Na jeden den středoškolákem


24. října 2013

V loňském školním roce jsme, v rámci projektu, vytvořili zajímavou tradici. Žáci devátého ročníku se stanou na jeden středoškoláky a vyzkouší si, co zajímavého jim může nabídnout partnerská Odborná škola podnikatelská Kolín. Ráno se před školou sešlo dvacet sedm deváťáků, kteří se, za doprovodu pana učitele Hradeckého a pana učitele Škarvady, vydali směrem k Odborné škole podnikatelské. Co je tam čeká? Bude to zajímavé nebo nuda? Uvidíme. Po přivítání a seznámení s jednotlivými vedoucími stanovišť se žáci po skupinách pustili do pětihodinového maratonu zábavy. Každou skupinu čekalo pět stanovišť. Tři skupiny byly zaměřeny spíše výtvarně a zbylé dvě technicky.
A jaká že to byla stanoviště?

Grafický design – Vyzkoušej si práci redakčního grafika. Vytvořit grafiku z fotografií? Jak snadné. Deváťáci si z vlastních nebo připravených fotek, v profesionálním programu, vytvořili podklady pro fotonotýsek.

Práce s materiálem – Profesionální sešit za chvíli. Na tomto stanovišti přišly na řadu šikovné ruce. Z Grafického designu měli žáci připraveny podklady, ze kterých vytvářeli vlastní sešity. Ještě opatřit vhodnými deskami, sešít a ejhle – notýsek je na světě.

Výtvarná příprava – Zábava s barvami. Pokud si někdo myslí, že krásné výtvarné dílo může vytvořit pouze někdo nadmíru talentovaný, plete se. Při hrátkách s barvami vznikaly nádherné výtvory pod rukama všech. Sám za sebe mluví výrok jedné z „výtvarnic“: „Tady zůstanu a už nikam nejdu. Tohle mě baví.“

Tato tři stanoviště byla pouze pro výtvarné skupiny. A co mezitím dělaly skupiny technické?

Programování – Programátorem snadno a rychle. Myslíte, že programovat je něco těžkého, na co musíte léta studovat? Omyl! S Baltíkem je to zábava a program vytvoříte raz dva. O tom se přesvědčili naši „technici“. Jejich kouzelníci Baltíci čarovali podivuhodné věci a ještě k tomu tančili svůj taneček.

Technické vybavení – Počítač na kousky. Tak jdeme na to. Před sebou hromada součástek. Z toho má být funkční počítač? A představte si, že ano. Stačí par dobrých rad a v rukou žáků vznikají počítače. A funkční. Operační systém naběhl! Ve tvářích můžete sledovat radost i úlevu, že se to povedlo.

Elektrotechnika – Dává elektrika ránu? Tak tuto otázku zkoumali deváťáci na vlastní kůži. Z elektrotechnické stavebnice sestavovali obvody a zkoumali, jak že to s tím elektrickým proudem vlastně je. Uvidíme v hodinách fyziky, co si zapamatovali.

Dvě stanoviště byla společná a prošli jimi všichni žáci.

Fotografování – Staň se na chvíli profesionálním fotografem. Tak tohle je profesionální fotografické studio. V něm se obyčejný člověk změní ve fotografa nebo modelku. Či postupně v obojí. Není nad to, vyzkoušet si vážně dobré vybavení. Už se těšíme na fotky.

Počítačová grafika – Zákulisí počítačové hry. Jak to vlastně v počítačové hře funguje? Tak trochu si to deváťáci vyzkoušeli na stanovišti, kde modelovali 3D grafiku. Osobně jsem tam viděl v počítači otáčet se konvici.

Kromě práce učitelů, vedoucích stanovišť, je potřeba ocenit i jejich pomocníky z řad středoškoláků. Pomohli vždy tam, kde bylo potřeba.

Mgr. Vladimír Hradecký

Reakce našich žáků


Co se mi líbilo? Rozhodně asi ty fotoateliéry. Sice ta škola je jedno velké bludiště, ale i tak se mi hrozně líbí. Nejvíce se mi líbí, asi že jsou všude zrcadla. Opravdu skoro všude. Potom učitelé jsou hodní, milí a usměvaví. Když nevíš, poradí. Žáci? Taky v pohodě. Akorát mi přijde, že na tu školu chodí lidé, co mají vlastní svět, své představy a dojmy. Třeba se mi to jen zdá, ale nemusí to tak být. Potom učebny. Jsou dobře vybavené. A pan ředitel. Díky bohu, že si s ním rozumím. Takže 24. 10. 2013 jsem si to na střední škole užila. I když mě obory jako grafika atd. nebaví, hrozně se mi líbilo fotit se zrcadlovkou, využívat těch věcí co jsou ve škole k dispozici atd. Dobrý den to byl.
Dominique Děrgelová, 9. A

Nejvíce mě na té střední škole zaujalo, jak jsme si dělali fotografický notýsek. Paní učitelka byla velmi sympatická. A také mě bavilo fotografování. Jinak ostatní bylo fajn.
Lan Nguyen Huong Ngoc, 9. B

Den středoškolákem se mi líbil. Myslím si, že podívat se za zdi Střední podnikatelské školy byla dobrá zkušenost. Vyzkoušela jsem si tam nové věci. Vyráběli jsme si tam knížečku, fotili se, zkoušeli si 3D animace atd. Nejvíc mě bavilo se fotit a pracovat s barvami, které jsme potom obtiskli na papír.
Victoria Kalendová, 9. A