škola
facebook
logo školy
ZÁKLADNÍ ŠKOLA KOLÍN II., KMOCHOVA 943
škola s rozšířenou výukou matematiky a přírodovědných předmětů
Aktuality Kontakt Informace o škole Historie školy Časopis Dvojka Soutěž PLUS Počítačové kurzy Projekty Mapa webu
Studijní webŠkolní poštaZměna obědůŠkola OnLine
Akce školy - 2004/2005
Poslední zvonění (30. června 2005)


Nastal poslední den ve školním roce. Všichni žáci se na něj těší, i když...
Když jsou vysvědčení rozdána, loučíme se s našimi deváťáky. Zvoníme jim pro štěstí v dalším životě a všichni máme slzy na krajíčku.

9.A
9.B
9.A 9.B


Hrajeme si na divadlo (28. června 2005)


V úterý 28. června 2005 se v tělocvičně naší školy necvičilo. Ptáte se proč? Žádná havárie, žádné předprázdninové úpravy! Dramatický kroužek Drak sem pozval žáky 6. - 9.tříd na závěrečný cyklus představení. O jeho první části - s titulem Černý svět - budou asi delší dobu přemýšlet i ti nejpozornější diváci, autorkou scénáře a spolutvůrkyní nastudování byla naše bývalá žákyně Monika Břichnáčová. Její starší sestra, pochopitelně také naše bývalá žačka, je autorkou i režisérkou hry Pošli mi anděla. Na improvizované scéně rozehráli zkušení herci náramnou podívanou, nejvíce pobavili své kolegy z dramaťáku. Povedená podívaná, ale i poučná! Ani při závěrečném díle, pojmenovaném Město andělů, od vedoucí kroužku Mgr. Květy Kněžourkové, se publikum nenudilo, všichni sledovali rozehraný děj s náramnou zvědavostí.

Co nás těší?
Naše bývalé žákyně tvoří pro svoji bývalou školu.
Diváky, zejména ty, kterými byli žáci a žákyně 6. a 7. tříd, bych moc přála všem profesionálním souborům.
Všechny malé i větší herce baví rozdávat radost - takže se těšte na příští představení!

Co nás mrzí?
Z dramatického kroužku zmizí některé tváře. Museli jsme se smířit s myšlenkou, že nás opouštějí spolužáci z deváté třídy - Daniel Chamrada, Jan Pecha, Luděk Veselý a Ivo Novák, přejeme jim hodně úspěchů ve studiu na střední škole. Dobrý start na osmiletém gymnáziu v Kutné Hoře přejeme našemu benjamínkovi Ludvíčkovi Hartovi.

Co nás čeká?
Na začátku nového školního roku se budou konat talentové zkoušky do Draka.
Datum upřesníme po prvním září - ale teď přejeme všem krásné prázdniny!

Herečky musí být pořádně nalíčené
Hráli i andělé
Herečky musí být pořádně nalíčené Hráli i andělé
Herci a diváci
Herci a diváci


Výchovně vzdělávací výjezd na Korfu (17. - 26. května 2005)


Korfu:
Řecký ostrov ležící v Jónském moři, říká se mu také smaragdový. Ostrov s pohádkově krásnou přírodou, staletými olivovými háji, cypřiši a eukalypty, dlouhými písečnými plážemi s oblázky, divokými skalami a čistým teplým mořem s delfíny. Je to ostrov s horou Pandokrátor, odkud jsou vidět tajemství opředené starobylé kláštery a malebné horské vesničky, kde jediným dopravním prostředkem zůstává oslík.

Dassia:
Je to oblíbené přímořské letovisko ležící na východním pobřeží ostrova, 11 km severně od hlavního města Kerkyry. Obklopené zvlněnou krajinou a proslulé krásnou písečnou pláží s oblázky. Městečko, ve kterém jsme byli ubytovaní ve dvou hotelech. Jeden byl hotel Mona, kde byli ubytováni žáci sedmých a osmých tříd s pí.uč. K. Kněžourkovou a pí. uč. J. Mikeskovou - pedagogickým doprovodem. Ve druhém hotelu, Spingosu, byli ubytováni žáci devátých ročníků s pedagogickým doprovodem sl. uč. J. Wernerovou.

