škola
facebook
logo školy
ZÁKLADNÍ ŠKOLA KOLÍN II., KMOCHOVA 943
škola s rozšířenou výukou matematiky a přírodovědných předmětů
Aktuality Kontakt Informace o škole Historie školy Časopis Dvojka Soutěž PLUS Počítačové kurzy Projekty Mapa webu
Studijní webŠkolní poštaZměna obědůŠkola OnLine
Akce školy - 2017/2018
Předchozí akce Další akce

Aktéři projektu Příběhy našich sousedů v Archivu bezpečnostních složek (01. únor 2018)

První únorový den ve čtvrtek jsme se s týmem z projektu Příběhy našich sousedů vydali na exkurzy do Archivu bezpečnostních složek v Praze. Kdyby někdo, stejně jako do určité doby já, nevěděl, co si pod tím pojmem má představit, tento archiv má za úkol poskytování podkladů pro lustrační osvědčení nebo údajů pro Národní bezpečnostní úřad, zpravodajské služby ČR nebo útvary Policie ČR.
Sraz jsme měli v 7.50 na kolínském nádraží a společně s ostatními týmy z jiných kolínských základních škol jeli do Prahy. Cesta utekla rychle a zanedlouho, po pár vlakových a tramvajových zastávkách, už jsme byli na Branickém náměstí před budovou ABS. Nesmělo samozřejmě chybět pár dokumentujících fotek a šlo se dovnitř. Tam se nás hned ujaly velice milé a ochotné pracovnice, které nám podrobně vysvětlily vše o této instituci i o dobách, ve kterých hrálo shromažďování informací o občanech zvlášť významnou roli. S paní Karinou Hoření jsme si mohli vyzkoušet práci s archiváliemi a nakonec nás po celé budově provedla paní Xenie Penížková. S ní jsme dokonce nahlédli do několika spisů a jen jsme žasli, co všechno bylo kdysi možné. Zašli jsme i na pár chvil mezi odbornice na restaurování dokumentů, které jsme vyrušili při práci. Byli ovšem velmi milé a i ony nám trpělivě popsaly náplň jejich práce.
Věřím, že tato zkušenost byla velmi přínosná nejen pro mě, ale i pro všechny mé kolegy. Jsem moc ráda, a snad můžu hovořit úplně za všechny, že jsme dostali příležitost se do tohoto archivu podívat.

Sabina Uxová, IX. B