škola
facebook
logo školy
ZÁKLADNÍ ŠKOLA KOLÍN II., KMOCHOVA 943
škola s rozšířenou výukou matematiky a přírodovědných předmětů
Aktuality Kontakt Informace o škole Historie školy Časopis Dvojka Soutěž PLUS Počítačové kurzy Projekty Mapa webu
Studijní webŠkolní poštaZměna obědůŠkola OnLine
Akce školy - 2016/2017
Předchozí akce Další akce

Hvězdy nás volají (25. květen 2017)

Dne 25. května 2017 se třída VIII. B ZŠ Kolín II, Kmochova zúčastnila výletu do Hvězdárny a planetária v Hradci Králové.
Hned po příjezdu a trochu komplikovaném počítání žáků jsme zamířili do menší budovy, kde nás jakýsi pán seznámil s programem dne.
Jako první si pro nás připravili zajímavou přednášku, která mě velmi zaujala. Tématem byl samozřejmě vesmír, planety a hvězdy. Přednáška měla dvě části. Jedna byla spíše o hvězdách a různých souhvězdích, která na noční obloze můžeme nalézt. Také jsme byli obeznámeni s tím, jak najít sever, aniž bychom měli po ruce kompas. Druhá část byla o planetách a měsících Sluneční soustavy a o dalších galaxiích. Měli jsme i možnost vidět, co všechno jsme ve vesmíru jako lidé zatím dokázali objevit. Nakonec nám pustili zajímavý dokument s názvem "Cesta za miliony Sluncí".
Druhá část programu, která probíhala ve vedlejší budově, se zaobírala více dalekohledy a jejich vynálezci. Popravdě řečeno jsem tomu pánovi rozuměla jen polovinu toho, co říkal, protože ty složité názvy a desítky různých jmen je opravdu těžké pobrat. Nakonec nám pověděl něco o studiu v tomto oboru a my mohli jít na třetí a poslední část programu, která probíhala už bez průvodce.
Měli jsme se rozdělit do libovolných trojic, přičemž zbyla jedna čtveřice, které jsem byla součástí i já. Učitelé nám rozdali papíry s různými otázkami o planetách Sluneční soustavy a my jsme na ně měli pravdivě odpovědět podle toho, co se dozvíme při následující "procházce".
Součástí Hvězdárny a planetária v Hradci Králové je totiž zajímavá stezka. V okolí areálu jsou rozestavěny malé tabule s informacemi o daných planetách, ale nejzajímavější na tom je, že stanoviště (planety) jsou od sebe vzdáleny v určitém měřítku jako skutečné hvězdy. Hvězda Slunce je v samotném středu areálu a dál, pak už i mimo areál, jsou další planety.
Tato část programu se mně osobně líbila nejvíce. Užila jsem si při ní hodně legrace a hlavně napětí, když jsme se ptali sami sebe i lidí okolo nás, kde a kdy už bude další stanoviště, bylo úžasné. Celý výlet byl krásný a dobrodružný a já vím, že na něj hodně dlouho nezapomenu.
Chci poděkovat oběma učitelům, jak paní učitelce Kopřivové, tak panu učiteli Hradeckému, že nás tam vzali, a my jsme se mohli dozvědět zase něco víc o našem světě.

Sandra Klimešová, VIII. B


Dne 25. 5. jsme byli s VIII. B, panem učitelem Hradeckým a paní učitelkou Kopřivovou v planetáriu v Hradci Králové. Pozorovali jsme tam různá souhvězdí, planety a také jsme se dívali na zajímavý film. Poté jsme se rozdělili do skupinek po třech a jedné po čtyřech žácích. V každé skupince musel být alespoň jeden sedmák a jeden osmák. Do pracovních listů jsme doplňovali informace o planetách Sluneční soustavy. Cestou zpátky nám pan učitel oznámil, které skupiny to měly dobře. Celý výlet se velmi vydařil.

Lucie Loumanová, VII. B