Na 10 dní jsme se vydali prozkoumávat jeden z řeckých ostrovů - Korfu. Cesta tam byla trochu delší, protože jsme museli dojet až dolů do Itálie do města Brindisi, odkud nás trajekt převezl na náš domov na dalších 8 dní. Na trajektu jsme si užívali asi 7 hodin. Někteří z nás tuto dobu prospali, někteří hráli stolní hry, někteří si dokonce došli na oběd a někteří si jen užívali krásného moře.
Ještě tento den jsme dorazili do města Dassia, kde jsme byli ubytovaní. Po pořádné večeři jsme usnuli jako miminka.
Po dobu dalších dní nás toho čekalo celkem dost. Čekala nás návštěva místní školy, která nás překvapila vstřícností všech učitelů a hlavně pana ředitele, svou maličkostí, ... Tato návštěva nakonec skončila fotbalovým zápasem. Vzhledem k věku místních dětí (bylo jim okolo 11 let), naši jednoznačně vyhráli.
Další výlet byl do hlavního města Korfu - Kerkyry. Jízda místním autobusem opravdu neměla chybu. Jízdní řád sice existuje, ale nikdo se podle něho moc neřídí a nikdo se kvůli tomu moc nerozčiluje.
Také nás čekalo sídlo císařovny Sissi - Achilleon, kam jsme opět vyrazili místním autobusem a kus jsme šli pěšky, abychom moc nezlenivěli. Velice překrásné místo, nikdo z nás se nedivil, že se jí odsud nechtělo. Ten překrásný výhled na moře, na hlavní město Kerkyru, na místní hory, no prostě super!
Počasí nám bohužel nepřálo a díky silnému větru jsme se nemohli vydat malou lodí na cestu podél pobřeží. My jsme si však našli jiný program. Udělali jsme si malou procházku po našem městečku - Dassii.
Další výlety už byli jen o trochu menší. Navštěvovali jsme sousední městečko Ipsos, kde byla překrásná pláž s malými útulnými obchůdky a hlavně vynikající gyros, který jsme si opravdu nikdo nemohl nechat ujít. No a samozřejmě jsme nemohli opomenout naši pláž, která byla "za rohem", a kde jsme si kupovali vynikající zmrzlinu, a dokonce na nás mluvili česky.
A už nás čekal jen trajekt do Benátek, na kterém jsme strávili 24 hodin, ale i díky bazénu nám to rychle uteklo. Ráno ještě prohlídka Benátek a hurá domů.
Všichni jsme si odsud odvezli spoustu suvenýrů a dárků pro rodiče a naše blízké, ale hlavně spoustu překrásných zážitků a vzpomínek na tento překrásný a zelený ostrov Korfu.

Některé názory a vzpomínky účastníků tohoto výjezdu:
Korfu je zelená země, která má plno památek a krásnou krajinu. Bylo to 10 hezky prožitých dní s milými kamarády. Prostě paráda!
Lukáš P. 8.B

Na Korfu se mi moc líbilo, bylo to příjemné odpočinutí od školy, povinností a rodičů. Jsem ráda, že jsem tam mohla jet. Sešla se dobrá parta a myslím, že jsme si to všichni moc užili. Díky všem!
Magda N. 8.B

Výjezd do Řecka byl fakt super. Řekové jsou skvělí a přátelští lidé. Celkově jsme byli všichni dobrá parta a všem se to opravdu líbilo. Nemám slov. Byl to nejlepší a nejkrásnější výjezd do ciziny. A trajekt? Bomba!!! Západ Slunce na moři je úžasný ...
Vlaďka S. 8.B

Na výletě se mi líbilo, zvláště lidé tam byli přátelštější a na každého se usmívali. Myslím, že děti se tam mají celkem dobře a možná i více poslouchají učitele než my.
Magda P. 9.B

Mně se tam líbilo. Lidé jsou přátelštější a uctiví a velmi se mi líbí i jejich způsob života. Líbí se mi i to, že když něco někdo nechá venku nebo odemčené auto, tak mu to nikdo nevezme.
Jakub Š. 9.B

Mně se na řeckých domorodcích líbí pohoda v jejich životě. Žádné stresování, všechno v klidu, pohodičce. Třeba já, když čekám ráno na autobus do školy a 2 minuty nejede, už si všichni klepou na hodinky, kde ten autobus je. Kdežto v Řecku jede autobus o 15 minut déle a nic se neděje.
Luděk V. 9.B

