škola
facebook
logo školy
ZÁKLADNÍ ŠKOLA KOLÍN II., KMOCHOVA 943
škola s rozšířenou výukou matematiky a přírodovědných předmětů
Aktuality Kontakt Informace o škole Historie školy Časopis Dvojka Soutěž PLUS Počítačové kurzy Projekty Mapa webu
Studijní webŠkolní poštaZměna obědůŠkola OnLine
Akce školy - 2003/2004
Z Kolína do Barcelony

Dopoledne 21.května 2004
Dopoledne 22.května
Dopoledne 21.května 2004
Ještě nám v uších zněly poslední rady rodičů před naší desetidenní výpravou do ciziny a už jsme byli na hraničním přechodu v Rozvadově, posíleni dojmy z předcházející exkurze na Křivoklátsku se chystáme na překročení hranic do Spolkové republiky Německo a tváříme se spokojeně.
Dopoledne 22.května
Pro některé z nás první setkání s mořem na pláži v Lloretu de Mar, hrubý písek pod našima nohama, nad hlavou modrá obloha - tak nějak jsme si to představovali a vyšlo to!
Promenáda s palmami
Luděk s Davidem
Promenáda s palmami, restaurace a hotely před námi, za zády šumí moře a my jako kuřátka na bidýlku vychutnáváme atmosféru ve chvíli, kdy máme celý nabitý program před sebou. Zatímco se většina z nás zabydluje v hotelu Eton, naši průzkumníci vyrážejí na obhlídku terasy s bazénem, že i vás by zlákala pohodlná lehátka jako Luďka s Davidem?
Neděle 23.května
Skály s vyhlídkami
Neděle 23.května
Bazén není hluboký, a tak je jak stvořený pro souboje, každý je útočníkem i obráncem a vůbec nejde o vítězství, je prima neděle, a tak si užíváme.
Skály s vyhlídkami, menší i větší pláže - to už jsme nechali za sebou, míříme na Platja de Fenals, to je na fenalskou pláž poblíž zahrad svaté Klotildy. V očích některých turistů se objevují otázky : Bude to stát zato? Nejdeme zbytečně dlouho?
Pondělí 24.května
To, že nám chutnalo
Pondělí 24.května
Při ranním aerobiku se dobře bavili nejen ti, co cvičili. O zábavu měli postaráno i diváci na balkonech. Pro některé lehký trénink, pro jiné spousta problémů : je to levá nebo pravá noha? A není to vlastně úplně jedno?
To, že nám chutnalo, vám nemusím vykládat. Je tu však malý problém - jdu si přidat, ale ještě jsem si nerozmyslel, co by bylo nejlepší!
Naloďujeme se
Úterý 25.května
Naloďujeme se před cestou do Tossy de Mar. Někteří ještě netuší, co dnes moře předvede, tak jsou celkem v pohodě. Za pár minut se budou mnozí tvářit všelijak, ale my přece leccos vydržíme!
Úterý 25.května
Tak sem se nám zprvu vůbec nechtělo - nějaká botanická zahrada - a co my s tím? To byla bomba, co nás po vstupu čekalo - naprosto jiný svět, a pak, že kaktusy nejsou úžasné.
Rybí aukce
Čtvrtek  27.května
Rybí aukce v přístavu, to byl zážitek! Do přístavu míří lodě rybářů, honem ven se všemi přepravkami, v hale se rychle prodají. A my se nestačíme divit, jakým tempem ryby mění své majitele a co všechno si lidé kupují.
Čtvrtek 27.května
Konečně v Barceloně! A už se řítí z fotbalového stadionu FC Barcelona Kubi s úžasnou trofejí - získal igelitovou tašku legendárního klubu! Vidíte tu obrovskou radost? A pak, že se sny jen zdají, tohle je zdokumentovaný splněný Honzův sen.
Fontána
Musí vám stačit jenom oči, škoda, že nemůžete slyšet hudební doprovod, šumění hektolitrů vody a na tváři vám občas nepřistane nějaká kapička z té nádhery. A jako přídavek jsme měli skladbu Barcelona - to prý se tak každému nepoštěstí. My jsme to štěstí měli a nejen tady!


Třídní výlety

Květen a červen jsou měsíce zasvědcené třídním výletům. Zde najdete několik zážitků z nich.

