škola
facebook
logo školy
ZÁKLADNÍ ŠKOLA KOLÍN II., KMOCHOVA 943
škola s rozšířenou výukou matematiky a přírodovědných předmětů
Aktuality Kontakt Informace o škole Historie školy Časopis Dvojka Soutěž PLUS Počítačové kurzy Projekty Mapa webu
Studijní webŠkolní poštaZměna obědůŠkola OnLine
Keramická pec
Už od pravěku doprovázely člověka některé výrobky - rituální plastiky, jídelní nádoby, glazované kachle na obkladech i na podlahách, hrnečky, hračky, ozdoby i tabulky s prvními písemnými záznamy, nádoby na obilí, olej, vodu i popel zemřelých...
I my chceme tvořit pro vlastní radost, své blízké a čerpat sílu z čistoty a krásy děl našich předků.

Ačkoli naše škola není umělecky zaměřena, tvorba keramiky naše žáky zaujala. Již před Vánocemi v roce 2006, při dnech tvořivých dílen, si žáci ze všech tříd mohli své schopnosti a fantazii vyzkoušet při modelování z keramické hlíny. Retušování, přežah i glazování za ně realizovala paní učitelka doma. Tehdy se nám o peci jen snilo.
Proto jsme požádali rodiče, zaměstnance TPCA o pomoc při podání žádosti o sponzorský dar. Desítky rodičů stvrdily žádost svými podpisy.
Nakonec to vyšlo. V polovině roku 2007 jsme mohli, díky sponzorskému daru firmy TPCA, ale i jednotlivců, zakoupit elektrickou pec na vypalování keramiky. Všem touto cestou chceme poděkovat a věříme, že brzy vyzdobíme školu i příbytky svými vlastními dílky.
Kruhová, vrchem plněná, pec ROHDE má termoregulátor o rozsahu až 1200 stupňů Celsia a automaticky vypíná při dosažení nastavené teploty.

Na škole budou pracovat tři kroužky. Dva pro první stupeň a jeden pro druhý stupeň. Díky zálibám a koníčkům se odpoutáme od starostí nad neúspěchem a hlína, matka všeho živého, nám připraví malá dobrodružství, překvapení a rozvine naše estetické cítění i vztah k práci.
Všichni, kdo se zajímají o práci s keramickou hlínou, si mohou osvojit jednotlivé techniky a zásady. Na rozdíl od sochařské práce vychází z improvizace a hravosti. Nestejnoměrně schnoucí vrstvy hlíny se při schnutí smršťují, rezestupují a při výpalu praskají nebo se i rozletí. Pokud uslyšíte ránu v peci, zanedbali jste buď prohnětení hlíny, nanášení vrstev či přehlédli vzduchovou bublinu. I nečistoty v hlíně způsobí neúspěch.
Uvidíme, jak se nám práce bude dařit.

Mgr. Jiřina Stupková


Kliknutím zvětšíte fotku Kliknutím zvětšíte fotku Kliknutím zvětšíte fotku
Kliknutím zvětšíte fotku Kliknutím zvětšíte fotku Kliknutím zvětšíte fotku