Cesta na trajektu některé opravdu zmohla
Důkladné mazání bylo vždy potřeba
Cesta na trajektu některé opravdu zmohla Důkladné mazání bylo vždy potřeba
To Ondra ještě netušil, že má v kapse fotoaparát, se kterým opravdu vleze do moře
Návštěva Achilleonu
To Ondra ještě netušil, že má v kapse fotoaparát, se kterým opravdu vleze do moře Návštěva Achilleonu
Takovýto krásný výhled měla císařovna Sissi ze svého sídla - Achilleonu
Návštěva v místní škole, která nakonec skončila fotbalovým zápasem
Takovýto krásný výhled měla císařovna Sissi ze svého sídla - Achilleonu Návštěva v místní škole, která nakonec skončila fotbalovým zápasem
Jízda místním autobusem stála opravdu zato
Koupání jsme si užívali snad každý den
Jízda místním autobusem stála opravdu zato Koupání jsme si užívali snad každý den
Pravou pizzu jsme si v Benátkách nemohli nechat ujít
Procházka Benátkami neměla žádnou chybu, jen těch lidí, co tu bylo!
Pravou pizzu jsme si v Benátkách nemohli nechat ujít Procházka Benátkami neměla žádnou chybu, jen těch lidí, co tu bylo!


Exkurze do hvězdárny a planetária v Hradci Králové (9.června 2005)


Naše třída 8.B, 8.A a někteří deváťáci, pod dohledem paní učitelky Wernerové a pana učitele Hradeckého, jsme se byli podívat v planetáriu v Hradci Králové. Jeli jsme autobusem od školy.
Na místě jsme se nejdříve dozvěděli novinky o tajuplném a nekonečném vesmíru, zajímavosti oběžné dráhy, vznik energii máme také v malíku. Přivydělat si můžeme sběrem meteoritů. Sluníčko nám naše plány překazilo, protože se schovalo za mraky. Zato jsme i ve dne viděli celou hvězdnou oblohu v planetáriu.
Výlet jsme zakončili malou procházkou po městě.
Myslím, že jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí a nám se tento výlet líbíl.

Magda Novotná a Alesja Anisimová 8.B

Celkový pohled na hvězdárnu a planetárium
Foucaultovo kyvadlo
Celkový pohled na hvězdárnu a planetárium Foucaultovo kyvadlo
V kopuli s dalekohledem
Velké náměstí
V kopuli s dalekohledem Velké náměstí


Exkurze do planetária v Praze (8.června 2005)


8.6.2005 se žáci sedmých tříd (7.A+7.B) a několik žáků z deváté třídy (9.A) zúčastnilo exkurze do Planetária v Praze.
V příchozí hale je stálá výstava, kterou se žáci mohou prohlédnout před samotnou přednáškou. Najde se zde spoustu zajímavých informací o vesmíru. Je zde i malý prodejní stánek, kde si žáci mohou zakoupit knížky, pohledy, pexeso, deštník a další drobnosti s vesmírnou tématikou.
Téma naší přednášky bylo "Vesmírný ostrov Země". Žáci se seznámili s prvními okamžiky naší sluneční soustavy, s jednotlivými planetami, s jejich vzhledem a vlastnostmi. Také se nezapomnělo na měsíce, které obíhají okolo planet, a dokonce žáci byli upozorněni na nesrovnalosti vzniku našeho Měsíce, kde není zatím úplně jasno a můžeme si vybrat ze čtyř možností.

Celkový pohled na planetárium
Vstupní hala - globus hvězdné oblohy
Celkový pohled na planetárium Vstupní hala - globus hvězdné oblohy
Vstupní hala - model sluneční soustavy
Vstupní hala -  informace o planetách
Vstupní hala - model sluneční soustavy Vstupní hala - informace o planetách


Beseda o jaderné fyzice (3.června 2005)


Již třetím rokem se konala beseda o jaderné energetice pro žáky 9.ročníků. Letos si přijela na toto téma popovídat vědecká pracovnice Fakulty jaderné fyzikálně inženýrské ČVUT Praha paní Edita Dufková a pan Vladimír Hošek.
Žáci se dozvěděli, jak se vyrábí elektrická energie z obnovitelných i neobnovitelných zdrojů, jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých výrob. Přednášející také odpovídali na zvědavé dotazy.
Beseda se všem zúčastněným líbila. Takže doufáme, že zase příští rok.
přednášející publikum


Den dětí (1.června 2005)


Dne 1.6. 2005 se na naší škole konal Den dětí, který byl letos zaměřen na fyziku. Letošní rok je totiž světovým rokem fyziky. Podnětem k tomu byla skutečnost, že v tomto roce uplynulo 100 let od publikace Einsteinovy teorie relativity, vysvětlení Brownova pohybu a zdůvodnění fotoelektrického jevu.
Žáci šestých, sedmých a osmých tříd postupně navštěvovali tzv. dílny, kde se seznamovali i s druhou, hravější, formou vybraných předmětů. Dílny se věnovaly fyzice, dějepisu, českému jazyku, výtvarné výchově, tělesné výchově a občanské výchově.
Žáci devátých tříd aktivně pomáhali při přípravě i při akci samotné, což si určitě zaslouží obdiv.