Výlet 1.třídy

Na výlet jsme jeli jen s korunkami na zmrzlinu.
Paní Pleskačová (babička našeho spolužáka) nám již podruhé věnovala částku 10 000 Kč. Na podzim nakoupila paní učitelka skákací a rehabilitační míče do tělocvičny a nám plnící pera a mikrotužky.
Další peníze jsme se rozhodli věnovat na cestování. V červnu jsme navštívili ZOO ve Dvoře Králové a před Vánoci vyjedeme do Třebechovic pod Orebem na Betlém.
Prvňáci ze Západky

Výlet 9.B

K výletu, který proběhl 10.-12.června 2004 ve Zbraslavicích není co dodávat. Za vše hovoří několik fotek.

Takto jsme sportovali
Vyžívali jsme se ve zpěvu
Takto jsme sportovali Vyžívali jsme se ve zpěvu
To jsme ale nádhery
Jsme nádhery
To jsme ale nádhery Jsme nádhery


Školní rok 2003/2004 v 6.třídě s rozšířenou výukou matematiky

Tak tady je máte - třída 6.B
Tak tady je máte - třída 6.B
PŠT - nerušit, právě rýsujeme sítě kvádrů
Zápis na tabuli je pěkná dřina
PŠT - nerušit, právě rýsujeme sítě kvádrů Zápis na tabuli je pěkná dřina
Úhlopříčky v tělesech - kolik jich tam může být?
Desková hra Quatro vyplňuje řadu našich přestávek. Zkuste to také - jsou to vlastně dřevěné piškvorky
Úhlopříčky v tělesech - kolik jich tam může být? Desková hra Quatro vyplňuje řadu našich přestávek. Zkuste to také - jsou to vlastně dřevěné piškvorky
Stavby z kostek - jak dlouho vám bude trvat než vypočítáte povrch, objem nebo hmotnost?
Stavby z kostek - jak dlouho vám bude trvat než vypočítáte povrch, objem nebo hmotnost?
Stavby z kostek - jak dlouho vám bude trvat než vypočítáte povrch, objem nebo hmotnost?


Draci na "Dvojce" (duben 2004)

Věřte, nevěřte, na "Dvojku" přiletěli praví pohádkoví draci a zabydleli se na 2.poschodí školní budovy v sousedství tříd 6.A a 6.B.
Po bližším ohledání bylo zjištěno, že on je Jožin a ona Pepina. Vzájemná náklonost obou tvorů napovídá, že bychom se mohli vbrzku dočkat radostné události...

Dračice Pepina
Drak Joži
Oba draci spolu


Matematická soutěž PLUS (25.3.2004)

Každým rokem pořádá naše škola pro žáky 5.tříd matematickou soutěž PLUS. Letos to byl již X.ročník. Sami jsme byli napnutí, jak se vyvede. Ale děti nás nezklamaly.
Ač soutěž začínala ve 14:00, scházeli se soutěžící již od 13:00. A sešel se jich úctihodný počet. Celkem 136. Napjatě očekávali co bude následovat.
A následoval útok indiánů!! Příklady letošního ročníku byly totiž zaměřeny právě na ně. Během jedné hodiny měly děti vyřešit deset takových příkladů. Jejich zadání, řešení, ale i pořadí letošního ročníku si můžete prhlédnout na stránce věnované X.ročníku matematické soutěže PLUS.
Blahopřejeme vítězům, ale děkujeme všem soutěžícím. Mnoho díků patří také učitelům a rodičům, kteří si našli čas a děti na soutěž doprovodili.

Matematická soutěž PLUS
Matematická soutěž PLUS
Matematická soutěž PLUS
Matematická soutěž PLUS


Matematická soutěž KLOKAN (19.3.2004)

Pojďme si zasoutěžit.
Jako každý rok se naše škola účastnila mezinárodní matematické soutěže KLOKAN. Během hodiny měli účastníci vypočítat řadu zajímavých příkladů. Na naší škole bylo soutěžících celkově 208. Nejlepší tři z každé kategorie přináší následující tabulka:

kategorie Klokánek
1. Pekárek Jakub 92
2. Káninský Jakub 87
3. Procházková Jana 79
kategorie Benjamín
1. Michalička Pavel 84
2. - 3. Tremmel Jakub 83
2. - 3. Tumpach Tadeáš 83
kategorie Kadet
1. Szlendak Tomáš 87
2. Vojáček Tomáš 77
3. Klímová Veronika 73
Matematická soutěž KLOKAN
Matematická soutěž KLOKAN
Matematická soutěž KLOKAN


