škola
facebook
logo školy
ZÁKLADNÍ ŠKOLA KOLÍN II., KMOCHOVA 943
škola s rozšířenou výukou matematiky a přírodovědných předmětů
Aktuality Kontakt Informace o škole Historie školy Časopis Dvojka Soutěž PLUS Počítačové kurzy Projekty Mapa webu
Studijní webŠkolní poštaZměna obědůŠkola OnLine
17.ročník - 2011 - zadání
 1. Krtek jednou vylezl na skládce starých věcí. Našel zde i matrace, které mu posloužily jako trampolína. Krtek si srovnal matrace pěkně za sebe. Z první na druhou doskočí do vzdálenosti 50 cm. Na další vždy dvakrát tolik co na předchozí. Kolik má krtek matrací, jestliže doskočí do celkové vzdálenosti 15,5 m, kde měkce skončí v písku?

 2. Krtek hledal pro nemocnou myšku léčivou květinu a vydal se za ní na cestu kolem světa. Cestu začínal vlakem. Na nádraží přišel v 9 hodin 57 minut. Vlak měl jet v 10 hodin 46 minut, ale měl zpoždění čtvrt hodiny.
  Kolik minut čekal krtek na vlak?

 3. krtek a heřmánek
 4. Krtek si pořídil robota na vytváření podzemních chodbiček. Robot se zavrtal do země a začal hloubit chodbičku vodorovně s povrchem. Nejprve jel 4 metry dopředu, zatočil doprava a jel 3 metry, pak opět zatočil doprava a jel 2 metry. Následující otočka byla vpravo a prorazil 2 metry. Poslední otočka byla doleva a po ní vytvořil ještě 2 m tunelu. Následně se robot prokopal zpět na povrch.
  Narýsuj cestu robota v měřítku, kde 1 centimetr odpovídá 1 metru.
  Jak daleko jsou od sebe otvory, kterými robot vlezl pod zem a vylezl z ní?

 5. Krtek se svými kamarády si připravuje zásoby do svých pelíšků. O tom kde bydlí a co mají rádi, máte tyto informace:
  Krtek má rád ořechy.
  Ježek nebydlí u borovice.
  Zajíček si shromažďuje borůvky a nebydlí za smrčkem.
  Myška nemá v doupěti hrušky.
  Ten, kdo si nosí do pelíšku jablka, bydlí u břízy.
  Ježek nemá rád jablka.
  Krtek má krtinu pod dubem.
  Přiřaď ke každému zvířátku ovoce, které má rádo, a místo, kde bydlí.

 6. krtek a zima
 7. Krtek dostal od moudré sovy úkol. Má do příkladu doplnit znaménka početních operací a závorky tak, aby se levá a pravá strana rovnala. Pomůžete mu.

  9  9  9  9 = 2

 8. Krtek dostal od hodného prodavače meloun a měl ho nařezat tak, aby se dostalo na všechny jeho kamarády, i na něho samotného. Věděl, že jeho kamarádů je o jednoho více, než je dvojnásobek všech jeho tlapiček a paciček.
  Na kolik dílů musí rozdělit meloun?

 9. krtek a meloun
 10. Myška s krtkem nalezli krabičku se zápalkami. Myška z nich sestavila následující příklad.

  IX - II = XII

  Krtek myšce příklad opravil tak, aby byl správně. Zkuste najít dvě možnosti, jak to krtek mohl provést.

 11. Krtek se již seznámil s lízátkem a moc mu chutnalo. Všiml si u pana prodavače, že na každé straně lízátka je jiný obrázek, a to buď srdíčko, kytička nebo sluníčko. Kolik různých lízátek může mít pan prodavač?

 12. Při svých výpravách našel krtek starý, ale funkční, fotoaparát. Hned začal fotografovat své kamarády. Zajíčkovi udělal 6 snímků, ježkovi o jednu třetinu méně než zajíčkovi a myšce tolik, kolik ježkovi a zajíčkovi dohromady.
  Krteček nechal pro kamarády vyrobit fotografie. Kolik musel zaplatit korun, jestliže jedna fotka stála 3 Kč a nechal vyrobit od každé fotky dva kusy?

 13. Krtek našel telefon a moc se mu líbila klávesnice. Naťukal na ni devítimístné číslo, ve kterém byly všechny číslice kromě nuly. Zároveň zjistil, že součet čísel v každém trojčíslí je stejný. Nejvíce ho překvapilo, že se mu podařilo vyťukat nejvyšší číslo, které splňuje předchozí podmínku. Jaké číslo krtek vytočil?

 14. krtek a telefon