fyzikální dílnaFyzikální dílna:
Fyzikální dílna byla rozdělena do pěti skupin, každá skupina měla jiné fyzikální téma.
Tématem byla elektřina, magnetismus, kapaliny, vesmír a optika. Žáci devátých tříd si za pomocí učitelů připravili pokusy a zajímavé otázky, které samostatně předváděli a vysvětlovali žákům z nižších ročníků.
V dílně s názvem "Vesmír" například žáci předváděli, jak se pohybuje Měsíc okolo Země. V dílně s názvem "Optika" zkoumali například kouzelnou zkumavku naplněnou vodou, která dokázala přečíst jen písmo napsané modrou barvou.


fyzikální dílna 2V dílna "Magnetické pole" se seznámili žáci s pokusy ukazující magnetické pole trvalého magnetu a elektromagnetu. Viděli jak se vede elektrický proud v plynech a seznámili se s rozkladným transformátorem.
Dílna "Elektromagnety" byla zaměřena na elektromagnetické jevy. Děti se naučili vyrábět jednoduchý elektromagnet nebo elektromotor.
V dílně "Kapaliny a plyny" deváťáci svým spolužákům ukazovali například jak se zdeformuje uzavřená horká plechovka ve studené vodě nebo co je to karteziánek.


dějepisná dílnaDějepisná dílna:
Žáci se seznámili se sedmi divy světa. Na druhém stanovišti kamarádi z devátého ročníku ukazovali modely bojové techniky z druhé světové války a zajímavě k tomu vyprávěli.


dějepisná dílna 2Prostřednictvím mapy, křížovky, kvízu či doplňovačky si děti zahrály na mořeplavce, dobyvatele, panovníky i historiky. Jejich zápolení i soutěživost byly příkladné a na závěr je čekala nejen pochvala, ale také sladká odměna.


dílna výtvarné výchovyDílna výtvarné výchovy:
Zde byl program zaměřen na osobnosti dvou významných fyziků: Archiméda a A.Nobela.
Vedle teoretických úvah žáci kreslili pověstné Archimédovy kruhy do písku a nebo svou představu katapultu.
V souvislosti s A.Nobelem vzpomínali, kteří Češi obdrželi Nobelovu cenu a zkoušeli odhadnout, co tvoří přední stranu medaile, opět výtvarnou cestou.


dílna českého jazykaDílna českého jazyka:
V této dílně žáky čekaly úkoly pro čtyřčlenné skupiny:
  1. Najít během 1 minuty ve slovníku co nejvíce slov odvozených od slova fyzika.
  2. Vymyslet jazykolam se jmény Archimédes nebo Pythagoras.
  3. Napsat krátkou báseň tak, aby každý verš začínal na jedno písmeno z titulu FYZIKA.
  4. Sestavit doplňovačku na tajenku ROK FYZIKY.dílna občanské výchovyDílna občanské výchovy:
Žáci nejdříve třídili kostičky s pojmy vynálezců a vynálezů. Pak ve skupinách děti vymýšlely školu snů nebo budoucnosti. Škola byla modernizována vynálezy a samozřejmě bez učení a učitelů.


dílna tělesné výchovyDílna tělesné výchovy:
V tělocvičně se konaly závody v hodu na koš, překážkové dráze a ve šplhu. Nejlepších výsledků dosáhli z celého druhého stupně žáci 7.tříd. Jednotlivá stanoviště připravili, a také hodnotili, žáci 9.tříd.
Všechny soutěže byly hned vyhodnoceny a žáci byli odměněni.
Lyžařský výcvikový kurz (22. - 29.ledna 2005)


Hry v chatě
Před výletem na běžkách
Hráči přemýšlí o tom, jak sestavit z daných písmen zvíře Radši pěšky nežli běžky
Zasloužený odpočinek po sněhové válce
Čokoláda se dá jíst různými způsoby
Zasloužený odpočinek po sněhové válce Čokoláda se dá jíst různými způsoby
I nejlepší lyžaři někdy chybují, někteří si domů odvezli sádru, někteří i monokla
I takto jsme trávili dlouhé večery
I nejlepší lyžaři někdy chybují, někteří si domů odvezli sádru, někteří i monokla I takto jsme trávili dlouhé večery


Vánoční koncert na schodech (21. - 22.prosince 2004)


Vánoční koncert se stal na naší škole již tradicí. Letos účinkovalo 62 dětí. Hrály na flétny, piáno, klarinety, housle, lesní roh, kytary a samozřejmě zpívaly.