A co takhle plazi? (6.2.2004)

Z pohádek známe bílého hada - to byl zakletý princ, pak si často pleteme užovku a zmiji, někdo se bojí krvelačného slepýše a dalšímu nedělá dobře pohled na trošku větší žížalu. Pokud běží přírodopisné pořady v televizi, pak je asi sledují opravdoví nadšenci. Pokud nám někdo poprvé v životě nabídne, že si můžeme na sáhnout na živého hada, musí počítat s různou reakcí. Někdo se domnívá, že mají slizký povrch, jiný tvrdí, že jsou nepříjemně studení, ale jakmile překonáme tyto předsudky, jde o naprosto jedinečný zážitek. To by vám určitě mohly potvrdit děti, které se v pátek 6.února dopoledne sesedly na žíněnkách a na lavičkách v tělocvičně školy před záhadně vypadajícími vaky. Jakmile začal tichým, lehce chraplavým hlasem promlouvat o svých svěřencích pan Ota Berousek, ztichl i ten nejprotivnější žvanílek. A byla to hodina přírodopisu jako nikdy předtím. Za nepřetržitého výkladu předvedl krotitel nejprve dva plazy - a pak ještě krokodýla ! Dokázal, že své profesi rozumí. Před užaslýma očima prvňáčků se procházel s krajtou, s hroznýšem a zklidnil i lehce nervózního krokodýla. A nám, učitelům, zase udělal radost pan Berousek tím, že děti pochválil za jejich vnímavost a zájem o nové informace. Jen se podívejte, jak se tohle dopoledne povedlo!

Tak tohohle hada bych nechtěl mít kolem krku.
Krokodýl je Nilu páááán


Vysvědčení (29.1.2004)

A je tu pololetní vysvědčení.
Vysvědčení je zhodnocení práce každého žáky, kterého se někdo děsí a jiný se na něj těší.
Kdo se však jistě těšil byli prvňáčci ze třídy paní učitelky Doubravové. Jednalo se o jejich první vysvědčení a většinou se něm krásně vyjímala velká jednička. Podívejte se na jejich radost.

Vysvědčení v první třídě.
Vysvědčení v první třídě.
Vysvědčení v první třídě.


Zápis do 1.třídy (15.-16.1.2004)

15. a 16.ledna 2004 probíhal zápis do 1.třídy.
Budoucí prvňáčci letos překvapili téměř bezchybnou výslovností, správným držením psacího náčiní a sebevědomým vystupováním při rozhovoru, zpěvu či recitaci. Letos se vůbec neobjevily slzy. Do školy se převážná většina dětí těší, protože už to "tam" znají. Navštěvují totiž naši Školu nanečisto, kde se paní učitelky z 1.stupně týden co týden snaží, aby ten opravdový vstup byl radostný a plný očekávání něčeho nového.
Na závěr snad jen rada rodičům dalších generací budoucích prvňáčků: Nepoužívejte školu jako strašáka, vyvarujte se vět typu:"Jen počkej, oni už tě v té škole naučí!", "Chudáčku, už ti to nastane!"
Ono to v té škole zase není až tak hrozné. Vím, o čem mluvím, vždyť už tam chodím přes 30 let.
Za pedagogy Mgr. Eliška Doubravová

Trošku se stydím
Jak se chlapečku jmenuješ?
Koukejte, co vám nakreslím


Vystoupení skupiny historického šermu (5.1.2004)

I letos k nám prijela skupina historického šermu Pernštejni. Jejich nejnovější vystoupení má název Renesanční vojenství a je zaměřeno na dobu renesance v Čechách.
Hned po vstupu do tělocvičny nás přivítala dekorace, která navozovala příslušnou dobu.
Historická dekorace
Za chvíli přišli i oba hlavní protagonisté. Na dialogu šlechtice a lancknechta žákům přiblížili dobu české renesance.
Šlechtic a lancknecht
Nakonec byli vtaženi do představení i vybraní žáci. Vytvořili jednotku nájemných vojáků a ukázali ostatním, jak se taková jednotka cvičila.
Nájemní žoldáci při cvičení

Představení se všem líbilo a těšíme se, co si pro nás páni Pernštejni vymyslí příště.

