škola
facebook
logo školy
ZÁKLADNÍ ŠKOLA KOLÍN II., KMOCHOVA 943
škola s rozšířenou výukou matematiky a přírodovědných předmětů
Aktuality Kontakt Informace o škole Historie školy Časopis Dvojka Soutěž PLUS Počítačové kurzy Projekty Mapa webu
Studijní webŠkolní poštaZměna obědůŠkola OnLine
11.ročník - 2005 - zadání
 1. Cipísek pozoroval veverku Dášu. Měla nasbíráno 63 oříšků. Pacičkou vyhrabala 9 jamek a do každé jamky dala stejný počet oříšků. Po chvíli přišla veverka Anička a dostala oříšky ze 2 jamek, potom přišla veverka Běla, ta dostala oříšky ze 3 jamek. Zbytek dostala veverka Cilka. Kolik oříšků dostala Anička, Běla a Cilka?

  Počet bodů: nejvýše 3

 2. Rumcajs, Manka, CipísekRumcajs s Mankou a Cipískem se vydali na cestu do Kopidlna. Když ušli 15 kilometrů, řekl Rumcajs, že ušli tři čtvrtiny celé cesty. Jsou už v Kopidlně, když ušli 19 kilometrů? Pokud ještě nedošli do Kopidlna, kolik kilometrů jim zbývá do cíle?

  Počet bodů: nejvýše 3

 3. Ráno se kněžně probudila, podívala se do zrcadla, kde uviděla obraz hodin. Na ciferníku zobrazeném v zrcadle ukazují ručičky čtyři hodiny. Kolik hodin bylo ve skutečnosti?

  Počet bodů: nejvýše 2

 4. knížepánJednoho dne kníže pán povolal komorníka Žána. Řekl mu: "Žán, zítra odpoledne budu mít návštěvu. V obdélníkové místnosti rozestav u stěn 10 křesel. Postav je tak, aby u každé stěny jich byl stejný počet." Jak si s tím komorník Žán poradil? Může křesla rozestavit více způsoby? Načrtněte obrázek.

  Počet bodů: nejvýše 4

 5. Rumcajs s rodinouRumcajs chtěl vyzkoušet Cipískovu bystrost. Dal mu tuto úlohu: "Myslím si dvojciferné číslo. Součet jeho číslic je 10. Číslice na místě jednotek je čtyřikrát větší, než číslice na místě desítek. Které číslo si myslím." Pomůžete Cipískovi najít toto číslo?

  Počet bodů: nejvýše 2

 6. Forman s vozem jel z Jičína do Kopidlna. Do těžkého vozu byly zapřaženy dva páry koní. Vůz jel rychlostí 7 kilometrů za 1 hodinu. Z Poděbrad do Jičína jel jezdec na koni rychlostí 11 kilometrů za 1 hodinu. Jaká bude vzdálenost mezi jezdcem na koni a těžkým vozem 1 hodinu po setkání?

  Počet bodů: nejvýše 3

 7. RumcajsRumcajs měl provaz dlouhý 16 metrů. První den z něj odstřihl polovinu a dal ji Mance. Druhý den opět odstřihl polovinu a opět jí dal Mance. Kolikátý den dá Rumcajs Mance provázek dlouhý 125 milimetrů?

  Počet bodů: nejvýše 3

 8. Která z krychlí je rozložena na obrázku? Nezapomeň, že součet ok na protějších stěnách hrací kostky je vždy sedm.

  Počet bodů: nejvýše 3

  krychle
 9. Cipísek pozoroval jak spolu závodí veverky. Nejprve si vytýčily trať. Pak se postavily na startovní čáru. Vedle sebe stály veverka Anička, veverka Běla, veverka Cilka veverka Dáša. Dáša přiběhla do cíle dřív než Běla. Cilka přiběhla dřív než Anička. Anička přiběhla dřív než Běla a Dáša přiběhla dřív než Cilka. Která veverka byla v cíli poslední?

  Počet bodů: nejvýše 3

 10. V trojúhelníku ABC má strana c délku 6 centimetrů, strana a je o 2 centimetry delší než strana c, strana b je dvakrát kratší než strana a. Urči délky stran trojúhelníku. Pečlivě narýsuj tenhle trojúhelník.

  Počet bodů: nejvýše 4