Vystoupení pro mateřské školky
Na klarinety hrají Štěpán Lodinský a Tomáš Vlasák
Vystoupení pro mateřské školky Na klarinety hrají Štěpán Lodinský a Tomáš Vlasák
Sólo pro flétny
Koncert pro žáky naší školy
Sólo pro flétny Koncert pro žáky naší školy
Na flétny se učí žáci hrát ve škole
Tři kytaristé - Vlaďka Skalová, Kamila Vejdovská a Prokop Bělina
Na flétny se učí žáci hrát ve škole Tři kytaristé - Vlaďka Skalová, Kamila Vejdovská a Prokop Bělina


Mikuláš (3.prosince 2004)

V pátek 3.12., tedy trochu s předstihem, se znenadání objevily na chodbách a později i ve třídách postavy čertů, andělů i mikulášů. Na tuto roli se vždy těší a pečlivě připravují žáci a žákyně devátých tříd. Na jedné straně krásní a vlídní andělé, na straně druhé děsivě vyhlížející zástupci pekla, které občas musel krotit svatý Mikuláš.

Nebeská cháska
Klikovalo se i na chodbách
Někteří výtečníci byli za své velké prohřešky vlečeni pekelnými mocnostmi
Ve třídách se provinilci snažili nějak vykoupit - vlastně vykroutit. Kdo neuměl zpívat nebo recitovat, cvičil. A klikovalo se i na chodbách! Někteří výtečníci byli za své velké prohřešky vlečeni pekelnými mocnostmi, zdálo se, že přímo k samotnému Luciperovi.
Hrozbě únosu se nevyhnuli ani někteří učitelé
Mateřská školka
Hrozbě únosu se nevyhnuli ani někteří učitelé, museli se moc snažit, aby se vykoupili - třeba zajímavými pokusy - jako v případě pana učitele Vladimíra Škarvady. Ale že by ten zlobil? K slzičkám jsme ve škole přiměli jen pár prvňáčků, zato v mateřské škole se zdálo, alespoň podle celé řady uplakánků, že se to tady hříšníky jen hemží. To si i ten nejhroznější čert vzpomněl na svoje zážitky z raného dětství a snažil se tvářit vlídněji.


Výtvarná výchova s akademickou malířkou Světlanou Hart (25.listopadu 2004)

Dne 25.11.2004 vedla výuku výtvarné výchovy v 5.B akademická malířka Světlana Hart.
Děti pod jejím vedením malovaly na hedvábí. Krásně zdobené kapesníčky budou pěkným překvapením pod vánočním stromečkem pro maminky i babičky.
Umělci
Zdobený kapesníček
Zdobený kapesníček
Zdobený kapesníček


Vystoupení skupiny Countrio (15.září 2004)

Country skupina Countrio nám v tělocvičně školy představila hudbu country a bluegrass od vzniku v USA až po formu, která se prezentuje u nás v ČR. Dokonce jsme si i společně zazpívali a zatleskali.
Zpěváci
Publikum


Ukázka dravých ptáků (6.září 2004)

V pondělí 6.září nás navštívili členové společnosti MERLIN, Společnosti ochrany dravců a sov. Na školní zahradě nám ukázali výcvik dravých ptáků, kterých sebou přivezli skoro dvacet. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací a někteří si dokonce vyzkoušeli sokolnictví "na vlastní kůži".
Káně lesní
Káně Harrisova
Káně lesní na ruce zkušeného sokolníka Káně Harrisova přistává na ruce našeho žáka
Káně Harrisova
Sova pálená
Další přistání Káněte Harrisova Sova pálená
Sup nádherný
Sup nádherný
Sup nádherný zatím ještě na zemi Sup nádherný na ruce paní učitelky Ryšánové


1.září v 6.B, třídě s rozšířenou výukou matematiky (1.září 2004)

Hagrid se k Harrymu naklonil přes stůl:
"Nedělej si zbytečné starosti, Harry. To všecko se za chvíli naučíš. V Bradavicích každej začíná vod píky, a ty to zvládneš. Prostě buď takovej, jakej jseš. Já vím, že je to těžký. Ale v Bradavicích zažiješ nádherné časy - já je zažil taky - a vlastně se pořád mám dobře."
(z knihy Hyrry Potter a Kámen mudrců)

Přeji třídě 6.B, která v letošním školním roce začíná v novém kolektivu, v jiné třídě, někteří i na jiné škole, aby stejně dobře vše zvládli jako Harry Potter, aby společně zažili nádherné časy a a aby poznali ty nejlepší kamarády.
Monika Coubalová, třídní učitelka

Tak tady je máte - třída 6.B
Záběr do lavic
Záběr do lavic