Koncert na schodech (18.-19.12.2003)

Jako každý rok i letos paní učitelka Ladoslava Novotná nacvičila s žáky naší školy vánoční vystoupení. Asi šedesát dětí od třtí do deváté třídy postupně předvádělo, jak umí hrát na různé hudební nástroje a zpívat. A musím uznat, že jim to šlo náramně. Bylo na nich vidět, že hrají s chutí a baví je to.
Hudebním představení během prosince postupně žáci předvedli malým kamarádům z mateřských školek, dědečkům a babičkám v domově důchodců a pacientům v nemocnici. Snaha dětí vyvrcholila třemi koncerty na schodech - 18. prosince pro rodiče a 19.prosince dvě vystoupení pro spolužáky.
Děkujeme všem účinkujícím a také paní učitelce Novotné za krásný kulturní zážitek.
Flétna a klávesy
Kytaristky
Klarinety a klávesy
Sbor, flétny, housle, klávesy
Lesní roh
Paní učitelka Ladislava Novotná
Hra pro čtyři ruce
Harmonika, klávesy, flétny


Představení dramatického kroužku Dráček a Drak (9.-10.12.2003)

V příjemném prostředí Základní umělecké školy v Kolíně proběhlo několik představení dramatického kroužku naší školy Drak a Dráček.
Dráček připravil svůj dárek pro předškoláčky i pro své spolužáky z 1.stupně v podobě hry Pohádkové uspávání. František Hrubín by z nás měl radost - jeho nádherné veršované pohádky potěšily snad každého. Jistě na tom měly zásluhu výkony malých herců.
V Draku jsme od října zkoušeli novou pohádkovou hru Proč princezny ráčkují. Každá role byla napsaná přímo "na tělo" jednotlivým hercům. A protože hrajeme s náramnou chutí, všechna předvánoční představení byla plná radosti, pohody a vzájemného souznění s publikem. Aby ne! Vždyť rozdávat dárky je stejně příjemné, jako je přijímat.
Zde je několik fotek.
Napjatí diváci
Tréma
Herci souboru Drak
Herci souboru Dráček
Herci souboru Drak


Mikuláš (5.12.2003)

Andělé
Pekelná cháska
Mikulášové
Tak to jsou oni!!!
Nebeská a pekelná cháska. Tak ta v pátek 5.12.2003 u nás na škole řádila.
Po škole chodily tři skupiny.
První nadílela na prvním stupni. Takto vypadala nadílka v první třídě.
Nadílka v první třídě
Nadílka na druhém stupni
Další skupina chodila po třídách druhého stupně. Zde dávali "zabrat" svým mladším spolužákům.
Poslední parta navštívila školku v Kmochově ulici. Některé malé děti byly z čertů a andělů vyděšení, ale většina z nich byla statečná.
Nadílka v mateřské školce


Školička nanečisto (každé úterý)

Pohled do třídy
Pohled do třídy


Každým rokem probíhá vždy v úterý od 16:00 do 16:30 "školička nanečisto" - příprava budoucích prvňáků.
Po prvním osmělení se děti učí základní dovednostem: rozeznávat pravou a levou stranu, třídit věci, učí se o zdraví, o dopravní výchově, učí se správně držet tužku apod.

Na zelenou jdeme
Na zelenou jdeme.

Na červenou stojíme
Na červenou stojímeBeseda s městskou policií (2.12.2003)

Besedujeme s městskou policií o různých nebezpečích a učíme se je co nejlépe zvládat.

Beseda s městskou policií


Nebojíme se i takových témat jako jsou drogy, šikana, krádeže apod.

