Na jeden den středoškolákem


29. října 2014

Již potřetí zavítali žáci devátých ročníků na Odbornou školu podnikatelskou, aby si vyzkoušeli, jaké to je, být středoškolákem.
Na střední škole nás čekali hned ráno. Po krátkém přivítání žáci odešli na jednotlivá stanoviště. Na nich se vždy 45 minut seznamovali s nějakou zajímavou činností.
A jaká stanoviště to byla?

Fotografování – Staň se na chvíli profesionálním fotografem.Toto stanoviště je stálicí. V profesionálním fotografickém studiu se žáci seznámí se základy focení a stanou se na chvíli fotografy i modely.

Grafický design – Vyzkoušej si práci redakčního grafika.Na chvíli se změň v grafika, jehož firma má za úkol vytvořit reklamní kampaň. Kdo vytvoří lepší návrhy?

Práce s materiálem – Profesionální sešit za chvíli.Myslíte si, že nemáte šikovné ruce? Zde vás přesvědčí, že šikovné ruce má každý. A každý si domů odnáší vlastnoručně vyrobený stoják na mobil.

Výtvarná příprava – Zábava s barvami.Prsty umazané od tiskařské barvy, ale ve tváři pocit uspokojení z vlastní práce. Jen ti tisky musí týden schnout.

Programování – Programátorem snadno a rychle.Další stálice mezi stanovišti. Programování s Baltíkem. Tak co čaroděj Baltík vyčaruje dnes?

Technické vybavení – Počítač na kousky.Sestavit počítač ze součástek doma jen tak nemůžete. Tak zvlášť chlapce nadchla možnost vyzkoušet si to alespoň tady.

Elektrotechnika – Dává elektrika ránu?Jé, ten drátek se rozžhavil. A proč vlastně? Je fajn, když na základě pokusů, která si sami sestaví, si žáci kladou otázky. Teď jen najít ty odpovědi.

Počítačová grafika – Zákulisí počítačové hry.Vytvořit v počítači objekt, který je trojrozměrný? To jde? No asi ano. A můžeš ho klidně nechat otáčet.

Děkujeme jak učitelům střední školy, kteří vedli jednotlivá stanoviště, tak i středoškolákům, kteří pomohli tomu kdo to zrovna potřeboval.

Mgr. Vladimír Hradecký

A teď několik reakcí samotných žáků.


Dne 29. 9. jsme navštívili SOŠ podnikatelskou. Byli jsme rozděleni do dvou skupin: výtvarné a technické. Já jsem byl ve skupině technické. Vyzkoušel jsem si spoustu zajímavých věcí jako sestavování elektrických obvodů, programování, tvoření grafiky nebo sestavování počítače. Den strávený na SOŠ podnikatelské se mi moc líbil.
Zdeněk Vondráček, 9. A

Dne 29. 9. 2014 si žáci ze tříd 9/AB vyzkoušeli jaké to je být na den středoškolákem na OSŠPo.
Byli jsme rozděleni na 2 skupiny – výtvarná a technická.
Každá skupina měla jiný program a každou hodinu se nám měnila vyučovací hodina. Výtvarná skupina si mohla vyzkoušet např. fotografování, práci s 3D grafikou nebo si zkusit vyřezat stojánek na mobil. Mně osobně se líbila 3D grafika a myslím si, že každý si tam našel něco, co se mu líbilo.
Barbora Holubová, 9. B

V pondělí 29. 9. 2014 jsme se vydali na Odbornou střední školu Podnikatelskou v Kolíně. Když jsme došli na určené místo, všichni jsme se posadili do jedné učebny a tam učitelé OSŠPo přivítali a ukázali, kam vlastně půjdeme. Z naší školy jsme už rozděleni byli a to do dvou skupin. Jedna byla zaměřena spíše technicky a druhá výtvarně. Tak a nastal čas jít do práce. První kde jsme byli, byla 3D grafika. Tam jsme na počítači „vyráběli“ hrací kostku, kterou jsme se později zkoušeli animovat. Další bylo stanoviště v dílně, kde jsme si z kartonu vyřezávali a skládali stojánek na mobil. Po složení stojánku nás čekala další práce, byla docela zajímavá, tím že jsme se vžili do role návrhářů a pokoušeli se navrhnout nějakou moderní značku oblečení. Po dokončení velmi zajímavého návrhu značky oblečení jsme šli do fotografického ateliéru, kde jsme fotili profesionálním fotoaparátem a tak si vyzkoušeli roli fotografa. Bylo to zajímavé, různě pózovat před fotoaparátem a ve fotoateliéru. Poslední zastávka bylo v tiskařství. Mohli jsme si různě nalepit kusy kartonu a lepenky a poté nám je natřeli černou barvou a obtiskli na bílý papír, výsledek byl krásný a velice povedený. Myslím, že to byl velmi užitý den, mohli jsme si vyzkoušet spoustu nových oborů a předmětů, které na základní škole nemáme.
Vladyková Šárka 9. B