druhou píseň Celibát, si s nimi zahrála Barbora Zelená, finalistka soutěže Miss 2011. Třetí vydaný song se jmenuje Katarze a jedná se o hlavní znělku pro televizní seriál Přístav.


Xindl X
Xindl X
Eliška Vydrařová, Simona Paďouková, IV. B

Xindl X - Ondřej Ládek se narodil v Praze. Nazpíval a nahrál hodně písniček.
Příkladem je V blbým věku, Popelka, Anděl, Dysgrafik, Štědrý večer nastal, Vítr v keženi a Světlo na konci tunelu.
Na písni Láska v housce spolupracoval s Olgou Lounovou, se kterou toho času tvořili i pár. Cudzinka v tvojej zemi je zpívaná s Mirkou Miškechovou. Poslední písničky, které můžete zaslechnout v poslední době nejčastěji, jsou Barbína a Na Vodě.


Rammstein
Rammstein
Šimon Arnet, V.

Rammstein je německá hudební skupina, která vznikla v lednu 1994.
Jejich hudba je zařazována do hudebního stylu Neue Deutsche Härte (Nová německá tvrdost).
Její členové jsou:
Till Lindemann - zpěvák
Richard Kruspe - sólová kytara
Christian Lorenz - klávesy
Paul Landers - rytmická kytara
Chripstoph Schneider - bicí
Oliver Riedel - basová kytara

Název kapely je odvozen od jedné malé vesnice v Německu Ramstein-Miesenbach.

Skupina Rammstein je známá svými pyrotechnickými efekty při koncertech. Skoro ke každému songu mají přiřazený výrazný efekt. Například při songu "Asche zu Asche" hoří dvěma muzikantům mikrofóny. Při "Feuer Frei!"" si členové kapely nasadí náhubky, ze kterých následně "plivou" oheň. V písni "Mein Teil" má zpěvák na mikrofonu připevněný nůž. Přiveze si velký kotel, ve kterém je hudebník "Flake" se svými klávesami. Ke konci si Till vezme plamenomet a začne "zatápět" pod kotlem.
Sám Till Lindemann vlastní pyrotechnickou licenci a zpočátku efekty připravoval sám, ale od nehody na koncertu v Berlíně 27. září 1996, kdy část hořících kulis spadla těsně vedle diváků (nehoda se shodou okolností stala při jejich stém koncertu 100 Jahre Rammstein při písni Heirate Mich) Rammstein najímají specializovaný tým pyrotechniků na přípravu svých efektů.
Dostali celou řadu ocenění, zatím poslední v roce 2012.
Vydali zatím celkem 6 alb a poslední (Liebe ist fur alle da) v roce 2009.

Od Rammstein se mi líbí tyto písně:
Du hast (Máš)
Ohne dich (Bez tebe)
Mein herz brennt (Mé srdce hoří)
Amerika


Český slavík
Český slavík
Adéla Pecinová, VII. B

TOP 10+1 nejoblíbenějších zpěváků za rok 2016 podle ankety Český slavík

  1. Karel Gott
  2. Tomáš Ortel
  3. Michal David
  4. Tomáš Klus
  5. Joakim Brodén
  6. Richard Krajčo
  7. Daniel Landa
  8. Xindl X
  9. Aleš Brichta
  10. Jaromír Nohavica

Karel Gott
nakreslila Adéla Pecinová, VII. B
Redakční rada
Redakční rada

Na časopisu Dvojka se podíleli:

Časopis sestavil
Dominik Honzíček
Šéfredaktorka
Adéla Kohoutová
Odborná pomoc
Mgr. Helena Kopřivová
Mgr. Vladimír Hradecký