Beseda s městskou policiíVystoupení v ZUŠ (listopad 2003)

Listopad může být šedivým a nudným měsícem. Může být - pokud to připustíme. Může však také být prozářený našimi aktivitami. Je pravda, že jsme se většinou s nimi museli přestěhovat do příjemně vytopených a dostatečně osvětlených místností. Takový už listopad bývá. Ale s blížícími se Vánocemi řada z nás ani snad nemá čas vnímat svět za okny. Chystáme se v adventních týdnech předvést, co jsme stačili nacvičit v zájmových kroužcích hudebně a dramaticky zaměřených.
A aby naše chuť ukázat ostatním, co dokážeme, byla ještě větší, necháváme se inspirovat. S radostí jsme přijali pozvání paní Heleny Malehové, učitelky dramatické výchovy ze Základní umělecké školy v Kolíně, na dvě vystoupení. Prvním, ukázkami ze Schillerovy hry Marie Stuartovna, jsme se přenesli do doby renesanční alžbětinské Anglie. Naši žáci 8.B a 9.B byli chápavým a vstřícným publikem, velmi pozorně sledujícím osudy nešťastné královny. Potěšilo nás, že sami došli k závěru, že lidé před dávnými staletími měli stejné vlastnosti jako lidé na počátku 21.století. Mohl to být normální listopadový čtvrtek, ale v našich vzpomínkách bude jedním ze svátečních dnů.
Mohlo to být docela všední úterní listopadové dopoledne, šedivá obloha by šla dobře dohromady s naší šedivou náladou. Tentokrát se vypravilo 24 žáků 9.B na setkání s poetikou Ebenových balad. V útulných prostorách malého divadélka bylo milé zaposlouchat se do zvukomalebných veršů Zlatého kolovratu a Štědrého dne. Vraceli jsme se ke svým školním povinnostem bohatší o poznání, že velké zážitky na vás mohou čekat i na značně nenápadných místech. Slova, kterými k nám prostřednictvím našich kamarádů promlouval Karel Jaromír Erben, slyšet nemůžete, ale mohou se potěšit vaše oči, nad ukázkami zapojte svou fantazii a možná také uslyšíte: "Hoj, ty Štědrý večere, ty tajemný svátku..."

Diváci


Herci


Herci


HerciDen otevřených dveří (4.11.2003)

Den otevřených dveří probíhá na naší škole každoročně začátkem listopadu. Bylo tomu tak i letos.
Během dne se mohl kdokoli podívat přímo do výuky, navštívit odborné pracovny a třeba i zjistit, jak to jde vlastnímu synovi nebo dceři.
Velkou zásluhu na zdárném průběhu dne mají deváté ročníky, jejichž žáci se přímo vžívají do rolí průvodců po škole, vyprávějí o historii i současnosti školy a doprovázejí návštěvníky.

U vstupu do školy
U vstupu do školy Vám podávali informace žáci devátých ročníků.


Jsme rádi, že naši školu navštívili rodiče s budoucími prvňáčky. Pevně věříme, že si vyberou právě nás.

Budoucí prvňáci s rodiči
Budoucí prvňáci s rodiči.Literární výchova v 5.A (říjen 2003)

Dramatizace, improvizace, fantazie i akčnost... Také dost legrace, ohromné zaujetí, pohlcení dějem, z domova přinesené kostýmy, vlastní scénář i režie.
Jedním slovem pohádka.
Asi takto by se daly stručně zhodnotit hodiny literární výchovy v 5.A., kde si žáci připravili pásmo známých pohádek pro mateřské školy.
Stačilo přidat ještě trochu představivosti a divák se skutečně ocitl u perníkové chaloupky, v hlubokém lese, na zámku nebo u Sněhurky. Stejně jako na velkém divadle.
Tak si jistě připadaly i děti z mateřské školy, kterým se vystoupení velmi líbilo a odměnily účinkující bouřlivým potleskem. Dokonce se přišli podívat i žáci ostatních tříd 1.stupně naší školy.
Věříme, že se nám představení povedlo, a že jsme udělali radost nejen sobě, ale i ostatním.

Zaujatí diváci
Zaujatí diváci.

Zaujatá paní učitelka
Zaujatá paní učitelka.

Zaujatí herci
Zaujatí herci


Všem divákům děkují za návštěvu PÁŤÁCI a třídní učitelka Ivana Adamcová


Návštěva mateřských školek v naší škole (říjen 2003)

Během října navštíví naší školu žáčci z mateřských školek. Prohlédnou si školní budovu a nakouknou do tříd, které na ně za několik let čekají.

Návštěva mateřských školek v naší škole

Návštěva mateřských školek v naší škole

Svým starším kamarádům také předvedou co již umí.

Návštěva mateřských školek v naší škole

I vy se můžete podívat do naší školy během Dne otevřených dveří, který se koná 4.11.2003.